Садовий втрачає контроль

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Садовий втрачає контроль © Львівська міськрада
У Львівській міській раді відпрацьовується схема відтискання від влади обраного мера

Депутатській більшості бракує лише чотири голоси, щоб сформувати дві третини голосів проти Садового. Саме стільки потрібно депутатів, щоб тримати мера міста під загрозою усунення з посади. Імунітет від недовіри діє в мера протягом року.

Та якщо мера усувають з посади, то його обов’язки виконує секретар. Уже відомо, що за відсутності Андрія Садового обов’язки мера Львова виконуватиме «свободівець» Маркіян Лопачак. Саме його кандидатуру депутати підтримали при таємному голосуванні. Міський голова Львова пропонував «Європейській солідарності» висунути свого представника, але ЄС дотрималася попередніх домовленостей із депутатською більшістю, що включає також «Варту» та «Свободу», і таки підтримала Лопачака.

Однак депутати визначилися не тільки з можливою перспективою секретаря в тому разі, якщо через рік знайдуться необхідні чотири голоси проти Садового. Уже зараз впроваджено цілу низку кроків, які роблять фігуру секретаря ради майже рівнозначною меру. Що не дивно. ЄС, «Варта» і «Свобода» мають ситуативну більшість і поставили Садового в рамки. Бюджетні.

«Не будемо голосувати бюджет, поки не проголосуємо нового регламенту», — саме з таким формулюванням наприкінці минулого тижня депутатський корпус вимагав поставити на голосування проєкт регламенту. Фракція «Самопомочі» наголосила — цей проєкт спрямований на те, щоб владу перебрав на себе секретар.

Проте Садовий усе-таки пішов на поступки, тож документ затвердили. В ньому йдеться про те, що мер і секретар відтепер спільно погоджують проєкт порядку денного. Така собі львівська новація тиску більшості і поступок меншості. Що стосується бюджету Львова, то його так і не ухвалили. Відклали до 29 грудня.

Понад те, уже зараз Садовий втратив контроль над найбільш стратегічною бюджетною комісією. Якщо за попередньої каденції її очолювала представниця «Самопомочі», то зараз тут головує «Варта». Загалом три політичні сили більшості нині мають голів у семи з 12 комісій ради.

Рух ЧЕСНО проаналізував, як депутати Львівської міськради розподілили ключові позиції у комісіях та через регламент обмежили повноваження обраного львів’янами мера.

Регламентна криза

Регламент — це додатковий документ, який деталізує окремі процеси в роботі ради. Може передбачати чи деталізувати процедури, які нечітко виписані в законі. Текст нового регламенту напрацьовувала тимчасова регламентна комісія, що складалася з представників фракцій, секретаря ради, начальника управління «Секретаріат ради» та директора юридичного департаменту.

Голова фракції «Самопомочі» Вікторія Довжик напередодні засідання так прокоментувала Руху ЧЕСНО запропонований депутатами проєкт:

«Деякі статті — це пряме порушення закону. І на тезу керівника юрдепартаменту, що це пряма норма закону, що порядок денний формує голова, скликає засідання голова, вони просто викреслюють слова «міський голова» і пишуть «секретар ради». Тобто вони передають повноваження секретарю. На тезу, що це порушення норми закону, нам кажуть: ну то йдіть у суд. І все це ставиться на голосування, їх більше і вони все просто приймають їхньою більшістю».

Депутатська більшість поставила ультиматум: за бюджет не голосуватимуть, доки не розглянуть регламенту. У засіданні довелося зробити перерву. А потім усе ж таки проголосувати. За підсумками голосування за новий регламент ради голова фракції ЄС Петро Адамик зауважив:

«Сьогодні реально міський голова згідно з цим регламентом, згідно з чинним законодавством поділився повноваженнями з місцевою громадою в особі депутатського корпусу. Секретар ради сьогодні має більше прав, уже не секретарка, а реальний секретар ради з повноваженнями.

Але з регламенту на поступку міському голові вилучили пункт, де депутати мали право пропонувати членів виконкому. Хоча в законі чітко написано, що міський голова міг відхилити усі їх пропозиції. Андрій Іванович не любить, як не по його».

Голова фракції «Самопомочі» Вікторія Довжик компроміс щодо регламенту пояснила так:

«Краще поганий мир, ніж добра війна. Важлива норма є, що регламент приймається двома третинами, щоб передбачити інтереси всіх фракцій. Прописали наші колеги, що порядок денний пленарного засідання формує секретар. І підписує. Але це по закону повноваження міського голови. Є розходження про порядок денний сесії, про порядок денний пленарного засідання. В них є юристи, що кажуть, що все одно йдіть собі в суд, а є такі більш виважені, які розуміють, що це — закон».

 

Також згідно з новим регламентом створено знову колегію ради, до якої увійшли голови фракцій, комісій, міський голова і секретар. І порядок денний має бути погоджений із колегією ради, де більшість теж у ЄС, «Варти» і «Свободи». Обклали мера з усіх боків. Цей орган існував раніше, але його робота велася непублічно.

У «Самопомочі» наголошують, що до деяких норм регламенту, не виключено, доведеться повернутися знову, і скромно додали, що регламент ішов у пакеті із домовленостями щодо обслуговування в одному з державних банків. У цій точці очевидним є момент тиску, що його застосовувала більшість у діалозі з владою.

«Нам потрібна була ухвала, що бюджет розвитку міста обслуговується не в казначействі, а в одному з державних банків. Була нам така умова, що інакше вони не проголосують ухвалу про обслуговування в одному з держбанків. А ми тоді втратили б до бюджету порядку 30 мільйонів, навіть більше. Ми домовилися, що якщо приймаємо регламент, приймаємо тоді і щодо банківського питання. На вівторок будемо розглядати бюджет», — каже голова фракції «Самопоміч».

Банк, у якому мерія Львова зберігатиме кошти громади на депозиті, відтепер обиратиме бюджетна комісія Львівської міської ради. Якої, до речі, міський голова теж не контролює.

Хто контролює ключові комісії

До Львова напередодні другого туру виборів для консультацій з Андрієм Садовим приїздив нардеп Ігор Колихаєв, який у подальшому виграв вибори мера в Херсоні. У Львова Херсон запозичив навіть назви комісій, і Колихаєву вдалося взяти під контроль своєї фракції ключові комісії — бюджетну і земельну. Але це можна зробити лише тоді, коли в мера є більшість, яка може підтримати такий розподіл.

У Садового, який консультував Колихаєва, такої більшості в раді вже немає. Тому у фракції «Самопомочі» в бюджетній комісії немає ані голови, ані заступника, ані секретаря.

 

Це при тому, що для мера, який очолює виконавчу владу в місті, дуже важливо мати контроль саме над бюджетною комісією, бо мер і ключові департаменти виконують затверджений бюджет. До прикладу, в Києві міський голова Віталій Кличко зробив усе можливе, щоб представники його партії УДАР мали більшість у бюджетній комісії і збалансовували головування фракції «Слуги народу».

У львівській міській раді бюджетну комісію очолила представниця фракції «Варти» Наталія Шелестак, заступником голови комісії став Віталій Троць із фракції «Голосу» (до речі, потенційного носія чотирьох голосів на користь відсторонення Садового), а секретарем — Юрій Гринів із ЄС. Рух ЧЕСНО вже писав, що Шелестак і Гринів потрапляли в медійні скандали, що були пов’язані з майновими чи грошовими питаннями. Шелестак же, як свідчать коментарі представника фракції, в рамках коаліційних перемовин пропонували не лише цю комісію, а й посаду секретаря Львівської міськради.

У земельній комісії в «Самопомочі» теж немає ні більшості, ні голови. Цю комісію міськради очолив забудовник із фракції «Голос» Володимир Гаразд.

Містобудівну комісію очолив Олексій Різник з ЄС, що також потрапляв у скандали, пов’язані з майновими питаннями. 2020 року Офіс протидії рейдерству при Міністерстві юстиції скасував реєстрацію права власності доньки бізнесмена та на той момент депутата міськради від БПП, а тепер депутата Львівської облради від ЄС Григорія Козловського на львівські ринки «Підзамче» та «Винниківський», які було віддано в іпотеку підприємствам Козловського та Різника. Заступником голови комісії став керівник фракції «Варти» та голова Асоціації західноукраїнських забудовників Юрій Мартинюк. Ще одним забудовником у комісії за квотою ЄС є Назарій Бербека.

Навіть те, що «Самопоміч» у комісії ЖКГ має голову Андрія Шевціва і заступника Юрія Лукашевського, не дають політичній силі суттєвої переваги. Тут більшість голосів у фракції «Європейська солідарність».

Головування в комісії ЖКГ стало для «Самопомочі» результатом компромісу — довелося поступитися комісією з питань охорони здоров’я.

«Ми не дійшли згоди, на жаль, по комісії медицини, хоча в цій комісії єдиний лікар Герич (депутат «Самопомочі» Гнат Герич. — Прим. ЧЕСНО), що став заступником голови, якого ми пропонували на голову комісії. Але ми поступилися. Взяли інженерну комісію (комісію з питань ЖКГ. — Прим. ЧЕСНО). Це компромісний варіант. Хоча були різні настрої поміж фракціями. Більші фракції намагаються говорити з точки зору сили», — розповідає голова фракції «Самопоміч» Вікторія Довжик.

Що стосується медичної комісії, то її очолив представник «Варти» Валерій Веремчук, який у попередньому скликанні був депутатом від «Народного контролю».

Що стосується «Свободи», то в цієї політичної сили немає жодного голови комісії, оскільки це найменша фракція і вона отримала секретаря.

 

Нагадаємо, що Рух ЧЕСНО писав, кого було обрано до нового складу Львівської міськради, а також про кадрові переговори у новій міськраді.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі