Робочий візит Віктора Януковича на Одещину відбувався напередодні засідання Ради регіонів. Президент країни перед зустріччю з місцевою владою вирішив подивитися, як живе й трудиться Одеська область і які в неї біди. З низки проблем у глави держави вже були проекти доручень, заздалегідь підготовлені робочою групою, яка займалася візитом. Вони стосувалися майже всіх сфер. Крім однієї. Притому найбільш на сьогодні чутливої. Яка й стала провідною темою на засіданні Ради регіонів у Києві. Йдеться про вибори, про надання рівних прав усім політичним силам, котрі беруть участь у виборчому процесі. Бо надто багато скарг на порушення законодавства надходить від учасників передвиборних перегонів. Однак, перебуваючи на Одещині, де спостерігається тотальне використання адмінресурсу, президент країни про необхідність проведення чесних виборів навіть не заїкнувся.
Незрозуміло, кому ж адресувалися слова президента, які прозвучали на Раді регіонів, про неприпустимість зловживання владним ресурсом, про необхідність реагувати на порушення, про те, що це пріоритет влади на місцях. На яких чиновників було розраховане попередження, що Київ перевірятиме кожен сигнал про втручання у виборчий процес, кожен факт порушення законодавства? Судячи з візиту президента, не керівникам Одещини. Вона - поза підозрою.
Хоча тут, в електоральній вотчині Партії регіонів, майбутні парламентські вибори цілком і повністю захопили уяву місцевої влади. Вся область уздовж і впоперек обвішана прапорами Партії регіонів. Вони майорять скрізь - на адміністративних будівлях, будинках культури, магазинах, електричних стовпах. У всіх селах, містах, селищах, уздовж доріг і трас. І навіть у полі. У день візиту Віктора Януковича був помічений трактор під біло-блакитним прапором. Та що там партійна атрибутика! Весь бюджет розвитку області кинуто на агітацію за партію влади і кандидатів від ПР. Іншим політсилам доводиться боротися за місце на білбордах. І писати скарги на використання адмінресурсу.
Сама програма візиту глави держави була витримана у такому ж передвиборному дусі: «К нам приехал наш любимый Виктор Федорович дорогой!» Всуціль урочисті заходи. Відкриття школи в селі Троїцьке, дитячого садка в Одесі, вручення автомобільних ключів інвалідам та ветеранам. Одне слово, вітання, овації, слова вдячності. І жодних скарг та обурень. За що картати? За те, що не всім бабусям, утомленим від спеки й тривалого очікування президента, перепали біло-блакитні парасольки від Януковича, і вони ледь не пересварилися? Але це залишилося за кадром.
У Троїцьке президентський кортеж домчав хутко новенькою дорогою, яку терміново вимостили до візиту Януковича. А не бездоріжжям зі швидкістю 20 кілометрів на годину, від чого стогне вся Одещина. Забігаючи наперед, скажу, що президент за підсумками візиту дасть доручення до 1 березня 2013 року пропрацювати питання ремонту автомобільних шляхів у районах області. Але коли вони з’являться? А це вже не так важливо. Президент знає, пам’ятає, робить.
В Одесі місцева влада теж усе чистила й вилизувала. І зі шкіри пнулася, аби візит президента нічим не був затьмарений. Хоча тут було чимало охочих привернути увагу президента до своїх проблем, яких на місцях вирішити не можуть. Треба було бачити, як змінилося обличчя губернатора, коли одна жінка, прорвавшись до президента, попросила його допомогти врятувати вітрильну школу. Як міліція відтісняла подалі від очей Януковича підприємців «Привозу», котрі прийшли з плакатами про волаючі безчинства і безправ’я на ринку. Як влада вмовляла розійтися тих, хто мітингував через проблеми з недобудованим житлом, замовником якого є Державний фонд сприяння молодіжному будівництву.
Треба було бачити неадекватну реакцію мера Одеси Олексія Костусєва, який грубо відреагував на запитання, поставлене президентові місцевою журналісткою, про знищення одеської визначної пам’ятки - Будинку з однією стіною, що в центрі міста, поруч із Приморським бульваром. «Не бреши, не бреши президентові. Будівництво зупинене», - карбував градоначальник. Але тут Віктор Федорович відразу на місці доручив своїм помічникам розібратися в проблемі, й інцидент було залагоджено. Потім, під час зустрічі президента з адміністративно-господарським активом, Костусєв розповідатиме, яку увагу приділяють у місті соціальним ініціативам президента, і проситиме Януковича підтримати зареєстрований у Верховній Раді законопроект, який дозволить у порядку експерименту частину прибутків Одеського порту спрямовувати на відновлення історичного центру міста.
Сама зустріч (тут не обійшлося без традиційних президентських перлів) присвячувалася виконанню соціальних ініціатив президента, а беручи до уваги доповідь губернатора області - і мистецтву застосування адмінресурсу. Едуард Матвійчук розповів про успіхи запущеного з його ініціативи партійного проекту «Народний бюджет». І про такі гучні програми, що реалізуються в його рамках, як «Народний контроль» і «Народний медогляд». З’явився навіть гімн під однойменною назвою. «Кто всей душой за людей. Кто школы открывает для детей. И для кого народ всего важней… За счастье для народа. За процветанье рода - Народный бюджет…». І тому подібне.
Правда, попри старання губернатора, Віктор Янукович, який, обмовившись, назвав Матвійчука губернатором Донецької області, чомусь неодноразово під час зустрічі з активом області як до знавця регіону апелював до народного депутата Сергія Гриневецького, що перебував у залі. З ним вони колись працювали на одній ниві. Цей несподіваний реверанс у бік не тільки колишнього губернатора Одещини, а й потенційного, не залишився не поміченим присутніми.
Слід сказати, Едуард Матвійчук рекламою своїх ініціатив, тобто цифрами про кількість зданих останнім часом нових шкіл, стадіонів, лікарень, затьмив соціальні ініціативи президента. Школа-довгобуд у селі Троїцькому Беляївського району також споруджувалася під шапкою «Народного бюджету». Хоча її відкриття з участю Януковича прес-служба президента піднесла як результат виконання доручень глави держави. Віктор Янукович під час візиту на Одещину в листопаді минулого року велів своїм підлеглим знайти кошти з держбюджету на добудову цієї школи, будувати яку почали ще в далекому 1989 році.
Цього разу Віктор Янукович теж дав низку аналогічних доручень Миколі Азарову. Зокрема, відпрацювати питання надання області державної фінансової підтримки на будівництво шкіл у селах Камишівка Ізмаїльського району, Меняйлівка Саратського району, навчально-виховного комплексу в селі Градениці Беляївського району, щоб відкрити їх для учнів уже наступного року. А ще - знайти кошти на будівництво лікувального комплексу дитячої клінічної лікарні та на реконструкцію і розширення Палацу спорту в Одесі.
Додамо, що серед доручень - і заходи з реконструкції одеського аеропорту, який переданий у приватні руки, а толку мало. Заходи порятунку Куяльницького лиману. Область розробила свою програму і передбачила фінансування, проте без допомоги держави з цим складним завданням їй самостійно не впоратися. Не залишилося поза увагою й тяжке становище озера Сасик. Доручено підготувати комплексні проекти зі збереження цих водних об’єктів та забезпечити їх фінансування. І ряд інших проблем.
Цими заходами президент продемонстрував свою послідовність у вирішенні соціальних питань. І це головне, а не популізм і політиканство. Тому від Януковича в Одесі перепало тільки політикам-базікам, які, у разі приходу до влади, зупинять розвиток країни. Критика прозвучала на адресу тих, хто, за словами президента, претендує на місце лідерів нації, хоч насправді є провінціалом, і команда президента таких легко обіграє, роблячи з них відбивну.
Що стосується решти - президент говорив про переваги дошкільного виховання в дитячих садках, зауваживши, що нянька - це круто, але в 99% це не йде на користь. І треба пройти через соплі, вулицю та синці. Про плани будівництва швидкісних поїздів спільно з компанією… Samsung. Про спалювання вугілля в шахтах для отримання газу. Про село, яке має розвиватися нарівні з сільським господарством. Одне слово, він не став читати підготовлену промову, а попросту, як свій серед своїх, поділився з присутніми думками з цілої низки життєво важливих питань розвитку країни. І не важливо, що переплутав Samsung із Hyundai. Головне в іншому - Одеська область під захистом Януковича. А решта - для влади дрібниці, деталі. Як і біло-блакитні прапори, що майорять на стовпах замість електричних лампочок.