Непокобелима сучність «друзів жучок»

Поділитися
Зрозуміло, що на тлі корупційних скандалів, де фігурують сотні мільйонів гривень, скандальчик із кількома мільйонами може видатися настирливим вискочкою, котрий вимагає своєї частки слави...

Зрозуміло, що на тлі корупційних скандалів, де фігурують сотні мільйонів гривень, скандальчик із кількома мільйонами може видатися настирливим вискочкою, котрий вимагає своєї частки слави. Хоча хто сказав, що кілька мільйонів — це дрібниця. Усе відносно. Комусь, як відомо, суп зарідкий, а комусь, відповідно, перли задрібні. Тим більше що йдеться не про постачання продуктів або пального в армію, а всього лише про безпритульних тварин, з яких, на перший погляд, крім бліх, і взяти нічого. Але це тільки на перший погляд. Бо якщо копнути глибше, то під блохами істинний професіонал може виявити справжнісінький Клондайк.

Якщо вірити офіційному сайту КМДА, у Києві є близько шістдесяти комунальних підприємств і корпорацій. Функції одних, на кшталт КП «Київський метрополітен», цілком зрозумілі. Інші вимагають осмислення. Як, наприклад, КП «Київський центр нових технологій у стоматології». Чи, скажімо, КП «Київтранспарксервіс», у штатному розкладі якого є аж три заступники директора, включаючи «заступника директора з питань евакуації та блокування транспортних засобів».

Однак повернімося до безпритульних тварин, оскільки в списку КМДА є відразу два відповідні КП: «Центр ідентифікації тварин» і «Притулок для тварин». На­справді таких КП три. Є ще і КП «Київська міська лікарня ветеринарної допомоги», котра чомусь у загальному списку відсутня. Хоча є невід’ємним фігурантом муніципальної програми гуманного регулювання чисельності безпритульних тварин. Передусім у сфері бюджетного фінансування.

Сафарі за півмільйона

За невідомо ким проведеними розрахунками, муніципальна програма гуманного регулювання чисельності безпритульних тварин у Києві оцінюється в 74 млн. бюджетних гривень, які заплановано освоїти з 2007-го по 2011 рік, тобто по 18,5 млн. на рік. Або по 1,54 млн. на місяць, тобто приблизно по 51 тис. на день. Основним методом гуманного регулювання є стерилізація тварин. За оцінками незалежних експертів, одна операція, скажімо, в недержавному притулку SOS коштує від 100 до 120 гривень. Якщо відкинути навіть дві третини від згаданої вище суми на виробничі витрати, то на власне стерилізацію залишається близько 17 тис. Виходить, щодня в Києві мають стерилізувати близько 155 собак. Що виливається в гіпотетичну зграю майже з 57 тисяч стерилізованих тварин на рік. Але 2008 року стерилізації за бюджетні гроші було піддано не більше двох тисяч тварин.

Втім, радник мера Києва з питань довкілля і тваринного світу Світлана Берзіна (вона ж директор київського зоопарку і за сумісництвом куратор програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами) озвучила інший прейскурант. За словами пані Берзіної, вартість однієї операції зі стерилізації з подальшим медичним спостереженням у середньому становить у муніципальній ветеринарній клініці від 800 до тисячі гривень. При цьому безпосередньо вартість операції становить від 300 до 500 грн. — залежно від собаки та набору медикаментів, які використано для її стерилізації. Утримання у ветлікарні однієї тварини на день становить 70 грн. (строк післяопераційного спостереження — до 10 днів). У цьому разі за підсумками року ми повинні були мати результат у 6 тис. 205 стерилізованих тварин. Але й ця калькуляція явно не стикується з результатами минулого року.

Але це так, прикидки. Тим більше що різні експерти наводять різні цифри безпритульних тварин у Києві — від кількох тисяч (три-п’ять) до 50—60 тис. голів. Якщо розглядати проблему з позицій зацікавлених чиновників, то безпритульних тварин має бути ще більше. У цьому разі для вирішення питання потрібне буде щоразу більше фінансування, тим паче що провести точний підрахунок нереально. Зате «50 тисяч безпритульних тварин», погодьтеся, звучить приголомшливо. Щось на кшталт хвилі рудих собак із мультика про Мауглі. Так само вражають і конкретні суми, виділені на боротьбу із цим злом, скажімо, за десять місяців минулого року. КП «Центр ідентифікації тварин» (штат 50 осіб) отримало 1 млн. 301 тис. 600 грн. Із них заробітна плата склала 1 млн. 61тис. 600 грн. Пожежна охорона «забрала» 3 тис. 200 грн. Послуги зв’язку обійшлися в 11,9 тис., капітальні витрати — 109,4 тис. і «інші витрати (охорона і нашийники)» — 115,5 тис.

У свою чергу КП «Київська міська лікарня ветеринарної допомоги» (штат 78 осіб) отримало з бюджетних надр 1 млн. 680 тис. 300 грн. З котрих 1 млн. 277 тис. 900 грн. пішли... Правильно!!! На зарплату. 148 тис. на медикаменти. 136 тис. на оплату енергоносіїв. І 118,1 тис. на «інші витрати». Ну і нарешті КП «Притулок для тварин» (штат 78 осіб) отримало за 10 місяців від бюджетних щедрот 3 млн. 341 тис. 500 грн., з яких, зрозуміло, 1 млн. 906 тис. 200 грн. пішло на оплату виснажливої праці. 72,2 тис. — на медикаменти, 57,6 тис. — на корм для тварин, 199,4 тис. — на енергоносії, 172 тис. — на бензин, 199,9 тис. — на ремонт притулку. 350,1 тис. гривень забрали капітальні витрати. У тому числі 99,4 тис. — на піч для крематорію. На 163,3 тис. грн. придбано три автомобілі та пристрій для відловлювання тварин, у 35,3 тис. грн. обійшлася морозильна камера, і на 15,3 тис. закупили комп’ютерної техніки. Загадкова стаття «інші витрати» забрала 384,1 тис. грн. При цьому безпосередньо на стерилізацію за 12 місяців 2008 року 1 тис. 438 тварин було витрачено 443,9 тис. грн., тобто приблизно 308 грн. на одну операцію. Це втричі менше від цифри, озвученої пані Берзіною. До того ж у цей прейскурант входить 193,6 тис. грн. на «бензин для відловлювання». Що теж вражає. Оскільки виходить, що на відловлювання однієї тварини пішло — увага! — 24 літри бензину марки А95 (хоча притулкові ГАЗи й Іжі спокійно їздять і на 76-му). Це близько 90 кілометрів на одну відловлювану голову. Що в загальному заліку виливається в сафарі протяжністю в 129 тис. 420 кілометрів. Що у свою чергу дорівнює триразовому об’їзду Землі по екватору.

Будки золоті, сайти платинові

Та найсмачніше, звісно, криється в «інших витратах». Повний перелік видаткових статей — це кілька сторінок таблиць дрібним шрифтом. Справжній делікатес для любителів такого роду інформації, скажімо, з КРУ. Тим більше що тендерів на закупівлю товарів і послуг у КП «Притулок для тварин» під керівництвом колишнього директора пана Смурного Т.А. не проводили за визначенням. (Що, до речі, підтвердила і пані Берзіна). Так само, як і аудит, який, щоправда, був оплачений 20 тис. грн. незалежному аудитору із села Селідового Донецької області пані Лукашовій. Але результатів немає.

Ну, а якщо тендерів не проводили, то плодами буйства чиновницької фантазії з художнього розпилювання бюджету гріх не поділитися. (Про всяк випадок нагадаємо, що долар на той момент коштував близько п’яти гривень.) Отже, за благоустрій території притулку для безпритульних тваринних ТОВ «Агрошляхбудсервіс» отримало 67 тис. 911 грн. Розробка неіснуючого сайта, замовлена компанії «Фолдіс» із міста Макарів, — 12 тис. 650 грн. Закупівля канцтоварів у СПД Самойленка — 19 тис. 971 грн. АТЗТМ «Антисептик» сплачено за стоянку автомобілів 10800 грн. Українському університету фінансів і права за навчання невідомо кого невідомо чого — 9 тис. грн. ТОВ «Август-Авто» за поставки крупи за ціною удвічі вищою за ринкову — 60 тис. грн. ФОП Ільченко О.І. — 32 тис. 500 грн. за будки для собак. ЗАТ «Торнадо» за охорону будинку — 22 тис. 500 грн. СПД Воробей за якісь монтажні роботи отримав 99 тис. 500 грн. Йому ж за підключення до Інтернету переведено 4 тис. грн. і за нібито встановлення комп’ютерної бухгалтерської програми ще 6 тис. грн.

Ну і на десерт договір №10/08 із ПП «Охоронне агентство «Тамерлан». Про надання консультаційних послуг з питань управління комерційною діяльністю. Зокрема, охоронне агентство консультувало комунальне підприємство з таких питань: аналіз ринку технічних пристосувань для відловлювання без­притульних тварин (одна година консультації — 255 грн.); продаж тварин (година — 440 грн.); придбання ветеринарних препаратів — аналіз ринку (година — 328,33 грн.); придбання автомобілів — аналіз ринку (година — 272,5 грн.). На загальну суму 11 тис. 925 грн., яку за розпорядженням пана Смурного сплатили консультантам. А це ж частина даних усього лише по одному з трьох КП і всього лише за один рік. До речі, пан Смурний втратив свою посаду ще й тому, що поставив 1 тис. 777 убитих ним собак на Сквирський завод із виробництва м’ясокісткового борошна, котре, як відомо, входить до раціону свиней, птиці, молодняку сільськогосподарських тварин усіх видів і до складу багатьох комбікормів...

Люди добрі! Допоможіть, хто скільки зможе

Недавно на сайті київського мера з’явилося звернення Леоніда Черновецького до киян. У ньому пан Черновецький нагадав, що 2007 року було заборонено вбивати безпритульних тварин і що 2008 року здійснено стерилізацію близько 2000 собак. Але регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами «зустрічає на своєму шляху проблеми, пов’язані з відсутністю фінансування». Тому «від імені комунальних підприємств, які забезпечують реалізацію положень програми», мер звертається до «небайдужих киян по допомогу». А простіше — просить у жителів Києва, котрі утримують ці самі КП, гроші на порятунок тварин. «Перерахуйте будь-яку посильну для вас суму, — волає мер, — на рахунок цільового призначення КП «Центр ідентифікації тварин». Або принесіть корм, медикаменти, речі, котрі можна використати на потреби тварин (підстилки, іграшки тощо) до пунктів прийому»…

P.S. Минулої п’ятниці Верховна Рада мала заслухати доповідь тимчасової слідчої комісії з розслідування діяльності чиновників Київради і КМДА. Але нібито забракло робочого часу. Тепер доповідь заплановано на 2 червня. У нормальному суспільстві те, що мають намір озвучити депутати, викликало б шок. Якою буде реакція в нашому — подивимося. Зберігаючи інтригу, дві короткі цитати з тексту доповіді: «Стан проблеми у сфері охорони та захисту тварин перебуває за межею розуміння». «У бюджеті передбачено значні кошти на програми охорони і догляду за безпритульними тваринними. На практиці маємо лише відмивання грошей і численні фінансові шахрайства».

Мало того. Київська проблема уже вийшла за межі України. Європейські організації захисту тварин готові розгорнути акції протесту проти політики київської влади, що може стати для України черговим головним болем. Особливо напередодні Євро-2012. У тому числі й тому, що положення Європейської конвенції з питань захисту прав домашніх тварин ніхто не скасовував. А в Європі закони шанують набагато більше, ніж в Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі