Зрозуміло, що на тлі обрання нового Папи Римського, виходу чергового бестселера про Віктора Януковича або позбавлення депутатського мандата Сергія Власенка сто днів перебування на посаді директора столичного зоопарку - подія не найгучніша. Та, оскільки йдеться про живих істот, за яких відповідаємо всі ми, замовчати цю малознакову подію було б неправильно. Тим більше що стан справ у Київському зоопарку, який кілька років тому в Європі отримав статус "Аушвіца ХХІ ст.", як і раніше, досить далекий від безтурботної безхмарності. Хоча, зайнявши директорське крісло, Євген Кирилюк дав зрозуміти міському начальству, що приводів для хвилювань тепер не буде. Що під його керівництвом довірений об'єкт перетвориться на оазис із вазами й водоспадами. На вході заб'ють струмені музичного фонтана. Алеями розсікатиме карета, запряжена кіньми. А відвідувачі насолоджуватимуться баварськими сосисками в тісті та морозивом, попутно милуючись значно поповненою колекцією. "Часу на розкачку немає", - заявив пан Кирилюк наприкінці жовтня. Додавши, що проблеми зоопарку він знає не з чуток, оскільки вже побував на цій директорській посаді з 1998-го по 2006-й.
Драма без фонтана
Зразу після настання Нового року ЗМІ повідомили, що тварини в зоопарку голодують. У дирекції пояснили: у зоопарку давні борги, новий директор на лікарняному, екс в.о. директора Іванов не віддає печатки й документи, а договорів із постачальниками вчасно не уклали. Тваринам від цього, зрозуміло, легше не стало, та врешті-решт ситуацію якось розрулили.
Наприкінці лютого Євген Кирилюк сумно повідав депутатам Київради, що зоопарк закінчив минулий рік з 11 млн грн боргу, нагромадженого за 5 років. Що на зарплату пішло 13,5 млн грн. На комунальні платежі - 5,8. На корми - 7,6. При цьому місто виділило 16,7 млн грн., а сам зоопарк заробив 11,7. На розвиток грошей немає, відвідуваність упала, колекцію тварин поповнити нереально, а головне - немає коштів на ремонт фонтана. Не кажучи вже про те, що багато кліток і вольєрів абсолютно не відповідають нормам утримання тварин.
Депутати інформацію до відома взяли. Хоча могли б і поставити кілька запитань. Наприклад, чому пан Кирилюк погодився прийняти зоопарківське господарство в такому стані? Без ревізії, комісії, інвентаризації та інших обов'язкових у таких випадках процедур. Або - чому пан Кирилюк не заявив у міліцію, що Михайло Іванов із товаришами знищили офіційні документи? Заодно депутати з профільної комісії могли б поставити запитання ще й першому заступникові голови КМДА пану Мазурчаку. Поцікавитися, так би мовити, чому пан Мазурчак із небувалою легкістю розлучився з попередником Кирилюка - Олексієм Толстоуховим. Не отримавши від нього бодай пояснень із приводу того ж таки 11-мільйонного боргу... Правда, аналогічних запитань не ставили й попередниці Толстоухова - Світлані Берзіній, у роботі якої КРУ виявило зловживань на 320 млн грн. І немає нічого дивного в тому, що сьогодні пані Берзіна, незважаючи на дві кримінальні справи, ходить у заступниках голови Громадської ради при Міністерстві екології. Під крило якого дуже хочуть перевести й Київський зоопарк. Ну не люблять у тих колах порушувати традиції омерти...
Без лоха й життя погане
Правда, скаржачись депутатам на свою гірку долю, пан Кирилюк не мав наміру викидати білий прапор. Бо як досвідчений апаратник чудово знав, що зоопарк - це не так осередок культурно-наукового просвітництва, як комунальне підприємство, крізь яке, як уже сказано, за рік протікає приблизно 30 млн грн. Зрозуміло, що не "вишки Бойка", але теж незле. Тим більше що за бажання можна виявити й додаткові джерела. "Я хочу, - сказав Кирилюк депутатам, - продовжити практику опіки над тваринами і відкрити для цього Клуб любителів зоопарку". Схема, зрозуміло, не нова, але ефективна. Досить згадати, як О.Бендер створював "Союз меча та орала". Тим більше що в цей клуб пан Кирилюк вирішив підтягнути досить шанованих людей: Петра Порошенка, Олега Ляшка, Леоніда Черновецького, Анатолія Кінаха, Олександра Омельченка, Олега Тягнибока та Віталія Кличка. Як при цьому на одному зоопарківському гектарі сумістяться Тягнибок, Ляшко та Черновецький - питання десяте. Головне, щоб кожен із них узяв під свою опіку по звірятку й почав за це платити гроші. Натомість шанованим людям обіцяно безкоштовне відвідування зоопарку, увічнення імені на спеціальній табличці біля клітки та відправка регулярного звіту про закуплений корм.
Тут не можна не зазначити, що практика опікунства поширена в багатьох зоопарках світу. Інша річ як вона здійснюється. Бо в часи директорства Берзіної різниця між офіційно оголошеною сумою, отриманою від опікунів, і фактичними надходженнями перевищувала мільйон гривень.
Отож нова пам'ятка для опікунів із переліком тварин і вартістю їх утримання, вивішена на зоопарківському сайті, викликає низку запитань. Ну ось, наприклад, таке. Скажіть, будь ласка, пане Кирилюк, на підставі чого щоденний раціон молодого слона оцінюється в Києві сумою 1154 грн 39 коп.? При тому що опікуну дорослого слона в зоопарку міста Москви (де життя набагато дорожче, ніж у Києві) потрібно заплатити лише 871 грн? Та ж сама картинка, скажімо, і з жирафом. У Москві - 423,09 грн, а в Києві чомусь - 516,74. У вас що, пане Кирилюк, продукти для тварин на Бессарабці закуповують?..
Піймав мишу і жуй без поспіху
Але навіть якщо допустити, що київські розцінки піднято виключно з благородною метою - отримати якомога більше додаткових коштів і врешті-решт запустити музичний фонтан (весь опікунський пакет оцінюється десь у 3 млн грн), корупційна фішка криється в іншому. А саме в тому, що VIP не тільки розводять на гроші, а ще й без їхнього відома включають в одну з мародерсько-кормових схем. Якими так славиться столичний зооконцтабір. Серед найбільші відомих можна, скажімо, назвати махінації із вхідними квитками. У чому була помічена пані Берзіна. Або накручування грошей на проектній документації. Чим любив балуватися пан Іванов. Або, припустимо, розміщення в зоопарку атракціонів та торгових точок. Чим у новітній історії України грішили практично всі керівники. Але все це тьмяніє, порівняно з солодким словом "корми". Ця курка несе справді золоті яйця.
Пригадуєте, як пан Кирилюк плакався депутатам, що зоопарк витратив на корми
7,6 млн грн? Але депутати через свою зайнятість, некомпетентність або небажання не потрудилися попросити директора з цього місця заглибитися в подробиці. А дарма. Бо кримінальне чтиво під назвою "План придбання кормів на 2013 рік по Київському зоопарку" нікого не залишить байдужим. Ні співробітників УБЕЗ, ні домогосподарку, що економно веде сімейний бюджет, ні прем'єр-міністра Миколу Азарова, який так ревно печеться про зниження цін на продукти харчування. Не кажучи вже про Віктора Януковича, для якого одними з головних пріоритетів є економія бюджетних коштів та нещадна боротьба з корупцією.
Отож, незалежні експерти неодноразово заявляли автору, що Київському зоопарку з його нинішньою колекцією 3 млн грн на рік цілком достатньо. На 2013-й зоопарківське керівництво заклало
8 318 645 грн. Щоб заощадити ваш час, автор провів кілька годин в Інтернеті та за калькулятором. У Мережі було проведено пошук пропозицій тих продуктів, які, згідно з відомістю, закуповує зоопарк. Після чого шляхом нескладних арифметичних дій зроблено порівняльний аналіз. Результат перевершив усі очікування. Понад півтора мільйона економії, а точніше - 1 654 112 грн, було виявлено лише по 13 позиціях
зі 168.
Скажімо, зоопарк закладає майже 28 т яловичих напівтуш по 42 грн за кілограм, а оптовики пропонують їх же по 28 грн. Різниця - півмільйона гривень. Олію оливкову зоопарк закуповує по 150 грн за кілограм, а в Мережі вам пропонують такий самий продукт по 45. Буряк, 56 т, зоопарк - 3,90 грн, опт - 1,20. 35 т білокачанної капусти, за версією зоопарку, закуповують з розрахунку 4,50 за кілограм, при оптовій альтернативі - 1,10. Журавлина - 66 грн проти 25-ти. Морква - 5,40 проти 1,70. Хтось бачив на ринках квашену капусту по
27 грн за кіло? А ось зоопарк знайшов. А 24 т вівса втричі дорожче, ніж середні ціни? А апельсини по 18,96? А лимони по 22?.. Але ціновий Оскар був усе-таки вручений хлібу. Тому що понад 17 т звичайного білого хліба закладені у план закупівель за ціною 7 грн 80 коп. за кілограм. Хоча були сумніви. Бо цукор зоопарк теж закуповує по-дорослому: 15 грн за кілограм.
І це ще не найдешевші пропозиції в Інтернеті.
Та найбільша інтрига криється не в журавлині з апельсинами. А в позиціях № 82, 83, 84 і 87, тобто кролі, миші, миші голі та пацюки. У документі вони не оцінені. Тобто, за логікою, їх разом із борошняними хробаками та цвіркунами розводять у самому зоопарку. І це ніби нормально. Бентежать заявлені обсяги виробництва. Бо кролів закладено 2,3 т, мишей голих (тобто новонароджених) - 9,1, пацюків - 12,8 і мишей - 53,3. Кого годують такою кількістю гризунів, зрозуміти складно. Як складно й зрозуміти, чому у 2011 р. в аналогічному документі мишей було 123 т, пацюків - 36, а кролів усього 273 кг. Хоча колекція тварин за цей час ніби зросла.
Найкращі друзі тварин - це юристи
Не менш славну оду можна проспівати й зоопарківському штатному розпису. Зрозуміло, що такої екзотики, як квітковий пилок по 255 грн за кілограм замість притомних 150-ти, тут не знайти, але свої перли є. Ну, скажімо, 4 юристи (і при цьому 1 лектор-екскурсовод). Або 9 бухгалтерів. Чи інструктор із протипожежної профілактики в компанії з трьома штатними малярами. Плюс штатний машиніст одноковшевого екскаватора і не менш штатний тракторист. Потрібен зоопарку екскаватор, чи за потреби краще його ненадовго найняти на стороні, це ніби теж питання. Але вінець списку зоопарківських професій - це, звісно ж, шеф-кухар, офіціант і бармен. Без них, як ви розумієте, будь-який зоопарк, що себе поважає, просто приречений на виродження. Бракує хіба що штатного масажиста. А так весь боєкомплект на 418 багнетів наявний. Із загальним фондом заробітної плати 14 143 300 грн на рік...
P.S. Коли зоопарком керувала пані Берзіна, а повідомлення про смерть тварин скидалися за інтенсивністю на зведення з театру воєнних дій, побутувала думка, що тварин морять для того, аби забрати зоопарківську землю. Потім, як ми пам'ятаємо, розпочалася криза. І коли на місце Берзіної поставили Толстоухова, який продовжив практику зооциду, про землю стали говорити менше. Сьогодні про те, що хтось зазіхає на Шулявські гектари, практично нічого не чути. Однак зоопарк продовжує гинути.
Зрозуміло, що зрештою мрія пана Кирилюка здійсниться, і фонтан біля входу отримає друге дихання. Чи збільшить це кількість відвідувачів? Сумнівно. Чи поліпшить це якось становище тварин? Малоймовірно. Хоча, повторимо, відповідаємо за них усі ми. Відповідаємо за тих, кого ув'язнили. За ґрати. Собі на потіху...
P.P.S. Хотілося уникнути пафосу, але не вийде. Бо не нагадати про те, що красти грішно, красти у беззахисних і безсловесних (до яких належать тварини) грішно вдвічі, а мародерство в усі часи каралося розстрілом, не можна. Та, оскільки ми живемо в країні паралізованих законів, шансів, що хтось доведе до логічного завершення справи Берзіної, Толстоухова чи Іванова, небагато. А жаль.