Минулого четверга, 18 квітня, Європарламент простою більшістю підтримав законодавчу резолюцію, якою рекомендував Раді ЄС схвалити Угоду між Україною та Європейським Союзом про внесення змін до відповідної Угоди про спрощення оформлення віз.
Нагадаємо, що даний документ діє вже з січня 2008 р., а Угода про внесення до нього змін була підписана сторонами 23 липня 2012 р.
Завдяки новаціям істотно розширюється коло українських громадян, для яких процедура одержання шенгенської візи спрощується і здешевлюється. До 14 категорій, передбачених початковою угодою, додаються ще дев'ять.
Документ передбачає можливість подачі візових заяв до посольств та консульств держав - членів ЄС в Україні без посередників. Що ж до компаній-посередників, то передбачено зменшення вартості їхніх послуг. Ще одне важливе доповнення: відтепер документально чітко закріплено строки, на які видаються довгострокові візи, - рік і п'ять років.
Загалом, дуже багато громадян України, які за сімейними обставинами або у службових справах змушені часто бувати на території ЄС і донедавна витрачали чимало зусиль і коштів на одержання шенгенської візи, ось уже майже рік із нетерпінням очікують, коли ж запрацює оновлена Угода про спрощення оформлення віз.
Український парламент схвалив необхідні поправки 22 березня цього року, а 8 квітня відповідний закон про ратифікацію був підписаний президентом. Для набрання документом чинності необхідні процедури мав провести і Євросоюз. І, здавалося б, усе мало пройти гладесенько-рівнесенько, однак несподівано фракція лібералів Європарламенту спочатку зажадала провести додаткові дебати стосовно України 16 квітня, а потім закликала колег відкласти ратифікацію візової Угоди з Україною. Ратифікація важливого для багатьох рядових українців документа опинилася під загрозою...
У контексті європейської інтеграції в нас багато говорять про необхідність не тільки дипломатичної, а й міжпарламентської, міжпартійної роботи на найважливішому для країни напрямі. Та чи багато робиться на цьому рівні? Адже встановлення особистих контактів, кулуарна робота, регулярне спілкування з європейськими політиками та членами Європарламенту на всіх можливих дискусійних майданчиках іноді можуть принести набагато більше плодів, ніж гучні, але формальні саміти.
Свіжий позитивний приклад - організація Європейською партією України в стінах Європарламенту в Страсбурзі круглого столу з проблем підписання Угоди про асоціацію України з ЄС. Захід проводився саме в дні дебатів стосовно України, і вітчизняна делегація, очолювана лідером Європейської партії народним депутатом Миколою Катеринчуком, мала чудову можливість подискутувати з європейськими колегами, тим паче що у форумі брала участь група депутатів Європарламенту від фракції Альянсу лібералів і демократів за Європу разом із головою цієї самої фракції Гі Верхофстадтом, які саме й стали ініціаторами перенесення ратифікації візової угоди з нашою країною. Понад те, делегація Європейської партії була й на дебатах із цього питання, які проходили в стінах Європарламенту напередодні дня голосування, пізно ввечері в середу.
Присутність делегації української партії, яка має промовисту проєвропейську назву, та ще за відсутності будь-кого з представників офіційної української влади, не залишилася непоміченою європейськими депутатами. "Розгляд питання про спрощення візового режиму мали перенести на невизначений час. Наша наполегливість і безпосередня присутність на дебатах засвідчили європарламентарям важливість ухвалення поправок до угоди, і в результаті питання все-таки було розглянуте й підтримане більшістю голосів. У цілому європейці дуже позитивно оцінили нашу присутність на дебатах і відверто визнали, що це й стало поштовхом до позитивного рішення", - розповів після ратифікації Європарламентом важливої угоди глава української делегації М.Катеринчук. Він також із гіркотою зауважив: "Сьогоднішнє голосування з такого важливого для України питання, на жаль, залишилося поза увагою чинної української влади. Жодного її представника не було ні на дебатах, ні під час голосування. Я вважаю, що подібні речі просто неприпустимі". Був тільки один депутат від Партії регіонів.
Критично лідер Європейської партії оцінив і "зусилля" влади щодо виконання рекомендацій ЄС, реалізація яких створить умови для підписання Угоди про асоціацію в листопаді у Вільнюсі на саміті Східного партнерства. Як відомо, у середині травня Єврокомісія має передати Раді ЄС свою оцінку прогресу України в досягненні виписаних Євросоюзом критеріїв. А 27 травня Рада ЄС на рівні міністрів закордонних справ на підставі цієї оцінки ухвалить рішення, чи відправляти Угоду про асоціацію на юридичну звірку і чи готувати її до підписання у Вільнюсі.
Українська влада вже бадьоро рапортує про пророблену роботу, складаючи списки виконаних рекомендацій. Однак, на переконання очільника Європейської партії України М.Катеринчука, реальна картина аж ніяк не райдужна. Виступаючи на круглому столі в Страсбурзі, народний депутат зробив короткий аналіз виконання вимог ЄС. На його думку, влада нічого не зробила для реалізації рекомендацій підсумкового звіту ОБСЄ/БДІПЛ за результатами парламентських виборів 28 жовтня. Не виправлені й недоліки, пов'язані з неможливістю встановити результати у п'яти одномандатних округах. Понад те, "майже щотижня опозиційних депутатів позбавляють мандатів". До речі, М.Катеринчук подав на розгляд у парламент законопроект про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України, який реформує процедуру розгляду позовів до президента, уряду та ЦВК (нині ці позови розглядаються лише в першій інстанції ВАСУ, їх не можна оскаржити в апеляції чи касації).
На законодавчому рівні влада не забезпечила чітких правил для рівного доступу до ЗМІ всіх учасників виборчого процесу, більше того, влада ще хоче встановити кримінальну відповідальність за наклеп. (М.Катеринчук подав на розгляд ВР і законопроект про захист професійної діяльності журналістів.)
Лідер Європейської партії вірить, що після звільнення Ю. Луценка волю отримає і Ю. Тимошенко.
Кошти, необхідні для реалізації нового Кримінального процесуального кодексу, закону про адвокатуру та Національного механізму запобігання катуванню, у бюджеті не виділені, немає нових "кліток" у судах, системи відеофіксації закуплено тільки для обласних судів; спеціальних обручів для тих, хто перебуває під домашнім арештом, теж досі немає. Влада відклала реформу міліції та прокуратури, до виборів 2015 р. її не варто очікувати. Законопроект про кримінальні проступки досі не подано на розгляд парламенту, не створено антикорупційного бюро.
"Фактично, ми поставлені перед вибором, - констатував М.Катеринчук. - Думаю, що і для української опозиції, і для європейських політиків ключовим є запитання: "Як нам ставитися до євроінтеграційних устремлінь Януковича? Погодитися із запропонованою грою чиновників "Хочу - роблю, хочу - не роблю. Тут ми виконуємо умови, а тут - ні"? Чи зайняти принципову позицію і наразитися на ризик, що влада відмовиться від європейської риторики й почне вступати в Митний союз?". Опинившись перед складною дилемою, лідер Європейської партії, проте, висловив обережний оптимізм: "Підписання Угоди про асоціацію восени цього року є надважливим кроком у долі всієї України. Однак існують загрози зриву цього процесу, які ми обговорювали в Страсбурзі. Сподіваюся, що організований Європейською партією України круглий стіл частково зняв напругу в цьому питанні і переконав членів Європарламенту ухвалити позитивне рішення щодо України, і Угоду про асоціацію буде підписано".