Загін ображених на українських журналістів поповнила найбагатша людина країни Рінат Ахметов. І, як належить пану, чий статок, відповідно до інформації журналу Forbes, оцінюється в 4 млрд. дол., свою образу вирішив висловити «по-багатому». Він не став телефонувати засновникам ЗМІ, який розмістив публікацію, котра зачепила його за живе, з вимогою притиснути автора. І навіть не вирушає до Печерського райсуду столиці з позовом про захист честі і гідності. Він скромно і зі смаком делегував групі британських і американських юристів право представляти його інтереси в лондонському Високому суді правосуддя, куди, за їхніми словами, і було подано позов у справі про наклеп на пана Ахметова.
Образився Рінат Леонідович на інтернет-видання «Обозреватель», яке опублікувало у січні-лютому нинішнього року серію матеріалів Тетяни Чорновол про дитинство і молодість Ахметова. «У цих статтях ідеться про те, що пан Ахметов після закінчення школи вів немиролюбний спосіб життя; заробив свій перший капітал, бувши членом злочинного угруповання, насильницькими і кримінальними способами, у тому числі й хабарництвом; був причетний до жорстокої розправи і катування людини, яка відмовилася заплатити велику суму грошей; разом зі своїм братом контролював власне селище шляхом залякування, використання зброї і нападів на людей у їхніх власних квартирах, які потім грабували; вимагав гроші у босів Комуністичної партії під час азартних ігор», — пишуть юристи Ріната Ахметова в редакцію «Обозревателя». Внаслідок оскаржуваної публікації, заявляють автори листа, «наш клієнт серйозно постраждав у сенсі його особистої і професійної репутації». До того ж, вважають вони, панові Ахметову було завдано «страждань, принижень і труднощів».
Страждання і приниження, пережиті Рінатом Леонідовичем, звичайно, не можуть не викликати жалості і співчуття. Але не можуть при цьому не викликати подиву й слова іноземних адвокатів про те, що пан Ахметов «є всесвітньо відомою політичною і бізнесовою фігурою, веде бізнес і має ділові зв’язки на міжнародному рівні (у тому числі і в Англії)». Напевно, лоєри народного депутата України Ріната Ахметова не цілком вивчили українське законодавство, яке забороняє поєднувати депутатську діяльність із якоюсь іще, крім творчої і викладацької. В Україні, щоправда, навіть школярі знають, що Рінат Ахметов є основним акціонером однієї з найбільших у країні промислових компаній «Систем Кепітал Менеджмент», власником футбольного клубу «Шахтар» і телерадіокомпанії «Україна». Але ж інтереси Ахметова в суді представляють не школярі.
І явно не діти, як відомо, працюють у Партії регіонів політтехнологами. Невже великодосвідчений і авторитетний Пол Манафорт так досі й не пояснив Рінату Леонідовичу, що коли вже він став публічним політиком, то в навантаження отримав усі «побічні ефекти», які супроводжують цей статус? І нікуди, за всіх завзято застосовуваних заходів конспіративності, тут не подінешся. Навпаки — чим темніше твоє минуле, тим більше охочих буде спрямувати на нього освітлювальні прилади. А що ж ви хотіли, Рінате Леонідовичу, якщо період вашої біографії, який розпочинається після закінчення школи і завершується в тридцять років, — суцільна біла пляма, позначена скромним «займався підприємництвом»? Тим часом український мільярдер поки що далекий від розуміння цих простих істин. «Кожна така стаття коштує мені мільярдної угоди», — поскаржився він якось у конфіденційній розмові одній із журналісток. І послався на правило, яке існує на Заході: якщо ти не спростовуєш негативної інформації про себе, вона грає проти тебе.
Чому позов було вирішено подати не в український, а британський суд? «Щоб усі учасники справи були впевнені у справедливості і неупередженості судового провадження», — кажуть ахметовські юристи. «Але ми — не піддані Її Величності королеви Англії! — відповідає на це шеф-редактор «Обозревателя» Олег Медведєв. — І не підлягаємо британському правосуддю». За словами Медведєва, фінансові можливості його видання не порівнянні з коштами Ріната Ахметова. Крім того, в «Обозревателя» є більш пріоритетні статті витрат, ніж поїздки його співробітників до Лондона. «Принаймні я не знаю такої сили, яка змусила б нас вирушити на суд до Великобританії. Ну хіба що Ахметов доручить МВС насильно екстрадувати нас туди», — заявив керівник «Обозревателя». Сума позову поки що невідома. Британська юридична практика дозволяє визначати розмір компенсації за згодою сторін.
У листі, адресованому «Обозревателю», міститься також вимога протягом 14 днів вибачитися на сторінках інтернет-видання перед паном Ахметовим і вилучити матеріали Тетяни Чорновол з сайта та архіву видання. Олег Медведєв заявив, що не збирається виконувати жодну з цих вимог, поки не буде відповідного рішення суду. За його словами, справою займатимуться спеціально найняті для цього «Обозревателем» юристи. Але поки що редакція так і не отримала самого позову. Відповідно, плану захисту ще не розроблено.