«Зима близько»: на державу надійся, а сам не зівай

ZN.UA Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
«Зима близько»: на державу надійся, а сам не зівай © depositphotos/ alexlmx
Прогнози та фахові рекомендації для киян і не тільки

Цьогорічний опалювальний сезон обіцяє бути найскладнішим за всю новітню історію України. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, внаслідок повномасштабного російського вторгнення використання природного газу скоротилося на 40%. НАК «Нафтогаз України» зобов’язана збільшити запас газу з нинішніх 12 млрд кубометрів до 19 млрд. Зокрема в «імпортних» планах «Нафтогазу» — залучити близько 2,7 млрд кубометрів газу та додатково закупити 1,8 млрд на внутрішньому ринку. Внаслідок зростання світових цін на природний газ загальний дефіцит коштів групи для підготовки до опалювального сезону може становити 219 млрд грн.

Дмитро Рясний/epravda

Слід також розуміти, що в разі аномально холодної зими, значного та тривалого зниження температури розрахунки Міністерства енергетики можуть не справдитися, і доведеться оперативно докуповувати газ за значно завищеними цінами.

Крім чималих витрат на енергоносії, існує висока ймовірність руйнування критичної енергетичної інфраструктури внаслідок ворожих обстрілів. За оцінками уряду, російська армія знищила, пошкодила або окупувала 90% вітрових електростанцій, 30% сонячних станцій, понад 30% когенераційних установок, а також Запорізьку АЕС. Чотири ТЕС зруйновано, п'ять — істотно пошкоджено. Відомо також про понад 330 зруйнованих котелень, захоплену Луганську ТЕС.

Також серед ключових ризиків — зношені енергетична інфраструктура в містах, електромережі та теплові пункти. У разі підвищення навантаження, при вмиканні додаткових обігріваючих приладів мережа може не витримати, є загроза масових аварій і відключень.

Сукупність цих чинників примушує керівництво міст особливо уважно й відповідально готуватися до опалювального сезону, щоб уникнути можливої техногенної катастрофи внаслідок раптового відключення з різних причин опалення серед зими.

Власне, для обговорення та пошуку рішень на болючі питання опалювального сезону, який чекає українців уже за якихось місяців два, ГО «Центр розвитку міст» провела експертний круглий стіл «Зима близько» з питань підготовки столиці до опалювального сезону 2022/23. До онлайн-заходу долучилися представники міської влади, громадськості та експерти профільних установ, тому розмова була предметна й широкопрофільна. А головне — прикладна.

Що обіцяє столична влада

Як зазначив заступник голови КМДА Петро Пантелєєв, між постачальниками газу та «Нафтогазом» вирішено одне з критичних питань: збитки постачальних організацій відшкодують із бюджету, а ціна для населення не зміниться. Позитивним є й той факт, що казначейство віддає пріоритет виплатам на підготовку міста до опалювального періоду, тому зазначені роботи будуть профінансовані. Наразі цей процес у Києві в самому розпалі.

КМДА

За словами посадовців, на сьогодні готовність становить 80%, а до кінця вересня місто буде повністю готове до опалювального сезону. В результаті перевірок тепломереж було виявлено та усунено понад 1500 аварійних точок, тож такі роботи тривають. На ремонт теплових мереж із міського бюджету виділяється близько 300 млн грн на рік, але зараз, в умовах воєнного стану, є проблеми з освоєнням цих коштів.

Також триває й перевірка електричних мереж у багатоквартирних будинках. Оскільки фізично перевірити всі буде неможливо, до процесу закликали долучатися їхніх мешканців.

За словами директора департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Дмитра Науменка, понад тисяча комунальників міста Києва зараз перебувають на фронті, решта — працюють. На ТЕЦ Києва створюються аварійні запаси вугілля та мазуту. Опалювальний сезон розпочнеться за температурними показникам, коли середньодобова температура опуститься нижче восьми градусів, за можливості — якомога пізніше.

Якщо казати про температуру у квартирах із центральним опаленням, то цієї зими намагатимуться дотримуватися торішніх показників. Утім, як відомо, раніше міська влада заявляла, що температура буде на рівні 16 градусів, тому слід готуватися до різних сценаріїв.

Щодо гарячого водопостачання — у КМДА обіцяють опублікувати графік його відновлення.

Дмитро Науменко зазначив, що до початку опалювального сезону 11 пошкоджених унаслідок воєнних дій будинків будуть відновлені та готові для проживання.

У цьому контексті дуже гостро стоїть питання енергоефективності, оскільки кошти, витрачені на опалення, субсидуються з бюджету за рахунок єдиного тарифу для населення. Зменшення витрат на опалення — це пряма допомога державі, адже енергоефективність — теж фронт. Експерти стверджують, що витрати на енергоефективність будинків окупаються приблизно за три роки. Наприклад, просто заміна ламп на нові (з датчиком руху) економить 30% витрат на електроенергію.

У Києві досить популярна державна кредитна програма для ОСББ «70/30», на яку нинішнього року грошей ще не виділили, але процес уже почався. Втім, цією програмою охоплено тільки 4% київських будинків.

Головний пункт у процесі економії енергії в багатоповерховому будинку — встановлення індивідуальних теплових пунктів, що дозволяє значно коригувати витрати на опалення. Тимчасом є проблема: більшість таких встановлених пунктів не налаштовані належним чином і втрачають від 5 до 30% тепла.

На жаль, до початку опалювального сезону залишилося обмаль часу, і здійснити серйозні заходи з термомодернізації будинків уже не вдасться. Проте кожен може підготуватися до зими самотужки, заощадити гроші собі та державі і вберегтися від надзвичайної ситуації.

Гаразд, дуже просто цього року не буде, але…

Як правильно підготуватися до зими самому

Під час заходу запрошені фахівці дали низку слушних порад, тож за результатами круглого столу ми виокремили такі експертні рекомендації:

  1. Зв'яжіться зі своєю обслуговуючою організацією. Дізнайтеся статус підготовки вашого будинку до опалювального сезону: в якому стані теплові та електричні мережі, хто контролює їхній стан і проводить поточні ремонти. В кожному будинку мають бути люди, котрі знають, де розміщені дренажі, і можуть у разі чого злити систему опалення.
  2. Підтримуйте зв’язок із сусідами. Визначте квартири, в яких нині ніхто не живе, та встановіть, чи є до них доступ на випадок аварійної ситуації. Оберіть відповідальних, хто зможе контактувати з власниками за необхідності.
  3. Перевірте електричну мережу в квартирі та будинку загалом. У разі використання великої кількості електричних обігрівачів може спалахнути проводка, спричинивши відключення світла та пожежі.
  4. З'ясуйте, чи встановлено у вашому будинку індивідуальний тепловий пункт, погодний регулятор або інше схоже обладнання. Якщо так, то його потрібно відповідно налаштувати для максимально ефективної роботи.
  5. За можливості варто утеплити труби в підвалі, на горищі та технічному поверсі. Важливо зазначити, що товщина утеплювача має відповідати діаметрові труби, це допоможе зменшити втрати теплоносія через зношеність труб.
  6. Крім того, слід ущільнити й утеплити місця загального користування в будинку, а також двері та вікна в під'їзді. Намагайтеся максимально зменшити надходження холодного повітря до будинку.

Довідка: За розрахунками Dragon Capital, промисловість може знизити споживання газу на 2 млрд кубометрів на рік, що в довоєнних цінах заощадить близько 1 млрд дол. Упродовж першого півріччя 2022-го Україна видобула понад 9,3 млрд кубометрів природного газу, що на 4,5% менше, ніж за аналогічний період минулого року.

За розрахунками заступника міністра енергетики Миколи Колісника, в Україні 2022 року планують видобути 18,5 млрд кубометрів газу. Це на 6,6% менше, ніж роком раніше (при цьому прогноз споживання газу на 2022 рік становить близько 21 млрд кубометрів).

Також, окрім запасів газу, Україна формує запаси вугілля. НЕК «Укренерго» за дорученням Кабміну фінансуватиме створення стратегічного запасу вугілля, — на це буде виділено 2,5 млрд грн. Більшість шахт перебувають під окупацією чи неподалік зони бойових дій, що значно зменшує обсяги видобутого вугілля. Імпорт вугілля за перше півріччя зменшився у 2,4 разу (на 5,85 млн тонн) порівняно з аналогічним періодом 2021 року, — до 4,29 млн тонн. Тож нині поставки вугілля йдуть з Австралії та США.

Незважаючи на всі обставини, наявних і запланованих для придбання енергетичних ресурсів має вистачити для проходження опалювального періоду з урахуванням зменшення споживання енергоносіїв промисловістю та населенням.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі