На старі дріжджі

Поділитися
На старі дріжджі
Як же хочеться, щоб у них вийшло! У трьох варягів, що відразу стали нашими співвітчизниками, що в нас, за задумом президента, і мають тепер асоціюватися з реформами. На які аборигени в АП Порошенка та КМ Яценюка за дев'ять місяців при владі після Майдану "якось не спромоглися"...

Як же хочеться, щоб у них вийшло! У трьох варягів, що відразу стали нашими співвітчизниками, що в нас, за задумом президента, і мають тепер асоціюватися з реформами. На які аборигени в АП Порошенка та КМ Яценюка за дев'ять місяців при владі після Майдану "якось не спромоглися". Це перший висновок, що його мали зробити громадяни України, спостерігаючи телекартинку з зали ВР і слухаючи президента, який уранці своїм указом надав громадянство України американці Наталії Яресько, грузину Олександрe Квіташвілі та литовцю Айварасу Абромавічусу - як необхідну умову призначення їх на посаду міністра фінансів, охорони здоров'я та економіки відповідно.

"Може, хоч ці зможуть?! На наших тавра ставити ніде", - зарясніло в соцмережах. Але надія почала танути відразу - при пакетному голосуванні за склад Кабміну, де мали працювати "не такі, як наші", при продавлюванні кума президента в міністри без міністерства, під вигуки "Ганьба!" і в потоці брехні про технократичний уряд, який формувався не за партійними квотами. А за якими?!

Вивчивши досьє членів Кабміну Яценюка-2, простеживши їхній трудовий бізнес-шлях, оцінивши ступінь компетентності та діагностувавши корупційну вразливість, громадянин - платник податків може дійти закономірного висновку: погоду міністри-іноземці, можливо, в цьому уряді й робитимуть, але змінити клімат - навряд чи зможуть. Це як стару машину, в якої барахлить мотор, "перевзути" у зимову дорогу гуму. Так, на ожеледиці буде безпечніше - якщо машина взагалі заведеться і поїде. Але тут іще питання у кваліфікації водія...

Сумнів номер два - законність надання президентом українського громадянства кандидатам-іноземцям. Він потребує того, щоб його розвіяти, оскільки в ЗМІ країни-агресора щосили обговорюється черговий "доказ" нелегітимності української влади.

Нагадаємо, що тижнем раніше Петро Порошенко тільки анонсував свою ініціативу щодо змін у законодавстві, які дозволили б залучати в уряд іноземних фахівців. Змін не вносили, тому кандидати-іноземці змушені були відмовитися від громадянства своїх країн. Формулювання підстави відповідатиме статті 9 Закону про громадянство: "прийняття у громадянство України становить державний інтерес". Оманою є твердження (яке широко використовується в російських ЗМІ), що на момент підписання указів кандидати в міністри вже мали б припинити своє іноземне громадянство. Закон України вимагає лише подачі зобов'язання про припинення колишнього громадянства. На Абромавічуса та Квіташвілі ця умова закону не поширюється - законодавство Литви і Грузії передбачає автоматичну втрату громадянства одночасно з набуттям громадянства іншої країни, і міністри про це повідомили. А ось випадок з Наталею Яресько особливий. І річ не в тому, що вона "тільки кивнула" слідом за колегами, як смакували ЗМІ. А в тому, що вийти з громадянства США добровільно не так уже й просто, а з літа цього року - ще складніше. У США набрав чинності закон (FATCA), спрямований на боротьбу з ухиленням американців від сплати податків з використанням закордонних рахунків. Американці, які проживають за кордоном, масово кинулися відмовлятися від громадянства США. Але процедура ця тепер стала ще складнішою і розтягується на місяці, а якщо в когось є ще й якісь судові справи, то чекати можна роками.

Додамо також, що автоматичне позбавлення громадянства Грузії і Литви у зв'язку з отриманням українського також має свої процедури, які забирають певний час. Отже, наші нові співвітчизники якийсь час своєї держслужби де-факто матимуть два громадянства, що заборонено законом. Що робити з допуском першої категорії? Допуском до держтаємниць та іншої інформації і документів з обмеженим доступом? Отримати його з початком роботи в Кабміні вони не мають права. Як працюватимуть?

Тут міністрам-варягам страшенно "пощастило". Наше право, яке безпрецедентно порушується, має приклад повного ігнорування всіх суворих правил - губернатор Дніпропетровщини Ігор Коломойський публічно, на камеру, зізнався, що має три паспорти - громадянина України, Ізраїлю і Кіпру. І не вважає себе порушником закону, оскільки, на його думку, "закон забороняє подвійне громадянство, а потрійне - ні". Жарт приймається. Але тільки в плані закону про громадянство. А от закон про місцеві держадміністрації визначає, що в разі виявлення в їхніх голів іноземного громадянства президент зобов'язаний позбавити їх повноважень. Але президент закону не дотримується.

І, нарешті, сумнів третій - із призначенням міністрів-іноземців Україна вже перейшла до зовнішнього управління чи це тільки початок? Чи правда, як подейкують у кулуарах парламенту, що Яресько приходить не одна, а з командою близько 40 осіб, для яких нібито вже підшукують приміщення? Це буде паралельний Мінфін?! Цих запитань буде ще багато - бо скрізь працює не закон, а політична або бізнесова доцільність. І річ не в іноземцях як таких - світ глобальний, історій успіху про залучених ззовні висококласних фахівців безліч. Ми наведемо одну, для нас показову.

Стенлі Фішер народився в нинішній Замбії в сім'ї євреїв - уродженців Литви. Навчався в Лондоні, працював у Массачусетсі, обіймав посади шефа-економіста Світового банку, першого заступника голови МВФ, віце-президента найбільшої фінансової корпорації Citigroup. А після цього з 2005 по 2013 рік очолював Банк Ізраїлю. Однією з умов отримання цієї посади було прийняття громадянства Ізраїлю. Як скаржився Фішер журналістам, іврит йому давався важко - через рік він не все розумів навіть у рахунках. Але під його керівництвом Банк Ізраїлю став лідером серед центральних банків. Під фініш роботи в Ізраїлі Фішера запрошували очолити Банк Грузії. Але він прийняв іншу пропозицію - на початку цього року Барак Обама призначив його віце-головою Федеральної резервної системи США.

Риторичне запитання: чи багато чого змінилося б у країні, якби до управління НБУ сьогодні прийшов Стенлі Фішер чи інший професіонал світового рівня? Фігура справді абсолютно незалежна від усіх і вся, як і вимагає посада голови правління регулятора.

Запитання по суті: чому для залучення іноземних кадрів було обрано міністерства фінансів, економіки та охорони здоров'я, а відібрані кандидатури (хотілося б помилитися) не дотягують до потрібного калібру через відсутність досвіду реформування великої корумпованої країни?

Коли вже ми пішли на такий революційний крок, то чому не НБУ?!

Чому не митниця, зрештою, де не треба нічого реформувати, а треба просто суворо виконувати інструкцію, не брати хабарів і не передавати їх наверх? Думаю, за тиждень роботи на чолі митниці когось із наших грузинських досвідчених друзів країна б побачила такий результат, якого вона не бачила ніколи! І це була б перемога всіх, але передовсім - президента, який почав боротися з корупцією не на словах, а на ділі.

Багато написано про те, наскільки залучення іноземних фахівців несправедливе й недалекоглядне для своїх, особливо молодих і зростаючих кадрів. Яким чином дотриматися балансу? Дуже просто - треба відкрити конкурс із рівними прозорими умовами й відповідно до закону. Як було в нашому випадку - ми писали в попередньому номері, але історія мала скандальне продовження. ЗМІ повідомили, що добором кадрів на посади міністрів займається рекрутингова компанія WE Partners, яку очолює Тетяна Фурцева. Нескладний пошук показав, що юридичної особи з такою назвою в Україні немає, а є київське ТОВ "Ворлд ексзекьютив партнерз", яке змінило цього літа назву з "Росэксперт". І є московське ЗАТ "Росэксперт-персонал" (брендова назва Rosexpert), на сайті якого Тетяну Фурцеву названо старшим партнером компанії і керівником Rosexpert в Україні. З чого міг бути тільки один висновок: пошуком кадрів для Кабміну України, що переживає агресію з боку Росії, займається "дочка" російської компанії. Тієї ж п'ятниці ввечері з сайта російського "Росэксперта" зачистили сторінку з інформацією про Тетяну Фурцеву як старшого партнера компанії.

На ранок суботи адміністрація президента України опублікувала прес-реліз про те, що рекрутингові компанії добирав МФ "Відродження", який оплатив також їхні послуги, а представники рекрутингового агентства WE Partners (Коrn Ferry) Україна "шукали кандидатів за професійними критеріями, погодженими з фондом". За годину в блогах "Української правди" з'явилося спростування виконавчого директора фонду Євгена Бистрицького, який зажадав від АП виправити "неадекватну інформацію", що й було зроблено.

"Жодного стосунку до узгодження критеріїв добору й самого процесу пошуків кандидатів фонд не мав і не міг мати", - написав Євген Бистрицький і розповів, що до фонду "Відродження" звернувся представник АП "з проханням профінансувати виконану роботу двох рекрутингових компаній".

Потім до DT.UA звернулася директор ТОВ "Ворлд ексзекьютив партнерз" Тетяна Фурцева і погодилася відповісти на наші запитання (письмові відповіді - у файлі в електронній версії DT.UA).

На запитання, яким чином потенційні претенденти на вищі держпосади довідалися про проведений добір, Тетяна Фурцева відповіла: "Робота нашої компанії полягала в ідентифікації кандидатів, які відповідають затвердженим критеріям, проведенні з ними особистих зустрічей або телеконференцій із тими кандидатами, які перебували за кордоном. Ми проводили оцінку, перевіряли рекомендації. Результатом нашої роботи стали рекомендовані кандидати (Short List) на кожну з позицій".

Практично тими ж словами Тетяна Фурцева відповіла й на запитання з приводу заяви міністра Айвараса Абромавічуса, що добором кадрів займався особисто глава АП Борис Ложкін. Зачистку сайта російського "Росэксперта" від інформації про неї як про старшого партнера і керівника "Росэксперта" в Україні Тетяна Фурцева пояснила потребою оновити застарілі дані. Директор також стверджує, що юридично Rosexpert і WE Partners - це дві різні компанії, і київська не є дочірньою структурою російської, а використання її назви пояснює так: "з 1999 р. Rosexpert виконував проекти на українському ринку, тому цей бренд був тут добре відомий у бізнес-середовищі, і ми використовували його. Ми співпрацювали всі ці роки - нас об'єднували спільні проекти, клієнти, у своїй роботі ми використовували технології альянсу Rosexpert і Kornferry". На жаль, на запитання, хто є кінцевим бенефіціаром ТОВ "Ворлд ексзекьютив партнерз" (у засновниках - кіпрська фірма), директор компанії не відповіла.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі