Таїланд: між виборами і революцією

Поділитися
Таїланд: між виборами і революцією
Збадьорившись після першої перемоги над прем'єр-міністром і "сім'єю", тайська опозиція вирішила не забирати своїх прибічників з вулиць Бангкока і продовжує блокаду урядових будівель. Втім, спроб захопити їх силою в останні дні вже не було.

Опозиція Таїланду може бути цілком задоволена підсумками минулого тижня. Під тиском масових вуличних протестів тайський прем'єр Їнглак Чіннават 9 грудня оголосила про розпуск парламенту і погодилася на проведення дострокових виборів. З великою часткою ймовірності вони відбудуться 2 лютого 2014 р. Опозиція, однак, заявляє, що відставка прем'єра і дострокові вибори не були головною метою для учасників масових акцій на вулицях тайської столиці. Вони розглядаються лише як "перша перемога". Тепер опозиція висуває нові революційні вимоги, націлені на зміну конституційного ладу й швидкі реформи в країні.

Таємні задуми
пані Чіннават

У рішенні про саморозпуск тайського уряду відіграли роль не тільки вуличні протести, які зібрали в понеділок під прапорами демократичної опозиції понад 150 тис. тайців, а й тонкий політичний розрахунок. У Бангкоку вважають, що прем'єр, піддавшись тиску вулиці, тепер розраховує на повторення сценарію квітня 2006 р. Тоді очільник тайського кабінету Таксін Чіннават - старший брат Їнглак Чіннават і опальний політичний діяч - теж погодився на проведення дострокових виборів, розуміючи, що перемога його прибічників гарантована.

Сьогодні також усе говорить, що партія Пхиа Тхаї ("Для Таїланду" - Phak Phuea Thai) може в результаті виборів підтвердити своє домінуюче становище на політичній арені країни. Цьому сприяє те, що аж до виборів Їнглак залишатиметься в.о. прем'єра. Проте у своєму короткому, але досить емоційному посланні вона намагалася переконати співгромадян, що "не тримається за крісло" і зважилася на розпуск парламенту, "ідучи назустріч побажанням більшості тайців".

Багато хто звернув увагу, що на очі прем'єра наверталися сльози, коли вона виголошувала ці слова. Буквально за добу до цього рішення вона також дала інтерв'ю ЗМІ, заявивши, що "сім'я" Чіннават аж ніяк не бажає узурпувати владу в країні і готова працювати "заради миру і пошуку такого рішення, яке забезпечило б довгострокову перспективу для Таїланду на шляху розвитку демократії".

Зазначимо, що вісім років тому саме спроба реалізації Таксіном Чіннаватом сценарію з достроковими виборами призвела до воєнного перевороту: силовики втрутилися у вирішення політичної кризи в країні. Формальним приводом було те, що прибічники Таксіна за підсумками голосування на півдні країни не отримали й 20% голосів, у той час як підтримку йому забезпечували більш густонаселені північні провінції.

Варіант із втручанням армії не виключений і тепер. Але все залежатиме від того, чи зможуть політичні партії втриматися від нагнітання конфронтації під час передвиборної кампанії, а також якою виявиться позиція короля. Формальним приводом для виходу військ на вулиці може, наприклад, стати те, що партія Пхиа Тхаї минулого місяця проігнорувала рішення конституційного суду, який визнав незаконними спроби парламентської більшості ввести в основний закон норму, згідно з якою всі члени верхньої палати національної асамблеї обиралися прямим голосуванням, а не призначалися.

Для того щоб військові залишалися в казармах після рішення прем'єр-міністра про дострокові вибори, її радикальні прихильники скасували намічені в регіонах країни акції протесту. "Червоносорочечники" з "Об'єднаного фронту за демократію і проти диктатури" заявляють, що підтримують дії прем'єра, спрямовані на відновлення порядку, однак готові припиняти спроби неконституційного, як вони висловлюються, повалення чинної влади з боку опозиції, яка вивела своїх прибічників на вулиці Бангкока.

Багато спостерігачів звернули увагу на промову, яку 5 грудня, з нагоди свого 86-річчя, виголосив король Таїланду Пуміпон Адульядет. Монарх узагалі не став коментувати політичне протистояння в країні, але разом з тим заявив, що "для тайського суспільства настає вирішальний момент, коли громадяни повинні поводитися і виконувати свої обов'язки так, щоб це йшло на користь усьому суспільству, забезпечувало стабільність і безпеку Таїланду".

Цей пасаж, на думку спостерігачів, адресований саме військовим, здатним за благословенням монарха взяти на себе роль як посередників у конфлікті влади та опозиції, так і виступити в ролі третьої вирішальної сили, яка відновить "стабільність і безпеку" в Таїланді.

Слід зазначити, що симпатії пророялістськи налаштованих генералів - на боці опозиції. Вони цілком згодні з думкою, що "клан Таксіна" за останні роки узурпував владу, шляхом корупційних схем підкорив держапарат. А масову підтримку правляча партія забезпечує собі за рахунок найбідніших верств населення переважно аграрних районів півночі країни - шляхом витрачання коштів на неефективні й дорогі соціальні проекти, які, проте, не мають жодного позитивного впливу на тайську економіку. Крім того, військовий істеблішмент часто обвинувачує "клан Таксіна" в тому, що його члени свідомо ведуть роботу з підриву авторитету тайської монархії, зменшення ролі короля в управлінні країною.

Народна революція
чи роялістський заколот?

Збадьорившись після першої перемоги над прем'єр-міністром і "сім'єю", тайська опозиція вирішила не забирати своїх прибічників з вулиць Бангкока і продовжує блокаду урядових будівель. Втім, спроб захопити їх силою в останні дні вже не було.

Однак тепер опозиція висуває нову вимогу. Опозиційний лідер Сутхеп Тхаугсубан вважає, що чекати ще два місяці до виборів, які не гарантують його прибічникам перемоги, безглуздо. Владу треба змінювати просто зараз. Як новий політичний центр країни Тхаугсубан пропонує розглядати "народну раду", сформовану прямо на тайському "майдані" під час останніх тижнів протистояння з владою на вулицях Бангкока.

Опозиція вже зажадала від прем'єра передати всі важелі влади обраним радою "хорошим людям". Революційний орган "Комітет народно-демократичних реформ" вимагає від чиновників і керівників держструктур повного підпорядкування своїм рішенням і звітності їх перед народною радою. Тайський "майдан" уже почав формувати свою народну гвардію, члени якої на добровільних засадах виконуватимуть роль поліцейських на вулицях Бангкока. Рада також видала ордер на арешт прем'єр-міністра Їнглак Чіннават.

Сама ж в.о. глави уряду називає подібні заклики і дії неконституційними.

Опозиція, навпаки, закликає негайно зламати систему, що дозволяє, як вони вважають, Таксіну Чіннавату впливати на рішення уряду Таїланду з Об'єднаних Арабських Еміратів, де він сьогодні живе. Опозиціонери також виступають проти "тиранії парламентської більшості" і навіть вважають прийнятним, щоб у Таїланді замість системи демократичних виборів тимчасово було б запроваджено систему призначення королем чиновників і політиків з числа аристократів.

Загалом настрої в таборі революціонерів їхній лідер Тхаугсубан описав так: "Уперше в історії Таїланду народ, якому належить ця країна, піднявся, щоб повернути собі владу, яка належить йому по праву". Але буквально останні кілька днів показали, що далеко не всі в Бангкоку готові розділити його погляди і визнати "надзвичайні" повноваження революційних органів. Чиновники різних установ, як правило, ігнорують вимоги представників "майдану", відмовляються виконувати розпорядження ради.

Потрібно враховувати, що соціальною опорою тайських революціонерів є жителі міст, а саме представники традиційної еліти - службовці з доходом вище за середній, офіцери, аристократи, інтелігенція, професійні кадри великих компаній і бізнесмени. Незважаючи на всі спроби "революціонерів" виступати від імені народу, їх досі ще переважно асоціюють з опозиційною Демократичною партією.

Їм протистоїть табір прибічників прем'єра. Він більш численний, але гірше організований. В ідеологічному плані біднота аграрних районів саме у представниках родини Чіннават бачить виразників своїх політичних поглядів і сподівань, які не виходять за рамки усталених у королівстві демократичних норм.

У цьому плані міжнародні спостерігачі й закордонні уряди, швидше за все, готові прийняти варіант виходу з кризи, пропонований тайським прем'єром - через дострокові вибори. Про це, зокрема, заявили представники США і Китаю. Перші підкреслили необхідність пошуку компромісу в "рамках" демократичного процесу, тоді як Китай радить тайцям дотримуватися "конституції і закону".

Нинішня ситуація в Таїланді може призвести до появи нових ліній розколу в тайському суспільстві. І, судячи з останніх заяв "революціонерів" з Демократичної партії та прибічників "демократії" з нинішньої партії влади, нічого не вказує на те, що сторони готові шукати компроміси або якось домовлятися. Це потенційно створює ґрунт для протистояння ще більшого масштабу, ніж ми бачили досі.

До речі

Колишній глава уряду Таїланду Абхісіта Ветчачіва обвинувачується в убивстві демонстрантів під час акцій протесту в 2010 р. Відповідні обвинувачення йому було висунуто минулого четверга, повідомляє інтернет-видання "Українська правда" з посиланням на Wall Street Journal.

У жовтні цього року прокуратура також висунула обвинувачення в убивстві маніфестантів Сутхепу Тхаугсубану, який очолює на цей час акції протесту проти чинного уряду країни. У 2010 р. він був віце-прем'єром в уряді Ветчачіви.

Прокурори вважають, що екс-прем'єр і Тхаугсубан дозволили співробітникам правоохоронних органів застосовувати бойові патрони для розгону "червоносорочечників", прибічників скинутого прем'єр-міністра Таксіна Чіннавата. Тхаугсубан і Ветчачіва відкидають обвинувачення на свою адресу.

У результаті сутичок у Бангкоку 2010 р. загинуло близько 90 осіб, понад 2 тис. було поранено.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі