Якщо у вас немає газу, то...

Поділитися
Якщо на початку 2006 року європейці засуджували росіян за «неоголошену газову війну» і більше співчували українцям, то сьогоднішню ситуацію «Газпром» намагається повернути (або переломити) на свою користь.

Купони, які практично нічого не варті, талони на цукор... Відключення газу для українських споживачів Туркменистаном (при президенті Л.Кучмі) та російським «Газпромом» — у перший день 2006-го (уже при президенті В.Ющенку). Останнє дійство — із трансляцією по ТБ. Вразило. Насамперед європейців, хоча за кілька днів російського газового «безхліб’я» європейці — саме завдяки українській газотранспортній системі — особливих проблем не відчули. Зате насторожилися, коли знову напередодні зимових холодів «Газпром» затіяв уже традиційні з’ясовування стосунків із НАК «Нафтогаз України».

Звичайно, українська газова компанія має повернути борги. Та навіщо з цього робити шоу?! Іншого способу немає? Утім, не зовсім це шоу, а швидше продумана піар-акція «Газпрому». Якщо на початку 2006 року європейці засуджували росіян за «неоголошену газову війну» і більше співчували українцям, то сьогоднішню ситуацію «Газпром» намагається повернути (або переломити) на свою користь.

Посланці «Газпрому» уже відвідали кілька європейських столиць і скрізь попереджали: якщо у вас виникнуть перебої з поставками російського газу, то це не наша провина, це провина транзитера — України. І своє євротурне газпромівці продовжують. Методично, безапеляційно. Спікер «Газпрому» Сергій Купріянов здається невтомним.

Тим часом тривають переговори делегацій «Нафтогазу України» і «Газпрому» про борги, вірніше, про їхнє погашення і пролонгацію; про ціни на 2009 рік — для споживачів України; про довгостроковий контракт між «Нафтогазом» і «Газпромом». А ще керівництво української компанії пам’ятає про облігації 2005-го та їхніх власників. До 31 грудня ц.р. «Нафтогаз» має подати аудиторський звіт діяльності компанії за 2007-й... Рік роботи в «Нафтогазі» менеджменту під керівництвом тодішнього міністра палива та енергетики Юрія Бойка. І в цьому разі в нинішнього керівництва НАК «Нафтогаз України» є два варіанти: або до краю відтягати пролонгацію аудиту за 2007 рік («до краю» настає 31 грудня 2008 року), або визнати все, що зробив менеджмент «Нафтогазу» за 2007-й, і прийняти все на рахунок держкомпанії.

Комісар Європейської комісії з енергетики Андрес Пібалгс заявив: «Це може мати негативні наслідки для репутації Росії як постачальника газу та репутації України як транзитера».

«Газпром» поводиться твердо: спочатку нехай НАК «Нафтогаз України» поверне борг. І ще натякає, що газо-
транспортна система України коли ще не на ладан дихає, то до цього недовго залишилося.

І саме тому, мовляв, Європа має підтримати і «Північний...» і «Південний потік», які активно лобіюються росіянами та їхніми політекономічними сателітами.

З приводу «дихання на ладан» українцям усе-таки є що сказати. І європейці про це добре поінформовані. Однак...

У відповідь на заяви газпромівців у Європі про неналежний стан української газотранспортної системи НАК «Нафтогаз України» заявляє таке: «ГТС спроможна забезпечити безперебійний і безаварійний транзит російського газу європейським споживачам відповідно до умов довгострокових контрактів.

ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» щороку здійснює діагностику трубопроводів і газоперекачувальних агрегатів на об’єктах газотранспортної системи. Динаміка останніх років показує, що в межах комплексних корозійних досліджень щороку перевіряється близько 7 тис. км. Ще майже 2 тис. км газопроводів проходить внутрітрубну діагностику, виконуються всі необхідні ремонтні роботи. Відповідний технічний стан вітчизняної ГТС підтверджується безперебійною та надійною роботою впродовж усього року... Капітальні вкладення щорічно становлять 1,2—1,3 млрд. грн.»

Також «Нафтогаз» повідомляє, що разом із «Газпромом» здійснює аналогічні регламентні роботи з ремонту та підтримки в належному стані магістральних газопроводів. І Україна жодного разу не зірвала виконання контрактів з поставок газу європейським споживачам. При цьому вона залишається найбільшим (після РФ) транзитером газу та має найбільшу в Європі систему підземного зберігання газу загальним обсягом понад 30
млрд. кубометрів. Щодоби з ПГС Україна може підняти і спрямувати споживачам 254 млн. кубометрів газу.

У 2007 році в європейські країни через ГТС України було транспортовано 112,1 млрд. кубометрів газу, що становило 76% загального обсягу поставок російського газу країнам ЄС. Нині система магістральних газопроводів України поставляє газ у 12 країн ЄС, найбільші обсяги — до Італії (21 млрд. кубометрів), Німеччини (19,4 млрд.) і Франції (9,8 млрд.). Отже, у певному сенсі потужності української ГТС уже давно інтегровані в газову систему Європи. От тільки Європа цей факт не дуже хоче помічати.

Нюанс чи навіть проблема ще й у тому, що про майбутнє європейського газового ринку говорять лише представники «Газпрому». А хто почує НАК «Нафтогаз України»?!

З одного боку, «Нафтогаз» правий: спокійно, у робочому режимі доставляє за заздалегідь затвердженими графіками газ європейським споживачам. З іншого — НАК «Нафтогаз України» на зовнішньому ринку навіть не намагається нівелювати дії агітаторів «за» «Газпром». Знову ж, зрозуміло: судять не за словами, а за справами. Наприклад, «Газпром» погрожує скороченнями поставок газу для України і попереджає про це європейців. Проте ГТС України спроможна впоратися з цими проблемами. І несанкціоновано відбирати газ із магістрального газопроводу ніхто не буде.

Однак факти залишаються фактами: НАК «Нафтогаз України» поки що не може розрахуватися за газ (використаний, а також закачаний у підземні газові сховища); Нацбанк України заявляє, що є достатньо доларової грошової маси, щоб «Нафтогаз» зміг купити валюту на міжбанківському ринку для розрахунків за імпортований газ; «Газпром» вимагає оплати за газ; компанія-посередник «РосУкрЕнерго» чекає свого часу, як і «Укргаз-Енерго».

За цієї ситуації вимагати від уряду поправок до держбюджету-2008 і затвердження бюджету України на 2009 рік по газу можна. Та чи варто, якщо невідома ціна на газ для України на наступний рік? І річ не в тому, що опозиція дала нинішньому уряду 100 днів (хто знає, що на той час буде...) Проблема в тому, що Україна поки що справді не знає, яка ціна на газ чекає її в 2009-му. Не кажучи вже про загальну фінансово-економічну кризу і довгостроковий договір на купівлю газу в «Газпрому».

Бюджет країні, звичайно, потрібен. Однак дуже вже не хочеться повторення ситуації останніх днів грудня 2005-го — перших днів січня 2006-го. Це ми вже проходили. Дотепер відгукується...

Невже все повернеться на круги своя?! Одне можу сказати, якщо «Газпром» знову закрутить вентиль, попри всю свою агітаційну роботу, — знову буде сам собі ворогом. Нам теж імідж може попсувати. Та все-таки насамперед собі.

Процедура відключення газу для споживачів України вже нікого не здивує. А «Укртрансгаз» — оператор газотранспортної системи України — усіх забезпечить газом. Усіх, хто заплатив, і навіть тих, хто поки що не
встиг.

Що ж до всіх нас, хто сплачує жекам чи іншим чином за газ, то тут проблем не менше, ніж на міжурядовому рівні. Та це інша тема і проблема: складні відносини між НАК «Нафтогаз України», її дочірньою компанією «Газ України», колишніми рай-, міськ- і облгазами. Наприкінці цього ланцюжка — споживач.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі