Коли три роки тому ми підготували в DT.UA перше розслідування про діяльність консорціуму "ЄДАПС", тут-таки наразилися на стіну. Стіну державної корупції, сотні чиновників, пов'язаних розграбуванням державних коштів і грошей простих громадян. Ми вплуталися у війну, не думаючи, що цю махину вдасться зрушити.
Однак прихід у Кабмін Михайла Бродського, відповідального за дерегуляцію, дав змогу винести проблему комерційного корупційного спрута, який обплутав основи держави, на рівень уряду і "пробити" необхідні рішення.
Скорочення кількості платних документів, ліквідація голограм, акцизні марки - розв'язання багатьох гострих проблем корупції концентрувалося навколо "ЄДАПСу". У цій трирічній публічній війні, де нашим аргументам протистояли брехливі прес-релізи та "джинса", продажні судді та абсурдні суди, були свої перемоги й поразки. Важко уявити, що весь цей колосальний віз роботи ми виконали на особистому ентузіазмі і просто злості на зухвалих свавільних злодіїв, які відкрито грабують усю країну. Це справді так.
Одного разу нам озвучили пропозицію назвати суму, за яку ми припинимо писати на паспортну тему. Напевно, це дивно звучить у наш час, але ми відмовили "спонсорам", які знайшли тоді спільну мову з чиновниками та суддями.
Тим неочікуванішим для нас виявилося, що керівники держави нарешті усвідомили весь абсурд і неподобство ситуації, і здоровий глузд усе-таки переміг.
Вагому роль відіграли громадська думка і резонанс, що їх колеги-журналісти інших ЗМІ допомогли нам створити. Сьогодні весь процес виробництва закордонних паспортів перейшов у руки держави.
Минулого тижня вперше за вісім років закордонні паспорти почав виробляти поліграфкомбінат "Україна". Це означає, що реальні кримінальні злочинці відсторонені від контролю за особистими даними українців, і авторські права на державні символи України вже не будуть джерелом доходів аферистів. Проведено важливу державну реформу, результатами якої скористається не тільки ця влада, а й та, що прийде після неї.
Про деталі розповідає директор державного підприємства поліграфкомбінат "Україна" Максим СТЕПАНОВ.
- Максиме, чи можна в Україні виробляти паспорти без участі консорціуму "ЄДАПС"?
- Багато років створювався міф, що створення сучасних закордонних паспортів із полікарбонатною сторінкою - це страшенно складна технологія, не підвладна простим смертним, а тільки обраним людям з "ЄДАПСу". Сьогодні міф про незамінність "ЄДАПСу" розвалився. Вперше повний цикл виробництва закордонних паспортів налагоджено на державному поліграфкомбінаті "Україна". Включаючи виробництво полікарбонатної сторінки. Відвантаження закордонних паспортів виробництва "України" розпочалося 15 липня. На 19 липня ми вийдемо на графік поставок до 10 тис. закордонних паспортів на добу, і їх дефіцит буде подолано. Наші потужності дають нам змогу планувати випуск до 20 тис. закордонних паспортів на добу в тому випадку, якщо буде відповідна заявка від Міграційної служби. Загальний обсяг замовлення закордонних паспортів Міграційною службою - 747 тис. бланків. Потрібно було закупити все обладнання, побудувати необхідні приміщення під це обладнання з певними кліматичними режимами, санітарними нормами, яких обов'язково слід дотримуватися при виготовленні полікарбонатної сторінки і будь-яких документів на пластиковій основі. Все це ми зробили практично менше ніж за рік. Якщо брати з дня початку пошуків і переговорів до початку серійного випуску - рік. Контракти на поставку укладено в червні, а зараз ми маємо вже готову продукцію. Вартість проекту виробництва державних документів - 96 млн грн.
- Чи вдалося розірвати цинічну схему взаємодії "ЄДАПСу" та державного підприємства "Центр персоналізації даних МВС", який безпосередньо друкував дані в паспорті? Адже Центр розташовано на території приватного консорціуму "ЄДАПС", і директор Центру був відомий своєю лояльністю до консорціуму. Включення до складу консорціуму держпідприємства з персоналізації даних перетворювало "ЄДАПС" на монополіста не лише виробництва бланків, а й усього процесу виготовлення закордонного паспорта. У результаті регулярно виникали ситуації, коли "ЄДАПС" шляхом зупинення поставок закордонних паспортів міг диктувати умови уряду, і влада відверто боялася його чіпати.
- Схему під назвою "поставка закордонних паспортів державі", котра діяла в нашій країні з 2005 р., зруйновано. Держпідприємство "Центр персоналізації даних МВС" якимось дивовижним чином стало членом консорціуму "ЄДАПС". Як будувалися відносини між МВС і консорціуму - я не знаю. Що ми змінили? Зараз є постачальник бланків - це держпідприємство. Ми розділили процес виготовлення паспортів на два самостійні процеси, які в "ЄДАПСі" були одним цілим. Ми розірвали ланцюг, який створював основні корупційні ризики. Ми захистили інтереси держави і громадян від шантажу з боку виробника закордонних паспортів. Що було раніше? Держава не мала запасу бланків паспортів. І якщо в "ЄДАПСу" виникали якісь труднощі - паспорти одразу ж припиняли виготовляти. Отже, приватний консорціум отримував важіль тиску на державу, оскільки був не просто постачальником продукції, а фактично взяв на себе функції надання державної послуги - видачі закордонного паспорта громадянам. І від "ЄДАПСу" залежало, в якому режимі ця послуга надається. Це все одно, що ви хотіли заправити машину, а вам на АЗС заправили б не повний бак чи скільки ви хочете, а тільки так, щоб ви могли доїхати до наступної заправки. Можливості для маневру були відсутні, і громадяни завжди були заручниками ситуації. Згадаймо, скільки разів за різних урядів консорціум припиняв відвантаження закордонних паспортів. Тепер ми плануємо створити місячний запас бланків закордонних паспортів - 50-100 тис. штук. Бланки - окремо, персоналізація, коли цей бланк уже стає паспортом, - теж окремо. Цей крок, за ідеєю, має істотно прискорити процес видачі громадянам закордонних паспортів: тепер із моменту надходження заявки на видачу закордонного паспорта не треба чекати, поки цей закордонний паспорт надрукують - його вже виготовлено, і на нього досить просто нанести дані. Це принципове питання, яке впливає на черги й собівартість продукту. Чому ніколи нема дефіциту на загальногромадянський паспорт, який також випускає поліграфкомбінат "Україна"? Щороку 600-700 тис. осіб отримують громадянські паспорти. Міграційна служба в робочому режимі замовляє у нас бланки, ми поставляємо. Потім ці бланки поставляють у регіони, де відбувається процес персоналізації. Те саме ми хочемо, щоб було і з закордонним паспортом.
- Як же вам вдалося домовитися із "Центром персоналізації", який входив до структури "ЄДАПСу"? Адже керівники "ЄДАПСу" завжди впливали на це призначення? Із директором укладено п'ятирічний контракт. Чи не буде саботажу роботи?
- Керівництво Міграційної служби поміняло цього директора. Можливо, він пішов сам. Із новим керівником "Центру персоналізації даних" Максимом Соколюком в "України" нормальні робочі стосунки. Сподіваюся, що вдасться розв'язати й проблему розміщення Центру на території приватного консорціуму. Хотілося б, щоб він розміщувався в якомусь іншому місці.
- Ряд керівних працівників поліграфкомбінату "Україна" були пов'язані родинними зв'язками з керівниками консорціуму "ЄДАПС". Із саботажем ви не зіткнулися?
- Такі питання навіть не розглядалися. Виключно у виробничій сфері працюють люди, які прийшли на комбінат задовго до створення "ЄДАПСу". Та й узагалі, наш комбінат - унікальний. У нас є люди, які працюють з дня його заснування. Є цілі династії на поліграфкомбінаті "Україна". Тому на підприємстві саботажу не було.
- Скільки коштує сьогодні для держави закупівля закордонних паспортів на поліграфкомбінаті "Україна"?
- Ми продаємо Міграційній службі закордонний паспорт за ціною 82 грн 80 коп., включаючи ПДВ та доставку.
- За даними на 2010 р. "ЄДАПС" продавав по
125 грн. Як пояснити таке різке зниження ціни? Чи нема тут предмета для розслідування правоохоронними органами, чому МВС закуповувало закордонний паспорт за ціною у півтора разу дорожче, ніж зараз?
- Не володію інформацією, оскільки всі контракти МВС із "ЄДАПСом" були закриті, і я не мав до них доступу.
- Результатом постійних штучних збоїв із поставками закордонних паспортів стало створення в Міграційній службі діючих донині корупційних схем із прискорення проходження черги на отримання закордонного паспорта. У маленькому, погано пристосованому для прийому громадян приміщенні на вулиці Саксаганського в Києві, щоб отримати паспорт за мінімальною ціною, треба не просто відстояти в черзі місяць, треба ще й багато годин простояти в черзі на оформлення і видачу. А можна заплатити посередникові в кишеню 250-300 дол. і оформити все без черг за три дні. Чи припустимо тепер, коли дефіцит закордонних паспортів зникне, існування цієї корупційної схеми, яка дискредитувала в очах громадян зусилля держави з викриття "ЄДАПСу"? Чи не ганьбить державу закупівля паспорта по 10 дол. і продаж своїм громадянам - по 250, нехай навіть з урахуванням терміновості? Чому загальногромадянські паспорти видають без корупції та черг, а видачу закордонних паспортів Міграційна служба продовжує здійснювати за корупційною схемою?
- Давайте не будемо клеїти ярлики. Держава домоглося системного рішення щодо ліквідації найбільшої корупційної схеми. Продемонстровано політичну волю. Думаю, якщо зуміли розв'язати проблему виробництва, то буде системне рішення і щодо видачі. Зараз є всі технічні можливості різко скоротити строки видачі закордонних паспортів. Ніхто не каже, що те, що відбувається зараз, - це добре. Інша річ, чи є шлях і бажання це ліквідувати. Сьогодні держава показала: так - шлях існує. Міграційна служба розбереться, адже раніше їй було дуже важко планувати. Вона отримувала готовий паспорт. Ціну, умови і все інше їй диктував "ЄДАПС". Починаючи з цього понеділка, ці дві послуги розбиті. Зараз ми ажіотаж зіб'ємо, чергу ліквідуємо, і далі вже піде нормальна робота.
- Чому у влади виникла політична воля розламати схему "ЄДАПСу"?
- Усе почалося з доручення президента - перше з'явилося 29 листопада 2011 р. Потім були ще доручення, котрі мали контрольні функції, щоб усі ці доручення були виконані. У цілому з боку державних органів завжди надавалася підтримка. Але необхідно було знайти ресурси на наше технічне переозброєння - це близько 96 млн грн. Була генеральна лінія. А все інше - це негаразди нашого буття в Україні. Звичайні бюрократичні процедури, тяганина.
- А те, що В.Грицак - головний лобіст "ЄДАПСу" сьогодні є заступником голови Міграційної служби, не створювало якихось складнощів? Міграційна служба провела тендер на закупівлю біометричних паспортів, і "ЄДАПС" цей тендер виграв. У вас із Грицаком, як із державним службовцем, не було конфліктів?
- Процедуру закупівлі біометричних паспортів, на думку наших юристів, вони провели з порушенням законодавства. Після цього ми звернулися до Антимонопольного комітету. Він прийняв нашу скаргу до розгляду, призупинив процедуру. Потім Міграційна служба скасувала ці торги й зробила нові, внаслідок яких держпідприємство стало володарем цього контракту. Із паном Грицаком я не спілкуюся, оскільки не бачу предмета нашого з ним спілкування. З усіма іншими керівниками Міграційної служби - у мене повне порозуміння.
- Вам робили пропозиції на кшталт: скільки ви хочете за те, щоб у вас нічого не вийшло з виробництвом полікарбонатної сторінки?
- Ні. Я ніколи не давав приводу для таких пропозицій.
- А з вами спілкувався пан Сидоренко, власник "ЄДАПСу"?
- Ми з ним спілкувалися по телефону - виключно з виробничих питань. Коли в грудні 2011 р. я прийшов працювати на комбінат "Україна", між консорціумом "ЄДАПС" і поліграфкомбінатом виникало безліч запитань, які необхідно було вирішувати, з виконання тих чи інших контрактних зобов'язань як з боку комбінату, так і з боку консорціуму.
- Хто запропонував вам стати директором поліграфкомбінату?
- Свого часу таку пропозицію мені зробив міністр фінансів Федір Ярошенко.
- Коли вас поставили директором комбінату, вам сказали, що ви йдете туди, щоб усунути "ЄДАПС"?
- Ніхто не ставив питання про "ЄДАПС". Питання полягало в тому, що держава повинна монопольно виробляти цілу низку документів суворої звітності. Бо щоразу стикалися з тим, що виробник чинить неадекватний вплив на державну політику в цій сфері. Адже проблема - не в самому "ЄДАПСі" як виробничому підприємстві. Треба визнати, що "ЄДАПС" має технології, у нього багато цілком пристойних технічних рішень. Це хороша організація з непоганим потенціалом. Питання було у ставленні влади до цього процесу. Хтось у владі захотів - і їх зробили монополістами. У моєму розумінні як громадянина - це надзвичайна подія. Раптом захотіли - і в певному режимі окремі люди прийняли заявку на патент, промисловий зразок закордонного паспорта України, запатентували всю символіку держави і почали перераховувати собі за це гроші! Тож запитання більше до влади, яка допустила це, починаючи з 2005 р. З точки зору бізнесмена, якщо влада їм це дозволяла - вони це робили.
- Ваше ставлення до запатентованих "ЄДАПСом" державних символів. Поки була система авторських свідоцтв, які захищали паспорт, права "ЄДАПСу" неможливо було з юридичного погляду посунути з ринку. Бо тільки він мав у своєму розпорядженні цю конкурентну перевагу. Як тепер ви виробляєте паспорт із точки зору авторських прав "ЄДАПСу"? Продовжуєте платити панові Сидоренку за використання зображення герба України й інших елементів державної символіки в закордонному паспорті?
- Це взагалі виключено. Я ж не божевільний, щоб за герб України переказувати комусь гроші! Бо якийсь чиновник надав приватній структурі і приватним особам, які проживають за кордоном, таке право й авторське свідоцтво.
- Це правова колізія. Власник "ЄДАПСу" Сидоренко на вас може подати до суду.
- Нехай подає. У нього завжди є таке право. Я не заперечую. Однак проблеми швидше виникнуть не у поліграфкомбінату, а в того, хто видав таке безглузде авторське свідоцтво. Тому всерйоз обговорювати питання про те, що хтось запатентував речі, пов'язані з державною символікою, я не готовий. Саме обговорення цієї теми трохи дурнувато виглядає. Є непорушні речі. Звісно, є зовнішній вигляд документа, який має бути саме таким. Так, ми живемо в сучасному суспільстві, в якому на зображення видають патенти. Але власником державної символіки може бути тільки держава - в особі міністерств чи інших центральних органів влади. Підкреслюю - не державне підприємство, а тим більше не приватна особа. Тільки держава.
- Тобто ви нікому не збираєтеся переказувати гроші за патенти? Ні "ЄДАПСу", ні іншим особам, які, можливо, захочуть заявити свої авторські права на символіку документів?
- Платити за авторські свідоцтва на символіку паспортів України не будемо нікому. На думку моїх юристів, ми перебуваємо абсолютно в правовому полі.
- Чи встигне поліграфкомбінат до грудня - до саміту Україна-ЄС налагодити виробництво біометричних паспортів?
- Хочемо. Дуже.
- Якою буде вартість біометричного паспорта?
- Не готовий поки сказати.
- Пан Грицак заявляв, що вартість паспорта становитиме 350 грн.
- Думаю, що дешевше. Але сказати скільки - зараз справді не готовий. Треба провести низку заходів. Дуже багато залежить, яку інформацію заносити на чип біометричного паспорта. Від цього залежатиме його ціна. Можна, наприклад, одразу закупити чипи найбільшого обсягу - 80 кБ.
- Хіба впливає на ціну те, що записано на носії? Там же буде записано не бібліотеку Конгресу США, а певний набір обмежених даних. Якщо обсяг інформації вимірюється кілобайтами, для чипа це байдуже.
- Ми повинні розуміти, що будемо туди заносити. Потрібно заносити мінімальні дані: фотокартку, підпис, інші дані. А ще додатково - відбитки пальців, сітківку ока тощо. Для цього необхідне відповідне обладнання, яким треба оснастити всі підприємства, реєстраційні пункти в областях. Будуть потрібні також відповідні захисні механізми, програмне забезпечення. На сьогодні нема системи захисту цього паспорта. А вона, до речі, коштує грошей. У нас сьогодні є проекти дизайну паспорта, і є вже низка напрацювань. Потрібен також інший паспортний папір, інші захисні елементи, розташовані на самому паспорті. Все це впливає в кінцевому підсумку на ціну. Вартість не буде дорожчою за 350 грн. Але конкретну ціну я назвати поки що не готовий. Адже є наша ціна, а є ще й витрати Міграційної служби, яка повинна буде їх понести, щоб ввести в цю систему. У всякому разі ціна, сформована на цей паспорт, буде абсолютно прозорою.
- Чи є плани розширення діяльності поліграфкомбінату? Ви заберете у "ЄДАПСу" виробництво всіх видів документів, серед яких - і виробництво банківських карток? Адже тоді Сидоренкові можна буде згортати лавочку...
- Ми як державне підприємство повинні бути конкурентоспроможними на ринку. Нам, природно, дуже цікавий ринок банківських карток. Від початку всі роботи зі створення нової виробничої лінії ми виконували з урахуванням вимог платіжних систем Visa і MasterCard, тому що в них досить жорсткі вимоги, насамперед до безпеки, існуючої в цеху з виробництва цих документів. Наприклад, у них є вимога, що біля туалету мають висіти як мінімум дві камери, які фіксують вхід-вихід працівників. Або вимоги до сервера, до сейфа, де лежить уже готова продукція - там стіни мають бути зроблені з залізобетону завтовшки не менш як 15 см. Сам сейф не повинен доторкатися до зовнішніх стін. І тільки при виконанні цих вимог платіжні системи тебе сертифікують, щоб ти міг виробляти ці карти. До 1 серпня ми плануємо завершити виробничу лінію, щоб розпочати процедуру сертифікації за стандартами платіжних систем. Тому держава також стане учасником ринку виробництва банківських карт. У 2012 р. ми сплатили 135 млн грн податків, а в 2011-му - лише 57,5 млн. У 2011-му середня зарплата на підприємстві становила 5500 грн., а в 2012-му - вже 6500 грн. І я маю намір і надалі підвищувати всі наші фінансові показники і рівень зарплат за рахунок виходу на нові ринки
- Чи зможе "Україна" забрати всі контракти "ЄДАПСу" з держустановами на виробництво документів суворої звітності?
- Верховна Рада України на останній сесії ухвалила закон про внесення змін до деяких законодавчих актів "Про повернення контролю держави на виготовлення державних документів суворої звітності". Сенс цього закону в тому, щоб виробництво всіх документів, про які сьогодні йдеться в законі про Єдиний державний реєстр, і всіх документів, якими оформляється надання адміністративних послуг, передати на друк на поліграфкомбінат "Україна". Даний закон підписаний головою Верховної Ради і переданий на підпис президенту. Сподіваюся, президент підпише цей закон. Я слідкував за його внесенням і голосуванням. Наші опозиційні фракції, котрі борються, за їхніми словами, за світле майбутнє, всі як один або не голосували або голосували "проти". Було вигадано безліч відмовок і причин, чому не голосували "за". Нібито передача поліграфкомбінату з-під контролю Мінфіну під контроль Нацбанку робиться для того, щоб узяти під контроль друк бюлетенів і випускати "ліві" бюлетені... Це ж на межі шизофренії.
- А як організовано контроль за виробництвом бюлетенів?
- Виробити "ліві" бюлетені на поліграфкомбінаті "Україна" неможливо. Система безпеки режиму та контролю звітності, встановлена на поліграфкомбінаті, - такого ж плану, як на банкнотній фабриці Національного банку. Це все одно, що безконтрольно друкувати гроші і виносити їх у сумках. У процесі виробництва бюлетенів і будь-якої іншої продукції на поліграфкомбінаті "Україна" безпосередньо беруть участь виробничники в кількості близько 400 осіб із повним контролем, перерахунком продукції, аркушів. І якщо якийсь аркуш у машині порвався, за всіма нашими інструкціями потрібно склеїти його скотчем, щоб видно було, що він повністю відповідає тому, яким був. Після закінчення роботи жодного папірця в цеху не залишається. Друкар усе має здати під розпис. Окрім комп'ютерної системи, все перераховується і під розпис здається комірнику. Вранці приходить комірник і видає все це заново. На кожному етапі відбувається перерахунок. Тож виробити "ліві" бюлетені взагалі неможливо.
- Не будемо більше про неможливе. Будемо говорити фактами. Наприклад, глава Мінздоху Клименко щодня стверджує: у нас неможливо виробляти нелегальний спирт, неможливо працювати через конверт-центри, неможлива контрабанда. А на практиці його підлеглі продовжують усе це "кришувати".
- У нас абсолютно всі журналісти беруть гроші за статті.
- Цікаво. А кому й скільки ви заплатили за це і попередні інтерв'ю в нашій газеті? Та й виправдовувати корупцію держслужбовців і грабунок держбюджету посиланням на журналістів...
- Ні. Я цією провокаційною заявою хотів сказати, що не можна огульно всіх міряти під один гребінець. Бо всі наші чиновники, міліціонери, держслужбовці не прилетіли з Марса, а виросли в нашому суспільстві, разом із нами. Існують якісь проблеми, які або вирішуються, або не вирішуються.
- Те, що вони виросли в нашому суспільстві, не звільняє чиновників від кримінальної відповідальності.
- Про депутатські претензії я скажу так: на останніх виборах було створено комісію з трьох народних депутатів - у тому числі від опозиції там був Віктор Уколов. Вони прийшли на початок виробництва бюлетенів. Я їм показав абсолютно весь процес, починаючи з відділу дизайну і закінчуючи виготовленням упаковки бюлетенів. Природно, у них був доступ до будь-якого приміщення. Вони все це подивилися, сказали, що все це їх улаштовує - і більше я їх не бачив. Вони переконалися, що виробництво "лівих" бюлетенів неможливе. Ми до такої міри відкриті, особливо в період виробництва бюлетенів, що готові приймати будь-яку кількість представників кожної фракції, причому щодня і щоночі, з метою контролю виробництва бюлетенів на будь-якому етапі, якщо вони мають таке бажання. А все інше - безпідставні звинувачення.