"Свинячі" інвестиції

Поділитися
На Тернопіллі вже понад півроку не вщухає "свинячий" конфлікт. Частина мешканців райцентру Ланівці постала проти бізнесу, який займається вирощуванням свиней на території міста. Люди захищають право на власне здоров'я і безпечне довкілля. Коли буде поставлено крапку в протистоянні - невідомо. Не дають бажаних результатів ані підписання угод, ані створення робочих груп з представників органів влади, адже у конфліктуючих сторін цілком протилежне бачення вирішення спору.

На Тернопіллі вже понад півроку не вщухає "свинячий" конфлікт.

Частина мешканців райцентру Ланівці постала проти бізнесу, який займається вирощуванням свиней на території міста. Люди захищають право на власне здоров'я і безпечне довкілля. Коли буде поставлено крапку в протистоянні - невідомо. Не дають бажаних результатів ані підписання угод, ані створення робочих груп з представників органів влади, адже у конфліктуючих сторін цілком протилежне бачення вирішення спору.

Кілька років тому відома корпорація "Агропродсервіс" зареєструвала в містечку Ланівці товариство "АгроЛанівці". Місцева влада одразу мала застереження щодо специфічного виду діяльності підприємства, але не заборонила його. У жовтні 2013-го виконком Лановецької міської ради ухвалив, що "не заперечує проти відновлення ферми", але це має бути зроблено "з дотриманням законодавства та санітарно-ветеринарних розривів". Згадане товариство реконструювало тваринницькі приміщення колишнього колгоспу під свиноферму і завезло туди велику кількість племінних свиней.

Відтоді минуло більше двох років, але підприємству забракло часу почати працювати легально, отримати всі необхідні дозвільні документи. У січні 2016-го керівництво Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України на запит народного депутата Михайла Головка дало відповідь, що ані до головного управління ветеринарної медицини в області, ані до відповідного органу в районі не надходило звернень щодо переобладнання приміщень і завезення свиней. Виходить, поросята потрапили на околицю міста в незаконний спосіб.

У реєстрі дозвільних документів немає декларації товариства ні про початок будівельних робіт, ні, зрозуміло, про готовність об'єкта до експлуатації. Логічно, ТОВ "АгроЛанівці" не могло отримати свідоцтво про право власності на ці реконструйовані приміщення. Стало зрозуміло, чому посадових осіб управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в області тричі не допускали на підприємство для перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства. Натомість керівництво товариства затіяло з цим контролюючим органом тяганину в адміністративних судах різних інстанцій. Мету вгадати нескладно: потрібно якомога довше тягнути час, щоб встигнути усунути найбільш кричущі порушення законодавства, впровадити екологічні та санітарно-епідеміологічні заходи і підійти якнайближче до узаконення діяльності ферми.

Не отримало підприємство і дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря. Торік Лановецький райвідділ міліції розпочав кримінальне провадження за ознаками правопорушення, передбаченого ч.1 ст.241 Кримінального кодексу("Забруднення атмосферного повітря"). Але Київський науково-дослідний інститут судових експертиз при Мін'юсті ніяк не завершить проведення інженерно-екологічної експертизи, розпочатої ще в листопаді 2015 р. Та хіба дивина, що робота кипить без дозволів! Свиноферма розташувалася за 60-70 м від житлової забудови міста (найближча оселя взагалі на відстані до 20 м), тоді як розмір санітарно-захисної зони для такого підприємства має становити не менше 500 м. Сусідству з таким об'єктом не позаздрите. Люди змушені щодня дихати випарами аміаку та інших шкідливих речовин. І хоч віднедавна на свинофермі почали фільтрувати відходи і використовувати спеціальні розчини з бактеріями, які розріджують неприємні запахи, це ситуацію докорінно не змінило.

Торік у травні частина мешканців Ланівців не захотіла далі терпіти. Громадськість перекрила під'їзний шлях до ферми і встановила блокпост. Керівники району, міста, департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, інвестор ТОВ "АгроЛанівці" Іван Чайківський та представники громадськості підписали угоду, якою передбачалося до 7 грудня повне закриття свиноферми і вивезення звідти усіх свиней - 1 700 голів.

Але угоду не виконали. Тоді мешканці Ланівців заблокували свиноферму. Одна з активісток Ольга Демчук розповідає:

- Керівники "АгроЛанівців" діють нечесними методами, здійснюють власні наміри або в нічну пору або тоді, коли більшості наших активістів немає в Ланівцях. У ніч з 24 на 25 грудня 2015 р. вони залучили майже сто людей у балаклавах, які мали рації і пристрої, що глушать мобільні телефони, і силоміць, з перекриттям проїжджої частини дороги завезли корми на свиноферму. При цьому було пошкоджено автомобіль одного з активістів. За два дні спалили намет протестувальника. А нещодавно, 10 лютого, коли активісти вирушили на сесію облради заявити про нашу проблему, керівники "АгроЛанівців" під виглядом вивезення утилю намагалися завезти корми в великих обсягах. Крім того, вміст відстійників вони вивозять на орендовані земельні ділянки мешканців району. Наша позиція чітка - повне закриття свиноферми, яка працює нелегально, без повного пакету дозвільних документів.

Директор ТОВ "АгроЛанівці" Іван Хаблюк має контраргументи:

- Неможливо повністю закрити ферму, бо тоді люди втратять роботу. Не можемо і домовлятися зі стороною, яка говорить мовою ультиматумів.

Працівники ТОВ "АгроЛанівці" в кінці січня пікетували облдержадміністрацію під гаслами "Руки геть від нашого підприємства", "Припиніть свавілля! Дайте нам працювати" і т.п. Пікетувальники впевнені, що правда на їхньому боці.

Так, податки "АгроЛанівці" сплачує. За інформацією Лановецького відділення Кременецької об'єднаної податкової інспекції, торік до міського бюджету Ланівців агрофірма дала сумарно 214 тис грн (оренда землі та єдиний податок). До інших місцевих бюджетів від її діяльності надійшло 655,5 тис. грн різних податків. Підприємство заплатило ще й 324 тис. грн єдиного соціального внеску. Так, до початку 2016-го воно створило майже три десятки робочих місць. 12 з 28 працівників трудяться на свинофермі. Але щодо "балансу інтересів" слушною є позиція міського голови Ланівців Романа Казновецького:

- Це підприємство не є для міста бюджетоутворюючим. І якщо зважити можливість втрати роботи для 12 людей і здоров'я сотень мешканців міста, то останнє - важливіше. А врегулювати цей конфлікт можуть лише державні органи, які наділені повноваженнями впливати на діяльність таких підприємств.

Протистояння зайшло в глухий кут. Інвестор "АгроЛанівців" - корпорація "Агропродсервіс" розглядає вирощування свиней як прибутковий бізнес, що вимагає значних масштабів. Наприклад, у сусідньому з Ланівцями селі Оришківцях вона володіє свинофермою на кілька десятків тисяч поросят. Такі ж комплекси збудовані і в інших місцевостях Тернопілля. Тож відмовлятися від профільного бізнесу ця компанія не планує. Та, схоже, узгодити бажання отримувати великі прибутки з необхідністю збереження здоров'я місцевих мешканців та чистоти довкілля - це для корпорації справа другорядна.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі