Сталкери. Дії силовиків під час Євромайдану

Поділитися
Сталкери. Дії силовиків під час Євромайдану
Силові структури штучно створюють лінію фронту, де є тільки "свої" і тільки "чужі", й отримують карт-бланш, аби діяти "на війні як на війні". Набагато легше й вигідніше зліпити з усіляких оперативних зведень цілком таємну справу про змову ворогів, яку доблесні органи та політичні штаби успішно викрили.

Реакція влади на євромайдани в Україні стала демонстрацією light-версії методів правління і ставлення до громадських протестів у період президентських виборів 2015 р. Завдання локалізувати протести і протидію влада поклала насамперед на силові структури. На які технології спиралися силові структури? Ми постаралися систематизувати дії МВС і СБУ щодо акцій на підтримку євроінтеграції.

Для влади масовість і стійкість Євромайдану стала абсолютною несподіванкою. Протестний потенціал силовики оцінювали, виходячи з організаційного потенціалу опозиційних партій. Однак опозиція не проводила великої рекламної кампанії перед акцією. Не підвозила масово людей із регіонів. У нечисленних мітингах 21-23 листопада, які передували Євромайдану, участь опозиціонерів також було досить обмеженою. Тому реагувати на акції вирішили виключно міліцейськими заходами.

А коли на вулиці несподівано для всіх вихлюпнулося людське море, комунікувати з ним влада виставила закутий у панцирі та маски "Беркут" і групи бойовиків бандитської зовнішності. Більше було нікому. За координацію дій влади відповідає виборчий штаб секретаря РНБО Андрія Клюєва.

Для протидії вуличним протестам влада вже неодноразово залучала нелегальні формування бойовиків із кримінальними замашками. Під час протистояння з євромайданами саме бойовики стали відігравати роль штурмових загонів, причому масштаб їх застосування - безпрецедентний .

За даними джерел, які посилаються на виступ Захарченка на оперативному засіданні, 24 листопада в Києві було зібрано для безпосереднього забезпечення правопорядку на акції близько 3 тис. працівників міліції. При цьому бойовиків у Кабміні й навколо урядових будинків було зібрано близько
2 тис.

Акції протесту у Дніпропетровську та Одесі були оточені міліцією, однак самим розгромом наметових містечок займалися невстановлені "спортсмени". Міліція не отримує наказів на розгін акцій - усю брудну роботу виконують найманці. На цей момент - середину дня п'ятниці - найскандальнішою стала масова бійка з демонстрантами 24 листопада під будинком Кабміну. Група невідомих людей у спортивному одязі пройшла крізь стрій "Беркута" для участі в сутичці з колоною опозиції і повернулася в Кабмін після бійки. Тоді ж весь світ облетіли кадри, як кілька молодиків з обличчями, закритими шарфами, розпилюють перцеву суміш із балончиків у протигази "Беркута". Хто ці люди? Може, ті самі, котрі побили журналістів у п'ятницю в Маріїнському парку?

На сайті "Кореспондент" один із учасників акції під Кабміном виклав відеозапис, як група невідомих без будь-якої форми виходить із Кабміну, а у відповідь на зауваження демонстрантів починає відкрито загрожувати людям у присутності працівників міліції, котрі чудово чують діалог, але, всупереч зверненням громадян, у ситуацію не втручаються.

Одна з організаторів Євромайдану, Вікторія Сюмар каже, що провокатори, яких студенти виводять із Євромайдану та передають працівникам міліції, майже одразу повертаються назад.

У Дніпропетровську й Одесі саме невстановлені бойовики розгромили наметові містечка євромайданів, причому фізично постраждали учасники акцій. Бойовики також беруть участь у протидії протестним акціям у Черкасах, Чернігові та Житомирі. 28 листопада було задокументовано напад групи бойовиків на учасників Євромайдану в Житомирі Влада Пучича та Юрія Жуковського. Пучича кілька разів ударили битою по голові, його забрала "швидка". Одного з нападників затримали й передали міліції - ним виявився 21-річний безробітний, чию особу міліція наразі чомусь не встановила.

По суті, сьогодні можна говорити про створення владою спеціальних нелегальних формувань із осіб, які не є державними службовцями, для провокування силових зіткнень із протестантами. За різними даними, бойовики отримують за день "роботи" від 250 до
800 гривень. Це значно перевищує одноденну заробітну плату працівників правоохоронних органів.

Але головна проблема в іншому: масове використання нелегальних найманців, формально не пов'язаних із владою, не стриножених присягою, дисципліною та якимось моральними обмеженнями, допускає дуже високу ймовірність непрогнозованих ексцесів. Адже за діяльність цих нелегалів не відповідає ніхто. Це тимчасові ситуативні групи, сколочені під конкретний бюджет і конкретне завдання: захопити якесь підприємство, залякати когось. Хто ці люди? Як і хто їх шукатиме у разі зіткнень та тяжких наслідків? Хіба мало випадків, коли зіткнення бойовиків під час рейдерських захоплень призводило до вбивств і загибелі людей? Наприклад, у
2005 р. під час зіткнення двох охоронних фірм на ринку в Луганську тяжке поранення отримав скандально відомий народний депутат попереднього скликання Л. До речі, підозрюваний бойовик тоді до рук міліції не потрапив - загинув за нез'ясованих обставин.

Владі слід замислитися, що таке масове використання найманців для сутичок із демонстрантами - дуже слизький і небезпечний шлях. Причому не тільки для євромайданів. Досить згадати історію спецзагонів кримінального розшуку МВС - коли набір до силових структур відморозків із правом на беззаконня, на побиття, викрадення людей врешті-решт призвів до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе та до дуже жорсткої політичної кризи. Багато кураторів, до речі, до суду теж не дожили...

Дії міліції проти мітингів на захист євроінтеграції були невиправдано жорсткими. Невинний мітинг на Майдані в Києві оточила міліція й відтіснила на одну половину Майдану - під абсурдним приводом встановлення новорічної ялинки та кіосків для ярмарку. Тепер ялинка в Києві точно стане найзнаменитішою у світі - як така, котру найбільше охороняють. Прямі репресії застосували проти окремих прибічників "Свободи". Акурат за аналогією з "Болотною справою" в Росії, суди визнали учасників демонстрації злісними правопорушниками. При цьому бойовиків - другу сторону в сутичках - до відповідальності не притягували.

Однак найбільшу кількість "ноу-хау" влада застосувала у сфері електронного спостереження та інформаційної війни.

Під час руху колон демонстрантів багато очевидців помітили над мітингом безпілотний літальний апарат, який проводив спостереження. Цілком імовірно, що безпілотник був оснащений апаратурою не тільки для візуального, а й для аудіоконтролю.

У зв'язку з цим викликає подив оцінка МВС чисельності учасників демонстрації на Європейській площі - 20 тисяч, а чисельності антиєвропейського мітингу на Софійській площі - 21 тисяча. Ці заяви навряд чи сприяли довірі до офіційної інформації. Втім, пояснення може бути простим: відвідуваність акцій влади завишується в ім'я розпилу бюджету. Чим більша цифра, тим більше за "ліві душі" можна вкрасти у своїх же.

Великий скандал виник у зв'язку з тим, що демонстранти виявили спецмашину Служби безпеки України, котра , на думку опозиціонерів, проводила дистанційне прослуховування спілкування лідерів опозиції у штабному автобусі та сканування всіх радіочастот у районі мітингу. Версія СБУ про те, що спецмашина заїхала в центр мітингу буцім для пошуку каналів радіочастот терористів, схожа на анекдот. Ще смішніший незграбний метод здійснення прослуховування - автобус СБУ був єдиним транспортним засобом у центрі мітингу, і не звернути на нього увагу було неможливо.

Однак найбільший скандал виник у сфері Інтернету і засобів комунікацій.

21-23 листопада зазнали злому акаунти в соціальних мережах і блоги десятків опозиційних політиків "Батьківщини", УДАРу, "Свободи". З їхніх адрес було організовано поширення фальшивих інформаційних повідомлень. 24 листопада розбив параліч системи зв'язку партії "Батьківщина". За словами Олександра Турчинова, всі приватні й службові телефони депутатів і партійного апарату піддалися масштабній атаці. Щохвилини на них надходили дзвінки з різних номерів: при включенні в трубці звучала "Марсельєза". При цьому самі мобільні оператори стверджували, що, за їхніми даними, все працює нормально, без перешкод! Таким чином, хтось невідомий і всемогутній виявив усю базу зв'язку опозиції, вивів із ладу систему її комунікацій і легко втрутився в роботу операторів зв'язку. Понад те, опозиціонери стверджують, що багато дзвінків, які надходили на їхні номери, без їхнього відома були переспрямовані на неіснуючі стільники. Тобто їм телефонували, і абонент бачив, що дзвінок іде. А реально адресат його не отримував.

Безпрецедентно масштабних атак зазнала низка новинних інформаційних ресурсів.
25 листопада серія цілеспрямованих DDOS-атак на тривалий час вивела з ладу "Українську правду". Зробити це руками студента-хакера неможливо, - "УП" розміщує свої сервери в кількох дата-центрах в Україні та за кордоном. При цьому в Інтернеті стали ще активніше просувати новинний сайт із іншим доменом, але такою самою назвою.

Того ж дня, 25 листопада, було виведено з ладу сервери сайту "Главком". Базу даних зламано і знищено. Сайт тривалий час не відображався, і тепер хостинг його серверів розміщується за кордоном.

26 листопада невідомі хакери послідовно зламали три автономних сервери новинного сайту "Цензор.Нет". Очевидно, хакери проникли в канали зв'язку програмістів та сисадмінів сайту, і, отримавши всі системи кодів, "убили" резервні копії, потім бази даних сайту і, нарешті, відформатували сервери, знищивши операційні системи. І тільки наявність ще одного - резервного - сховища інформації врятувало сайт від повного знищення. Із серйозними втратами даних "Цензор.Нет" був змушений перенести хостинг серверів в Ірландію. Зламування багатошарової системи безпеки і кодувань - дуже важке технічне завдання, яке потребує залучення групи високопрофесійних спеціалістів. Жодне з хакерських угруповань не взяло на себе відповідальності за масовий злом акаунтів опозиційних політиків і блокування роботи ряду новинних ресурсів. Та це й не їхній стиль. У таких масштабах хакери працювати просто не вміють.

Тут угадується рука держави. З огляду на сукупність та масштаб чинників, можна припустити, що інформаційну війну організувала Служба безпеки України. Тепер ні в кого не має залишатися ілюзій з приводу оперативних можливостей і методів роботи спецслужби. Тепер ніхто не може звинуватити СБУ, що вона погано бореться з опозицією, - тепер її роботу видно кожній бабулі, яка йде на мітинг, кожному студентові, що входить в Інтернет.

Може, так і треба? Може, СБУ, замість виконувати таємні функції, мусить нині стати чимось на кшталт ППС із повноваженнями на стеження та прослуховування?

Прорахунки силових структур легко пояснимі. Зручніше пред'явити президентові образи ворогів, створені з розшифровок прослуховування і зовнішнього спостереження, ніж аналітичну доповідь із розглядом ризиків та критичною інформацією. Зручніше в кожному громадському русі побачити чиюсь спецоперацію, якій можна "успішно" протидіяти, а в кожному учасникові протесту - проплаченного провокатора. Силові структури штучно створюють лінію фронту, де є тільки "свої" і тільки "чужі", й отримують карт-бланш, аби діяти "на війні як на війні". Набагато легше й вигідніше зліпити з усіляких оперативних зведень цілком таємну справу про змову ворогів, яку доблесні органи та політичні штаби успішно викрили. І розпиляти бюджет на організацію "активних заходів" із протидії.

Бо, коли визнати, що Євромайдан - це рух громадянського суспільства, а не проплаченний ворогами проект, то доведеться розкрити Віктору Федоровичу найстрашнішу таємницю: а народ-то - незадоволений! Євроінтеграція стала лише об'єднавчою ідеологією протесту. А спонукальна мотивація для десятків тисяч демонстрантів - це стрімке погіршення соціально-економічних умов, викликане насамперед нестримною і безмежною корупцією державного апарату на всіх рівнях, який "дахується" самими силовиками. Замість боротьби з причинами органи воліють боротися з наслідками.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі