Відносини між Португалією і Росією ніколи не були ні теплими, ні холодними.
Для країни Камоенса країна Пушкіна - щось далеке й загадкове. Так уже історично склалося, що інтереси Лісабона лежать переважно на півдні Середземномор'я і в Африці, а проблема мігрантів і події в Анголі, Мозамбіку та Гвінеї-Бісау для нього значно ближчі й зрозуміліші, ніж "українська криза" на сході Європи.
Читайте про вплив Росії на інші країни-члени Євросоюзу в проекті "Викрадення Європи".
Однак російські бомбардувальники і кораблі біля узбережжя країни наблизили російсько-українську війну й змусили Лісабон подивитися на Москву, як на джерело загрози. На думку міністра закордонних справ Португалії Руї Машете, дії Росії в Україні "відродили напругу, коли всі вважали, що вона вже в минулому".
Голос столиці
У Лісабоні нечасто говорять про Україну. Але коли урядовці згадують про "українську кризу", то у своїх заявах вони повністю підтримують нашу країну. Ще в березні минулого року, на початку агресії Росії, соціал-демократ і прем'єр-міністр Педру Пасуш Коелью сказав: "Португалія поважає незалежність України і, очевидно, не може не реагувати на випадки порушення міжнародного права".
На засіданні Генасамблеї ООН у березні 2014 р. Португалія голосувала за прийняття резолюції №68/262 "Про територіальну цілісність України". У лютому 2015 р. спікер парламенту Марія да Асунсау Андраде Ештевеш ініціювала й розіслала на узгодження головам парламентів країн - членів ЄС резолюцію на підтримку процесу мирного врегулювання ситуації в східному регіоні України.
Португалія нехай і не активний, але прибічник України, що підтримує припинення окупації російськими військами української території. "Дії Росії в Україні були незаконними й мають бути засуджені", - наголосив у травні 2014 р. міністр закордонних справ Руї Машете. І в рамках глобальної відповідальності Лісабон приєднався до санкцій проти Росії.
Енергетика
Хоча Португалія й не має власних запасів нафти і газу, але вона не залежить від російських поставок цих енергоносіїв. У підготовленому для DT.UA коментарі посольства Португалії в Україні сказано, що країна імпортує близько 80% споживаного палива, і на нафту припадає 65% цього імпорту. Також увозяться природний газ і вугілля для виробництва електроенергії. У загальному обсязі імпорту частка палива становить 19,4%.
Більша частина нафти поставляється з Анголи (близько третини), Бразилії та Мозамбіку. Нафта й продукти переробки нафти є основними товарами, які закуповуються Португалією в Росії, хоча сиру нафту здебільшого купують на спотовому ринку. У 2014 р. з РФ було імпортовано нафтопродуктів на суму в 515,3 млн євро, що на 1,4% більше, ніж роком раніше. Водночас закупівлі сирої нафти в 2014 р. впали на 87%, до 42,5 млн євро.
У коментарі португальського посольства зазначається, що весь необхідний обсяг газу імпортується з Алжиру і Нігерії. GALP Energia, що є однією з найбільших компаній країни в енергетичному секторі (становить близько 50% ринку енергоносіїв Республіки), забезпечує Португалію блакитним паливом через газопроводи Аль-Андалус, Естремадура й Магриб-Європа. На португальському енергетичному ринку також працюють BP Portugal і Repsol.
Торгові зв'язки й інвестиції
Для Португалії, що живе з 2011 р. у режимі жорсткої економії, Росія не є основним торгово-економічним партнером. Португальці торгують переважно з Іспанією, Німеччиною, Францією, Італією та Нідерландами. Згідно з даними португальського Інституту національної статистики (INE), торік на російські товари припадало 1,2% від загального обсягу імпорту Португалії, а в загальному обсязі експорту російський ринок становив 0,42%.
В останнє десятиліття в португальсько-російській торгівлі спостерігалося зростання, однак у 2014 р. почався спад. Як зазначає президент ТПП РФ Сергій Катирін, значною мірою це відбулося через санкції. Але на падінні товарообігу двох країн позначилися не стільки обмежувальні заходи, скільки зниження цін на нафту й девальвація рубля, що поставила португальські товари в невигідну позицію щодо дешевших на російському ринку.
Згідно з даними Федеральної митної служби РФ, у 2014 р. обсяг товарообігу між Росією і Португалією становив 789,3 млн дол., що на 41,15% менше, ніж роком раніше, коли він дорівнював 1,34 млрд. Імпорт з Росії порівняно з 2013 р. упав на 68,9%, до 202,4 млн дол. Обсяг португальського експорту в РФ знизився на 15,12%, до 586,9 млн дол. При цьому, за даними сайту "Экспортеры России", порівняно з 2013 р. загальний обсяг імпорту Португалії в 2014 р. зріс на 3,2% і становив 78 млрд дол.
Дані Trade map трохи різняться від інформації ФМС РФ. У 2014 р. товарообіг становив 1,215 млрд дол., що на 27,55% менше, ніж у 2013 р., коли він дорівнював 1,677 млрд. Імпорт з Росії в Португалію порівняно з 2013 р. скоротився на 29%, до 943,66 млн дол. Обсяг португальського експорту в РФ знизився на 22,28%, до 271,42 млн.
Якщо в імпорті з Росії домінують нафта й нафтопродукти (26,3%) і чорні метали (16,1%), то в експорті Португалії на російський ринок перші позиції посідають взуття (11,8%), електричні машини та обладнання (10,3%), предмети одягу (9,7%), корок (7,7%), фармацевтика (9,2%).
Частка прямих російських інвестицій у Португалію незначна, приміром, у
2013 р. Росія вклала 14,5 млн дол. Цікавлять росіян здебільшого будинки й квартири в курортній зоні. За даними Асоціації фахівців і компаній з нерухомості Португалії (APEMIP), з 23 тис. об'єктів португальської нерухомості, придбаних іноземцями в 2014 р., російська частка становила 2%. У 2015 р. очікується зниження попиту через економічну кризу в Росії.
Як зазначається в коментарі посольства Португалії в Україні, прямі інвестиції з цієї країни в Росію протягом багатьох років мали точковий характер. У 2012 р. РФ була 30-ю у списку країн, куди спрямовувалися португальські гроші, і чисті інвестиції того року становили
5 млн євро. У 2013 р. обсяг інвестицій дорівнював лише 170 тис. євро. Словом, частка Португалії в загальному обсязі прямих інвестицій у Росію мізерна.
За даними за 2014 р., у РФ працювало 690 португальських компаній. Здебільшого це фірми з реалізації взуття, текстилю, кераміки, меблів, сільськогосподарської продукції. Незважаючи на санкції та погіршення економічної ситуації в Росії, португальські компанії планують і надалі працювати на російському ринку.
Як запевняє Сергій Катирін, фірми з Лісабона, наприклад, планують створити в Росії СП з переробки сільськогосподарської продукції. Новий агропарк збираються побудувати в Саратовській області. Там португальці зі своїми російськими партнерами займатимуться переробкою, консервуванням, пакетуванням фруктів та овочів з Португалії.
Створення сільськогосподарських СП - один із способів обійти продовольче ембарго, запроваджене Кремлем у серпні 2014 р. проти продукції країн - членів Євросоюзу.
Вплив санкцій
Судячи з даних Trade map, вплив російського ембарго на португальських виробників і експортерів сільськогосподарської продукції мінімальний.
Коментуючи DT.UA вплив санкцій на галузі економіки своєї країни, посольство Португалії в Україні зазначило: "Росія посідає 15-те місце серед основних напрямків експорту португальської агропромислової продукції, що в середньому становить близько 65 млн дол. на рік. Річний обсяг експорту Португалією продукції, що підпала під російське ембарго, становив 19,7 млн дол., що відповідає 0,03% від загального обсягу".
Якщо португальські компанії й постраждали, то лише ті, які орієнтувалися в основному на російський ринок. Найбільше російська заборона вплинула на експорт португальської свинини.
У 2013 р. на російський ринок було завезено свинини на суму 8,98 млн дол., що становить 7,8% від загального обсягу поставок цього виду м'яса. У 2014 р. - на суму 0,41 млн дол. (0,26%), фактично повторивши результати 2012 р., коли Португалія поставила у РФ свинини на 0,4 млн дол. Уточнимо, що заборона на поставки цієї продукції до Росії Москва запровадила ще в січні 2014 р., до початку "української кризи".
Також скоротилися поставки до РФ яблук, груш і айви: з 4 млн дол. у 2013 р. до 2,19 млн 2014-го. Якщо в 2014 р. частка Росії в загальному обсязі експорту цих фруктів з Португалії становила 1,4%, то роком раніше вона дорівнювала 3,7%.
Утім, російський ринок ніколи не був основним для португальських садівників. У 2013 р. вони експортували груш і яблук загалом на суму 109,88 млн дол., а в 2014 р. - на 148,6 млн. На думку президента Конфедерації португальських фермерів (САР) Жуао Машадо, ембарго непокоїть їх здебільшого тому, що "зводить до нуля виконану за останні роки роботу з просування продуктів на ринку", ніж через безпосередні втрати в доходах виробників.
Що стосується експорту португальської "молочки", то, на відміну від багатьох країн Євросоюзу, Португалія навіть збільшила її поставки у Росію: якщо в 2012 р. її було продано на суму 1,928 млн дол. (0,46% від загального обсягу експорту цієї продукції), то в 2013 р. - 8,25 млн (1,9%), а в 2014 р. - 13,37 млн (2,9%). Португальці також збільшили поставки яєць (з 5,83 млн дол. до 10,67 млн), сиру (з 37 млн до 66 млн), згущеного молока й вершків (з 2,27 млн до 2,4 млн).
Загалом, як зазначає Жуао Машадо, для португальського сільського господарства ембарго не створює драматичної ситуації, хоча його непрямий вплив на ціноутворення викликає велику тривогу. За словами президента САР, "фермери продають молоко за ціною 20 або 21 цент за літр, тоді як витрати на виробництво коливаються в районі 30–32 центів". Ж.Машадо пояснює це не лише втратою російського ринку, куди європейські фермери експортували 13% своєї продукції, а й зниженням світового споживання молока.
От і журналісти з Publico зазначають: "…втрати в португальському сільському господарстві далекі від тих, які реєструють такі країни, як Польща або Франція. Але зниження цін у чутливих секторах, до яких належить виробництво молока, яловичини, свинини або фруктів, розмиває межі рентабельності фермерів і впливає на відновлення, що спостерігалося в останні роки в португальському аграрному секторі".
Цікаво, але португальські дипломати вважають, що від двосторонніх санкцій постраждала і… взуттєва промисловість. Причому "найбільше".
"Взуттєва галузь найбільше постраждала від санкцій і від кризи в Росії, яка є стратегічним ринком для Португалії. До 2014 р. спостерігалося значне зростання обсягів поставок (на 88% порівняно з 2012 р., досягнувши 65 млн дол. у 2013 р.). Але в 2014 р. російський ринок став єдиним, що зареєстрував падіння на 8%. Згідно з даними INE, взуття - найбільш експортований товар у Росію", - сказано в коментарі, підготовленому посольством Португалії в Україні.
Португальські дипломати також порахували, що санкції позначилися на поставках деревини й корку (впали на 16%), на експорті техніки і обладнання (знизився на 66%).
Нагадаємо, що обмежувальні заходи, запроваджені Євросоюзом проти Росії в липні 2014 р., стосувалися енергетичного й фінансового секторів, продукції воєнного та подвійного призначення. Ці заходи викликали в серпні відповідну реакцію Росії - заборону на поставки з ЄС яловичини, овочів і фруктів, м'яса птиці, риби, сирів, молока й молочних продуктів. Крім того, з 1 вересня 2014 р. набуло чинності рішення російського уряду про обмеження держзакупівель одягу й тканин з усіх країн, окрім Митного союзу.
Однак який стосунок до падіння експорту взуття і гетрів у РФ мають російське продовольче ембарго та санкції, запроваджені Євросоюзом проти Росії в енергетичному і фінансовому секторах? Хіба що португальці експортували туфлі й черевики, чоботи і сандалі виключно для задоволення гастрономічних уподобань росіян.
Причина зменшення обсягів поставок взуття полягає насамперед у падінні рубля та зниженні купівельної спроможності росіян. Але санкціями тепер намагаються пояснити всі проблеми, які виникають у португальських експортерів на російському ринку.
Кремлівська колона
Соціалістична партія, провідна опозиційна політична сила Португалії, не критикує позиції коаліційного уряду Коелью щодо війни на Сході України та санкцій проти Росії. Ситуація з іншими парламентськими силами - "Лівим блоком", "Коаліцією демократичної єдності" (що включає Комуністичну партію, "Зелених" і "Демократичний наступ") - трохи складніша.
Ці ліві партії, що мають сильні позиції в університетському і профспілковому середовищі, утримуються від публічних заяв щодо ситуації навколо України. Але в їхніх членів традиційно присутні проросійські сантименти, що збереглися ще з часів Радянського Союзу та громадянської війни в Іспанії. З цими й іншими лівими та лівацькими партіями й організаціями працюють росіяни, що постійно розповідають про "фашистську хунту", яка захопила владу в Україні в результаті "державного перевороту".
Пов'язані з комуністами лівацькі організації проводять дебати на тему "Проти фашизму в Україні". Або влаштовують експозиції, як, наприклад, "Одеська Хатинь". Сприяє створенню в португальському суспільстві спотвореного уявлення про події в Україні і державний телеканал RTP, журналісти якого найчастіше ловляться на вудку російської пропаганди, що позначається на їхніх репортажах про війну в Донбасі.
Втім, на політику уряду це ніяк не впливає. А враховуючи, що Соціал-демократична партія Педру Пасуш Коелью знову перемогла на парламентських виборах, які відбулися у вересні, немає жодних підстав побоюватися, що позиція Португалії щодо дій Росії в Україні може змінитися в найближчому майбутньому.