Призначення так званого єдиного кандидата на посаду мера Києва від коаліції демократичних сил — це образа для киян.
Два роки тому кияни обрали міським головою Черновецького. Місто очолив мер, якого підтримала лише третина мешканців столиці. Загалом, це люди малозабезпечені — ті, які розраховують на державну підтримку та вдячні за пайок гречки. Тому більшість киян, які звикли покладатися на свої сили і робити власний вибір, не вважають Черновецького своїм мером. Він мер, який законно обіймає свою посаду, однак не має підтримки серед всього населення Києва.
Хто в цьому винен?
Винні ми — законотворці. Саме ми не забезпечили киян необхідним законом, який дозволив би обирати міського голову, спираючись на більшість виборців. Наслідком цього став постійний конфлікт між київською владою та іншими політичними силами. До того ж у цей конфлікт постійно втягують киян. Сьогодні нас закликають не допустити повторного обрання Черновецького. Тим самим необхідність замінити корумповану, неефективну, непрофесійну, застарілу київську владу командою ефективних сучасних управлінців перетворюється на політичний конфлікт. Конфлікт між силами демократичної коаліції та Черновецьким.
Невже кияни, які є елітою українського суспільства, не можуть самі розібратись у своєму виборі? Невже вибір голови Києва має відбуватись у кулуарах влади і залежати від домовленостей між партійними лідерами? Чи треба лякати киян тим, що побороти Черновецького можна, лише покірно проголосувавши за політика, якого обрали не вони самі, а на якого їм хтось вказав?
Ми не заради цього стояли на Майдані. Ми боролися саме за те, щоб змінити правила гри, які були нав’язані нам за часів Кучми. Ми довели, що здатні самостійно обирати свого президента, а не наступника, якого обрала попередня влада.
Сьогодні ж політики, яких привів до влади наш Майдан, намагаються нав’язати киянам «вибір без вибору» — призначення мера у своїх владних кабінетах.
Настав час сказати киянам правду!
У Києві Черновецький і його команда опинилися при владі, користуючись недосконалістю закону та роблячи ставку на малозабезпечені верстви населення. Вірогідно, що такий сценарій нинішній мер розігруватиме й на цих виборах. Тому дуже важливо не марнувати час у політичних інтригах, а прийняти закон, який буде регламентувати процедуру виборів мера у два тури.
Вибори у два тури — саме за цим принципом ми обираємо президента України. Саме так обирають мерів міст у європейських країнах. Цей закон дозволяє у першому турі відібрати двох найсильніших кандидатів, які змагатимуться у другому турі. І саме другий тур є механізмом, при якому за переможця голосує безумовна більшість виборців. Якщо жодного з двох кандидатів не підтримує більшість, призначають повторні вибори.
На розгляд Верховної Ради такий законопроект уже поданий депутатами від БЮТ. Я спільно зі своєю командою вже ретельно вивчив його. Як професійний юрист із багаторічним досвідом роботи у Верховній Раді, змушений сказати: цей законопроект — недосконалий і потребує суттєвих змін. На нашу думку, він є, швидше за все, звичайною формальністю, спеціально розробленою для того, щоб привернути увагу до проблеми, а не вирішити її.
Необхідно створити умови, за яких кияни побачать у першому турі виборів не лобістів певних політичних чи бізнесових структур, не чиновників минулих часів, а великий вибір нових облич — сучасних управлінців європейського зразка, здатних керувати таким непростим господарським і соціальним механізмом, як столиця України. Здатних захистити і зберегти історичний центр нашого міста, його парки та природу. Здатних реформувати та модернізувати міське комунальне господарство. Забезпечити комфортне і безпечне проживання у місті кожного киянина.
Кияни мають побачити нових політиків, які в змозі запропонувати не політичні конфлікти, підкуп нужденних верств населення, розкрадання громадських земель і майна, а справжню програму розвитку міста.
Київ потребує професіоналів, які знають його проблеми, мають відповідний досвід їх вирішення і розуміються на законотворчій діяльності. Адже столиця потребує прийняття великої кількості законів і постанов, необхідних для наведення порядку в різних сферах міського життя.
Чим більше буде претендентів саме такої якості, тим кращим може стати процес вибору киянами свого мера. Саме можливість обирати з-поміж великої кількості достойних кандидатів і вибори у два тури — найкращий спосіб не допустити повторного обрання Черновецького і таких, як він.
Тільки за таких умов Київ зможе протистояти всім викликам, які очікують на наше місто найближчим часом.
Що треба зробити негайно
По-перше. Я пропоную негайно створити групу експертів, яка доопрацює законопроект двоступеневих виборів міського голови та подасть його на розгляд до Верховної Ради для термінового прийняття. Я готовий особисто взяти на себе відповідальність за керівництво цією групою.
По-друге. Я готовий висунути свою кандидатуру на вибори міського голови Києва від Європейської партії України. Я готовий показати киянам реальну програму розвитку Києва та представити свою команду, яка спроможна її реалізувати.
Я пропоную всім політичним силам, а також незалежним кандидатам, які вважають, що здатні вирішити проблеми Києва, також висунути свої кандидатури на вибори київського міського голови! Законодавчо закріплений другий тур виборів унеможливить ситуацію, коли виграє не сильніший, а хитріший. У другий тур вийдуть ті, хто справді спроможний очолити столицю нашої країни.
Я закликаю всіх киян, народних депутатів України, голів парламентських фракцій і лідерів політичних партій, голову Верховної Ради України Арсенія Яценюка, прем’єр-міністра України Юлію Тимошенко, президента України Віктора Ющенка підтримати мою ініціативу і зробити все необхідне, щоб забезпечити киянам прозорі, демократичні вибори та можливість зробити найкращий вибір.