Могильов не стримався і почав перекроювати уряд. Хоча на другий день після призначення прем’єром розповідав журналістам, що тижнів зо два вивчатиме «хто чим дихає», як виконує свою роботу, і взагалі ніяких різких змін не передбачається - «Василь Георгійович був чудовим орговиком». Не минуло й тижня, як раптом напередодні пленарного засідання депутатам-регіоналам повідомили, що завтра вони відправлять у відставку віце-прем’єра Катерину Юрченко, котра курирувала економічний блок і все, пов’язане з «Кримським проектом» Джарти.
«Крові» цього віце-прем’єра давно й спрагло бажало багато «кримських» - з підставами і без. Катерина Юрченко, поза сумнівом, сильний керівник і головний двигун створення Стратегії розвитку Криму, проекту особливого інвестрежиму в автономії й усіляких ініціатив, і, нарешті - просто вродлива освічена жінка, але яка має істинно стервозний характер і довела до сліз не одного керівника. А двоє грубо вичавлених нею директорів палаців-музеїв узагалі келії в Ізраїлі облаштовують - паралельно з економікою і торгівлею Катерина Григорівна курирувала також міністерство культури. І народна творчість дала нову назву її посаді - міністр з торгівлі культурою. Проте за безжальне ставлення до підлеглих і призначення на ласі місця «своїх» людей за цієї влади начебто не прийнято звільняти. Тому те, яким чином відправили у відставку Юрченко, змусило сушити голову всіх, включаючи навіть членів президії ВР Криму: за що й навіщо? При цьому Катерини Юрченко стосується тільки перша частина запитання, другу - цілком і багаторазово адресовано Анатолію Могильову.
По-перше, незрозуміло: навіщо було прем’єру, ламаючи щойно озвучений графік, не вивчивши, не заглибившись і не розібравшись, так поспішати із затвердженням нової структури і складу уряду? Адже вийшло, що відставка Юрченко - єдина значуща зміна в його «новому» складі, усе інше - зміна табличок на дверях віце-прем’єрів, які втратили навантаження у вигляді міністерських портфелів (оптимізація структури за Джарти) і ще кількох заступників міністрів, які знову стали міністрами. Але ж усім відомо: ці заступники і так тягли лямку міністрів, але, наділивши правом міністерського підпису людей зі своєї команди, Василь Джарти тотально контролював найважливіші потоки й напрямки. Крім того, здається, мине зовсім небагато часу і Могильов дійсно зрозуміє, хто чим дихає, і деяких з перезатверджених відправлять у відставку, і про це вже говорять уголос.
По-друге, цікаво, хто ж так радить прем’єру Могильову, що перший його крок виявився сумнівним з погляду законності. Офіційною версією цього поспішного перетасування уряду, при якому з колоди випала тільки Юрченко, називали необхідність приведення структури у відповідність до свіжого закону «Про Раду міністрів АРК». І чи то Анатолія Могильова так якісно інформували, чи то автори сценарію сподівалися, що всі інші закон в очі теж не бачили, але стався конфуз: «приводячи у відповідність», ВР з подачі Могильова закон порушила, причому озвучувати правову абракадабру довелося саме прем’єру! Починаючи з того, що суміщення посад віце-прем’єрів і міністрів законом прямо дозволене - при відповідному рішенні ВР Криму, тож у цьому випадку ніякої невідповідності не було. І закінчуючи тим, що у новопризначеного віце-прем’єра Ольги Удовиної залишився депутатський мандат, а це - пряме порушення закону. Ця тема була принциповою для Джарти: півзалу ВР Криму були членами і співробітниками Радміну, тобто самі себе призначали й контролювали, у підсумку прем’єр виявлявся заручником партійних квот. Тому цю норму й було закладено в закон про РМ Криму. За ним керівник апарату уряду повинен мати статус віце-прем’єра, і Ольга Удовина, цінний кадр іще з часів Куніцина-Дейча, його отримала. Але оскільки посади ще одного заступника запроваджувати не можна - адже в нас скорочення й оптимізація апарату! - Юрченко, мовляв, і довелося «скоротити». Однак при цьому жорсткої вимоги закону про позбавлення О.Удовиної депутатських повноважень не виконали. А в частині 3 статті 6 покроково цю процедуру виписано: якщо депутат призначається членом уряду, то до подання прем’єра про це призначення має додаватися заява депутата про складання повноважень, яку повинні проголосувати на тому самому пленарному засіданні. І ані на день пізніше. Розмірковування спікера В.Константинова про те, що є рішення Конституційного суду, яке сумісництво для кримських депутатів дозволяє, тут неспроможні. Коли КСУ ухвалював таке рішення - і Конституція була інша, і закону про РМ автономії не було й близько. І на сьогодні ця його норма ніким неконституційною не визнана, а отже, повинна виконуватися. Отже. Ухвалені в цій частині рішення ВР Криму прокуратура цілком може опротестувати.
І, нарешті, якщо врахувати, що відставка заступника глави уряду відбулася за її відсутності - до кінця китайського турне урядової делегації, яку очолювала К.Юрченко, залишалося два дні, - то пора озвучити й третє запитання, яке обговорюється в кулуарах та ефірах. Ну навіщо Могильову, який має репутацію альфа-самця (риса мало чи не визначальна при призначенні на Крим, як стверджують деякі учасники процесу), робити перші кроки з «поїдання» найнезахищенішого, через належність до слабкої статі та відсутність макіївського походження, заступника, та ще й за її відсутності?
Саме так - відсутності. Ви можете собі уявити стан Анатолія Могильова вранці після призначення, коли він вирішив провести нараду з керівництвом РМ, а половини заступників і ряду ключових міністрів та їхніх заступників на місці не виявилося. Велика група товаришів на чолі з К.Юрченко на 10 днів поїхала на виставку-форум у Китай, інша, але маленька, на чолі з іншим заступником Г.Псарьовим - на тиждень у Лондон. Третій заступник - котрий перший, П.Бурлаков, теж у Китай по інвестиції збирався, та, кажуть, президент не пустив - саме напередодні рішення щодо Могильова відбулося.
Але спробуймо все ж таки відповісти на запитання: чому таким поспішним і непереконливим, а також сумнівним з погляду законності виявився перший крок у владі прем’єра Могильова. Почнемо з того, кому вигідна відставка К.Юрченко. І тут - не про співробітників низки міністерств і апарату, які піднеслися духом, зітхнули з полегшенням і навіть прийшли на роботу в джинсах. Хоча, з відставкою Юрченко і сам Могильов може бути спокійний - до нього ніхто не бігатиме скаржитися на деспотизм віце-прем’єра, а Катерина не дратуватиме генерала розумом і кмітливістю. А якщо вірити розповіді, що своєю нестриманістю Юрченко зачепила і впливову особу з близького кола президента, то питань і поготів не повинно бути.
Тим часом тільки з відставкою Юрченко стало зрозуміло, чим саме займатиметься перший віце-прем’єр Павло Бурлаков, головною функцією якого весь останній рік було дублювання Василя Джарти. Не отримавши посади прем’єра, на яку сподівався до останньої секунди, Бурлаков тішився тим, що нічого не втратить. Тепер увесь економічний блок відійшов йому. На підмогу - сильний фахівець, міністр економіки Світлана Верба, в якої всього два мінуси в очах частини макіївських: вона кримська, і її дівоче прізвище Мельник. Світлана Верба - рідна сестра колись усесильного, але при Джарти майже відсунутого в тінь депутата-бізнесмена Олександра Мельника, який тепер, за певною інформацією, знову почав «підніматися». Злі язики, наприклад народного депутата Москаля, також стверджують, що Могильов і Мельник - мало не друзі-товариші, хоча матеріалізованих підтверджень того поки що немає.
Спостереження ж за першими кроками Анатолія Могильова, заявами, зауваженнями і просто реакціями на ті чи інші подразники, наводять на цікаві висновки. У верхніх шарах політичної атмосфери Криму багато чого міняється: різко помітним стало зникнення пафосу в промовах політиків, розмов про грандіозність усіляких проектів, а слова «Стратегія розвитку АРК», здається, за тиждень узагалі з вуст топ-чиновників не злітали, хоча ще вчора співробітники Радміну складали залік з тексту документа (це не жарт!). І є така підозра, що цю красиву затію, яка отримала назву «Кримський проект» і яка так багато вимагає від Центру (і спеціальних законів, і змін у Податковий кодекс, і просто - багато грошей і багато турбот) потихеньку буде спущено на гальма. А немає ідеї - навіщо її головний двигун-юрченко?
До того ж, за великим рахунком, усе це було цікаво Джарти, він був азартним і амбітним, і як уже йшлося, проект міг стати його трампліном для повернення в Київ. Могильов до останнього опирався призначенню в Крим, і він теж хоче повернутися. І не в Макіївку. То навіщо ж ризикувати?