ОКУПОВАНІ. Як Україна повертає життя на звільненій Херсонщині

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
ОКУПОВАНІ. Як Україна повертає життя на звільненій Херсонщині © Getty Images
Статистика з міста болю

11 листопада українські війська звільнили правобережну частину Херсонщини, зокрема й обласний центр. Відтоді на деокупованих територіях тривають стабілізаційні заходи, спрямовані на відновлення критичної інфраструктури, яку, відступаючи, цілеспрямовано знищували окупанти. Під обстрілами, що не припиняються, це нелегко.

Напередодні втечі: росіяни грабували та нищили критичну інфраструктуру

Росіяни почали готуватися до відступу (а отже, і вивозити награбоване) завчасно. Окупанти розікрали комунальне майно Херсона, залишивши його без карет швидкої допомоги та міських автобусів. Із поліцейських авто повитягували крісла й магнітоли. Вивезли культурні цінності, розграбувавши художній і краєзнавчий музеї.  «Попередньо ми розуміємо, що з художнього музею було вкрадено близько 80% робіт і чимала колекція з краєзнавчого музею», — уточнив міністр культури Олександр Ткаченко.

Getty Images

Окупанти вкрали з Херсона пам'ятник Потьомкіну та його останки і демонтували памятник Суворову, який вивезли в невідомому напрямку. Пограбували зоопарк, звідки викрали єнота. За словами засновника організації UAnimals Олександра Тодорчука, до Криму вивезено більшу частину колекції зоопарку: від лами й вовка до віслюка та білок. Окупанти розграбували сховище та банківські скриньки в одному з відділень Приватбанку. Крім цього, російські мародери вкрали в херсонців дитячий потяг, побутову техніку, зокрема пральні машини, а також унітази, будівельні матеріали та інше.

Втім, росіяни не лише мародерили, а й цілеспрямовано знищували критичну інфраструктуру, щоб максимально ускладнити життя місцевим жителям, які так і не полюбили окупантів. Перед відступом підірвали ТЕЦ і повністю знищили трансформаторну підстанцію, яка забезпечувала енергоживлення правобережжя Херсонської та значної частини Миколаївської області. Повністю знищили три магістральні лінії електропередачі, які живили Херсон, підірвали водоканал і котельні у Херсоні. Через це місто залишилося без води та тепла.

Місцеві жителі залишилися без мобільного зв'язку та Інтернету. Обладнання і вежі мобільного зв'язку українських операторів окупанти демонтували та вивезли. Підірвано одну з будівель телецентру в Херсоні. За даними Інституту масової інформації, вибух стався на передавальному центрі херсонської телевежі, сама телевежа вціліла.

Стабілізаційні заходи: як триває процес відновлення інфраструктури

У місті зараз проживають 70–80 тисяч чоловік. Стабілізаційні заходи включають відновлення постачання електрики, тепла, газу та води; відновлення мобільного зв'язку та Інтернету; розмінування територій і розчищення доріг, а також розгортання центрів гуманітарної допомоги херсонцям.

Розмінування. Голова Херсонської обласної військової адміністрації (ОВА) Ярослав Янушевич у своєму зверненні наголосив, що ворог замінував практично все, та рекомендував херсонцям не збиратися у людних місцях, поки триває розмінування.

Станом на 21 листопада силами ДСНС і поліції вже було розміновано кілька об'єктів критичної інфраструктури, зокрема, залізничний вокзал у місті Херсоні та залізничні шляхи між Миколаєвом і Херсоном. До розмінування залучено близько 80 фахівців, які працюють у складі 26 підрозділів ДСНС, і ще 10 — Національної поліції. Всього з моменту деокупації правобережжя Херсонщини сапери здійснили 435 виїздів і знешкодили майже 2500 вибухонебезпечних предметів.

Утім, за словами заступника начальника ДСНС України у Херсонській області Олександра Бондаренка, на жаль, процес повного розмінування може тривати не один рік.

За оцінками «Херсонобленерго», які вони озвучили 17 листопада, для повернення світла у місто знадобиться 14–21 день. Для цього мали відновити лінію електропередачі, яка йшла з Миколаєва. Втім, енергетики впоралися швидше. Згідно з інформацією Херсонської ОВА, станом на 21 листопада світло повернулося до 29 населених пунктів звільненої території Херсонщини. А вже 26 листопада світло зявилося у Херсоні. За словами заступника керівника офісу президента, електроенергію спершу подали на критичну інфраструктуру міста, зокрема, на лікарні, а потім одразу ж побутовим споживачам.

Getty Images

Відновлення водопостачання також залежить від наявності електроенергії. 21 листопада КП «Херсонський водоканал» у Facebook повідомило, що підприємство відновлює роботу. Разом з тим у підприємстві зазначили, що через відсутність електроенергії вода у комунальній мережі теж відсутня. Наразі питну воду розвозять містом у цистернах. Технічну люди беруть навіть у калюжах.

Триває робота з відновлення газопостачання на звільнені території. Наразі фахівці АТ «Херсонгаз» спільно з колегами з інших областей проводять ремонтні роботи на зруйнованих через активні бойові дії газопроводах у звільненій частині Херсонської області. Згідно з повідомленнями компанії, у перші після звільнення дні вдалося відновити доставку природного газу до більш як 300 осель, а на швидкість проведення ремонтних робіт у тому числі впливають роботи із розмінування звільнених територій. Крім цього, у компанії повідомили, що в Херсоні вдається утримувати стабільну ситуацію з газопостачанням, що особливо важливо через відсутність електро- та водопостачання в місті, а також у зв’язку з настанням холодів.

Поступово оператори повертають мобільний зв'язок на звільнені території. Також вони відновлюють втрачені sim-карти та надають безкоштовні хвилини та мобільний Інтернет для жителів звільнених територій. Зокрема, такі акції діють у «Київстарі», Vodafone та lifecell. Для відновлення Інтернету в Херсон було відправлено 210 терміналів супутникового зв'язку Starlink. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Також у місті почали відновлювати роботу банки, повернулися перші заправні станції та супермаркети. Запрацювали «Укрпошта», «Нова пошта» та Rozetka, окремі автомобільні салони, а 19 листопада в Херсон із Києва прибув перший від початку повномасштабного російського вторгнення пасажирський потяг.

Вирішення гуманітарних проблем

На звільнених територіях Херсонщини з 19 листопада розгорнуто центри гуманітарної допомоги, де херсонці можуть безплатно отримати продукти харчування, засоби гігієни та інші необхідні речі. Також розгорнуто шість «Пунктів незламності», де можна зігрітися, отримати гарячі напої та їжу, зарядити телефон та отримати доступ до Інтернету. Чотири з цих пунктів розташовуються в Херсоні.

Налагоджено доставку гуманітарної допомоги. За словами президента України Володимира Зеленського, лише у перші дні після деокупації з гуманітарного штабу в Миколаєві на Херсонщину було відправлено понад 25 тонн продуктових наборів, 26 палет продуктів харчування, 3 тонни засобів гігієни. Також допомога надійшла з Полтавщини, Одещини, Дніпропетровщини, Рівненщини та Києва.

Getty Images

Крім цього, 22 листопада у Херсон прибув черговий гуманітарний вантаж від Представництва ООН, вагою 125 тонн. Містянам привезли питну воду, ємності та засоби для очистки води, медикаменти, гігієнічні набори, поюдушки, ковдри, сонячні лампи та інші необхідні речі. Також Мінреінтеграції залучає інші міжнародні гуманітарні організації для допомоги жителям звільненого Херсона. Херсонщина отримала кілька тонн медикаментів, а також карети швидкої допомоги, без яких залишили людей окупанти. Так, вісім «швидких» надійшло від МОЗу, ще дві надіслано з Києва, по одній — з Миколаївщини та Одещини.

На Херсонщині налагоджується стала робота медичних закладів. Наразі в Херсоні працюють п’ять лікарень, центр і п’ять станцій екстреної медичної допомоги. Поки у місті триває відновлення електропостачання, завдяки міжнародній фінансовій допомозі в лікарні Херсона були передані генератори, щоб забезпечити їх електроенергією. Також на базі трьох міських лікарень Херсона всі охочі починаючи з 14 листопада можуть отримати безкоштовні ліки, які надійшли в місто як гуманітарна допомога. Також у Херсон і на звільнену частину області повертаються приватні аптеки.

Жителі звільнених територій також мають можливість отримати разову фінансову допомогу у розмірі 1200 грн від Товариства Червоного Хреста в Україні. На ці потреби благодійна організація виділила 100 млн грн. Кошти готівкою можна буде отримати у відділеннях «Укрпошти» починаючи з грудня цього року. Крім цього, жителі звільнених територій можуть отримати 6600 грн від Агентства у справах біженців ООН, які виплачуються три місяці по 2200 грн.

На звільнених територіях згідно з графіком триває виплата та доставка пенсій за листопад. За інформацією Пенсійного фонду України в Херсонській області, станом на 22 листопада на пенсійні виплати спрямовано 1169,7 млн грн. 886,7 млн грн буде виплачено через банки, ще 283 млн грн через відділення «Укрпошти».

Що стосується шкіл, то наразі на Херсонщині у дистанційному режимі працюють 157 шкіл. За українською програмою в області займаються понад 65 тисяч учнів. Перший заступник міністра освіти і науки Андрій Вітренко в ефірі національного телемарафону розповів, що після стабілізаційних заходів певні школи зможуть запрацювати не лише онлайн, а й у змішаному форматі.

Також він анонсував, що з вчителями, які пішли на колаборацію, будуть розривати трудові договори. За його словами, випадки співпраці вчителів з окупантами поодинокі й зараз документуються відповідними правоохоронними органами.

Пошук колаборантів і фіксація воєнних злочинів

На звільнених територіях уже працюють 30 мобільних груп прокурорів, які фіксують воєнні злочини. Про це розповів генеральний прокурор України Андрій Костін під час брифінгу, який відбувся в Одесі 14 листопада.

За словами Костіна, зараз прокурори працюють у 16 «базових» кримінальних провадженнях. На деокупованих територіях Бериславського та Херсонського районів, а також у Херсоні проводяться слідчі дії. Також створено координаційний штаб для взаємодії між різними правоохоронними органами.

Загалом згідно з даними Офісу генерального прокурора з початку повномасштабного вторгнення було зареєстровано 44 869 злочинів агресії та воєнних злочинів. З них 43 312 стосуються порушення законів і звичаїв війни, 73 — планування, підготовки або розв’язання та ведення агресивної війни, 39 — пропаганди війни, 1445 — інші. Хоча оприлюднена статистика не містить інформації щодо розподілу цих злочинів за областями, Херсонська обласна прокуратура на власному вебсайті інформує про зареєстровані провадження. Наприклад, 21 листопада правоохоронці повідомили, що провели огляди у чотирьох приміщеннях, де під час захоплення міста окупанти незаконно утримували людей і жорстко їх катували.

Getty Images

Також зареєстровано 18 741 злочин проти національної безпеки. З них 12 730 — щодо посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, 1 834 — державної зради, 3245 — колабораційної діяльності, 281 — пособництва державі-агресорці, 64 — диверсії, 619 — інші. Досудовим розслідуванням цих справ під процесуальним керівництвом прокуратури займається СБУ.

Наразі Херсонське обласне управління Служби безпеки України активно розслідує справи, пов'язані з колабораційною діяльністю. Так, під час стабілізаційних заходів у звільненому Херсоні співробітники СБУ знайшли засекречені документи ФСБ РФ, в яких міститься інформація про їхніх агентів-колаборантів. Нещодавно в СБУ повідомили, що за викритими матеріалами встановлено, що ворожі поплічники давали «наводку» окупантам на місця перебування українських патріотів, зокрема учасників руху опору на території південного регіону. Також агенти російської спецслужби брали участь у незаконному переслідуванні місцевих жителів за сфабрикованими «уголовными делами». Також СБУ активно викриває та затримує осіб, які допомагали окупантам організовувати псевдореферендум, «вибивали голоси» за приєднання регіону до РФ чи допомагали ворогу «евакуйовуватися» на лівий берег Дніпра.

Більше матеріалів Анатолія Бондарчука читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі