"Політико-медійним гуляшем" назвав прем'єр-міністр Чехії Петр Нечас арешт і обшуки своїх найближчих соратників. Виступаючи в парламенті, він не зміг стримати емоцій і заявив, що "театральний арешт двох генералів розвідки" завдав величезної шкоди Чеській Республіці. Але вже за кілька годин прем'єр зменшив запал. А через кілька днів після арештів подав у відставку. "Пан Чистий", як називали Нечаса за його антикорупційне політичне кредо, опинився в центрі найграндіознішого корупційного скандалу в новітній історії Чехії.
Прага чи Палермо?
Арешти й обшуки, що почалися в ніч із 12 на 13 червня, більше нагадували картини з італійських серіалів про мафію, ніж спокійну й розмірену Чехію. Було заарештовано голову секретаріату прем'єр-міністра Яна Надєва, колишніх депутатів парламенту від правлячої Громадянської демократичної партії (ГДП) Петра Тлухоржа та Марека Шнайдра, екс-міністра сільського господарства Івана Фукса, колишнього заступника міністра сільського господарства Романа Бочека.
Серед заарештованих і двоє начальників військової розвідки: колишній - генерал Ондрей Паленік і чинний - генерал Мілан Кованда. Взято під варту і співробітника військової розвідки полковника Яна Погунека. Самого прем'єр-міністра вночі допитали представники управління поліції з боротьби з організованою злочинністю.
Одночасно було проведено обшуки в урядових будівлях, державних і комерційних підприємствах, банках, мерії Праги. Як повідомила поліція, з банківських комірок в одному з банків у центрі Праги було вилучено близько 150 млн крон (приблизно 60 млн грн) і кілька десятків кілограмів золота, які можуть належати одному з так званих "хрещених батьків" чеської мафії - Роману Яноушку. Було також проведено обшуки і допити найближчого оточення іншого "хрещеного батька" - Іво Ріттіга.
Такий неймовірний інформаційний "гуляш", який обрушився на Чехію, справді, було важко одразу перетравити. Однак поступово почали прояснятися мотиви цих рейдів поліції та прокуратури. Окружний суд Острави 15 червня поставив крапку у спекуляціях про серйозність намірів слідчих органів, підтвердивши вимогу поліції про арешт затриманих високопоставлених політиків і чиновників. Єдиним обвинуваченим, якого суд вирішив випустити на волю, виявився начальник військової розвідки Мілан Кованда. Генерал повністю визнав свою винуватість і пообіцяв співпрацювати зі слідством.
Напевно, чесний вчинок розвідника, а також слова президента Чехії Мілоша Земана, який запропонував уряду піти у відставку, остаточно протверезили Петра Нечаса. "Пан Чистий" подав у відставку. Судячи з усього, це тільки початок найграндіознішої драми на політичній сцені Чехії.
Свідки Єгови як фактор загрози національній безпеці
За скупим повідомленнями поліції, яка намагається до кінця зберегти інтригу у своєму масштабному дійстві, про суть звинувачень, висунутих заарештованим політикам, відомо небагато. Зрозуміло лише, що центральною фігурою
всієї афери є найближча соратниця Петра Нечаса - глава його секретаріату Яна Надєва.
По-перше, її звинувачують у "політичній корупції", що полягала в "торгових" операціях мандатами депутатів парламенту в обмін на "смачні" місця в держкорпорації. І ось що цікаво: представники чеського політикуму в один голос твердять, що насправді такі махінації - це не прояв корупції, а всього лише - нормальна практика ведення європейської політики. По-друге, у пресі йдеться про звинувачення Надєвої у зв'язках із "хрещеними батьками" чеської мафії, замішаних, як припускається, в "розпилюванні" коштів держбюджету і держкорпорацій.
І, нарешті, найцікавіше звинувачення, за яким, власне, й було затримано Яну Надєву - це "справа військових розвідників". Слідство заявило, що військова розвідка, на прохання глави секретаріату прем'єра, вела стеження за дружиною Петра Нечаса. Про мотиви стеження розповів адвокат Надєвої Едуард Бруна.
За словами останнього, його підзахисна просто хотіла допомогти Нечасу і його сім'ї уникнути публічного скандалу. Керівниці апарату прем'єр-міністра здалося, що дружина Нечаса Радка потрапляє під вплив Свідків Єгови, не забороненої в Чехії релігійної організації. Надєва подумала, що коли про релігійні зв'язки Радки Нечас стане відомо журналістам, це завдасть непоправної шкоди авторитету прем'єр-міністра. Тому вона звернулася до військових розвідників із проханням поспостерігати за його дружиною. Виявилося, що в Надєвої давні приятельські стосунки з генералом розвідки Паленіком, який погодився виконати її "прохання".
Які результати стеження, і чи вдалося отримати розвідникам докази контактів Радки Нечас зі Свідками Єгови - поки що невідомо. Але надбанням гласності вже стало те, що Надєва показувала своєму шефу фотографії, зроблені розвідниками під час стеження за його дружиною. Також відомо, що буквально напередодні поліцейської операції Петр Нечас оголосив про розлучення зі своєю дружиною. Преса приписує Нечасу і його секретарці романтичні стосунки. І в поліції, начебто, є ціла підшивка їхнього інтимного електронного листування.
"Хрещені батьки" по-чеськи
Однак значно важливіші для слідства обставини інших зв'язків Яни Надєвої з "хрещеними батьками" чеської мафії. У справі фігурують Роман Яноушек та Іво Ріттіг.
Яноушек відомий тим, що до 2010 р. був близьким другом мера Праги Павла Бема і, відповідно, дуже ефективно "радив" меру, як "вирішувати питання". Фірми Яноушека пов'язані також із виконанням не зовсім чистих контрактів для корпорації "Чеські залізниці", процесом приватизації празького аеропорту імені Вацлава Гавела, виданням для великої страхової компанії VZP корпоративного журналу за 100 млн крон (близько 40 млн грн) на рік, використовуючи контакти в міністерстві охорони здоров'я.
Ріттіга пов'язують з махінаціями у сфері діяльності міністерства сільського господарства, управління доріг (аналог "Укравтодору"), управління лісогосподарства. Особливо виділяють його стосунки з главою секретаріату прем'єр-міністра Яною Надєвою, що теоретично відкривали перед Ріттігом необмежені можливості. Є також припущення, що Надєва, використовуючи свої дружні взаємини з генералом Паленіком, фактично перетворила військову розвідку на спецслужбу, яка обслуговувала "хрещених батьків". Наприклад, підслухати когось потрібного або поспостерігати за ним - чим не робота для військових розвідників?
Самі Яноушек і Ріттіг не коментують заяв поліції та преси. Зараз вони перебувають за кордоном: Ріттіг - у своїй резиденції в Монако, а Яноушек - у Хорватії. Чи зможе поліція розрубати ці хитросплетіння чеської політики та криміналітету - питання складне. Як правило, довести винуватість конкретних діячів у таких випадках майже неможливо.
Ворожіння
на парламентській гущі
Цей політичний скандал став найбільшим з часів "оксамитової революції". Тільки тоді Чехія очищалася від спадщини комуністичного минулого. А тепер спробує позбутися наслідків і, головне, причин корозії чеської демократії. Питання полягає в тому, наскільки глибоко доведеться "різати" тіло демократії, щоб звільнити його від утвореної пухлин? І наскільки це вплине на економіку країни та її позиції в Євросоюзі?
Наразі ж можна прогнозувати лише найближчі події. Щойно Петр Нечас подав у відставку з поста прем'єр-міністра, коаліційні партії та опозиція розпочали свою гру, сподіваючись максимально "прокачати" ситуацію. Як і очікувалося, коаліція виступає за те, щоб зберегти статус-кво за рахунок обрання нового прем'єр-міністра з числа представників ГДП. Коаліційні партії сподіваються таким чином розтягти своє перебування при владі до чергових виборів у травні 2014-го.
Опозиція, у свою чергу, категорично вимагає розпуску парламенту і проведення позачергових виборів. Президент Мілош Земан, який за законом має затвердити кандидатуру нового прем'єр-міністра, зайняв нейтральну позицію і збирається на вихідних розпочати консультації з усіма парламентськими партіями.
Формально коаліція має необхідну кількість голосів (101 депутат) для висунення кандидатури прем'єр-міністра. Проблема може критися не в математиці, а в особистості кандидата. Найглибша криза довіри до політиків Громадянської демократичної партії внаслідок падіння уряду Нечаса кинула тінь на все керівництво партії. І тому просте, на перший погляд, питання - висунення нового лідера, який зможе очолити партію і уряд, - перетворилося, по суті, на питання життя і смерті ГДП.
Спроба швиденько "пропхати" в прем'єри першого заступника Петра Нечаса по партійній лінії і нинішнього міністра промисловості Мартіна Кубу успіху не мала. Кубу не підтримали ні партнери по коаліції, ні свої ж партійці. Причини називали різні, але в кулуарах подейкували про те, що Кубу було помічено у зв'язках з іще одним "хрещеним батьком" - Павлом Длоугим.
Минулої середи керівництво ГДП запропонувало на посаду прем'єр-міністра нинішнього спікера нижньої палати парламенту Мирославу Нємцову. Її кандидатура поки що не викликала відторгнення у партнерів по коаліції, і тепер усе залежатиме від президента Земана. Хоча в чеській блогосфері у зв'язку з Нємцовою згадали цікавий факт її біографії - у кандидата в прем'єр-міністри, якій уже
61 рік, за спиною лише середня сільськогосподарська школа. Чи вистачить їй цього багажу, щоб управлятися з цілою країною в не найспокійніші часи?
З іншого боку, опозиції наразі бракує необхідних 120 голосів для розпуску парламенту. Спроби соціал-демократів (які отримують зараз за всіма опитуваннями близько 40% підтримки електорату і зацікавлених у проведенні позачергових виборів) перетягти на свій бік другу за значенням партію з правлячої коаліції - ТОР 09, очолювану нинішнім міністром закордонних справ Карлом Шварценбергом, поки що успіху не мають.
Є ще й третій варіант. Якщо коаліція не зможе висунути прохідну кандидатуру прем'єра, а опозиції не вдасться зібрати 120 голосів для розпуску парламенту, президент Мілош Земан може призначити перехідний уряд, який дотягне країну до чергових виборів. Але такий варіант найменш імовірний, адже в ньому не зацікавлені ані парламентські сили, ані президент.
Найбільш реальний перший сценарій - призначення нового прем'єра з числа представників коаліції та збереження нинішнього розкладу сил до виборів 2014 р. Цей варіант може влаштувати й опозицію. Адже соціал-демократи і комуністи отримають чудову нагоду ще більше зміцнити свої електоральні позиції і спробують здобути беззастережну перемогу в травні
2014-го. Президент Земан пообіцяв уже 25 червня оголосити результати консультацій із парламентськими партіями. Саме тоді може прояснитися майбутнє чеського уряду і парламенту.