БОЛОНСЬКА ВЕЧЕРЯ

Поділитися
Минулого тижня люди, котрі активно цікавляться зовнішньою політикою України (особливо на її єврос...

Минулого тижня люди, котрі активно цікавляться зовнішньою політикою України (особливо на її євросоюзівському напрямі), дивлячись в екрани телевізорів, не могли не поцікавитися: про що ж розмовляв у Болоньї український Президент із главою Єврокомісії Романо Проді? Та й навіщо взагалі Леонід Кучма їздив у Болонью? Зрештою, адже не тільки для того, щоб у приємній компанії високопоставленого чиновника з Європейського Союзу оглянути визначні пам’ятки італійського містечка і, закушуючи spaghetti bologna, поговорити про погоду? На жаль, але скупа інформація президентської прес-служби не давала відповіді на ці запитання.

Інтерес підігрівало й те, що до організації неофіційної зустрічі не мали жодного стосунку ні українське МЗС, ні відомство Кріса Паттена: оскільки поїздка була неофіційною, то нею займалися апарат глави Єврокомісії і керівник управління з питань зовнішньої політики АП Анатолій Орел, котрий ще за часів свого перебування послом України в Італії налагодив непогані особисті контакти з Романо Проді. І, звісно ж, інтригував формат зустрічі.

Наскільки можна судити, саме цій обставині організатори (у всякому разі у Києві) надавали серйозного значення. Як зауважив один дипломат, іноді неформальні рандеву вищі рівнем, аніж офіційні саміти. Навіть, якщо вони і такі вдалі (за кількістю зустрічей із лідерами Європи), як санкт-петербурзька. Для Леоніда Кучми нинішня поїздка в Болонью — своєрідне підведення риски під тією міжнародною напівізоляцією, у якій він перебував уже вдруге за свою президентську кар’єру. Психологічно це дуже важливо для українського лідера. Що ж, спираючись на руку глави Єврокомісії, Леонідові Кучмі вдалося двічі ввійти в одну й ту ж річку і здійснити омовіння. Нагадаємо, що рік тому неофіційна зустріч із Романо Проді в брюссельському ресторанчику зробила Леоніда Кучму «виїзним» у Західну Європу.

Нагадаємо також, що зовсім недавно ЄС схвалив масштабний план, покликаний відрегулювати взаємини цієї структури з державами-сусідами і який отримав багатообіцяючу назву «Широка Європа». Про можливу повноцінну інтеграцію нашої країни в європейську спільноту автори зазначеного документа навіть не заїкаються. У даній ситуації невимушений тет-а-тет українського Президента і високопоставленого європейського чиновника мав виглядати як обнадійливий натяк на продовження діалогу.

Міг бути у цього рандеву і, скажімо так, внутрішньополітичний підтекст. Відомо, що західні політики з певним ступенем обережності поставилися до ініціатив Леоніда Кучми, спрямованих на реформу вітчизняної політичної системи. Оскільки для них (як, утім, і для нас) не зовсім зрозумілі і суть нововведень, і механізми їхнього упровадження. Опозиція здатна бачити в Заході своєрідний політичний запобіжник, якоюсь мірою здатний утримати Леоніда Даниловича від антиконституційних кроків. Для самого ж гаранта будь-який хоча б трохи серйозний міжнародний контакт — демонстрація впевненості у своїх силах.

Втім, не слід переоцінювати значення цієї зустрічі: ставлення до неї у європейців трохи інше, аніж на Банковій. Болонська вечеря, за всієї своєї символістики, ні до чого не зобов’язує представників Європейської комісії. (Наскільки відомо, у Брюсселі дуже прохолодно ставляться до подібних неформальних трапез глави Єврокомісії.) Інша річ, що формат зустрічі дозволяє чиновникам і політикам почуватися вільнішими у формулюваннях своїх думок. Здається, Леонід Кучма міг відверто висловити своє ставлення до статусу сусіда, а Романо Проді, у свою чергу, неофіційно ж поговорити про асоційоване членство України. Можливо, що таке рандеву дозволить українському Президенту більш реалістично глянути на курс євроінтеграції, а також на методи її реалізації.

У цьому контексті цікавим представляється коментар зустрічі Кучма—Проді українським МЗС. Його офіційний представник Маркіян Лубківський сказав ось що: «Важливою складовою наших взаємин з ЄС стають контакти, у тому числі і неформальні, на вищому рівні. Між Президентом України Леонідом Кучмою і президентом Єврокомісії Романо Проді склалися і розвиваються щирі дружні стосунки, котрі, без перебільшення, є однією із надійних запорук успішної інтеграції України в ЄС».

Безумовно, неформальні контакти на вищому рівні, особливо якщо вони скріплені дружніми стосунками, — річ непогана. Але хотілося б зауважити: «надійною запорукою успішної інтеграції України в ЄС» усе ж є не дружні стосунки лідерів країн, а готовність Євросоюзу бачити у своїх лавах Україну і, що більш важливо, проведення Києвом ринкових реформ і демократизація суспільства. Лише за виконання цих умов Київ одержить жаданий квиток у клуб обраних. У всякому разі, слід пам’ятати слова, сказані міністром закордонних справ Австрії Бенітою Ферреро-Вальднер: «Австрія вступила в ЄС без укладання угоди про асоційоване членство».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі