РЯТУВАЛЬНЕ КОЛО: чого і від кого ми очікуємо в новому уряді

Поділитися
РЯТУВАЛЬНЕ КОЛО: чого і від кого ми очікуємо в новому уряді
Нарешті все це закінчилося. Майже рік влада невтомно находила пояснення неспішності й нерішучості. Пережили. Вижили. Тепер обіцянки "жити по-новому" зобов'язані наповнитися конкретним змістом. Чи здатен вистражданий політиками уряд запустити багатостраждальні реформи?

Нарешті все це закінчилося. Майже рік влада невтомно знаходила пояснення неспішності й нерішучості. "Давайте спочатку переживемо президентську кампанію. Парламентські вибори. Створення коаліції. Формування уряду. Розподіл посад у комітетах Верховної Ради".

Пережили. Вижили. Тепер обіцянки "жити по-новому" зобов'язані наповнитися конкретним змістом.

Чи здатен вистражданий політиками уряд запустити багатостраждальні реформи?

Дуже скоро ми дізнаємося, чи виправдає нова виконавча влада очікування країни. А поки що ми вирішили допомогти читачам DT.UA розібратися, чого можна й треба очікувати від кожного конкретного члена уряду. Спробувати встановити рівень його компетентності у довіреній сфері. А також рівень його можливої залежності від чужих інтересів, які далеко не завжди збігаються з інтересами державними.

Саме від цих обставин насамперед залежатиме, чи впорається уряд із поставленими перед ним завданнями. Вирішувати які йому доведеться, мабуть, у найскладніший період новітньої вітчизняної історії.

Коло людей, покликаних очолити операцію з порятунку держави, визначено. Але покладатися тільки на них було б нечесно. Вони потребують і нашого контролю, і нашої підтримки не менше, ніж ми потребуємо їхніх сумлінності та професіоналізму. Ми в одному човні, який протікає, проте залишається на плаву. І порятунок - справа наших рук. Наших спільних зусиль.

Ось чому ми й вирішили допомогти членам Кабінету розібратися в тому, що на них чекає.

Самим же членам Кабінету ми вирішили допомогти розібратися в тому, що їх очікує. Не секрет - далеко не кожен міністр може похвалитися досвідом перебування при владі, не кожен у деталях знає структуру й специфіку відданого під його опіку відомства. Дехто навіть недостатньо уявляє суворі вітчизняні реалії.

З цією метою ми й пропонуємо урядовим мужам та дамам корисну довідкову інформацію. Про тіньові схеми, які використовуються в їхніх міністерствах і підлягають (на наш погляд) рішучому знищенню. А також про першочергові кроки, на які (наскільки ми розуміємо) повинні негайно наважитися реформатори-неофіти.

Прем'єр-міністр

Ім'я: Яценюк
Арсеній Петрович

Вік: 40 років

Партійність:
"Народний фронт"

Чиї інтереси може лобіювати. У порядку убування: Ріната Ахметова, Андрія Іванчука, Павла Юришева, Миколи Мартиненка, Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука.

Дохід і майно: 1 954 232 грн доходів за 2013 р., із яких 150 812 грн - зарплата, 614 320 грн - відсотки за банківськими депозитами, 980 000 грн - дохід від відчуження рухомого майна (продаж позашляховика Range Rover). Сума коштів на банківських рахунках - 6 610 504 грн. Автомобіль: Mercedes S 2010 р. випуску, куплений за 610 тис. грн. Земельна ділянка площею 3012 кв. м, житловий будинок площею 298 кв. м, три квартири загальною площею 342 кв. м (дві в Києві і частка у квартирі в Чернівцях), садовий будинок площею 114 кв. м та гараж площею 45 кв. м.

Дохід дружини Терезії Яценюк - 643 204 грн, з яких
557 284 грн - дохід від підприємницької діяльності і
85 920 грн - відсотки за банківськими депозитами.

Бізнес

Коло вдячних друзів.

Посади,
які раніше обіймав:

1992 - разом із сином тодішнього губернатора Чернівецької області Валентином Гнатишиним брав участь у створенні в Чернівцях юридичної фірми "ЮрЕк Лтд". Поєднував навчання в університеті з підприємницькою діяльністю. До 1998 р. очолював фірму.

1998 - консультант кредитного департаменту банку "Райффайзен банк Аваль".

1998-2001 - радник голови правління банку, заступник голови правління банку "Аваль".

2001-2003 - міністр економіки Криму.

2003-2004 - перший заступник голови Нацбанку Сергія Тігіпка.

2004 - в.о. голови НБУ.

2005 - заступник голови Одеської ОДА Василя Цушка.

2005-2006 - міністр економіки в Кабміні Юрія Єханурова.

2006-2007 - перший заступник голови Секретаріату президента Віктора Ющенка.

2007 - міністр закордонних справ.

2007-2008 - голова Верховної Ради.

2009 - очолив партію "Фронт змін"

2010 - участь у президентських виборах, 4-те місце (6,96% голосів)

2012 - голова ради "Об'єднаної опозиції" ("Фронт змін" і "Батьківщина")

2012 - голова фракції ВО "Батьківщина" у парламенті сьомого скликання.

З лютого 2014 - прем'єр-міністр України.

Рівень компетентності в довіреній галузі

Хоч як дивно, але найкращу відповідь на це запитання дав Юрій Луценко: "Підтримка А.Яценюка на посаду прем'єра 27 листопада означала повагу до результатів народного волевиявлення і визнання його особистої кваліфікації. Однак неможливо не визнати дві ключові проблеми попереднього Кабміну. По-перше, за 8 місяців він так і не розпочав реформ. І посилання на війну не приймаються. Навпаки, у цей критичний час тільки радикальні реформи є шляхом до перемоги. Друга проблема - корупція. Сотні мільйонів і далі розкрадаються практично в кожному ресурсному міністерстві. Хабарництво залишається характерною ознакою влади". Як казав відомий персонаж: "Пенсія в мене маленька, але хороша".

Цитати:

"Якщо куля в лоб, то куля в лоб"

"У мене таке враження, що часто-густо я на фермі працюю. Бо свинство, наявне в цьому залі, інколи не має меж"

"Я вам дам рецепт, як повернути курс із 12 грн/$ до 8 грн/$. Знайдіть свого колишнього лідера Януковича, хай млрд, які він украв із валютних резервів, поверне, і буде долар по 8".

Першочергові реформаторські кроки

- Для вирішення двох найважливіших завдань - системних реформ та боротьби з корупцією - Кабмінові і прем'єр-міністру необхідно докорінно змінити підходи до підготовки і прийняття законів та підзаконних актів. По-перше, закони мають бути актами прямої дії; для цього вони повинні бути виписані докладно і детально, включно з усіма необхідними процедурами та механізмами на етапі їх практичної реалізації, без надання права Кабмінові (міністерствам, відомствам) видавати підзаконні акти - постанови й розпорядження Кабміну, накази та положення, які видаються міністрами і керівниками відомств. По-друге, в окремих випадках, чітко застережених у прийнятих Радою законах, органам виконавчої влади може бути дане право видавати підзаконні акти для розвитку і впровадження законів. У таких випадках, щоб унеможливити корупційні схеми та механізми, проекти підзаконних актів на етапі їх підготовки (до підписання їх прем'єром, міністрами, керівниками відомств і до реєстрації в Міністерстві юстиції) мають проходити обов'язкову антикорупційну експертизу у створюваному нині Антикорупційному бюро. Як казав генерал КДБ: "Друзі! Давайте стежити одне за одним, і все буде добре!"

- Не чекаючи повномасштабної адмінреформи, уряду слід перерозподілити повноваження та сфери відповідальності між окремими міністерствами. Не Міністерство фінансів - фіскальний орган, який займається насамперед наповненням бюджету і його балансом, а профільне Міністерство економічного розвитку має стати головним ініціатором і координатором реформи податкової системи в країні.

Необхідно переглянути повноваження Міністерства фінансів, у якому наразі об'єднані несумісні по суті функції: формування засад податкової і митної політики, практичний збір податків, їх розподіл між міністерствами та відомствами, поточне виконання бюджету (виділення коштів через систему Держказначейства) і водночас контроль за цільовим використанням бюджетних коштів усіма виконавчими органами з допомогою Головної фінансової інспекції. Абсолютно очевидно, що Головна фінінспекція має стати структурою всього Кабміну, а не Мінфіну, і має функціонально замикатися на прем'єр-міністра. Коли що не догледить - Рахункова палата узріє…

- Уряду спільно з президентом слід ініціювати зміни до законодавства стосовно компетенції і повноважень концерну "Укроборонпром". Створена Януковичем-Саламатіним структура, з одного боку, є суб'єктом економічної діяльності і працює на отримання прибутку; водночас, цій бізнес-структурі закон дає право формувати засади військово-промислової політики в країні і військово-технічного співробітництва із зарубіжними країнами.

Логічним кроком Кабміну, який буде цілком підтриманий усіма оборонними підприємствами та експертним середовищем, стало б створення Агентства з питань розвитку ОПК. На Агентство слід покласти функції формування пріоритетів розвитку оборонної промисловості, засад військово-технічної політики, координації процесів створення і виробництва систем озброєнь та військової техніки, в інтересах усіх силових структур держави і для експорту за кордон.

- Увійти в історію не тільки з кар'єрним досягненням, а й значущою результативністю Арсенію Яценюку допомогла б реальна боротьба з тіньовими монополіями. Першим кроком для створення конкуренції, що оживить економіку, має стати відкритість усіх власників, які володіють насамперед активами в енергетичній галузі, банківській, авіаперевезеннях, ЗМІ, надрокористуванні, газорозподілі, землекористуванні, транспортних перевезеннях, хімвиробництві. Розкриття структури власності не до "Gde ukrast komputer Limited", а до реального беніфіціара дозволить публічно встановити наявність реальних штучних монополій.

- Перед масштабною приватизацією, що входить до планів уряду, провести інвентаризацію об'єктів державної власності. А для того, щоб не кивати на себе ж самих у ролі "папєрєдніков", провести аудит найбільш ресурсних міністерств, держкомпаній і компаній із високою часткою держвласності. Залучити до цього аудиторські компанії з "Великої четвірки".

- Сприяти прийняттю закону, що визначатиме контрольний пакет як "50+1". У Європу то в Європу. При цьому забезпечити захист прав міноритарних акціонерів.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

У цьому питанні, як і в завданнях, не будемо розмінюватися на дрібниці, пройдемося по найбільших історіях.

- Зупинити суб'єктивно надавані "пільги" олігархам. Маніпуляції з нарахуванням рентних платежів, насамперед у рудовидобувній сфері. Забезпечити реальне застосування закону про референтні ціни. Закрити схему уникнення оподаткування шляхом маніпуляцій із цінними паперами, для чого непогано було б замінити п. Тевелєва, ставленика Ахметова, який потрапив під люстрацію, але все ще очолює Комісію з цінних паперів. Закрити схеми з відмивання фальшивого ПДВ з допомогою податкових ям. Відстояти інтереси держави в "Укрнафті", домогтися реальних дивідендів і заборонити продаж дешевого газу, який видобуває компанія, підприємствам Коломойського, а не населенню. Не розштовхувати адмінліктями конкурентів, а диверсифікувати постачальників електроенергії та вугілля з-за кордону. І все це під простим гаслом: "Міняю відкіт на державну вигоду".

- Серйозно взятися за боротьбу з контрабандою і заниженням податкової вартості товарів. Перекрити нелегальне ввезення товарів через "зеленку". Насамперед із Придністров'я. При перетинанні митниці добитися переведення "кубів" у меблі, "канцтоварів" в айфони, "кілограмів" секонд-хенду у брендові одяг та взуття. Втрати від акцизу, не стягнутого з контрабандних сигарет, на думку спеціалістів, обчислюються обласними бюджетами.

- Почати реальну боротьбу з ринком контрафакту. За даними DT.UA, Податкова ніби знищила 350 млн акцизних марок - чверть від обсягу, виробленого державним поліграфкомбінатом "Україна". Об'єктивній перевірці підлягають дві речі: режим роботи заводів "Укрспирту" і ймовірність передачі схем легендарного Івана Івановича Абрамова Андрієві Іванчуку.

Віце-прем'єр-міністр - міністр регіонального розвитку, будівництва
та житлово-комунального господарства

Ім'я: Зубко Геннадій Григорович

Вік: 47 років

Партійність: квота БПП

Чиї інтереси може лобіювати: у політику прийшов з бізнесу. Очолював Житомирську обласну організацію партії "Єдиний Центр". Однак, щойно її лідер Віктор Балога пішов з АП, Зубко покинув "ЄЦ". Того ж 2010 року очолив обласний осередок партії "Фронт змін" і став соратником Арсенія Яценюка. На парламентських виборах 2012 року балотувався від "Батьківщини". На останніх парламентських виборах як перший заступник глави АП Порошенка очолив Житомирський штаб виборчої кампанії БПП. Людина політично багатовекторна й ситуативно-кон'юктурна. Нині його вважають стовідсотковою людиною президента.

Дохід і майно: 2013 року задекларував 1 млн 71 тис. 27 грн доходу. З них 239 тис. 27 грн - заробітна плата, 832 тис. грн - дохід від викладацької, наукової та творчої діяльності, 35 тис. 582 грн - матеріальна допомога.

На рахунку в банку - 71 тис. грн.

У власності віце-прем'єра - земельна ділянка площею 2 тис. кв. м, садовий (дачний) будинок площею 100 кв. м, квартира площею 85 кв. м, гараж площею 24 кв. м, а також авто ВАЗ 2109.

Дружина Людмила Зубко володіє земельною ділянкою площею 2,5 тис. кв. м, квартирою 85 кв. м, а також автомобілем Toyota RAV-4 2006 року випуску.

Бізнес: за даними ЗМІ, Геннадій Зубко продовжує контролювати ВАТ "Житомирський завод огороджувальних конструкцій", де до 2012-го був головою правління. Його дружині Людмилі Зубко належать два підприємства в Житомирі: львівська кав'ярня "Брама" (через ТОВ "Батерфляй К") і ТОВ "Аркада", яке торгує харчовими продуктами.

Перед призначенням в АП Зубко був помічений у скандалі з Житомирським лікеро-горілчаним заводом, де зіткнувся з Сергієм Пашинським, який хотів приватизувати завод, що належить ДУС.

Посади, які обіймав раніше

1988–1992 - інженер-програміст.

[...]

2006–2010 - депутат Житомирської міськради.

2010–2012 - голова правління ПАТ "Житомирський завод огороджувальних конструкцій".

2010–2012 - депутат Житомирської обласної ради VI скликання, голова фракції "Фронт змін".

З 2012-го - депутат ВРУ, фракція "Батьківщина".

2014 (травень-червень) - в.о. керівника Державного управління справами (ДУС).

З 10 червня по 2 грудня 2014 - перший заступник голови адміністрації президента України.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

Восьмирічний депутатський стаж на місцевому та обласному рівні.

Робота на посаді першого заступника голови комітету ВР з питань будівництва, ЖКГ та регіональної політики, законодавчі ініціативи у сферах будівництва та ЖКГ дозволять міністрові Зубку управляти ввіреним міністерством. Чи відбудеться Зубко як віце-прем'єр, відповідальний у Кабміні за головну реформу - децентралізацію влади та розширення повноважень місцевого самоврядування, покаже час. Поки що такої впевненості немає.

Цитати

"Я готовий сьогодні підтримати кожного, хто підтримує президента Порошенка, будь-кого... тому що нам необхідно перемагати" (7 жовтня).

Першочергові реформаторські кроки

- Невідкладно ухвалити пакет законів, які забезпечать старт децентралізації влади в Україні.

- Ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію та передати її повноваження органам місцевого самоврядування, що дозволить зробити впевнений крок до дерегуляції будівельної сфери.

- Внести зміни до Закону про містобудівну діяльність, щоб спростити процедуру одержання ліцензій, скасувавши закладені в нього корупційні механізми й схеми.

- Удосконалити закон про ОСББ і впровадити реальні механізми їх створення у старому житловому фонді 1960–1970 рр.

- Створити реальний конкурентний ринок у сфері обслуговування житлових будинків; ліквідувати посередників на ринку послуг ЖКГ; забезпечити прозорість у формуванні тарифів на послуги ЖКГ, встановити в будинках і квартирах лічильники води й тепла.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

- Зруйнувати монополію в системі теплокомуненерго та водоканалів, що призводить до диктату цін і тарифів і, як наслідок - до вимивання мільярдних потоків та виведення тіньових коштів через зареєстровані в офшорах компанії.

- Впровадити прозорі механізми формування тарифів на послуги ЖКГ, підконтрольні громадським організаціям і місцевим громадам, для зменшення дельти, на якій наживаються за рахунок споживачів.

- Забезпечити безперешкодний доступ до мереж і трубопроводів нових виробників електричної та теплової енергії, насамперед на основі поновлюваних джерел.

- Реалізувати курс на рішучу дерегуляцію в будівельній галузі, де хабарі й побори обчислюються мільярдами.

- Ліквідувати - через передачу повноважень на місця в рамках децентралізації влади - хабароємні функції у центральних міністерствах і відомствах, де чиновники "заробляють" на схемах погодження й затвердження проектів і виділення бюджетних коштів.

Віце-прем'єр-міністр з гуманітарних питань - міністр культури

Ім'я: Кириленко
В'ячеслав Анатолійович

Вік: 46 років

Партійність: "Народний фронт".

Чиї інтереси може лобіювати: на думку ряду громадських активістів, новий міністр виявиться більш зговірливим, ніж його попередник, у питаннях забудови історичних та зелених ареалів в українських містах. Однак серйозних підстав для таких підозр поки що немає: Кириленко вже обіймав урядову посаду, а в корупційних скандалах його ім'я не фігурувало. Можливо, зможе виявляти чуйність до інтересів Ігоря Коломойського як давнього мецената партії "За Україну!"

Дохід і майно: за 2013 р. задекларував 247 774 грн зарплати і 35 826 грн матеріальної допомоги. У власності дві квартири - площею 53,2 кв. м. і 154,8 кв. м., автомобіль Skoda Superb 2013 р. випуску.

Дохід членів сім'ї за 2013 р. становив 96 615 грн. Також у власності членів сім'ї - земельна ділянка площею 0,78 га і паркомісце 16,6 кв.м.

Бізнес: немає інформації.

Посади, які обіймав раніше

1998-2002 - народний депутат Верховної ради України третього скликання ("Народний Рух", №18 у списку).

2002-2005 - народний депутат Верховної ради України четвертого скликання (блок В.Ющенка "Наша Україна", №20 у списку).

2005 - міністр праці і соціальної політики в уряді Ю.Тимошенко.

2005-2006 - віце-прем'єр-міністр з гуманітарних і соціальних питань у Кабінеті міністрів Юрія Єханурова.

2006-2007 - народний депутат Верховної Ради України п'ятого скликання (блок "Наша Україна", №6 у списку).

2007-2012 - народний депутат Верховної Ради України шостого скликання (блок "НУ- НС", №2 у списку).

2007-2008 - голова фракції блоку "НУ - НС".

з 2010 - лідер партії "За Україну!" (у вересні 2014 р. було прийнято рішення про її об'єднання з партією "Народний фронт").

2012-2014 - народний депутат Верховної Ради України сьомого скликання (ВО "Батьківщина", №6 у списку).

2014 рік - обраний народним депутатом Верховної Ради України восьмого скликання ("Народний фронт", №8 у списку).

Рівень компетентності в довіреній галузі

У гуманітарній сфері п. Кириленко - не дебютант, оскільки раніше обіймав посаду профільного віце-прем'єра. У громадських проявах, у медійних посиланнях демонструє зацікавленість у якісному реформуванні гуманітарної (зокрема, культурної) сфери. Представник ланки "політики для культури", які апріорно декларують політичні (ідеологічні) цілі й завдання, рідше заглиблюються в реальні механізми створення власне "культурного продукту". Справжній рівень компетентності може бути визначений лише в процесі вирішення міністром вузькогалузевих завдань у культурній сфері. Наскільки міністр Кириленко обізнаний зі специфікою таких складних і розгалужених напрямів як культурна спадщина, кіновиробництво, театральне господарство, бібліотечна галузь, народні промисли, живопис, скульптура etc. - можна буде визначити вже за результативністю його стартових дій.

Окремі спостерігачі вважають, що поява в уряді такого яскраво забарвленого націонал-патріота може послугувати додатковим подразником. Нагадаємо: саме Кириленко 23 лютого 2014 р. вніс до порядку денного засідання Верховної Ради законопроект "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про засади державної мовної політики", який створив формальні передумови для сепаратистських виступів у Криму та на Донбасі.

Цитати

"Суперзавдання Кремля - це щоб ми потроху забували українську мову".

Першочергові реформаторські кроки

- Реалізувати на законодавчому рівні проект "Про запровадження мораторію на будівництво об'єктів в охоронних (буферних) зонах і на прилеглих територіях об'єктів всесвітньої спадщини, історично сформованих частинах населених пунктів, внесених до Списку історичних населених місць України".

- Максимально сприяти в розробці, просуванні та прийнятті "Закону про меценатство", який давно необхідний культурній галузі. Закону прямої дії, який не можна буде "стриножити" за прикладом волонтерського.

- Ефективно реалізувати вже розпочатий попереднім складом Мінкульту проект із запровадження контрактної системи в культурних установах України.

- Прийняти систему невідкладних заходів збереження об'єктів культурної спадщини (які ще можна зберегти), підтримки справжніх українських патріотів із культурної сфери - на окупованих територіях на сході України, а також на анексованій території Криму.

- Лобіювати і практично реалізувати пільги в оподаткуванні, від яких особливо залежна культурна сфера, зокрема українське книговидання.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

- Непрозорий процес бюджетного фінансування кіногалузі. "Відкоти" у цій сфері давно стали притчею во язицех.

- Лобіювання питань, пов'язаних із дозволами на забудови в історичних і зелених ареалах. У складі виконавчої влади не повинні залишатися чиновники, які в уряді В.Януковича були провідниками цих схем.

- Непрозоре прийняття рішень у сфері книговидання, яке дотується державним коштом.

Віце-прем'єр-міністр

Ім'я: Вощевський
Валерій Миколайович

Вік: 58 років

Партійність: Радикальна партія.

Чиї інтереси може лобіювати: за родом служби та політичної діяльності перебував у командах і Сергія Льовочкіна, і Валерія Хорошковського - двох крил віденського в'язня Дмитра Фірташа. Відповідно до березневих передвиборних домовленостей між олігархом і майбутнім президентом групі мала відійти сфера ПЕК. Але, схоже, вона сподобалася президенту. Натомість - інфраструктурний віце-прем'єр і профільний міністр. Обидва родом із дружніх бізнес-кіл. Кластер!

Дохід і майно: декларації не надав.

Бізнес: голова наглядової ради і власник 88% "Чернігівської кондитерської фабрики "Стріла". Також володіє будівельною компанією "Житлобудінвест".

За даними "Ділової столиці", в орбіті впливу Вощевського - київська фірма "Укрдорбудінвест". Ця фірма брала участь у махінаціях із майном дочірньої структури "Укравтодору" у той час, коли Вощевський очолював "Автомобільні дороги України".

Посади, які обіймав раніше

2001 - член Координаційної ради з розвитку аграрної галузі при Кабінеті Анатолія Кінаха.

2002-2003 - заступник керівника Головного управління з питань внутрішньої політики адміністрації президента України Леоніда Кучми.

2003-2005 - перший заступник міністра економіки та з питань європейської інтеграції України Валерія Хорошковського (відповідав за зв'язки з Верховною Радою).

2005-2006 і 2008-2010 - голова правління ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".

17 березня 2010 р. Кабміном Миколи Азарова призначений головою "Укравтодору". Звільнений через два місяці після призначення.

З 2000 очолював Українську селянську демократичну партію. У парламентських виборах-2002 партія брала участь у складі "Команди озимого покоління" В.Хорошковського, у 2006 - у складі Народного блоку Литвина, у 2007 - у складі блоку "Аграрна Україна".

Був фігурантом кримінальної справи, порушеної за фактом перевищення влади та службових повноважень проти екс-голови Державної служби автомобільних доріг України Вадима Гуржоса. Вощевський, будучи головою ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", поставив підпис під інструкцією про передачу майна ДП "ДРБУ №100" приватній компанії ЗАТ "ДРБУ №100". За оцінками транспортної прокуратури, ця дія була незаконною, і факт передачі власності державного підприємства в приватні руки завдав державі збитків на 12,78 млн грн. Під час представлення Вощевського на посаду віце-прем'єр-міністра у Верховній Раді вибухнув скандал, коли з'ясувалося, що депутатам видали офіційну біографію кандидата, у якій було зазначено цей факт. Сам віце-прем'єр назвав цю інформацію провокацією, але підтвердив, що кримінальну справу щодо нього справді було відкрито, але за кілька тижнів її, за словами Вощевського, закрили.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

Вощевський - віце-прем'єр без портфеля, але з портфоліо: знайомий з держслужбою, термінологією та традиціями галузі. Чекаємо реформ, розроблених "Новою Україною".

Цитати

"На мою думку, правильно було би, не дивлячись на закони, всіх членів уряду від першого до сьогоднішнього включно, звільнити і заборонити - вибирати, бути обраним і займати державні посади на найближчі 10 років... Як я бачу моє завдання по життю, мою місію, привести до влади молодих людей. Якщо ви пам'ятаєте "Озиме покоління", тоді також ця ідея була, але ні суспільство, ні той середній клас, який щойно почав формуватися, ще був не готовий, щоб прийти у владу. Сьогодні все відбулося, революція відбулась насправді, але революція, яка не змінила владу. Де-факто залишилися при владі ті самі... Я не хочу називати прізвища, але якщо треба…Яценюк, Тимошенко, Порошенко... вони сьогодні знову хочуть до влади" (ТBi, програма "Статус", 12 жовтня).

"Я свого часу був призначений головою "Укравтодору" і працював там рівно один тиждень. Мене з адміністрації президента попередили: іди з посади, інакше до в'язниці посадимо".

"Від 8 до 10 млрд доларів щорічно отримує з бюджету ("Укравтодор"). Держборг - на рівні близько 40 млрд грн. Така структура не має в цій підгалузі права на існування".

Міністр оборони

Ім'я: Полторак
Степан Тимофійович

Вік: 49 років

Партійність: безпартійний, квота президента.

Чиї інтереси може лобіювати: виконуватиме розпорядження президента.

Дохід і майно: дохід - 149 637 грн. Дохід сім'ї - 46 032 грн. Квартира площею 89 кв. м, земельна ділянка площею 679 кв. м.

Бізнес: немає даних.

Посади, які обіймав раніше

Із серпня 1983 - на військовій службі. Проходив службу на посадах командира взводу, роти, начальника штабу батальйону, командира батальйону, полку, бригади.

З березня 2002 - начальник Академії внутрішніх військ МВС. Кандидат педагогічних наук, доцент, генерал-майор.

З 26 лютого 2014 - начальник Головного управління - командувач внутрішніх військ МВС.

15 квітня 2014 - командувач Національної гвардії України.

З 14 жовтня 2014 - міністр оборони України.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

Здобув освіту, проходив службу і відбувся як керівник не в Збройних силах, а в системі МВС. Бойового досвіду набув у період проведення АТО. Не має масштабного й чіткого стратегічного бачення та розуміння перспектив розвитку армії. Однак вчиться. Небайдужий до життя і здоров'я підлеглих.

Цитати

"Я хотів би попередити всіх офіцерів і генералів, які не вміють швидко приймати рішення, що ми будемо вчитися. Якщо не буде виходити швидко приймати рішення в теплих кабінетах і хороших умовах, будемо намагатися приймати рішення на свіжому повітрі в зоні АТО. Якщо і це не вдасться, тоді ми просто попрощаємося".

"Противник діє так, як ми йому дозволяємо, і сподіватися на те, що там, у Грозному, щось буде або десь в іншому місці, немає ніякого сенсу. Ми маємо готувати свої збройні сили, які будуть здатні дати відсіч будь-якому противнику" (РБК-Україна, 4.12.2014).

Першочергові реформаторські кроки

- Розробити Державну програму розвитку Збройних сил і Державну програму розвитку озброєнь і військової техніки на п'ять років.

- Створити Сили спеціальних операцій як окремий рід військ високої готовності та мобільності протягом трьох років. Розпочати вчора!

- Затвердити нову схему територіальної дислокації частин і з'єднань із відповідною інфраструктурою з урахуванням реальної загрози на східному та південному напрямках.

- Для протидії російській агресії замість батальйонних і ротних тактичних груп розгорнути на південно-східному напрямку 4–5 повноцінних армійських бригад.

- Розгорнути на базі Генштабу повнофункціональну Ставку верховного головнокомандувача для підвищення якості планування та управління військами в зоні АТО і на випадок запровадження воєнного стану.

Тіньові схеми,
які підлягають першочерговому закриттю

- Викорінити корупцію в системі державних закупівель продовольства, ПММ, обмундирування, лікарських засобів і медичного обладнання для армії, де обсяги відкотів і хабарів обчислюються сотнями мільйонів.

- Провести ревізію надлишкового майна в армії, насамперед будівель, споруд і земельних ділянок; рішенням Кабміну передати його Фонду держмайна для подальшого продажу на відкритих аукціонах.

- Ліквідувати створені попередньою владою позабюджетні фонди при Міністерстві оборони, які наповнювалися учасниками тендерів у добровільно-примусовому порядку.

- Викорінити хабарництво при призначенні на посади, присвоєнні військових звань, відборі кандидатів на навчання за кордоном і для участі в миротворчих місіях.

- Впровадити інформаційну систему автоматичного обліку особового складу, озброєнь і військової техніки, усіх фінансових і матеріальних засобів міністерства.

- Забезпечити прозорість у виділенні Генштабом частотних ресурсів для їх використання в цивільному секторі, в інтересах телебачення, радіомовлення та зв'язку в країні.

Міністр внутрішніх справ

Ім'я: Аваков Арсен Борисович

Вік: 50 років

Партійність: безпартійний, квота "Народного фронту".

Чиї інтереси може лобіювати: На думкубільшості експертів, пан Аваков передусім буде лобістським інструментом Ігоря Коломойського. Інтереси Арсенія Яценюка, що виступає "політичним дахом" глави МВС, певна річ, теж братимуться до уваги. Якщо не суперечитимуть бізнес-інтересам самого Авакова.

Дохід і майно: 282 457 грн - зарплата 2013 р., із них
247 363 грн - зарплата, 35 094 - матеріальна допомога. За межами України Аваков отримав 18 тис. євро доходу (198 720 грн на момент подачі декларації).

Володіє земельною ділянкою 1200 кв. м. у Харківській обл., трьома квартирами: 657,9 кв. м. (Харків), 70,9 кв. м. (Харків),
58 кв. м. (Чугуїв).

Розмір внесків у статутний капітал підприємств -
9 037 428 грн, із яких 8 832 тис. - за кордоном.

Дружина Авакова заробила 716 800 грн, з яких зарплата -
16 800 грн, решта - 700 тис. грн - значиться у графі "подарунки, призи, виграші".

Вартість цінних паперів дружини Авакова - 1 315 817 грн.

Автомобілів або інших транспортних засобів у сім'ї Авакових немає.

Бізнес: ще не так давно Арсен Борисович керував невеликою бізнес-імперією, яка називалася АТ "Інвестор" і об'єднувала банк "Базис", ТЕЦ-3, супермаркети, птахофабрику, чаєрозважувальну фабрику, хлібозавод, завод газованих напоїв, будівельну фірму, офісно-складську компанію, медіа-холдинг та багато іншого.

Предметом особливої уваги п. Авакова були видобуток і продаж газу. До його холдингу входило кілька підприємств, які спеціалізувалися на видобутку, зокрема ТОВ "Газоконденсатне родовище "Денисівське", ТОВ "Надра", ТОВ "Соло Лтд", ТОВ " Інвестор-Пошук". Свій інтерес в Авакова був на п'яти газоконденсатних родовищах Харківської області - Огульцівському, Наріжнянському, Мар'їнському, Денисівському та Сахалінському. На останньому структура Авакова ТОВ "Сахалінське" експлуатувала відразу 7 свердловин. До речі, за повідомленнями ЗМІ, свого часу ім'я Авакова фігурувало у справі про розкрадання газоконденсату з Балаклійського родовища газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування".

2011 р. журнал "Фокус" оцінив майно Арсена Авакова у
283 млн дол. У 2012 р. Аваков публічно зізнавався, що має бізнес в Італії.

За час президентства Януковича системний бізнес Авакова був зруйнований, однак йому вдалося реалізувати частину активів і вивести кошти за кордон.

Зокрема, за повідомленнями ЗМІ, компанію "Енергія-95", яка займалася газовидобуванням, Аваков у 2012 р. продав фірмам Ditek Gaz Energy Limited (Кіпр) та Energy Ditek Limited (Британські Віргінські острови). Однак у серпні нинішнього року Господарський суд Харківської області визнав угоду недійсною. Експерти вважають, що за цим рішенням стоїть готовність Авакова повернути втрачені позиції на ринку газовидобутку, інтересу до якого він вочевидь не втратив.

Посади, які обіймав раніше

1988-1990 - інженер в Всесоюзного науково-дослідного інституту вибухозахищеного та рудникового електрообладнання.

Засновник і президент АТ "Інвестор" (1990) та банку "Базис" (1992).

2002 - член виконкому Харківської міськради.

2005-2010 - голова Харківської ОДА.

2010 - голова обласної організації партії "Батьківщина".

2012 - депутат Верховної Ради.

с 22 лютого 2014 - міністр внутрішніх справ.

Рівень компетентності в довіреній галузі

"Непоганий менеджер, поганий юрист і занадто хороший бізнесмен для міністра. Особливо для міністра внутрішніх справ". Цю характеристику, яку дав Арсену Авакову один із його недавніх соратників, можна вважати найкращою відповіддю на запитання про здатність очільника МВС ефективно реформувати своє відомство.

Цитати

"Я називаю бандитами кожного, хто називається і рядиться в будь-який одяг, - хай то будуть "Правий сектор", "Батьківщиною" назвуться чи "Самооборона Майдану".

"Ми ввійдемо (в коаліцію) з усіма партіями Майдану, з демократичними, не з підерастичними".

"У мене все є: достатньо і грошей, і пошани, а слава мені не потрібна".

Першочергові реформаторські кроки

- Перетворити МВС із мілітарного "міністерства міліції" у повноцінне цивільне міністерство внутрішніх справ. "Розпогонити" чимало співробітників, скоротити кількість генералів, ліквідувати звання у більшості структурних підрозділів, замінивши їх на "звання" "інспектор" і "детектив". Перетворити міністра на політичну постать. Делегувати значну частину управлінських функцій першому заступникові, з яким підписувати довгостроковий контракт, що не розривався б у разі виходу міністра у відставку.

- Переглянути сфери компетенції МВС шляхом:

- перепідпорядкування йому Державної прикордонної служби;

- ліквідації структури по боротьбі з організованою злочинністю (поглинувши її кримінальною поліцією) і ДАІ (перетворивши її на повноцінну дорожню поліцію або створивши єдину патрульну службу на базі ППС і ДПС), державної служби охорони, транспортної міліції, ветеринарної міліції.

- Реформувати спецпідрозділи (створивши на базі "беркутів", "соколів", "грифонів", "титанів" тощо єдиний підрозділ швидкого реагування з чітко регламентованими й законодавчо закріпленими функціями).

- Розробити чітку систему критеріїв переатестації всіх працівників міністерства, створити механізм "соціальних ліфтів" і адекватного заохочення, одночасно передбачивши сильнішу систему покарань.

- Ліквідувати значну частину реєстраційних і дозвільних повноважень із передачею їх Мін'юсту й органам місцевого самоврядування.

- З урахуванням коригування функції та особливостей військово-політичної ситуації, уточнити критично необхідну кількість працівників МВС і військовослужбовців Нацгвардії. За деяким даними, чисельність НГУ зросла вдвічі, що пояснювалося вимогами війни. Однак на цей момент більшість бійців гвардії, за нашими даними, перебувають не в зоні АТО, понад те - чисельність співробітників МВС, відряджених на Донбас, перевищує чисельність військовослужбовців НГУ, там дислокованих. Зменшення чисельності може частково вирішити проблему підвищення зарплат працівникам.

- З урахуванням того, що у сфері відповідальності МВС тепер і колишнє МНС, необхідно на сучасній технологічній базі відтворити систему громадянської оборони - підготовки населення до дій в умовах техногенних аварій, надзвичайних ситуацій природного характеру та воєнних дій.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

- Система так званого горизонтального збору грошей. (Побори вищими чинами нижчих завжди були візитною карткою системи МВС. Плата за призначення, "план" для даїшників; збір данини з працівників департаменту боротьби з економічною злочинністю та управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків тощо, - поки що немає підстав вважати, що ці схеми залишилися в минулому.)

- "Розвал" кримінальних справ. (Ще одна традиційна для МВС стаття доходів. Серед заходів, спрямованих на припинення "торгівлі" справами, спеціалісти називають розширення повноважень служби внутрішньої безпеки, законодавче закріплення права на провокацію хабара, а також позбавлення системи МВС функції слідства, але зі збереженням функції дізнання.)

- "Дахування". (Працівники міліції, як і раніше, намагаються збирати данину з усього, що перебуває на їхній "землі", починаючи з МАФів. Окрема стаття незаконного збагачення - збір данини з власників підпільних казино та гральних автоматів. За оцінками експертів, ідеться про кілька мільйонів доларів на місяць.)

- Реєстрація автомобілів, видача номерів і складання іспитів у ДАІ - ще одна годівниця. Ліквідація цих функцій поставить хрест на схемі, але позбавить міністерство частини заробітку…

- Незаконний обіг зброї набуває дедалі загрозливіших масштабів. Реалізація на чорному ринку "стволів", що вивозяться із зони АТО, йде повним ходом. За наявною інформацією, співробітники МВС часто "дахують" цей бізнес або, як мінімум, потурають йому.

Ситуація ускладнюється тим, що злочинці на диво винахідливі. Останнім часом набула популярності така схема. Працівники військкоматів, що залишилися в окупованому Криму й на захоплених територіях Донбасу, використовуючи бланки військових квитків, які в них збереглися, за винагороду незаконно виписують "воєнники" і вписують туди ліві "стволи" як особисту зброю. У випадку перевірки зловмисник пред'являє документ, перевірити законність видачі якого неможливо. Єдиного електронного реєстру військових квитків (як, до речі, і єдиного електронного реєстру паспортів, бланки яких також залишилися на неконтрольованих Києвом територіях) немає.

Оперативне створення єдиної електронної державної бази даних спільними зусиллями МВС і Мін'юсту дасть змогу спростити боротьбу з багатьма тіньовими схемами.

Міністр закордонних справ

Ім'я: Клімкін
Павло Анатолійович

Вік: 47 років

Партійність: безпартійний,
за переконаннями - буддист.

Чиї інтереси може лобіювати: призначений за квотою президента. Як випливає з роботи П.Клімкіна в попередньому уряді, дотримуватиметься лінії й тональності, визначеної Петром Порошенком.

Дохід і майно: дохід 44 082 грн. Автомобілі BMW X5 2008 р. і Škoda Felicia 2000 р. Дві квартири в Києві площею 49,5 кв. м і
164 кв. м., гараж площею 18 кв. м.

Бізнес: власного бізнесу не має.

Посади, які обіймав раніше

1991–1993 - науковий співробітник Інституту електрозварювання ім. Патона НАН України.

1993–1997 - аташе, третій, другий секретар Департаменту військового контролю та роззброєння МЗС України.

1997–2000 - третій, другий секретар Посольства України в Німеччині з науково-технічних і політичних питань.

2000–2002 - перший секретар, радник Департаменту економічного співробітництва МЗС України з питань ядерної та енергетичної безпеки.

2002–2004 - начальник відділу економічного та секторального співробітництва з ЄС Департаменту європейської інтеграції МЗС України.

2004–2008 - радник-посланник Посольства України у Великобританії.

2008–2010 - директор Департаменту Європейського Союзу МЗС України.

Квітень 2010-го - квітень 2011 - заступник міністра закордонних справ України.

Квітень 2011 - червень 2012 - заступник міністра закордонних справ України - керівник апарату.

22 червня 2012 -19 червня 2014 р. - Надзвичайний і Повноважний Посол України у Федеративній Республіці Німеччина.

З 19 червня 2014 р. - Міністр закордонних справ України.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

У професійному середовищі вважається одним з найкращих українських дипломатів. Пройшов усі вітчизняні дипломатичні кар'єрні щаблі - від аташе до міністра. Знайомий як із роботою в центральному апараті, так і в посольстві. Хороший переговорник. Стратегічно мислить. Переконаний європеєць. Очолював переговори з Євросоюзом щодо Угоди про асоціацію аж до парафування документа. Користується повагою зарубіжних колег. Володіє двома іноземними мовами - англійською і німецькою, читає французькою, вивчає іспанську. Здатний довго і тяжко працювати. Вміє організувати роботу інших. Уже впровадив деякі реформаторські зміни в роботу МЗС.

Цитати

Павло Клімкін в інтерв'ю DT.UA (про Євросоюз і Україну): "Для України з її історією та ментальністю сама культура Євросоюзу - культура політичного консенсусу - абсолютно природна, вона близька до українській ментальності. Без культури політичного консенсусу Україну уявити важко".

У Твіттері: "Якби у нас, як у деяких країнах, був національний девіз, то мені подобається - Свобода і Гідність. У цьому суть України".

При призначенні колеги на посаду (про реформу МЗС): "Якщо ми зараз тут усе не змінимо, то я не знаю, хто зможе це зробити".

Про діяльність ОБСЄ: "Організація має робити більш рішучі кроки, щоб визначити рішення, спрямовані на ефективну відповідь наявним і виникаючим викликам. Інакше є загроза, що ОБСЄ сповзе в забуття як орган, який не матиме значення".

Першочергові реформаторські кроки

- Домогтися повернення до "женевського формату" переговорів щодо мирного врегулювання відносин з Росією за участі Євросоюзу і США.

- Забезпечити підтримку всіма державами-членами НАТО стратегічного курсу на вступ України в Альянс.

- Домогтися підписання договорів у сфері безпеки, які гарантують Україні й військову допомогу, з Великобританією і США.

- Створити систему захисту економічних інтересів України у світі. Посилити українську дипломатичну присутність в країнах Азії, Африки і Латинської Америки, створити там сильні хабові посольства.

- Продовжити розпочаті зміни в системі комунікації із зовнішнім світом для оперативного доведення об'єктивної інформації про те, що відбувається в Україні.

- Домогтися підвищення фінансування МЗС і закордонних диппредставництв, їхнього технічного переоснащення.

- Змінити підходи до кадрової політики, запровадити тестування при прийомі на роботу в МЗС і направленні в закордонні диппредставництва

- Розробити новий закон про дипслужбу.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

Співробітники МЗС небезпідставно вважають, що працюють у найбіднішому міністерстві. І якщо колись МЗС могли дорікнути хоча б за непрозорі витрати коштів на іміджеві програми (євроатлантичної інтеграції, під час підготовки до Євро-2012), а деяких дипломатів, які безмитно приганяли в Україну автомобілі не для особистих потреб, - у своєкорисливому використанні службового становища, то тепер у бюджеті на імідж виділено 0 грн, а з нового року для дипломатів скасовується навіть безмитне ввезення авто в Україну. Реальною проблемою, якої слід позбутися, залишається телефонне право при призначенні на високі (й не дуже) дипломатичні посади, особливо в закордонних диппредставництвах України.

Міністр фінансів

Ім'я: Яресько Наталя Іванівна

Вік: 48 років

Партійність: безпартійна, висунута "Самопоміччю" і БПП.

Чиї інтереси може лобіювати: взагалі-то, Наталя Яресько, швидше, має намір слідкувати за тим, щоб українські політики та олігархи не лобіювали своїх інтересів на шкоду країні. Дехто навіть вважає її "смотрящей" від Заходу, який хоче бути впевненим, що донорську допомогу не розкрадуть. Мінфін для цього - найкращий пост для спостереження: там перетинаються всі грошові шляхи. Потрібно тільки зрозуміти, куди дивитися. Кандидатуру Яресько запропонував, за його словами, мер Львова Андрій Садовий, оскільки знайомий з нею з 2006 р. Очільниця Мінфіну добре знайома з дружиною Ющенка Катериною - ще по роботі в США та посольстві США в Україні в 90-х. А крім того, входила в наглядову раду Фонду Арсенія Яценюка Open Ukraine.

Дохід і майно: в офісі міністра повідомили, що мають за законом 30 днів для надання декларації.

Бізнес: є співзасновником і головним виконавчим директором міжнародної інвестиційної компанії Horizon Capital (Horizon Capital володіє/володіла частками в компаніях "Агро-Союз", "Датагруп", PlatinumBank, "Вітмарк-Україна", "Інкерман" (найбільший виробник вин в Україні), "Швидко", ТКС Банк, МТБанк (Білорусь), "Східфінанс Груп", "Біофарма" та ін.).

Посади, які обіймала раніше

До переїзду в Києв на початку 90-х жила у Вашингтоні, працюючи, зокрема, у Держдепартаменті США.

1992-1995 - очолювала економічний відділ Посольства США в Україні.

З 2001 р. - виконавчий директор компанії Western NIS Enterprise Fund в Україні і Молдові.

З 2006 р. - співзасновник і виконавчий директор компанії Horizon Capital.

2003 р. отримала від президента Леоніда Кучми Орден княгині Ольги за внесок в українську економіку. Була членом Консультативної ради з питань іноземних інвестицій при президентові Ющенку та Консультативного комітету Українського центру сприяння іноземному інвестуванню при КМУ.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

Здобула ступінь магістра в галузі державної політики у Школі державного управління ім. Кеннеді при Гарвардському університеті 1989 р. і ступінь бакалавра наук в галузі бухгалтерського обліку в університеті ДеПол (Чикаго) 1987 р. Є дипломованим бухгалтером вищої кваліфікації. Має досвід роботи в інвестиційно-фінансовій сфері, водночас - не має досвіду роботи в українських держструктурах і виробничих галузях економіки.

Цитати

"Є природні фактори, які допомагають жінкам у бізнесі. Наприклад здатність вибудовувати в єдину систему безліч завдань і паралельно над ними працювати. Для жінки, яка одночасно дружина, мати і управлінець, - це природний процес. На відміну від чоловіків, ми швидше адаптуємося до змін і на емоційному рівні більш орієнтовані на людський фактор. Часто це допомагає швидше залагоджувати конфлікти і впевненіше почуватися як у переговорному процесі, так і як члену наглядової ради та інших ділових ситуаціях". "Инвестгазета", 2013 р.

Першочергові реформаторські кроки

- Впровадити прозоре виконання бюджетів усіх рівнів, з можливістю контролю громадянами бюджетних доходів і видатків у режимі онлайн.

- Внесенням змін до Бюджетного кодексу: ліквідувати позабюджетні фонди при міністерствах і відомствах, запровадити фінансування силових і правоохоронних структур виключно з загального фонду державного бюджету, ліквідувати спеціальні фонди.

- Ліквідувати податкову міліцію, передати її функції профільним структурам МВС.

- Переглянути фінансові плани всіх державних і казенних підприємств, запровадити пряму відповідальність керівників за їх виконання.

- Провести позачергову переатестацію співробітників митниці, податкової служби та Держфінмоніторингу, призначати на керівні посади після обов'язкової перевірки кандидатів із використанням поліграфа.

У частині проведення податкової реформи, за яку в Кабміні відповідає Міністерство фінансів:

- скорочення кількості податків і зборів, розумні й зрозумілі принципи контролю, спрощення податкової звітності та перехід до електронного адміністрування ПДВ (не у версії закону №1621-VII), ПДФО та інших податків, усунення особистісного фактора;

- вичищення "податкових дір": забезпечити збирання податків відповідно до раніше ухваленого закону про трансферне ціноутворення, реальна боротьба з "податковими ямами", взяття під контроль роботи митниці, наскрізний контакт із фіскальною службою щодо сплати податків з використанням електронних коштів;

- детальна ревізія системи надання, а також переліку існуючих податкових пільг і держсубсидій суб'єктам господарювання;

- запровадження реального податку на нерухомість (у тому числі комерційну);

- підвищення до загальноєвропейських аналогів ставок рентних платежів за надрокористування;

- посилення соціальної складової оподаткування (ПДФО, ПДВ, податок на нерухомість) зі зміщенням навантаження на більш високодохідні категорії;

- зниження навантаження на фонд оплати праці та пошук компенсаторних механізмів для держбюджету.

У сфері боргової та фінансової політики

- зменшення розмірів держборгу та співвідношення держборгу і ВВП, відмова від надання держгарантій під кредити заздалегідь неплатоспроможних позичальників (на кшталт "Укравтодор" або "Фінінпро");

- припинення бюджетної підтримки НАК "Нафтогаз України" та фінансування дефіциту держбюджету за рахунок емісії НБУ.

Тіньові схеми,
які підлягають першочерговому закриттю

Системно викорінити корупцію в таких сферах:

- Відшкодування ПДВ і мінімізація податків через "податкові ями"

Одні з найбільш корумпованих сфер із гігантськими масштабами зловживань, з якими багато років "безуспішно" борються фіскали та їхні куратори на вищих державних постах.

- Державні субсидії на підтримку суб'єктів господарювання

Щорічно на ці цілі витрачається майже два десятки мільярдів гривень, але одержувачі допомоги з бюджету засекречені (раніше спроби журналістів отримати таку інформацію наражалися на шалений опір чиновників, які off-records зізнавалися, що "дано команду цієї інформації в жодному разі не надавати").

- Податкові пільги для підприємств

Оскільки політику в податковій сфері замість Мінекономіки формує Мінфін, він також відповідальний за існування десятків неефективних податкових пільг для бізнесу, сумарний ефект яких для економіки, за різними оцінками, - від 50 до 100 млрд грн упущених доходів бюджету на рік. Про проблему існування неефективних податкових пільг каже кожен новий уряд, але досі їх реального скасування не відбулося - явна ознака того, наскільки корупційним є цей механізм і як багато людей у ньому зацікавлені.

- Нарахування імпортних мит при проходженні митних процедур

Визначення країни походження та призначення товарів, що ввозяться, їх класифікація, визначення митної вартості та ставок мита - усе це можливості для гігантських зловживань на "доблесній" українській митниці, у результаті яких вона справедливо значиться однією з найбільш корумпованих і "грошовитих" сфер державного контролю.

- Непрозорий розподіл бюджетних коштів і пряме управління роботою скарбниці (кому давати належне асигнування при споконвічному касовому дефіциті держбюджету - один із найбільш потужних важелів тіньового чиновницького впливу, найблагодатніший ґрунт для корупції).

Міністр юстиції

Ім'я: Петренко Павло Дмитрович

Вік: 35 років

Партійність: "Народний фронт".

Чиї інтереси може лобіювати: керівника Мін'юсту вважають людиною Яценюка. Їх пов'язує багаторічна дружба. Не випадково прем'єр відмовлявся обговорювати будь-яку іншу кандидатуру на цей пост. Спостерігачі стверджують, що Петренко не претендує на самостійну партію в іграх із сильними світу цього, а лобіювати інтереси Ахметова чи Коломойського ризикне лише за "ввідною" зверху.

Дохід і майно: дохід3 008 843 грн. Загальний дохід становить 552 тис. грн дивідендів і відсотків, 234,5 тис. грн зарплати (народного депутата), 35 тис. матеріальної допомоги (за словами Петренка, передано на добродійність), 1 237 тис. грн від відчуження майна, 950 тис. грн - інші види доходу.

У власності 4 земельні ділянки: 29, 30, 37,6 та 7,5 сотки. Останню ділянку куплено за 141 тис. грн. Також торік Петренко за
968,2 тис. грн придбав квартиру площею 79,2 кв. м.

В автопарку три автомобілі: Volkswagen Golf 2007 р. випуску, нова Toyota Camry (право користування) і куплений у 2013 р. за 980 тис. грн Range Rover 2006 р. випуску.

На банківському рахунку
8,8 млн грн.

Бізнес: у 2000-х був співзасновником юридичних фірм Justicia Service та "Декларант", адвокатської компанії "МЛГруп", транспортно-експедиторської компанії "Заммлер Україна".

Цього року мас-медіа пов'язували ім'я Павла Петренка з двома фірмами, які мали стосунок до реалізації конфіскату (організацією продажу якого займається Мін'юст) - "Альфа хімтрейд" і "Лік торг". Перша виграла тендер на право надавати послуги зі зберігання конфіскованого та заарештованого майна. Друга у квітні виявилася переможцем конкурсу на право проведення торгів конфіскованим майном.

Цитати

"Без допомоги громадськості фізично обійти всіх чиновників, знайти їхнє майно, будиночки, заховані в лісах, дуже важко".

"Якщо Росія в односторонньому порядку збільшуватиме ціну на газ, ми також зі свого боку будемо нараховувати ту ціну, яка за існуючою формулою є справжньою, без урахування цієї денонсації, нехай росіяни тоді спробують у міжнародних судах довести свою правоту".

Посади, які обіймав раніше

2001 - головний юрисконсульт ВАТ "Державний ощадний банк України".

2001-2005 - робота на керівних посадах у департаменті правового забезпечення ВАТ "Ощадний банк України".

2006-2010 - приватна адвокатська практика.

2010-2012 - депутат Київської обласної ради, член постійної комісії з питань законності, правопорядку та боротьби з корупцією.

З 2009 р. - член громадської організації та політичної партії "Фронт змін", входив у бюро партії і керував юридичним департаментом.

2012 - народний депутат України VII скликання (ВО "Батьківщина", №52 у списку).

2013 - після об'єднання "Фронту змін" і ВО "Батьківщина" був обраний одним із заступників лідера "Батьківщини".

З лютого 2014 - міністр юстиції в уряді Арсенія Яценюка.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

Юрист Петренко з відзнакою закінчив Чернівецький національний університет, а цього року захистив кандидатську дисертацію. Однак багато хто з опитаних експертів вважає його найслабкішим очільником Мін'юсту за всю історію існування відомства.

Першочергові реформаторські кроки

- Інвентаризація та оптимізація реєстрів усіх державних органів. Створення єдиної, чіткої, точної електронної бази всіх необхідних даних.

- Відмова від функцій реєстрації і передача їх приватним нотаріусам та органам місцевого самоврядування.

- Формування єдиного стандарту адміністративних послуг, розробка чіткої, зручної та прозорої схеми їх надання.

- Послаблення контролю за процедурою банкрутства, відмова від контролю за діяльністю арбітражних управляючих. Можливе звуження функцій міністерства в цьому питанні до нормотворчих і статистичних.

- Обмеження повноважень Мін'юсту у сфері виконання судових рішень, покладання на нього функцій організації виконання судових рішень. Можливе створення інституту приватних виконавців, що виправдало себе, наприклад, у країнах Балтії та Грузії. При цьому контроль і ліцензування мають залишитися в руках держави.

- З урахуванням уточнення функцій міністерства скорочення чисельності його співробітників до критично необхідної.

Тіньові схеми,
які підлягають першочерговому закриттю

- Одним з головних джерел неофіційного збагачення є продаж конфіскату та заарештованого майна. Обсяг "ринку", за оцінками експертів, обчислюється мільярдами гривень.

Як і раніше, збут вилученого та заарештованого майна здійснюється через підконтрольне міністерству державне підприємство "Інформюст". Нова влада лише відкоригувала схему. Тендери замінили електронними торгами, але прозорішими вони від цього не стали. Виграють "потрібні" фірми. Пропозиції про вільний допуск усіх охочих до продажу конфіскату (за умови розробки механізму гарантій повернення) Мін'юст ігнорував.

- "Вибіркове" виконання судових рішень. Невиконані рішення обчислюються мільйонами, нестягнуті кошти - мільярдами. Ви можете "попрацювати" зі співробітниками системи, і судовий виконавець про вас "забуде". Або оперативно прийде до того, з кого мають стягнути на вашу користь.

Вихід із ситуації деякі експерти бачили у запровадженні інституту приватних виконавців. Однак держава сприйняла подібну ідею без ентузіазму.

- Непоганим джерелом "заробітку" є також здійснення функцій реєстрації, насамперед - майнових прав.

Процедура реєстрації земельних ділянок, які відводять під забудову великих об'єктів, насамперед висотних будинків, торговельних і торговельно-розважальних центрів, істотно полегшується, якщо "зацікавити" чиновника.

Надання послуг - як і раніше, стомлива, неймовірно забюрократизована і заплутана процедура. До послуг тих, хто має кошти і не має бажання стояти в чергах, - посередники, які мають свою частку від чиновників реєстраційних служб. До їхньої допомоги особливо часто вдаються ті, хто потребує реєстрації майнових прав.

Особлива стаття - реєстрація підприємств, корпоративних прав. "Простимулювавши" чиновника, можна домогтися "правильної" перереєстрації підприємства, розмити частки в статутному капіталі фірми, перетворити міноритарного учасника/акціонера на мажоритарного.

- Нотаріат. Як і раніше, одна з найкорумпованіших сфер. Особлива стаття - оцінка майна фізичних осіб при продажу. Війна дала поштовх до появи ще однієї злочинної схеми. В окупованому Криму і на захоплених територіях Донбасу проживає чимало громадян із чинними ліцензіями на здійснення нотаріальної діяльності. За гонорар вони здатні посвідчити що завгодно. Чи знає про цю проблему Мін'юст, на який покладено ведення Єдиного реєстру нотаріусів? Наскільки відомо, так. Реагує? Наскільки відомо, ні. Чому? Питання.

- Кураторство процедури банкрутства. Контроль над арбітражними керуючими. Право Мін'юсту позбавляти їх свідоцтв створює живильний ґрунт для потенційної корупції. Міністерство - монополіст у сфері підвищення кваліфікації арбітражних керуючих, що є додатковим способом впливу на них. Багато одіозних членів Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих залишилися на своїх місцях. Пропозиції про спрощення процедури банкрутства та відмову від прямого контролю над арбітражними керуючими в Мін'юсті розуміння не зустріли.

- Юридичний супровід підзаконних актів. Будь-який документ будь-якого міністерства має візуватися Мін'юстом. Міністерство може виявити "випадкову" юридичну "нестиковку" або невелике порушення процедури (за якими може ховатися корупційна схема), а може й заплющити очі. Монополія міністерства створює формальний привід для зловживань. Можна передбачити додатковий фільтр - здійснення паралельної антикорупційної експертизи урядових паперів фахівцями Антикорупційного бюро.

- Торгівля липовими довідками. Відсутність належного контролю за діяльністю органів реєстрації актів цивільного стану дозволяє шахраям масово отримувати, наприклад, допомогу на ненароджених та пенсії на померлих.

Міністр енергетики
і вугільної промисловості

Ім'я: Демчишин
Володимир Васильович

Вік: 40 років

Партійність: безпартійний,
квота БПП.

Чиї інтереси може лобіювати: П.Порошенка. До того, як у серпні 2014 р. очолив НКРЕКУ, з 2008 р. працював директором відділу інвестиційно-банківських послуг групи "Інвестиційний капітал України" (ICU), раду директорів якої тоді очолювала нинішній голова НБУ В.Гонтарева, котра своєю чергою є довіреним інвестбанкіром П.Порошенка. Є думка, що буде на прохання президента доволі чуйний до порад та інтересів російсько-українського бізнесмена Костянтина Григоришина.

Дохід і майно: 2 260 тис. грн (дані 2013 р.), є власником житлового будинку загальною площею 369 кв. м. у с. Чайки Києво-Святошинського району й автомобіля Audi A6 2011 року випуску.

Бізнес: володіє 545 акціями компанії ICU Holdings Limited (Британські Віргінські Острови).

Посади, які обіймав раніше

2005–2006 - фінансовий економіст у ТОВ "Ернст і Янг".

2006–2008 - експерт департаменту інвестиційно-банківських послуг ПАТ "Інг Банк Україна".

2008–2014 - керівник відділу інвестиційно-банківських послуг ТОВ "Інвестиційний Капітал Україна".

З 27.08.2014 - голова Національної комісії, яка здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

Хорошийменеджер, але вкрай слабко обізнаний зі сферою майбутньої діяльності, так само як і держуправління. У ПЕК не працював до призначення головою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (утвореної згідно з указом президента №694/2014 від 27.08.2014 р. замість розформованих НКРЕ і Нацкомпослуг. На посаді голови НКРЕКУ фактично отримав право не тільки менеджувати енергоринок, а й регулювати бізнес теплокомунальної енергетики, однак скористатися цим правом не зміг або не встиг. Прем'єр Яценюк був проти його призначення головою Міненерговуглепрому. Може виникнути проблема у стосунках міністра з Р.Ахметовим і М.Мартиненком. Працездатний, економічно грамотний, але наскільки буде самостійним і ефективним у формуванні політики в ПЕК - при прем'єрі, який прагне управляти цією галуззю, насамперед "Нафтогазом України", тарифами та "Енергоатомом" особисто й у ручному режимі, - питання, яке може перерости в конфлікт. З інтересами президента, згідно із задумом, конфліктів бути не може.

Цитати

Перша заява після призначення: "Я сподіваюся, що ми врегулюємо питання з вугіллям. Але що ми можемо зробити вже зараз - це закликати споживачів добровільно обмежити споживання, щоб відмовитися від процедури віялових відключень" (прес-конференція 3.12.2014).

"Очікувати, що при зростаючих цінах тарифи не зростатимуть, дещо наївно" (РБК-Україна, 30.10.2014).

Першочергові реформаторські кроки

- Реформувати газовий та електроенергетичний ринки згідно з вимогами Третього енергопакета для ефективного поділу видів діяльності (видобування, доставка-транспортування, продаж) і зобов'язань України згідно з Договором про створення Енергетичного співтовариства.

- Законодавчо і технічно забезпечити умови для прозорого, конкурентного та недискримінаційного постачання й торгівлі енергоносіями (створення газового хаба, впровадження біржової торгівлі вугіллям, аукціони з продажу нафтопродуктів).

- Впровадити енергозберігаючі та газозамісні технології. Чітко визначити терміни відмови від російського газу і план скорочення частки газу в енергобалансі країни.

- Диверсифікувати енергоресурси, включаючи паливо для АЕС; встановити зрозумілі правила і прийнятні умови для залучення в енергогалузь довгострокових інвестицій (у видобування енергоресурсів, управління енергоактивами, зокрема при реформуванні "Нафтогазу України", продажу акцій підприємств електроенергетичної галузі).

- Впровадити на практиці стандарти Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI); відкрити структуру тарифів на газ, електроенергію, теплоенергію та їх транспортування.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

- Ліквідувати створення штучного податкового кредиту з метою незаконного відшкодування ПДВ (фіктивні поставки, посередники-одноденки, копанії-двійники в ланцюжку "продавець - посередник - покупець").

- Ліквідувати недобросовісну конкуренцію учасників біржових торгів енергоресурсами, що їх видобувають і виробляють держкомпанії (нафта, нафтопродукти, скраплений і природний газ, вугілля, електроенергія). Її усунення дасть змогу встановити ринкові ціни.

- Ліквідувати схеми спецуповноважених і привілейованих посередників на енергоринку.

- Ліквідувати злочинні схеми розкрадання нафти і газу з трубопроводів, які традиційно "кришує" керівництво МВС, СБУ і ГПУ, з подальшим неврахованим і неоподатковуваним виробництвом і продажем за "лівими" схемами нафтопродуктів підприємствам і населенню.

- Забезпечити прозорість, рівнодоступність та конкурентність при проведенні конкурсів із закупівлі матеріально-технічних ресурсів і послуг держкомпаніями ("Енергоатом", "Нафтогаз України", "Укртрансгаз", "Укргазвидобування", "Укренерго", "Укрінтеренерго", "Укрнафта", "Укртранснафта"). Ліквідація зловживань у цій сфері заощадила бюджету мільярди.

- Повернути державі реальний контроль над АТ, в яких держкомпаніям належать контрольні й значимі пакети акцій ("Укрнафта", "Укртранснафта", "Укртатнафта").

Міністр економічного розвитку і торгівлі

Ім'я: Абромавічус Айварас

Вік: 38 років

Партійність: безпартійний, висунутий БПП.

Чиї інтереси може лобіювати: немає даних.

Дохід і майно: немає даних.

Бізнес: партнер шведської компанії East Capital, міноритарний акціонер "Сбербанка России".

Посади, які обіймав раніше

1996 - робота в естонському підрозділі банку Hansabank.

1998 - директор департаменту цінних паперів.

1999-2002 - начальник трейдингового управління Brunswick Emerging Market - проекту з інтернет-брокериджу на ринках, що розвиваються.

З 2002 р. працює у шведській компанії East Capital, партнер, керуючий фондом. Керував роботою 10 з 20 фондів East Capital з активами 3,6 млрд дол. До переїзду в Київ 3 роки працював у Росії.

Рівень компетентності
у довіреній галузі

Ступінь бакалавра у сфері Міжнародного бізнесу Concordia International University (Естонія) і Concordia University, Вісконсін (США). Великий досвід фінансиста в комерційній сфері. За відгуками, добре розуміє економіку пострадянських країн і обізнаний із українськими реаліями.

Мінус - відсутність досвіду роботи у держструктурах (зокрема, українських) і реальному секторі економіки.

Цитати

"Сподіваюся, що свою найуспішнішу угоду в Україні я ще не уклав".

"Поклавши руку на серце, можу сказати, що я ще не обговорював питання моєї зарплати. Я думаю, що вона напевно дуже маленька. Я сподіваюся, що після того, як ми проведемо реформи, у міністрів буде достойна зарплата".

"Усі знають, не тільки в Україні, а й за кордоном, що треба робити. Але, на жаль, до цього моменту реформи не проводилися".

Першочергові реформаторські кроки

- Переглянути й скасувати непотрібні або дубльовані функції міністерства (за необхідності, передати їх іншим профільним органам), аж до його ліквідації, об'єднання з Мінфіном чи перетворення на невеликий за чисельністю офіс із координації реформ та генерального планування спеціальних державних програм.

При збереженні відомства або до його ліквідації:

- Провести реформи публічної адміністрації. Створення ефективної системи державного управління передбачає:

- формування дієвого механізму (моделі) ефективної взаємодії органів виконавчої влади і місцевого самоврядування;

- усунення дублюючих функцій органів виконавчої влади;

- ліквідацію надмірної концентрації управлінських функцій у центральних органах виконавчої влади (делегування функцій та децентралізація).

- Розробити модель і проведення промислової політики (включно з військово-промисловою політикою), визначення точок зростання економіки країни та їх пріоритетний розвиток, оптимізацію відносин держави з суб'єктами господарювання, створення системи регулювання ринкових механізмів в економічно і соціально виправданих напрямах, включно з регіональним, галузевим, міжгалузевим і зовнішньоекономічним аспектами.

- Провести реальну дерегуляцію економіки. Переглянути систему ліцензування (переведення її на заявницький принцип). Мінімізувати кількість інспекцій і перевіряючих структур. Спростити адміністрування податків і знизити податковий тиск. Привести до європейських стандартів системи технічного регулювання.

- Сформувати Мобілізаційний план роботи економіки країни в умовах військової агресії (війни) для забезпечення оборони країни необхідними матеріальними ресурсами.

- Провести реформи системи державних резервів. Мінімізувати видатки з держбюджету на утримання і відновлення запасів. Запровадити систему державно-приватного партнерства у цій сфері. Функція держави має полягати у визначенні норм нагромадження матеріально-технічних ресурсів та організації системи їх своєчасного виділення на випадок надзвичайних ситуацій.

- Створити нормальний інвестиційний клімат. Сформувати реальну (а не паперову) інноваційну інфраструктуру. Захистити інтелектуальну власність і інвестиції.

Корупційні схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

- Сфера держзакупівель.

У плані корупції найбільш пріоритетна сфера діяльності чиновників - Мінекономрозвитку. Працюють у підрозділах міністерства в цій темі особливо довірені особи. Кожен новий керівник міністерства пріоритетним завданням бачить заміну керівників департаменту держзакупівель на "свою" людину.

- Накладення санкцій на суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності під час здійснення експортних операцій.

Система "віджимання" грошей чиновниками Мінекономрозвитку з суб'єктів господарювання усіх форм власності побудована на недосконалості та суперечностях законодавства України, яке дозволяє в одних і тих самих випадках приймати протилежні рішення. Більшість рішень зі зняття санкцій формулюють самі чиновники після отримання від підприємств хабарів. На цій схемі заробляють і працівники СБУ, які "виявляють" порушників та вимагають від міністерства накладення санкцій на них.

- Ліцензування та квотування вивезення брухту чорних і кольорових металів.

Мінекономрозвитку "працює" з певним колом суб'єктів господарювання, які спеціалізуються на операціях із вивезення брухту. Основна функція чиновників міністерства - встановити квоту на вивезення. А далі схема проста: хочеш працювати - плати чиновникам і отримуй ліцензію.

- Технічне регулювання.

Крім дозвільних функцій для "віджимання" грошей чиновниками, найпоширеніша схема - наділення суб'єктів господарювання правом сертифікації товарів і продукції у чутливих сферах: паливо, хімія, автомобілі тощо. Це тонко організований бізнес, де встановлюється частка чиновника залежно від продуктивності процесу сертифікації. Тіньовий оборот у цій сфері сягає кількох мільярдів доларів.

- Сфера інтелектуальної власності.

Тотально корумпована система. Не забезпечує реального права на інтелектуальну власність і дозволяє чиновникам (експертам у цій сфері) приймати рішення щодо "справедливого" розподілу прав між різними власниками.

Міністр екології та природних ресурсів

Ім'я: Шевченко Ігор Анатолійович

Вік: 43 роки

Партійність: Мерітократична партія,квота "Батьківщини".

Чиї інтереси може лобіювати: Петра Порошенка. Як стало відомо DT.UA, об'єктивку на майбутнього "доглядача надр" Юлія Тимошенко отримала разом із проханням Порошенка скористатися квотою "Батьківщини" на це крісло в уряді й висунути його кандидатуру.

Дохід і майно: декларацію не надав.

Бізнес: офіційних даних немає.

Посади, які обіймав раніше:

Працює юристом із початку 1990-х. Потрапив на роботу в юридичну фірму "Легіс", потім у фірму "Фрішберг і Партнери". Стажувався в посольстві України в Брюсселі, Антимонопольному комітеті України та юридичній фірмі "Василь Кисіль і Партнери".

Із 2007-го засновник компанії Shevchenko Asset Management.

Із 2012-го очолив Мерітократичну партію України.

Рівень компетентності в довіреній галузі

В адвокатському середовищі Шевченко має репутацію сильного менеджера й умілого організатора.

Засновник партії, назва якої перекладається як "влада достойних", роз'їжджав на авто з іменним номером "Шевченко". У БЮТ і БПП, очевидно, вирішили: особа з такою високою самооцінкою легко розбереться в надрокористуванні та екології.

Цитати

Шевченко про Арсенія Яценюка та звільнення Дениса Бродського з посади голови Національного агентства з питань державної служби, 3 червня у Фейсбуку: "Ось вона, справжня суть "нової" влади і англомовного, економолітаючого та фастфудоїдного "супер-пупер" прем'єр-міністра, зокрема. Денис підтверджує аксіому - кадри вирішують усе. Які кадри при владі, така й країна. Отож без меритократії нічого не вийде. Дуже сподіваюся, що новий президент це розуміє й діятиме відповідно".

Першочергові реформаторські кроки

-Законодавчо закріпити прозорі правила конкурсної видачі та анулювання ліцензій на надрокористування з чітким переліком підстав і процедури їх анулювання; публічну процедуру вибору ліцензіата; створити систему виявлення і недопущення до надрокористування несумлінних і фіктивних (підставних) юридичних осіб.

- Створити інтерактивну карту з вільним доступом для всіх громадян, що відображала б повну інформацію про всі ліцензійні ділянки та родовища всіх різновидів корисних копалин надр, шельфів і водних ресурсів; а також повну й достовірну інформацію про всіх ліцензіатів.

- Впровадити стандарти ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI), що зобов'язують регулярно публікувати дані про отримувані урядом доходи (ренту, бонуси, податки) від видобувних компаній і платежі цих компаній уряду (різниця зазначених сум - свідчення корупції), дані про видобуток і вартість ресурсів, що видобуваються. Провести інвентаризацію й аудит використання всіх виданих ліцензій, включно з договорами спільної діяльності на ліцензійних ділянках державних видобувних компаній, з їх сумлінними учасниками укласти угоди про розподіл продукції (УРП).

- Встановити однакову, економічно обґрунтовану ренту для підприємств усіх форм власності, що забезпечує рентабельну діяльність. Ініціювати й добиватися законодавчого закріплення привабливих і зрозумілих для інвесторів, незмінних на період ліцензійної діяльності правил видачі спецдозволів та проведення прозорих аукціонів з їх продажу. Забезпечити обов'язкову реєстрацію підзаконних актів Мінекоресурсів у Мін'юсті, їх обов'язкову зовнішню експертизу Антикорупційним бюро.

- Спростити й конкретизувати умови відведення земельних ділянок для проведення пошукових, геологорозвідувальних робіт, облаштованості та розробки родовищ корисних копалин, будівництва трубопроводів і електромереж.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

- Ліквідувати корупційну, схему видачі ліцензій на надрокористування приватним, спеціально для цього створеним, юрособам на шкоду інтересам держави та держкомпаній

-Ліквідувати корупційну схему "заробляння" підставними юрособами на "участі" у 50%-вій частці державних видобувних компаній-ліцензіатів, які беруть участь на паритетних умовах в угодах про розподіл продукції, що буде видобута на Юзівській і Олесській нафтогазоносних площах спільно c Shell і Chеvron.

-Юридично врегулювати проблему розірвання УРП із Vanko Prikerchenskay. Розробити й законодавчо закріпити чіткі та прозорі умови укладання УРП, які не передбачають юридичних колізій та корупції.

- Законодавчо регламентувати повноваження та правила роботи Екологічної інспекції.

-Ліквідувати тіньові схеми землевідведення під кар'єри, внаслідок чого на них незаконно, без ліцензій і сплати ренти та податків, видобувають бурштин, пісок, сіль, руду, вугілля, глину.

-Припинити розорення державних заповідників - законодавчо заборонити змінювати їх межі.

Міністр інфраструктури

Ім'я: Пивоварський
Андрій Миколайович

Вік: 36 років

Партійність: квота БПП.

Чиї інтереси може лобіювати

Міністр інфраструктури є гендиректором групи компаній "Континіум", до складу якої входять, зокрема, і заправки WOG, що належать нардепу Ігорю Єремєєву - одному з найбагатших людей країни і великому контрактору "Укрзалізниці". З огляду на "антиколомойський союз" Єремєєва з Фірташем, Пивоварський не буде ворогом також інтересам DF Group. Та й Порошенка ніхто не скривдить.

Посади, які обіймав раніше

Після закінчення у 2000 р. Київського національного університету ім. Т.Шевченка та трьох років навчання у США займався інвестиційним бізнесом у складі міжнародних компаній у Москві й Києві.

2006-2012 - очолював інвестиційно-банківський департамент Dragon Capital, де проводив кілька ключових розміщень акцій ряду українських підприємств (наприклад, "Велика кишеня" і "Фуршет").

2012-2014 - генеральний директор "Континіуму". Його перехід у "Континіум" пов'язували з планами Єремєєва продати частину акцій на зовнішніх ринках. Це підтвердили його слова: "Якщо досі "Континіум" брав кредити, то тепер група готується до залучення альтернативних джерел фінансування".

Рівень компетентності у довіреній галузі

Досвіду керівництва транспортними проектами не має. Але "Континіум" традиційно вигравав тендери як постачальник палива для "Укрзалізниці". Крім того, компанія є великим замовником транспортних послуг із перевезення нафтопродуктів та аграрної продукції. Тож із механізмом роботи з чиновниками Пивоварський ознайомлений не з чуток.

У спадок А.Пивоварському дісталися: міністерство з паралізованими залізницями на Донбасі та розграбованими керівництвом "Укразалізниці" по всій країні; напівблокованим Азовським морем і Маріупольським портом, відібраним Кримом; війна за контроль над морськими портами й авіаперевезеннями. Не реформована і така ж корумпована галузь. Наскільки міністр готовий ламати систему, стане зрозуміло навіть не завтра.

Не виключено, що саме при ньому розпочнеться така близька йому інвестиційна діяльність із продажу "Укрзалізниці" (частково чи цілком).

Втім, головне завдання зараз - пережити зиму.

Першочергові реформаторські кроки

- Створення прозорих і зрозумілих для всіх правил гри в галузі (що забезпечить йому ворогів в усіх без винятку партіях парламенту і ключових бізнес-групах).

- Розробка зрозумілих і простих умов для залучення приватних інвестицій у транспортну галузь. Для участі в будь-якому тендері на держкошти претендент має надати гарантію банку на суму проекту і "заходити в проект" разом і банком. Відповідальність солідарна (статус "кум чиновника" будь-якого рівня гарантією не є).

- Створення і розвиток умов для збільшення транзитних перевезень у всіх видах транспорту. Очолити роботу з контролю над безперебійним рухом транспорту на всіх стикуваннях, кордонах, переходах. Запровадження євростандартів транспорту.

- Реорганізація "Укрзалізниці" (на чому зламав шию вже не один міністр. Відносно низьке місце в пріоритетах пояснюється тим, що реформувати її у найближчі місяці навряд чи дадуть). Потрібна спроба хоча б підготувати й запустити процес. Забезпечення для "Укрзалізниці" чіткого поділу функцій комерційної роботи і безпеки руху.

- Інвентаризація наявних радіочастот (з чітким поділом військових і комерційних смуг) та продаж їх на прозорих тендерах.

Тіньові схеми,
які підлягають першочерговому закриттю

Розібратися з розподілом доходів від спільної діяльності численних транспортних компаній.

Дороги, які будують аж ніяк не дурні, а люди, що роками пиляли гроші на контрактах.

Навести порядок у портах, потоки яких фактично держава контролює вкрай слабко. Забезпечити там єдині й зрозумілі правила гри. Ліквідувати зграї фірм-прилипал (навіть ціною добрих відносин із чиновниками митниці).

Розібратися з майном, яке реально належить державі. Зайве реалізувати або переглянути розподіл "вершків і корінців".

Навести порядок із конкурентним доступом на український авіаринок. Ціни на авіаквитки, мінімальний рівень яких у кілька разів перевищує аналогічні в сусідів, фактично відсікли від авіаперевезень пасажирів. Скасувати монополію на цьому ринку.

Провести нормальний конкурс на радіочастотах.

Звісно, реальних проблем у десятки разів більше. Однак пропозиція, наприклад, зараз місцевим обладміністраціям повністю компенсувати приміські перевезення нічого за фактом не дасть. Тут можна торгуватися про збільшення частки компенсації і послідовно це реалізовувати на практиці. Або розібратися з контролерами, які беруть хабарі.

Одне слово, міністрові потрібні сталеві нерви і своя команда. Не завадять каска і бронежилет. Якщо, звісно, мета його приходу - провести реформи, а не бодяжити їх.

Міністр аграрної політики та продовольства

Ім'я: Павленко
Олексій Михайлович

Вік: 37 років

Партійність: безпартійний,квота "Самопомочі".

Чиї інтереси може лобіювати: інтереси великого агробізнесу.

Дохід і майно: немає даних.

Бізнес: партнер інвестфонду Pharus Assets Management.

Посади,
які обіймав раніше

2002-2003 - член комітету з аудиту, менеджер з реструктуризації і розвитку бізнесу Damen Shipyards Group (Горінхем, Нідерланди) в Китаї, Румунії, Україні та Нідерландах.

2003-2006 - президент, генеральний директор компанії
ЗАТ "Райз", що входить до холдингу Бахматюка.

2006-2009 - виконавчий директор групи компаній "Фокстрот", генеральний директор концерну "Фокстрот".

Жовтень 2011-го - січень 2013-го - член наглядової ради
ТОВ "Агропрогрес холдинг".

Член правління ТОВ "Житлобуд" і член наглядової ради
ТОВ "Європейські молочні технології".

Рівень компетентності в довіреній галузі

На рівні керівника великого агрохолдингу.

Цитати

"Я вірю, що разом ми зможемо реалізувати ці амбіційні цілі".

"Керівник теж зобов'язаний знати роботу працівника торговельного залу".

"Я особисто прийняв рішення піти з красивого життя під назвою "бізнес" для того, щоб спільно з командою професіоналів у цей історичний момент для України зробити щось, що залишиться в історії".

Першочергові реформаторські кроки

- Запустити процес перетворення з країни - сировинного придатка Європи на державу - експортера харчової продукції, з робочими місцями і доданою вартістю в Україні.

- Підставити плече аграріям у розширенні експортних ринків збуту. При цьому не стоїть завдання збільшити допомогу великим агрокомпаніям та агрохолдингам. Вони й так успішно впорюються з вивезенням практично половини вирощеного країною зерна. Треба нарешті приділити належну увагу сільським обслуговуючим кооперативам, фермерам і просто домашнім сільським господарствам, які, попри свої крихітні розміри, спільно дають країні левову частку тваринницької та овочевої продукції.

- Створити умови для укрупнення малих сільгосппідприємств, появи в них сучасних технологій і техніки, - це закладе базу для сертифікації продукції, яку виробляють малі господарства, та їх перетворення на достойних конкурентів на європейському ринку.

- Не допустити непідготовленого належним чином і без створення належних умов переходу до ринку земель сільгосппризначення.

- Почати вдосконалювати земельні відносини зі створення ефективного інституту оренди землі. Село давно чекає на вирішення проблеми непростих відносин орендарів і безправних власників землі.

- Наблизити міністерських управлінців до села та його проблем. Можливо, тоді вони справді переймуться жалюгідним станом сільської інфраструктури і почнуть приділяти їй належну увагу. Без цього не буде довіри людей, а отже й успіху реформ.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

Викорінити корупційні схеми в таких сферах:

- отримання кредитів під гарантію уряду;

- приватизація держмонополій і великих підприємств;

- невідповідність форми оподаткування великих підприємств і агрохолдингів масштабам їх роботи та доходам;

- закупівлі в держрезерв;

- непрозорість роботи державних агрокорпорацій.

Міністр охорони здоров'я

Ім'я: Квіташвілі Олександр

Вік: 44 роки

Партійність: безпартійний, квота БПП

Дохід і майно: декларацію за 2013-й рік поки що не надав.

Бізнес: офіційних даних немає.

Посади, які обіймав раніше

1993 - працював у фінансовому й адміністративному департаменті Медичного центру Атланти (США).

1993 - спеціаліст у сфері адміністрування та фінансів у грузинському представництві Програми розвитку ООН (ПРООН).

1995-1997 - заступник, виконувач обов'язків керівника грузинської місії Комітету допомоги об'єднаної методистської церкви.

1997 - президент грузинської неурядової організації "Міжнародний фонд "Кураціо", що спеціалізується на реформуванні систем охорони здоров'я у країнах із перехідною економікою.

2002 - національний координатор ПРООН сектору охорони здоров'я, соціального захисту і освіти програми економічного зростання та подолання бідності в Грузії.

1995-2002 - консультант у різних міжнародних організаціях в Азербайджані, Литві, Україні, Вірменії та Сербії.

2002-2003 - працював у Нью-Йорку (США) в Інституті Схід-Захід (Eastwest Institute) і консультантом організації "Трансатлантичні партнери проти СНІДу".

Із 2004 - адміністративний директор Інституту Схід-Захід, із 2005 - головний адміністративний директор і член ради правління інституту. До його обов'язків входило управління центрами Інституту Схід-Захід у Нью-Йорку, Брюсселі, Празі та Москві, а також координація діяльності відділів з роботи з персоналом, інформаційних технологій і загальне адміністрування. Також відповідав за розробку корпоративної політики Інституту.

2008-2010 - міністр праці, охорони здоров'я та соціального захисту Грузії в уряді Ладо Гургенідзе.

Із вересня 2010 - в. о. ректора Тбіліського державного університету (ТДУ) ім. Іване Джавахішвілі. У грудні 2010 обраний ректором ТДУ ім. Іване Джавахішвілі терміном на 4 роки.

Рівень компетентності
в довіреній галузі

Уперше Міністерство охорони здоров'я очолить людина без медичної освіти. Його послужний список не подобається медикам - О.Квіташвілі багато років працював у різних структурах, досить далеких від системи охорони здоров'я. Два роки на посаді міністра охорони здоров'я Грузії, що закінчилися скороспішною відставкою, теж викликають запитання.

Чи зможе іноземець, що тільки-но отримав громадянство України, вникнути в наші проблеми й запропонувати шлях, який виведе медицину з глухого кута.

Цитати

"Я працюю в системі охорони здоров'я вже 15 років. Ті реформи, які проводилися в Грузії починаючи з 1996 р., проводилися або з моєю участю, або під моїм керівництвом. У 2008 - 2010 рр. я обіймав посаду міністра охорони здоров'я, соціального забезпечення та праці Грузії. Саме в цей період у країні відбувалися найскладніші й найзначиміші реформи системи охорони здоров'я. Я впевнений, Україні мій досвід дуже допоможе".

"Треба перемогти пострадянський менталітет: люди платять за електрику й газ, заливають у машини дорогий бензин, але чомусь ніяк не звикнуть, що хороше обслуговування в медичних установах коштує дорого, і за нього треба платити".

"Ми будемо старатися, щоб шлях, який Україна проходитиме в модернізації системи охорони здоров'я, був безпомилковим, безболісним, але найголовніше - щоб це дозволило людям на території всієї країни отримати якісну систему охорони здоров'я".

Першочергові реформаторські кроки

- Створення єдиного медичного простору - об'єднання всіх відомчих, бюджетних і муніципальних лікарень, центрів, інститутів, диспансерів у єдину систему надання медичної допомоги. Відкриття хоспісів та відділень із так званими соціальними ліжками.

- Впровадження у практику клінічних протоколів лікування, які включатимуть у себе не назви ліків, а тільки лікувальні молекули. Виконання пункту Коаліційної угоди про заборону реклами рецептурних препаратів.

- Приєднання України до копенгагенської угоди, в якій першим пунктом зазначено: "Ліки - не товар". Це дозволить державі контролювати ціни на ліки, не допускаючи невиправданих завищень.

- Повернення до необхідності того, щоб усі лікарські препарати, які виробляються у країні і ввозяться в Україну, відповідали стандартам GMP. Якнайсуворіший контроль за якістю ліків. Обов'язкова наявність сертифікату виробника.

- Впровадження сучасних механізмів фінансування тих, хто надає медичні послуги, які використовуються як у "страховій", так і в "бюджетній" моделях охорони здоров'я.

- Автономізація медичних установ, мета якої - наділити економічною самостійністю керівництво лікувальних закладів у прийнятті рішень при розпорядженні бюджетом.

- Впровадження європейської моделі реімбурсацї (компенсації) лікарських засобів.

- Реформування системи підготовки, підвищення кваліфікації лікарів (спеціальностей, термінів навчання, термінів атестації).

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

-Закриття благодійних фондів, кишенькових страхових компаній та інших тіньових форм оплати медичних послуг, надаваних у лікувальних установах.

-Тендери із закупівлі лікарських препаратів, медичного обладнання, машин швидкої допомоги тощо - основа корупції в системі МЗ. Слід запровадити прозору систему електронних торгів; відмовитися від закупівель пакетами, проводячи тендери виключно щодо монопрепаратів; спільно з Міністерством економіки встановити референтні ціни, які слугуватимуть обов'язковим орієнтиром при проведенні будь-яких тендерів.

- Ревізія реєстрації лікувальних препаратів та медичного обладнання, що передбачає зняття з реєстрації БАДів, транспортних засобів, косметичних препаратів, алкогольних напоїв у вигляді еліксирів і лікувальних крапель тощо. Введення їх до реєстру медичних препаратів і техніки - схема уникнення сплати ПДВ, при якій імпортери за свої товари платять не 20%, як заведено, а 7%.

- Заборонити аптекам роботу без касових апаратів (з більш ніж 22 тис. аптек 6 тис. працюють як "єдинщики"). Провести демонополізацію аптечного ринку, зупинивши при цьому нарощування аптечних мереж.

- Практика видачі лікарняних листків на бланках, які потрібно скасувати. Необхідно створити Реєстр лікарняних, щоб покласти край видачі їх лікарями з-під поли. Цією лазівкою успішно користується багато хто, зокрема ті, хто місяцями ховається від звільнення з держпосади або від суду.

- Укладення контрактів "з особливими умовами", які дозволяють керівництву медуніверситетів, попри злиденний стан вишів, нараховувати собі зарплату по мільйону гривень на рік.

Міністр освіти і науки

Ім'я: Квіт Сергій Миронович

Вік: 49 років

Партійність: безпартійний.

Чиї інтереси може лобіювати: один з небагатьох, хто прийшов з Майдану в Кабмін і досі не був помічений у лобізмі та корупції. На парламентських виборах став депутатом за списком БПП. Не налаштований на конфлікт із керівництвом країни, але впертий і може обстоювати свою точку зору.

Дохід і майно: дохід у 2013 р. - 206 245 грн, квартира 50 кв.м.

Бізнес: Сергій Квіт - співвласник компанії "Видавничий дім "Києво-Могилянська академія". У 2012 році чистий дохід підприємства склав 934 тис. гривень.

Посади, які обіймав раніше

1991–1992 - редактор відділу журналу "Слово і час".

1993–2003 - головний редактор журналу "Українські проблеми".

1996–2001 - доцент Інституту журналістики КНУ.

2001–2005 - директор Могилянської школи журналістики.

2002–2007 - декан факультету соціальних наук і соціальних технологій "Києво-Могилянської академії", професор.

2007–2014 - президент Національного університету "Києво-Могилянська академія".

2014 - міністр освіти і науки України.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

Як колишній ректор, Квіт більше компетентний у питаннях вищої освіти, ніж школи та дошкільної освіти. Тут йому доведеться покладатися на поради оточення та експертів.

Цитати

"Немає ніякої вищої освіти, ніякої наукової діяльності без англійської мови".

"Це не виставка, а лайно" (про виставку "Українське тіло" у приміщенні Центру візуальної культури при Могилянці).

"Цих людей не можна допускати до дітей, це аморально і протизаконно" (про викладачів, які брали участь в організації так званих референдумів на Сході).

"Це Друга світова війна. Для України це не було Великою Вітчизняною війною. Україна була жертвою розбірок тоталітарних держав".

Першочергові реформаторські кроки

- Ініціювати зміни у методиці складання держзамовлення на підготовку кадрів на середньострокову перспективу та системі фінансування вищих навчальних закладів.

- Скоротити поетапно кількість вишів у країні в 7–8 разів, позбавляти акредитації університети, які видають дипломи без знань і конкурентної на ринку праці професії, і насамперед - які не мають заяв на навчання від абітурієнтів.

- Вести найжорстокішу боротьбу з підміною знань грошима: торгівлею дипломами, оцінками, курсовими та дипломними роботами.

- Відновити на новій технологічній і методичній базі систему професійно-технічної освіти.

- Припинити експерименти з переведення середньої освіти на нові терміни навчання школярів без попередньої широкої дискусії в експертному середовищі та в суспільстві; реформа середньої школи.

- У системі НАНУ впровадити систему фінансування перспективних наукових проектів, а не утримання установ і будівель.

Тіньові схеми,
які підлягають першочерговому закриттю

- Ліквідувати корупцію при вступі до вищих навчальних закладів. Випускні шкільні іспити у формі ЗНО унеможливлять продаж шкільних атестатів і медалей. Вступ до вищих навчальних закладів має відбуватися тільки на основі результатів ЗНО (цього року випускники ПТУ вступають в обхід тестування).

- Ліквідувати корупцію при ліцензуванні та акредитації вищих навчальних закладів. Можливості для реалізації цієї схеми істотно звужені завдяки діям нової команди Міністерства та новаціям Закону про вищу освіту. Однак вони залишаються.

- Ліквідувати корупцію при закупівлі шкільних автобусів, обладнання для кабінетів тощо. Структуру, яка займалася цими процедурами (Інститут інноваційних технологій та змісту освіти при Міносвіти) ліквідовано, однак самі процедури потребують перегляду.

- Припинити постійні побори з батьків, так звані благодійні внески при вступі до школи та дитячого садка. Внести зміни до інструкції про порядок прийому до 1 класу, заборонивши прийом на конкурсній основі (тим більше, що гімназії і ліцеї - це навчальні заклади середньої та старшої школи), а також ініціювати зміни до Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів, включивши пункт про те, що прийом дітей здійснюється тільки згідно електронної черги.

- Уся процедура захисту дисертацій, а також присвоєння вчених звань і ступенів має стати відкритою і прозорою. Як і розподіл/використання вишами та науковими установами бюджетних (та інших) коштів, проведення конкурсів наукових проектів.

Міністр соціальної політики

Ім'я: Розенко Павло Валерійович

Вік: 44 роки

Партійність: "УДАР" В.Кличка.

Чиї інтереси може лобіювати: формально висунутий Блоком Порошенка. Однак Павло Розенко - людина амбіційна, і раніше в корупційних діях помічений не був. Тому стосовно президента Петра Порошенка від міністра може чекати лояльності політичної, але не комерційної.

Дохід і майно: загальна сума доходу за минулий рік - 248 216 грн. Із них матеріальна допомога - 35 338 грн перераховано на добродійну діяльність. Дохід членів родини - 159 412 грн.

Земельної ділянки, будинку, квартири не має. Автомобіль - Mersedes-Benz ML-430 2000 р. випуску.

Бізнес: офіційних даних про власний бізнес немає.

Посади, які обіймав раніше

1994–2000 - референт-консультант, помічник-консультант народного депутата України, Верховна Рада.

2000–2001 - радник міністра, начальник управління забезпечення роботи міністра екології й природних ресурсів України.

2001–2005 - помічник-консультант народного депутата України, Верховна Рада.

2005–2006 - перший заступник міністра праці й соціальної політики України В.Кириленка.

2006–2008 - заступник керівника головної служби соціально-економічного розвитку Секретаріату президента України.

2008-2010 - перший заступник міністра праці й соціальної політики.

2011-2012 - помічник-консультант народного депутата України, Верховна Рада; провідний експерт Центру Разумкова з соціально політики.

Із 2012 року - народний депутат України ("УДАР"); заступник голови Комітету ВР з питань соціальної політики й праці.

Рівень компетентності в довіреній галузі

Автор понад 100 статей на тему соціальної політики, пенсійної реформи, системи пільг і компенсацій в Україні, системи оплати праці й інших аспектів соціально-трудових відносин.

Держслужбовець 1-го рангу 1-ої категорії; "Заслужений працівник соціальної сфери України".

Новий міністр у довіреній сфері, без сумнівів, професіонал. Але під час перебування Павла Розенка заступником ми вже багато чули про пенсійну реформу, реформу заміни пільг на адресну допомогу, реформу фондів у системі Мінсоцполітики. Реалізація реформ залежатиме від наявності аргументів і політичної волі не тільки нового міністра, а й прем'єра з президентом.

Цитати

"Якщо я очолю міністерство і ви дізнаєтеся про корупцію в цьому відомстві - ідіть не до мене домовлятися, а прямо в СБУ".

"Информация о "рассмотрении" моей кандидатуры на должность министра социальной политики - мягко говоря "неправда!" Я понимаю, что в период "koalìcìadi" СМИ будут просто переполнены различными составами Кабмина. Так сразу uperedžuû появление моего имени в любом из этих списков! :) Личные приветствия "источникам информации". (Фейсбук 30 ноября.)

"Як так сталося, що за 5 місяців роботи Кабміну під його (Яценюка. - Ред.) керівництвом бюджет України фактично порожній? Безумовно, війна та зовнішня агресія по відношенню до України не сприяє наповненню бюджету. Але з іншого боку економіка в нашій державі сьогодні практично зупинилась. ВВП невпинно падає. Бізнес і далі йде в тінь, бо жодних кроків по його легалізації, зменшенню тиску чиновників на підприємства не було зроблено.

Зрозуміло, що треба шукати виходи з ситуації. Однак ті емоції, які продемонстрував прем'єр-міністр з парламентської трибуни, ця публічна відставка - не найкращий вихід для політика. Особливо в умовах війни. Яценюк вчора продемонстрував слабкість, яка може дорого обійтися країні в цілому і дуже суттєво вдарить по його подальшій політичній кар'єрі. Прем'єр-міністру України не личить влаштовувати істерики у парламенті". (Июль, "Обозреватель")

Першочергові реформаторські кроки

- Створити незалежну систему соціального захисту учасників АТО й вимушених переселенців. Провести перевірку законності надання статусу учасника бойових дій, а також ліквідатора ЧАЕС, чорнобильця й інших спеціальних статусів, сполучених з наданням пільг мільйонам громадян.

- Переглянути пенсійне законодавство - єдині принципи нарахування пенсій. Поетапно впровадити накопичувальний рівень пенсійної системи. Розвивати недержавне пенсійне страхування. Прийняти нову редакцію Закону "Про обов'язкове державне пенсійне страхування".

- Переглянути пільги й компенсації. Створити Єдиний державний реєстр громадян, що мають право на одержання пільг, який буде сполучений з базою даних про їхні доходи й володіння власністю. Впровадити систему аудиту соціальних виплат. Установити порядок надання пільг громадянам залежно від розміру їхніх грошових доходів у перерахуванні на члена сім'ї. Мета - посилити захист малозабезпечених і виключити можливість одержання соціальних пільг забезпеченими людьми. Скасувати пільги й компенсації за професійною і посадовою ознаками.

- Переглянути й прийняти Трудовий кодекс. Знизити єдиний соціальний внесок і розширити охоплення соціальним страхуванням усього зайнятого населення. Поетапно перерозподілити розмір сплати єдиного соціального внеску між роботодавцем і найманим працівником.

- Широко залучати недержавні установи й організацій до системи надання соціальних послуг. Розробити механізми, умови акредитації й принципів фінансування.

У нинішньому своєму вигляді Мінсоцполітики не так формує соціальну політику, як дублює функції Держкомстатистики й соцзабезів, маючи при цьому у своєму розпорядженні чималі бюджетні кошти для впровадження численних корупційних схем. В ідеалі - об'єднання з Мінздоров'я. Принаймні - передача одному з цих міністерств усіх питань, пов'язаних із вирішенням проблем людей з інвалідністю, зокрема дітей, а також дітей-сиріт і позбавлених батьківської опіки. У цьому випадку П.Порошенку, можливо, не знадобилося б збільшувати апарат держчиновників, уводячи указом від 1 грудня посаду уповноваженого при президенті по захисту прав людей з інвалідністю. Розпорошеність цих тем між міністерствами, м'яко кажучи, не сприяє захисту прав усіх перерахованих категорій.

Тіньові схеми,
які підлягають першочерговому закриттю

- Прийняти прозору процедуру залучення громадськості при визначенні й наданні статусу "гуманітарний вантаж". Оскільки досі, попри участь у процедурі правоохоронних органів, гуманітарка є лазівкою для контрабанди й заниження митної вартості при ввозі дорогих і брендових товарів.

- Зупинити корупцію при розподілі коштів соціальних фондів у системі міністерства: затримування коштів на банківських рахунках і маніпуляції з ними, зокрема вимагання "відкотів", а також направлення величезних коштів на адміністративні витрати фондів.

- Припинити практику "відкотів" за придбання Фондом соціального страхування від тимчасової втрати працездатності пільгових путівок у санаторні установи по всій Україні. Для цього потрібно скасувати централізовані закупівлі путівок і ввести ваучери, які дозволяють пільговикам вибирати санаторій самостійно. А держава переказує гроші санаторію, що одержав ваучер.

- Виключити можливість змови з Мінздоров'я при проведенні тендерів на держзакупівлі технічних та інших засобів реабілітації інвалідів. Провести жорстку ревізію бізнес-пільг, надаваних по інвалідності, якими користуються фізично здорові, але морально хворі люди.

- Забезпечити прозорість при видачі ліцензій Мінсоцполітики агентствам, що надають посередницькі послуги з працевлаштування за кордоном (зокрема - крюінговим компаніям), і контроль над ними. Нині ліцензійні умови складено так, щоб ліцензіат не зміг уникнути порушень у своїй діяльності. "Стратити" або "помилувати" залежить від міністерських чиновників, а отже, від розміру підношення їм.

Міністр молоді та спорту

Ім'я: Жданов
Ігор Олександрович

Вік: 47 років

Партійність: ВО "Батьківщина".

Чиї інтереси може лобіювати: в Ігоря Жданова добрі стосунки як із Ю.Тимошенко, так і з П.Порошенком. Однак говорити про лобізм поки що приводів немає - випробування серйозною держпосадою Жданов проходить уперше.

Дохід і майно: загальний дохід - 219 212 грн, із них 218 346 грн становив дохід від підприємницької та незалежної професійної діяльності і 866 грн. - від викладання в НУ "Києво-Могилянська Академія".

Члени сім'ї заробили 31тис. 350 грн. Має земельну ділянку площею 0,12 га і квартиру - 113,8 кв. м. Членам сім'ї належать земельні ділянки 0,19 і 0,25 га та житловий будинок площею 230 кв. м. Автомобіль - Toyota Camry 2006 р. випуску.

Бізнес: у класичному розумінні, немає. Аналітичний центр "Відкрита політика" є громадською організацією, створеною для сезонно-політичного заробітку, - як і решта в цій ніші.

Посади, які обіймав раніше

1994 - представник кандидата в президенти України Л.Кучми в Центрвиборчкомі.

1994-1995 - юридичне управління АП і група помічників президента Л.Кучми.

1997-1999 - працівники апарату РНБОУ, помічник заступника секретаря.

1995-1997 і 1999-2005 - директор політико-правових програм Центру Разумкова.

Із 2002-го - позаштатний консультант комітету ВР з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією.

2004-й - провідний аналітик виборчого штабу кандидата в президенти В.Ющенка.

2005-2007 - перший заступник голови центрального виконкому партії Народний Союз "Наша Україна", член політради.

2006-й і 2007-й - у складі керівництва центрального штабу блоків "Наша Україна" і " НУ-НС".

Із травня 2008-го - президент аналітичного центру "Відкрита політика".

Із 2011-го - викладач кафедри політології в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Кураса на факультеті соціальних технологій та соціальних наук.

2014-й - начальник партійного штабу Ю.Тимошенко під час президентської кампанії і політтехнолог під час парламентської, №10 списку ВО "Батьківщина".

З листопада 2014 р.- народний депутат VIII скликання.

Рівень компетентності в довіреній галузі

Некомпетентний. Професійний менеджер, який не має жодного стосунку до спорту. Ігор Жданов був націлений на посаду. Бажано - гуманітарного віце-прем'єра. Але отримав цю. Юлії Тимошенко важливо було просунути список і побачити у фракції Олену Кондратюк - давню соратницю.

Цитати

"Ми проти партійних квот, ми за те, щоб в уряді працювали професіонали. У нас альтернатива проста: швидка коаліція, швидкі реформи, або "швидкий розстріл" чи, інакше кажучи, розпуск парламенту" (7.11.2014).

"Я налаштовний на роботу. Як для депутата вперше обраного, для міні це неординарна подія. Не пиляти паркан, не влаштовувати політичні розборки, а працювати…" (Еспресо ТБ 26.11.2014).

Першочергові реформаторські кроки

- Розробити і публічно обговорити концепції та програми розвитку молодіжної політики на найближчі роки.

- Внести зміни у критерії рейтингування та фінансування олімпійських видів спорту.

- Розробити і впровадити єдиний реєстр молодіжних організацій, а також підстав, на яких вони можуть отримувати гранти.

- Облік і перереєстрація спортивної інфраструктури та об'єктів, що перебувають у державній, комунальній, приватній власності. Створення нового реєстру. Мета - перевірка використання їх за призначенням. Перегляд і забезпечення діяльності ДЮСШ, впровадження єдиної системи їх фінансування.

- Розробити Державну програму популяризації здорового способу життя серед населення України, яка допомогла б залучити до занять масовими видами спорту дітей та молодь. Цього можна досягти, зокрема, зробивши доступнішими спортивні гуртки та секції для дітей із незаможних родин, залучаючи до їх фінансування соціально відповідальний бізнес (слід передбачити механізми контролю).

Але найрозумнішим, на наш погляд, реформаторським кроком було б розформування міністерства та передача його "спортивних" повноважень Держкомітету з фізичної культури і спорту, а "молодіжних" - Мінсоцполітики, Мінздоров'я та Міннауки і освіти, відповідно.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

- Припинити маніпуляції з включенням спортивних організацій (часто фіктивних) у Єдиний календарний план фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів, фестивалів, конкурсів, а також при прийнятті рішень про поїздки на різноманітні заходи представників влади і громадськості.

- Унеможливити розподіл грантових коштів фіктивним молодіжним організаціям, при якому міністерство отримує 15% відкоту, створивши єдиний реєстр молодіжних організацій, а також розробивши критерії для отримання ними грантів.

- Припинити масовий продаж спортивних звань, розробивши механізми контролю над їх отриманням.

- Внести зміни у критерії рейтингування та надання федераціям статусу "національних", що дає пріоритетність у фінансуванні.

- Припинити маніпуляції з документами про надання суб'єктам господарювання податкових пільг за проведення фіктивних змагань або тренування неіснуючих спортивних команд шляхом запровадження механізмів контролю.

Міністр Кабінету Міністрів

Ім'я: Онищенко
Ганна Володимирівна

Вік: 30 років

Партійність:
квота "Народного фронту".

Чиї інтереси може лобіювати: за час своєї трудової діяльності випускниця юридичного факультету Київського національного університету ім. Т.Шевченка перетиналася з багатьма знаковими людьми. Три роки працювала в адвокатській компанії, заснованій однокласником прем'єра нинішнім міністром юстиції Павлом Петренком. Два роки - в ПАТ "Укрнафта", підконтрольній Ігорю Коломойському. У 2013 р. Онищенко допомагала голові фракції "Батьківщина" Арсенію Яценюку відстоювати його інтереси в Печерському суді у процесі проти Андрія Клюєва, а також значилася в помічниках народного депутата Геннадія Зубка (колишнього першого заступника глави АП, нині віце-прем'єра). Очевидно, тепер міністр Кабінету Міністрів працюватиме в тісному зв'язку з прем'єром Яценюком і відстоюватиме насамперед його позицію.

Дохід і майно: за 2013 рікзадекларувала 35 099 грн доходу.
30 197 грн становила заробітна плата, 4 902 грн - дивіденди й відсотки. На рахунку в банках - 3734 грн. Її сім'я задекларувала 41 308 грн.

Попри скромні суми в декларації, 2013 р. Онищенко придбала квартиру в Києві за 978 944 грн (106,2 кв. м).

Також у власності сім'ї значаться дві земельні ділянки (1250 і 546 кв. м), будинок (25,8 кв. м), квартира (74,92 кв. м) і два автомобілі (Skoda Octavia Tour 2006 р. випуску і ГАЗ "Волга" 1990 р. випуску). Розмір внесків у статутний капітал підприємства становить 20 тис. грн.

Цікавий іще один нюанс - декларація Онищенко за 2011 р., коли вона працювала начальником відділу корпоративного управління ТОВ "Адвокатська компанія "МЛГруп" (одним із засновників "МЛГруп" є нинішній міністр юстиції Павло Петренко) -загальна сума задекларованого тоді Онищенко доходу становила 17299 грн, з них - заробітна плата в розмірі 12122 грн. За весь 2011 рік.

Бізнес: офіційних даних про власний бізнес немає.

Посади, які обіймала раніше

2004-2006 - юрисконсульт Київської філії ТОВ "Юридична фірма "А-Лекс".

2006-2007 - юрисконсульт Департаменту міжрегіонального бізнесу та правового забезпечення представництва ПриватБанку в Києві.

2007-2009 - юрист ЗАТ "Столична юридична група".

2009-2013 - начальник відділу корпоративного управління ТОВ "Адвокатська компанія "МЛГруп".

2013-2014 - провідний юрисконсульт претензійно-позовного відділу юридичного Департаменту забезпечення ПАТ "Укрнафта".

2014 р. (березень) - помічник народного депутата Геннадія Зубка (нині віце-прем'єр-міністра з питань регіональної політики, будівництва і ЖКГ).

Березень - травень 2014 р. - заступник міністра юстиції України - керівник апарату.

З травня 2014 р. - голова Державної реєстраційної служби України.

Рівень компетентності у ввіреній галузі

Ганна Онищенко має достатній освітній рівень і досвід роботи для організації документообігу в структурах Кабміну. Вона ще має опанувати професійні аспекти ухвалених Кабміном рішень, що важливо для того, щоб уникнути помилок в умовах, коли законопроектна робота виконується безсистемно, поспіхом, практично з коліс.

Цитати

"Тепер щодо мене проводиться перевірка на відповідність закону про люстрацію. Якщо говорити глобально, то ми перевірили всі особисті справи працівників Державної реєстраційної служби України і не виявили таких, хто підпадав би під дію закону автоматично. Однак із березня по травень наступного року буде наступний етап перевірки, і я сподіваюся, що буде перевірено майнове становище, а також інші характеристики працівників нашої служби. А взагалі, за період перебування на цій посаді мною було звільнено близько 40 людей тільки з апарату Укрдержреєстру, зокрема й керівників департаментів. Деяких з них - за порушення присяги державного службовця" (РБК-Україна, 03.12.2014).

Першочергові реформаторські кроки

- Посилити в секретаріаті Кабміну професійні функціональні підрозділи, що забезпечують якісну експертизу проектів рішень Кабміну, оскільки під час усіх попередніх адмінреформ саме ці найважливіші структури зазнали найбільшого скорочення заради збереження структур матеріально-технічного забезпечення роботи Кабміну.

- Впровадити в структурах Кабміну електронний документообіг з електронним підписом для прискорення процесів міжвідомчого узгодження проектів рішень Кабміну, забезпечення прозорості і контролю за потоком документів.

- Впровадити прозорий конкурсний відбір професійних працівників, на противагу нинішньому квотно-лобістському принципу комплектування секретаріату Кабміну.

- Жорстко контролювати якість і терміни підготовки рішень Кабміну та їх виконання після ухвалення та набрання ними чинності.

Тіньові схеми,
що підлягають першочерговому закриттю

Найбільш корупційні й хабароємні функції в секретаріаті Кабміну пов'язані з можливістю впливати на перебіг і тривалість підготовки проектів, внесення їх на розгляд Кабміну і на терміни оприлюднення, у суворій відповідності духу і букві ухвалених Кабміном рішень; особливо при вирішенні кадрових питань призначень і звільнень чиновників Кабміном. Викорінювати ці схеми корупції і поборів слід, насамперед, впровадженням електронного документообігу (з чіткою фіксацією часу надходження та підписання документа) та прозорості цього процесу для всіх учасників і громадського контролю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі