Точка роси

Поділитися
Справді, після підписання угод із «Нафтогазом» «Газпром» почав транспортувати газ до Європи через територію України...

Отже, 19-20 січня 2009 року між НАК «Нафтогаз України» і «Газпромом» були підписані контракти: на поставку газу в Україну в 2009-2019 роках, на транзит російського газу через територію України на той самий період. А потім ще додаткові угоди про 11 млрд. кубометрів газу в українських підземних сховищах (ПСГ), про які йтиметься пізніше. І коли всі ці документи начебто підписали, здавалося, що «газават» закінчився…

Справді, після підписання угод із «Нафтогазом» «Газпром» почав транспортувати газ до Європи через територію України. Однак...

Уже на восьму годину вечора 20 січня стало зрозуміло, що Європа... не готова брати газ у тому обсязі, в якому його заявив для поставок на захід «Газпром». На газовимірювальних станціях «Ужгород» (поставки йдуть через Словаччину до країн Західної Європи) і «Берегове» (через Угорщину - до Південної Європи) тиск у трубі зростав, а повного відбору газу не було (див. схему).

Після кількох невдалих спроб з’ясувати ситуацію з диспетчерським управлінням «Газпрому» диспетчери «Укртрансгазу» були змушені зупинити 23 газоперекачувальні агрегати (ГПА) і скоротити відбір газу з підземок на 85 млн. кубометрів. У результаті, у перший день поновлення транзиту на захід «Газпром» «прорахувався» на 45 млн. кубометрів.

І все було б нічого, якби такі прорахунки серйозно не били по технологічній надійності роботи української газотранспортної системи (ГТС). Принаймні вже 21 січня до «Газпрому» був спрямований лист за підписом одного з заступників голови правління НАК «Нафтогаз України» такого змісту: «Така ситуація призводить до аварійної роботи ГТС Ужгородського напрямку, перевитрати паливного та пускового газу на КС (компресорних станціях. - А.Є.) і, відповідно, до невиправданих збитків компанії, зниження надійності роботи ГПА, що ставить під загрозу виконання контрактних зобов’язань з транзиту російського газу країнам-імпортерам. Прошу забезпечити роботу суворо відповідно до заявлених обсягів відбору газу країнами-імпортерами на кожну добу й надалі не допускати подібних випадків».

Ціна газу для України в 2009-му

Перш ніж розглядати варіанти ціноутворення (прийняті та обговорювані), уточнимо, що цього року «Нафтогаз» має намір закупити в «Газпрому» 40 млрд. кубометрів газу. Нагадаємо також про запаси в ПСГ і про 20 млрд. кубометрів щорічного власного видобутку.

Та вже на 2010 рік запланована купівля 52 млрд. кубометрів імпортного газу. За тією ціною, що складеться на той період.

Контрактна ціна

Шановні читачі «ДТ», вам доведеться набратися терпіння та пригадати з математики багато чого з того, що вже забулося. Не тому, що «ДТ» так хоче, а тому, що вам це знадобиться практично.

Не даремно перший заступник голови «Нафтогазу» Ігор Діденко попереджав під час прес-конференції 21 січня, що незабаром для всіх нас найактуальнішим «чтивом» будуть котирування, що публікуються в Piatt’s. Знав, про що казав.

У контракті НАК з «Газпромом» зазначено ціну на природний газ, який поставлятиметься в Україну в 2009 році та має базову нижчу теплотворну здатність 8050 ккал/куб. м. Отже, ціна газу, що поставляється за цим контрактом, розраховується щокварталу за наведеною формулою.

Завдяки запасам газу в ПСГ НАК «Нафтогаз України» у першому кварталі 2009 року має намір закупити в «Газпрому» тільки 5 млрд. кубометрів газу. І таким чином, за версією прем’єр-міністра, змікшувати ціновий удар по вітчизняних газоспоживачах. У другому кварталі - 10,5 млрд.
кубометрів, у третьому - 12 і на півмільярда більше - у четвертому. Тобто щоб устигнути поповнити запаси «підземок» до наступної зими.

А от у 2010 році, відповідно до контракту, ситуація може бути іншою: перший квартал - імпорт 16,2 млрд. кубометрів, другий - 10,8, третій - 10, а четвертий - 15 млрд. кубометрів газу.

Усе б нічого, якби в контракті «Нафтогаз» - «Газпром» на наступні 10 років не було записано:

Pn - контрактна ціна в доларах США за 1000 кубометрів газу, дорівнює 450 дол. Тим паче що коефіцієнт, який дорівнює у 2009 році 0,8 (це і є 20% газпромівської «знижки» від ціни в 450 дол.), а з 2010 року дорівнює 1, у 2011 році невідомо як зміниться. Грубо кажучи, кожного разу якщо не виходитимуть, то згадуватимуть першу базову для формули ціну - 450 дол. за 1000 кубометрів.

Ціна на газ для України на 2009-й: середньорічна чи зі «знижкою»?

Зрозуміло, після підписання договорів між «Нафтогазом» і «Газпромом» громадяни України перейнялися запитанням: то скільки ж коштуватиме газ хоча б для населення?

Прем’єр-міністр Ю.Тимошенко назвала «середньорічну» ціну - 228,8 дол. за 1000 кубометрів на українсько-російському кордоні. Це без усіх податків і обов’язкових платежів.

«ДТ» може навести два варіанти поквартального під­рахунку ціни на газ для споживачів України.

Перший оголосив перший заступник голови правління НАК «Нафтогаз України» Ігор Діденко на прес-конференції 21 січня. За його словами, у першому кварталі 2009 року газ Україні коштуватиме 360 дол., у другому - 270, у третьому - 219, у четвертому - 162 дол.

Та є й інший підрахунок, відповідно до якого в першому кварталі 2009-го ціна 1000 кубометрів може становити 360 дол., у другому - 323,03, у третьому - 241,5, у четвертому - 152,12 дол. І це теж без урахування податків і транспортних витрат.

Австрійська формула транзиту

Наскільки відомо «ДТ», НАК «Нафтогаз» від самісінького початку пропонувала використовувати так звану австрійську формулу.

Нюанс у тому, що при використанні австрійської формули ставка транзиту для «Газпрому» була б не менш як 5 дол. за 1000 кубометрів на 100 км газопроводу. Тому всіма силами «Газпром» прагнув довести, що все інакше. Однак інший підхід до формування ціни та ставки транзиту також існує.

А що ж газоекспортери?

У зв’язку з припиненням «Газпромом» 6 січня поставок російського газу в Європу через територію України «Дзеркало тижня» звернулося до європейських газопостачальних і газотранспортних компаній із двома запитаннями:

1. Чи має намір ваша компанія звертатися з юридичними претензіями з приводу припинення поставок російського газу? Якщо так, то до кого саме - «Газпрому» чи НАК «Нафтогаз України» і чому?

2. Є думка, що після такого газового протистояння між Російською Федерацією та Україною задля уникнення повторення надалі подібної ситуації газовим компаніям Європи було б вигідніше та надійніше укладати договір про транзит газу через територію України безпосередньо з НАК «Нафтогаз України», тобто на східному кордоні України з Росією. Яка ваша думка з цього приводу?

Запитання ми направили таким компаніям:

OMV (Австрія);
EconGas Gmb (Aвстрія) - відповідь одержали;
RWE AG (Німеччина);
NVG (Німеччина);
RWE Transgas a.s. (Чехія) - отримали автовідповідь, що наші запитання розглядають;
E.ON AG (Німеччина);
E.ON Ruhrgas AG (Німеччина) - отримали відповідь, щоправда, у формі прес-релізу, але все ж це краще, аніж нічого;
SPP a.s. (Словаччина);
MOL (Угорщина);
ENI SpА (Італія);
Gaz de France (Франція);
Gaz de France Suez - автовідповідь, що наші запитання розглядають;
Public Gas Corporation of Greece (DEPA SA) (Греція);
Bulgargaz (Болгарія);
PGNiG (Польща).

Оперативно відповіли на наші запитання дві компанії - E.ON Ruhrgas AG (Німеччина) і OMV/EconGas (Австрія).

E.ON Ruhrgas

вітає поновлення поставок російського газу через Україну

Компанія E.ON Ruhrgas AG певний час одержувала природний газ із кількох джерел. Окрім Росії, газ надходив із Норвегії, Голландії і з внутрішніх джерел. Але частка російського газу в балансі Німеччини велика - 26%.

Після поновлення поставок російського газу через Україну E.ON Ruhrgas очікує, що весь газ у повному обсязі незабаром надійде в Німеччину. До цього моменту всі споживачі E.ON Ruhrgas продовжували отримувати газ у повному обсязі без жодних перебоїв. Водночас тривають поставки газу з Німеччини до країн Центральної та Східної Європи - до нормалізації ситуації з поставками російського газу в ці країни.

«Ми вітаємо поновлення поставок російського газу через Україну в Європу. За останні дні ми продемонстрували, що, завдяки нашій структурі поставок газу і нашій технічній інфраструктурі, ми можемо цілком контролювати серйозні перебої поставок навіть за виняткових температурних умов без жодних несприятливих наслідків для наших споживачів. Окрім того, ми змогли забезпечити зворотні поставки газовим компаніям у тих країнах Центральної та Східної Європи, котрі постраждали найбільшою мірою, навіть якщо деякі з них не є нашими клієнтами, щоб полегшити ситуацію в цих країнах», - сказав доктор Бернард Рутесберг, голова ради директорів E.ON Ruhrgas AG.

«Забезпечення поставок залишатиметься нашим стратегічним напрямом: у найближчі три роки E.ON Ruhrgas AG планує інвестувати кілька мільярдів доларів, основна частина яких піде на розширення національної та міжнародної трубопровідної та газозберігаючої інфраструктури, а також на газовидобуток і проекти з доставки зрідженого газу», - продовжив він.

Керівник міжнародної прес-служби E.ON Ruhrgas AG Адріан Щафранец

OMV/EconGas (Австрія)

1. На перше запитання австрійська компанія відповіла: «Ні».

2. Австрія оглядається назад, на 40-річне надійне партнерство з «Газпромом». У вересні 2006 року EconGas отримав від OMV Gas&Power право підписати прямі контракти з «Газпром експортом» від імені Австрії. Це зробило компанію EconGas, у котрій OMV Gas&Power належить 50% акцій, найбільшим австрійським імпортером російського природного газу і забезпечило їй доступ до найбільших у світі запасів природного газу до 2027 року. Ця угода продовжує успішне сорокарічне партнерство з OMV. Тому ми не плануємо змінювати щось у нашому контракті про газопоставки з «Газпромом». Ми сподіваємося, що ситуацію між російським «Газпромом» і НАК «Нафтогаз України» вирішено завдяки укладанню нових угод про поставку й транзит природного газу між двома сторонами.

Виконавчий директор
EconGas GmbH
Люка Делла Гатта

11 млрд. кубометрів газу: спочатку повернемо «Газпрому», а потім
цим «розплатимося»?

Окрім контрактів на купівлю і транзит газу, у Москві було підписано додаткові угоди. Про право переуступки вимоги боргів із «РосУкрЕнерго» (нагадую, що 50% акцій цієї компанії належать «Газпрому»). У такий спосіб «Нафтогаз» «розплатився» із російським «Газпромом» за 11 млрд. кубометрів газу у своїх ПСГ послугами щодо транзиту російського газу за весь 2009 рік. Тобто за газ, який колись належав навіть не «РосУкрЕнерго», а ЗАТ «Укргаз-Енерго», у котрому формально 50% належать компанії «РосУкрЕнерго».

Це - якщо по суті. А по факту за все вищезгадане «Газпром» списав борг Україні на 1,6 млрд.
дол. із нарахованих 2,35 млрд. дол. (Хто і як рахував - чи то таємниця, чи то просто ніхто не знає, як рахували. - А.Є.) Решту боргу, тобто 750 млн. дол., Україна поверне, закупивши в січні-лютому 2009-го російський газ.

Ті ж 11 млрд. кубометрів зі своїх ПСГ Україна отримає, але вже за іншою додатковою угодою.

А якщо намагатися порахувати ціну цього газу, то потрібно розділити 1,6 млрд. дол. на обсяг у 11 млрд. кубометрів. Нехитрим способом отримуємо 145,455 дол. за 1000 кубометрів.

Що ж стосується обсягів транзиту газу, то на 2009 рік він має становити 110-120 млрд. кубометрів. У найближчі роки ці цифри не повинні кардинально змінюватися.

Невіддільною частиною контракту на транзит газу через територію України має бути технічна угода між «Нафтогазом» і «Газпромом». Ні 19-го, ні 20 січня вона не була підписана. У кращому разі це може відбутися 23 січня.

До першого неплатежу

І.Діденко фактично підтвердив, що штрафні санкції «Газпрому» - це 0,03% за кожну добу прострочення платежу. Тобто з «Газпромом» у цьому сенсі домовилися. Запитання: чи надовго вистачить «Нафтогазу»? Або ж «Газпром» розучився рахувати? Не сподівайтеся.

Усе криється в деталях. Оці ось відсотки якщо не в січні, то лютому-березні дадуться взнаки. У «Нафтогазу» дуже жорсткі умови: якщо своєчасно не розраху­ється з «Газпромом», то, крім нарахування штрафних санкцій, «Газпром» перекриє поставки газу в Україну...

«Зимовий» і «літній» підрахунок газоспоживання та його оплати - окрема тема. Рахунки за використаний у січні газ ми незабаром одержимо...

Формула ціни на газ для України

Pn = P0(0,5 x G / G0 + 0,5 x M / M0) x k,

де Рn - контрактна ціна в доларах США за 1000 куб. м газу.

Контрактна ціна Рn визначається на 1 січня, 1 квітня, 1 липня і 1 жовтня кожного року поставки та діє впродовж відповідного кварталу року поставки.

Контрактна ціна Рn, що діє в 1-му кварталі 2009 року, становить 360 дол. за 1000 кубометрів газу (на російсько-українському кордоні - без урахування податків і вартості транспортування до споживачів! - А.Є.).

P0 - базова ціна в розмірі 450 доларів США за 1000 кубометрів газу;

G0 - параметр, який чисельно дорівнює середньоарифметичному значенню цін на газойль 0,1 у доларах США за метротонну за опорний період 9 місяців із квітня по грудень 2008 року. Ціни на газойль публікуються в Plan’s Oilgram Price Report у розділі «European monthly averages» Cargoes FOB Med. Basis Italy і є середньоарифметичним значенням між вищим і нижчим котируваннями, із точністю до 2 другого знака після коми;

G0=935,74 дол. за метротонну;

M0 - параметр, який чисельно дорівнює середньоарифметичному значенню цін на мазут із вмістом сірки 1% у доларах США за метротонну за опорний період 9 місяців із квітня по грудень 2008 р. Ціни на мазут із вмістом сірки 1% публікуються в Piatt’s Oilgram Price Report у розділі «European monthly averages» Cargoes FOB Med. Basis Italy і є середньоарифметичним значенням між вищим і нижчим котируваннями, із точністю до 2 другого знака після коми;

M0=520,93 долара США за метротонну;

G - параметр, який чисельно дорівнює середньоарифметичному значенню щомісячних цін на газойль 0,1 у доларах США за метротонну за 9 місяців, що визначаються в такий спосіб:

для розрахунку Pn на 1 січня року поставки: квітень-грудень попереднього року;

для розрахунку Pn на 1 квітня року поставки: липень попереднього року - березень року поставки;

для розрахунку Pn на 1 липня поставки: жовтень попереднього року - червень року поставки;

для розрахунку Pn на 1 жовтня року поставки: січень-вересень року поставки.

М - параметр, що чисельно дорівнює середньоарифметичному значенню щомісячних цін на мазут із вмістом сірки 1% у доларах США за метротонну за 9 місяців, що визначаються в такий спосіб:

для розрахунку Pn на 1 січня року поставки: квітень-грудень попереднього року;

для розрахунку Pn на 1 квітня року поставки: липень попереднього року - березень року поставки;

для розрахунку Pn на 1 липня поставки: жовтень попереднього року - червень року поставки;

для розрахунку Pn на 1 жовтня року поставки: січень-вересень року поставки.

k - коефіцієнт, що дорівнює у 2009 році 0,8, а з 2010 року дорівнює 1.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі