Особливо цінні кадри

Поділитися
Президент Петро Порошенко зробив низку кадрових перестановок у Службі безпеки України. Зокрема, очільник держави підписав указ про звільнення першого заступника голови СБУ - начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю (управління "К") Віктора Трепака. Як відомо, рапорт про звільнення Віктор Трепак написав іще в листопаді минулого року, однак Порошенко задовольнив його тільки зараз, коли увага громадськості прикута до масштабніших кадрових переміщень.

Президент Петро Порошенко зробив низку кадрових перестановок у Службі безпеки України.

Зокрема, очільник держави підписав указ про звільнення першого заступника голови СБУ - начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю (управління "К") Віктора Трепака. Як відомо, рапорт про звільнення Віктор Трепак написав іще в листопаді минулого року, однак Порошенко задовольнив його тільки зараз, коли увага громадськості прикута до масштабніших кадрових переміщень.

Як розповідав Трепак в інтерв'ю DT.UA, на нього та його підлеглих чинився серйозний тиск з боку ГПУ у зв'язку зі справою "діамантових прокурорів". За словами Трепака, після затримання фігурантів цієї справи Генпрокуратура відкрила кримінальні провадження, предметом яких стала діяльність співробітників управління "К". Тоді між Трепаком і Шокіним виник конфлікт на ґрунті розбіжностей у підходах до розслідування справи прокурорів Шапакіна і Корнійця.

Наслідком конфлікту став рапорт Трепака про відставку, після написання якого керівництво СБУ відправило його у відпустку. За даними джерел DT.UA, в адміністрації президента Трепаку пропонували зберегти за собою посаду першого заступника голови СБУ за умови, що керівництво управлінням "К" відійде Павлові Демчині. Але генерал Трепак цю пропозицію відхилив.

Саме Павло Демчина (якому 25 березня до Дня служби безпеки України президент присвоїв звання генерал-майора) виконував усі ці п'ять місяців обов'язки керівника головкому "К". Демчина є ставлеником Ігоря Кононенка, депутата парламентської фракції БПП й одного з найближчих до президента людей. Факт близького спілкування Кононенка і Демчини в інтерв'ю DT.UA підтверджував і Віктор Трепак. Крім того, відомо: Демчина є кумом Миколи Герасим'юка (першого заступника очільника ГПУ за часів генпрокурорства Віталія Яреми) і Олега Заліска (нинішнього заступника генпрокурора). Після появи Демчини біля керма управління "К" в СБУ почали жартувати, що відтепер головком повністю виправдовує свою назву, оскільки "К" - перша буква прізвища Кононенко.

14 квітня Порошенко підписав 10 указів щодо нових кадрових перестановок в СБУ. Серед інших втратили свої посади керівники управлінь Служби безпеки у Хмельницькій і Вінницькій областях - Анатолій Будовицький і Сергій Ратієв, яких змінили, відповідно, Сергій Харченко й Ігор Шкурат.

Формальною підставою для звільнення керівників двох головкомів міг стати лист, надісланий 5 лютого ц.р. в адміністрацію президента Міністерством юстиції. У ньому вказувалося, що Будовицький і Ратієв "відповідають критеріям здійснення очищення влади (люстрації)". Однак Банкова виконувати приписи Закону "Про очищення влади" не поспішала.

За інформацією DT.UA, рішення про звільнення керівника Вінницького головкому СБУ Сергія Ратієва було ухвалене в березні ц.р. після гучного затримання співробітниками СБУ екс-глави Вінницької обласної поліції Антона Шевцова, який підозрювався в сепаратизмі і намагався втекти в Росію через Білорусь. За нашою інформацією, затримання Шевцова здійснювалося співробітниками Вінницького управління СБУ, санкціонувалася Ратієвим і не було погоджене з Києвом. Показово, що незадовго до цього Володимирська проводила перевірку Шевцова, піддала його допиту на поліграфі, але жодних компрометуючих даних не виявила, про що скандальний поліцейський начальник 11 березня був офіційно сповіщений Службою безпеки. І тільки після того, як через шість днів йому з власної ініціативи не дали втекти вінницькі есбеушники, з головного офісу Служби безпеки повідомили, що стосовно Шевцова зареєстровано кримінальне провадження за ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада).

За твердженням джерел DT.UA, лобістами призначення Антона Шевцова на посаду очільника Вінницької поліції були депутати від фракції БПП Олександр Грановський і Сергій Березенко, які входять до найближчого оточення президента. Саме ці особи, за нашою інформацією, намагалися загасити скандал навколо Шевцова. Ініціативність Ратієва (результатом якої було затримання Шевцова), по суті, й зумовила ухвалення рішення про звільнення очільника Вінницького обласного СБУ. Лист Мін'юсту, де згадувалося ім'я Ратієва, міг виступити офіційним прикриттям.

Формально звільнення Ратієва і Будовицького можна було б вважати сумлінним виконанням Закону "Про очищення влади", якби його дія поширювалася на всіх співробітників спецслужби, що підлягають люстрації.

Очільник Чернігівського управління СБУ Олександр Довженко, який підпадає під люстраційні критерії, зі своєї посади знятий не був. Хоча при Януковичі очолював обласне управління, куди був призначений з подачі тодішнього голови СБУ Олександра Якименка (в якого свого часу ходив у заступниках в СБУ Донецької області). Але замість звільнення Довженко дочекався... підвищення у званні. 25 березня (тоді ж, коли й Демчині) йому було присвоєно звання генерал-майора. Як стверджують деякі джерела - старанням Ігоря Кононенка й Сергія Березенка. І тепер він може практично не турбуватися про свою долю, попри те що громадськість Чернігівщини продовжує вимагати його люстрації. Річ у тім, що тільки особи, які мають генеральський чин, можуть отримати індульгенцію від президента, який має право убезпечити від люстрації кадри, що становлять особливу цінність для національної безпеки держави. Новоспечений генерал Довженко, треба думати, кадр особливо цінний. Як і Шевцов: обидва активно допомогли Сергію Березенко отримати депутатський мандат.

DT.UA звернулося по коментар до начальника департаменту люстрації Мін'юсту Тетяни Козаченко.

- На сайті Мін'юсту є реєстр осіб, до яких застосовані положення закону про очищення влади. Органами люстрації в даному випадку є ті органи, де ці особи працюють, або на посади в яких органах вони претендують. Відповідно до закону, який зараз є, не встановлюється реєстр всіх осіб, які підпадають під заборону. Бо це не встановлення осіб, а очищення державних органів. Це підвищені заходи безпеки держави.

Що відбувається з керівниками СБУ? Коли була виявлена інформація, що у деяких осіб наявні критерії, які є підставою для застосування заборон, ми направили в АП офіційного листа.

Питання призначення та звільнення цих осіб відноситься до повноважень президента. Ці особи можуть отримати індульгенцію, через указ президента щодо незастосування до них заборон. Однак, закон не передбачає відтермінування. Повинні застосувати закон, а далі - це вже право президента.

Які підстави у президента для надання індульгенції? Це застосовується виключно для вищого офіцерського складу, починаючи від генерала. І обумовлюється необхідністю забезпечення обороноздатності держави. СБУ є учасником АТО, тому при відповідному оформленні документа це може розглядатися. Але там є умова - обов'язково рекомендація, відповідне клопотання профільного комітету ВР.

На сьогодні таку індульгенцію президент застосував до семи осіб.

Як я ставлюся до отримання керівником Чернігівського СБУ звання генерала? Відповідно до закону, ця особа вже не мала права перебувати на державних посадах.

Будь-яка видача звання з порушенням, з ігноруванням норм закону гарантом Конституції є неприпустимою. Якщо він мав можливість - він повинен був відповідно звільнити його.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі