На Одещині покладено край двовладдю. Головний чиновницький будинок на проспекті Шевченка залишає Сергій Гриневецький, який заявив у середу на президії обласної ради про складання повноважень голови Одеської обласної ради. За власним бажанням. Владний олімп залишає людина, яка сім років обіймала посаду губернатора, заслужила повагу, авторитет, напрацювала досвід і статок. При зміні влади в країні зуміла легко пересісти в крісло глави облради й продовжити формувати політику в області. Однак це не могло тривати довго.
Гриневецький активно боровся за подальше перебування при владі — і програв. Тому що для політика його масштабу, який не зумів і не захотів вчасно дистанціюватися від старої влади, це програш, що його Сергій Рафаїлович не хотів визнавати і приймати. Інакше він не став би використовувати запасний аеродром, підготовлений заздалегідь у вигляді крісла голови облради. Адже він зайняв владний кабінет не для того, щоб пересидіти не кращі для себе часи, а щоб продовжувати активно впливати на стан справ в області. Не дали. А точніше — витиснули.
Відставка Гриневецкого — логічний і прогнозований крок.
Президент країни давно дав зрозуміти, що нову регіональну політику не повинні формувати представники старої влади. А це означає заміну всіх, хто її персоніфікував. Навіть якби Гриневецький спробував усе ж таки тихо пересидіти в облраді до нових виборів, то й тоді навряд чи йому б це дозволили. А екс-губернатор, забравши в обласну раду свою команду, розгорнув активну й бурхливу діяльність: зустрічі, селекторні наради, поїздки районами. Гриневецький продовжував працювати і над розробленими в часи його губернаторства програмами та комерційними проектами. Він навіть включився в боротьбу за право керувати всією комунальною власністю області, що серйозно обмежувало повноваження виконавчої влади. Це вивело з рівноваги губернатора Василя Цушка, який після свого призначення в область заявив, що прийшов працювати разом із Гриневецьким. «Але якщо ви хочете боротьби, ви її матимете», — скаже Цушко вже через три місяці після свого перебування на посаді. Сьогодні конфлікт із приводу того, хто розпоряджатиметься майном обласної територіальної громади, вирішений — на користь облдержадміністрації. Прокурор області, який визнав незаконним прийняте свого часу рішення про передачу облрадою частини своїх повноважень з управління власністю виконавчій владі, відкликав свій протест. Але все це зрештою не могло не викликати роздратування у верхах. Особливо напередодні майбутніх парламентських виборів. Гриневецький завжди був негласним лідером місцевої організації АПУ, нині Народної партії України. Навіть при тому, що не був її членом. А тепер, коли став її членом, зрозуміло, що він відкрито працював би на перемогу партії Литвина.
Відставка Гриневецького саме тепер викликана насамперед тиском, який відчувають він і члени його команди останнім часом. Розмови про відкриття кримінальних справ, поява неприємних публікацій у пресі і на додачу справа в суді з приводу незаконності обрання Гриневецького главою обласної ради. Нагадаємо, попередній голова Володимир Новацький за власним бажанням поступився посадою Сергію Рафаїловичу. Але рішення про його обрання було оскаржене в суді депутатом облради Володимиром Куриленком, який став потім віце-губернатором області. Депутат вважає, що вибори пройшли з порушенням процедури. Саме питання про скасування рішення облради від 8 лютого 2005 року про обрання Гриневецького і планувалося внести до порядку денного майбутньої сесії, призначеної на 22 липня. Але, оскільки Гриневецький зробив свою заяву про відставку, необхідність розгляду цієї теми відпала.
Проте чи ослабить відставка Гриневецького тиск правоохоронних органів на членів його команди, ще невідомо: запитань у слідства об’єктивно багато. Хоча рішення про його добровільну відставку — це, по-перше, певний шанс для його оточення. По-друге, екс-губернатор, як активний член нинішньої команди Литвина, хоче сам залишитися в політиці й мати... свободу дій, щоб займатися нею. Він розпрощався з кріслом, а не з популярністю в обласного електорату. А ось «терновий вінець» Колесникова йому непотрібний.
За словами ж самого Гриневецького, своє рішення він прийняв усвідомлено, з етичних міркувань, і вважає, що воно сприятиме об’єднанню сил і піде на користь регіону. Свій крок він пояснює й тим, що голова обласної адміністрації Василь Цушко склав повноваження народного депутата України. І в цій ситуації він вирішив зробити, як каже, «крок назустріч людям і піти у відставку», аби дати можливість новій місцевій владі сформувати команду.
Близько місяця тому губернатор Василь Цушко підписав розпорядження про створення нової структури облдержадміністрації. Відповідно до документа, чисельність апарата буде скорочено на 55 чоловік. Але головне, що всі колишні управління ліквідуються, працівники звільняються. А створення нових і прийом чиновників на роботу дозволить зарахувати в апарат тих, кого керівництво вважатиме за потрібне. Це дасть змогу Василю Петровичу сформувати команду. І прибрати людей Гриневецького. Хоча чимало з них — досвідчені управлінці, з великим стажем роботи, до того ж дехто підтримував помаранчеву революцію. Чи є в них шанс залишитися в кабінетах влади? Судячи з висловлювань Цушка, все залежатиме від того, хто як себе проявить. Раніше на їхню поведінку міг впливати Гриневецький, а з його відставкою роздвоєння особистості в багатьох чиновників вилікується.
Отож відставка Сергія Гриневецького означає посилення позицій Василя Цушка. І якщо главою облради буде обрано ставленика нової влади, то в керівництві області теоретично запанує єдиноначальність.
Главою місцевого парламенту може стати депутат Одеської обласної ради, виходець із рідного для Цушка Тарутинського району Федір Влад. Останніми роками він працював у Кривому Розі й очолював одне з підприємств, яке спеціалізується на переробці хлібопродуктів, — ЗАТ «Переробник». А тепер він повернувся в Одеську область. Правда, не сьогодні-завтра саме він може зайняти і посаду віце-губернатора області разом із земляком В.Ющенка Миколою Сердюком, який нині очолює Київську райадміністрацію Одеси. Президент країни вже узгодив їхні кандидатури. Нагадаємо, одне місце віце-губернатора звільнилося після невдалого призначення й логічного звільнення іншого земляка Президента — Миколи Бондаренка.