Парламентський "вінегрет" по-чеському

Поділитися
Така метаморфоза чітко ілюструє трансформацію електоральних настроїв чехів: від традиційного вибору між "лівими" й "правими" до більш радикальних, протестних і менш прогнозованих уподобань.

Результати позачергових виборів у Чехії здивували багатьох. "Ліві" не змогли беззастережно перемогти, "праві" опинилися в аутсайдерах, президентська партія взагалі зазнала фіаско. На політичну арену вийшли підкреслено популістські сили, які спробують формувати ситуацію під себе. У цих умовах президент Земан не втрачає ініціативи і має намір зміцнювати свій вплив.

Перемога
мільярдера і радикала

Здавалося б, результати позачергових парламентських виборів у Чехії, які президент Мілош Земан призначив на 25-26 жовтня у зв'язку із саморозпуском парламенту, були наперед визначені. Авторитет правих партій і, насамперед, Громадянської демократичної партії (ГДП), після червневих арештів високопоставлених чиновників та відставки уряду Петра Нечаса опустився до історичного мінімуму. Цим повною мірою готувалися скористатися "ліві" - соціал-демократи й комуністи. Після виборів їм передрікали стійку більшість, "одноколірний" парламент, швидке формування уряду й, що важливо, конструктивні стосунки з президентом.

Однак настрої в чеському суспільстві виявилися складнішими, гострішими й радикальнішими, ніж гадалося. Тривале погіршення соціально-економічної ситуації, зростання корупції, відсутність помітних результатів роботи чиновників для виходу з кризи, непереконливість політичних лідерів і повне розчарування в "традиційних" партіях зробили свою справу. Замість тріумфу "ліві" здобули невиразну перемогу, яку буде складно перетворити на конкретні дії з формування уряду. Соціал-демократи отримали всього лише 20,45% голосів виборців (за прогнозу близько 30%) і матимуть 50 депутатів у своїй фракції. Комуністи взяли те, що їм прогнозували, - 14,92%, і матимуть 33 місця в законодавчому органі. Президентська партія SPOZ-Zemanovci (Земанівці) зазнала нищівної поразки: замість прогнозованих 10% отримала 1,51% - і з тріском пролетіла повз парламент. У результаті "ліві" можуть зібрати лише 83 депутати за мінімально потрібного 101 мандата для формування коаліції.

Справжнім переможцем виборів виявився мільярдер і агропромисловий магнат Андрій Бабіш зі своїм рухом ANO 2011 (Akce nespokojených občanů) - тобто "Акція незадоволених громадян". Ця політична сила ліберального спрямування, створена 2011 р., несподівано набрала 18,65% голосів і може розраховувати на 47 депутатських місць у новому парламенті. Хоча Андрій Бабіш постійно повторює, що не збирається брати участь у формуванні уряду й бажає поки що залишатися в опозиції, саме йому експерти віддають "золоту акцію" в майбутньому парламенті.

Саме "незадоволені громадяни" визначили перебіг чеських виборів. Протестні настрої вивели на політичний олімп відверто популістську фігуру чеха японського походження Томіо Окамури та його рух "Світанок прямої демократії". Політична сила Окамури, який має доволі радикальні погляди як на вирішення питань державного управління (через механізм прямої демократії), так і, скажімо, на міграційну політику (він закликає встановити жорсткі обмеження для мігрантів), отримала сенсаційні 6,88% голосів - і матиме 14 депутатів у парламенті. Для порівняння: Громадянська демократична партія, яка ще півроку тому була правлячою політичною силою в Чехії, отримала 7,72%, втративши більшість своїх виборців. Така метаморфоза чітко ілюструє трансформацію електоральних настроїв чехів: від традиційного вибору між "лівими" й "правими" до більш радикальних, протестних і менш прогнозованих уподобань.

У новий парламент також пройшла партія TOP 09 Карла Шварценберга з 11,99% (26 депутатів) і християнські демократи KDU-ČSL із 6,78% (14 депутатів). У результаті, в цьому парламентському "вінегреті" експерти нарахували кілька десятків варіантів коаліцій, які могли б виникнути під час консультацій між політсилами. Стало зрозуміло лише одне - цього разу повернення комуністів до влади (чого дуже боялися в Чехії) не відбудеться. Коаліція соціал-демократів з комуністами могла відбутися лише в одному випадку - якби вони разом отримали більшість у парламенті й змогли самостійно сформувати коаліцію. Всі інші варіанти співробітництва з комуністами для соціал-демократів або іншої партії невигідні, оскільки принесуть занадто великі політичні (й, насамперед, електоральні) втрати. Також малоймовірним вважається створення "правої" коаліції. Фракції TOP 09 + ГДП + Християнські демократи набирають усього 56 мандатів. Таким чином, більшість сценаріїв формування майбутньої парламентської коаліції лежить у площині складних конфігурацій на межі політичних компромісів та особистих домовленостей.

Ошуканство,
зрадництво, абсурд

Однак життя, як це часто буває, виявилося багатограннішим, ніж будь-які аналітичні розкладки. Поки експерти намагалися розібратися в поствиборній арифметиці, політики додали в сюжет драматизму й абсурду. У неділю, 27 жовтня, у соціал-демократичній партії-переможниці стався справжній путч. Під час робочого засідання керівництва соціал-демократів заступник голови партії Міхал Гашек несподівано заявив, що партійний лідер Богуслав Соботка повинен подати у відставку через провал на виборах. Тут-таки відбулося голосування керівництва партії, і Соботку виключили зі складу групи переговірників, які мали вже цього тижня розпочати переговори з іншими політсилами про формування коаліції. Богуслав Соботка заявив про незгоду з таким рішенням і оголосив, що самостійно проводитиме переговори з потенційними партнерами по коаліції.

Далі - більше. ЗМІ повідомили, що за непідтвердженими даними, перш ніж виступити проти Соботки, Міхал Гашек і ряд інших представників керівництва соціал-демократів зустрілися з президентом М.Земаном. Як стверджували ЗМІ, у такий спосіб президент вирішив реалізувати свій план посилення контролю над майбутнім парламентом та урядом. Адже партія Земана провалила вибори, і президент втратив шанси на втілення в життя свого головного задуму - "одноколірної" коаліції в складі соціал-демократів, комуністів та "земанівців". Тепер він нібито намагається змістити нинішнього лідера соціал-демократів Соботку й просунути на цей пост більш згідливого Гашека.

Та ще більше підлили оливи у вогонь самі "путчисти". Міхал Гашек категорично відкинув інформацію про зустріч із президентом і кілька разів заявив пресі, що це якісь "чутки". А ось інші учасники зустрічі - заступники голови соціал-демократичної партії Зденек Шкромах, Єронім Тейц, Мілан Хованець і губернатор Іржі Зімола - підтвердили, що така зустріч справді була. Але вони розійшлися в думці щодо того, хто ж був ініціатором цього зібрання - президент чи лідер "путчистів" Гашек. Сам Гашек згодом заявив: якщо інші учасники не стримали слова й проговорилися про таємне побачення з президентом, він теж змушений визнати факт зустрічі. Правда, він знову відкинув будь-які обвинувачення в підготовці "путчу". За словами Гашека, це була "стандартна зустріч "лівого" президента з "лівими" політиками на тему результатів виборів".

Ця інформація шокувала чеський політикум. Фактично процес консультацій стосовно формування коаліції був блокований, не почавшись. Представники партій, які пройшли в парламент, заявили, що не можуть вести переговори з соціал-демократами, які, за ідеєю, можуть очолити процес формування коаліції, поки ті самі не розберуться у своїх проблемах.

У соціал-демократичній партії наростає внутрішнє напруження. Причому має місце як невдоволення головою партії Соботкою, так і "путчистом" Гашеком. Очікується, що ситуація вирішиться 10 листопада, коли збереться центральний виконавчий комітет есдеків. Передбачається, що виконком порушить питання про переобрання керівництва партії. Серед можливих варіантів розглядаються не тільки дві альтернативи - Соботка або Гашек. Не виключено, що висунуть і третю кандидатуру, яка влаштує всіх незадоволених нинішніми розбірками й конфліктами. Голова партії Соботка з цього приводу заявив: "Ми повинні припинити шизофренію, що триває в соціал-демократичній партії вже досить довго. Можливо, я припустився помилки, що не зробив цього ще перед виборами".

Президент М.Земан наразі не відреагував на ці події. Він ушкодив коліно й у самий розпал "путчистської кризи" опинився в лікарні. Щоправда, устиг заявити ще до "путчу", коментуючи результати виборів, що якби він був лідером соціал-демократів, обов'язково подав би у відставку. Натякаючи, очевидно, на Богуслава Соботку.

Як далі розвиватимуться події в цьому парламентському вирі, прогнозувати немає сенсу. За таких зигзагів і драматичних поворотів сюжету не можна виключати будь-яких, найнеймовірніших подій. Наприклад, у пресі вже обговорюються підозри у співробітництві лідера руху ANO 2011 Андрія Бабіша зі спецслужбами Чехословаччини в часи соціалізму. Й відразу робиться висновок, що така людина не може претендувати на державні пости, а отже, і на місця в новому уряді. Ще не таке буде!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі