Хисткий баланс влади, що встановився в Одесі після невдалої відставки мера, дає крен. Тріщать зшиті чужими домовленостями «оновлені стосунки» між мером Костусєвим і губернатором Матвійчуком, який дедалі частіше дає зрозуміти міському голові, хто в домі хазяїн.
Олексій Костусєв, оговтавшись після політичного удару, намагається козиритися. Але навряд чи йому вдасться сьогодні відновити втрачені позиції. Костусєв ледь виторгував назад своє крісло. Але щоб закріпитися в ньому на тривалий час, він не має ні згуртованої професійної команди, ні реальної підтримки в міськраді, ні довіри з боку городян. Його нещодавня заява про те, що він завершує формування нової команди, з якою має намір пропрацювати до кінця своєї каденції і навіть балотуватися на другий строк, зворушила.
У Костусєва як не було, так і немає головного - міської платформи, завдяки якій він міг би притягти на свій бік маятник громадської думки, який сильно відхилився від нього. Тому сьогодні йому нічого не залишається, як плентатися у хвості губернаторських ініціатив, яких іще зовсім нещодавно він не помічав упритул.
Йдеться насамперед про політичний проект «Народний бюджет», який політтехнологи Матвійчука запозичили у путінської «Единой России» ще у вересні минулого року, коли єдинороси активно його впроваджували по всіх своїх містах і селах як частину передвиборної технології. До реформування місцевих фінансів цей проект жодного стосунку не має. На початку осені, за російським образом і подобою, у всіх населених пунктах Одещини мали відбутися збори, на яких люди вирішували б самі, на що витрачати бюджетні гроші. Тоді ж з’явилися білборди Матвійчука: «Люди вирішують - влада робить». А в середині грудня, напередодні ухвалення бюджету області в оперному театрі під патронатом губернатора відбулися головні обласні збори, на яких ухвалили «Народний бюджет» Одещини.
Відтоді чужа передвиборна фішка стала унікальною ініціативою губернатора Матвійчука, якій немає аналогів в Україні. Саме так подають сьогодні цей популістський проект його ініціатори.
Осторонь від нього залишалася тільки Одеса, через непрості стосунки між тодішніми трьома центрами впливу: мером, губернатором і лідером міських регіоналів. Під час ухвалення бюджету Одеси на 2012 рік не тільки Костусєв, який уже був «підвішений» над кріслом мера, а й депутатська фракція Партії регіонів у міськраді проігнорувала ініціативу Матвійчука. Але сьогодні, зважаючи на наближення парламентських виборів, губернатору вдалося втиснути Одесу в орбіту свого впливу. Проект «Народний бюджет» - популістський, гроші - реальні. І більшу частину з них уже закладено в головному фінансовому документі міста та області. Фактично сьогодні всі гроші бюджету розвитку заганяються під шапку «народного».
Минулого четверга регіонали навіть скликали позачергову сесію міськради, щоб терміново внести зміни до головного фінансового документа - згідно з «наказами» городян. Коригування торкнулися суми в 64 млн. гривень. Але всі ЗМІ наводили цифри віртуального «Народного бюджету» Одеси, заради презентації якого й збирали сесію.
Ініціатива Матвійчука, якщо її буде реалізовано, обійдеться скарбниці, за даними регіоналів, у 300 млн. гривень. Область пожертвує 100 млн., а держава за рахунок субвенцій - понад 46 млн. Кошти витратять на ремонт доріг, міжквартальних проїздів, аварійних будинків, ліфтів, будівництво дитсадків тощо. Словом, на ті позиції, на які гроші частково було заплановано в «антинародному» бюджеті на цей рік. У наказах городян фігурують навіть видатки на міліцію. У рамках програми «Безпечне місто» планується побудувати в Одесі новий міліцейський оперативний центр. Як вважаєте, городяни самі до цього додумалися?
Регіонали, як справедливо зауважили депутати з інших фракцій, вигадали для себе проект, щоб напередодні виборів піаритися не за свої, а за бюджетні гроші. Невипадково рупором губернаторської ініціативи став лідер депутатської фракції Партії регіонів Геннадій Труханов, який уже розгорнув свою передвиборну боротьбу за мандат депутата-мажоритарника в Суворовському районі Одеси і пообіцяв його жителям побудувати нову поліклініку, спортивний комплекс і дитячі садки.
Отже, Матвійчук, який фактично вже сформував обласний передвиборний штаб, чітко дав зрозуміти, що в місті має бути тільки один формат стосунків. Це строга вертикаль, на вершині якої - «генерал»-губернатор. І навіть устиг свій статус підкріпити рейтинговими даними.
У рамках ініціативи «Народний бюджет» київський центр соціальних технологій «Соціополіс» провів дослідження серед одеситів. Однак опитування стосувалося не тільки з’ясування найнагальніших і найактуальніших проблем міста, а й рейтингу партій та одеських політиків. Отже, за рівнем довіри (понад 40%) перше місце посів губернатор Матвійчук. Друге - народний депутат Сергій Гриневецький, третє - митрополит Агафангел. І було відзначено помітне зростання інтересу городян до Геннадія Труханова. Скільки відсотків набрав кожен, озвучено не було. Крім цього, соціологи назвали імена політиків з рівнем підтримки в 20-25%, але з від’ємним сальдо прибічників і противників. Це - заступник голови обласної ради Олексій Гончаренко, лідер партії «Родіна» Ігор Марков, екс-мер Одеси Едуард Гурвіц і народний депутат Сергій Ківалов. Про Костусєва не було сказано ані слова.
Чи то Матвійчук не хотів псувати соціологічну картинку рейтингом мера, чи то взагалі не включив його в опитування, вже не так важливо. Але те, що губернатор намагається відтіснити мера, періодично випинаючи його бездіяльність, - факт. Днями можна було спостерігати характерну сцену: мер і губернатор заходилися наввипередки наводити порядок на пляжі в Аркадії. А все почалося з того, що Костусєв публічно поскаржився, що не знає, як витягти з моря металеві конструкції від колишнього «танцполу» нічного клубу. Намагався - не виходить. Вранці наступного дня Матвійчук уже інформував одеситів про те, що в Аркадії йде демонтаж незаконно встановлених паль. А фотографії, розміщені на офіційному сайті обласної держадміністрації, підкреслили, що для цього знадобився лише невеликий екскаватор і двоє-троє роботяг. Костусєв цього ж дня сам особисто в оточенні почту прибув в Аркадію, але наводити порядок йому довелося на сусідньому пляжі, де будівельники забетонували черговий майданчик під нову дискотеку.
У цьому забігу переможцем вийшов губернатор. Насправді в таких перегонах по вертикалі є тільки переможені. І це - майбутні виборці, заради яких складають «Народний бюджет» або зносять незаконні конструкції. Колишній танцмайданчик, встановлений на міцних комерційних ніжках, ще минулої весни обурював пів-Одеси, але пропрацював безперешкодно весь курортний сезон. І нікому до нього не було діла: ні меру, ні губернатору. Немає сумніву: після виборів прозрілі боси осліпнуть знову.