Цього тижня регламентний комітет Верховної Ради почав розглядати подання про зняття депутатської недоторканності з п'яти народних обранців, що їх до парламенту вніс генпрокурор Юрій Луценко.
Шосте подання, стосовно представника Опозиційного блоку Михайла Добкіна, згодом також обговорять на комітеті. Але спершу він повинен надати пояснення стосовно викладених у документі фактів.
Спробуємо розібратися, які перспективи в кожного з подань після жвавих дебатів і кого справді можуть позбавити депутатського імунітету вже наступного тижня.
Комітетський "день бабака"
Першим розглядалося подання стосовно представника "Народного фронту" Євгена Дейдея. Понеділок, як кажуть, день тяжкий. Це підтвердилося доволі емоційним обговоренням у регламентному комітеті, який наразі очолює права рука екс-нардепа Миколи Мартиненка Павло Пинзеник.
Нагадаємо, Євгена Дейдея звинувачують у незаконному збагаченні: походження коштів, витрачених на придбання двох люксових позашляховиків Audi Q7 та нерухомості в столиці, цілком незрозуміле, бо суми вочевидь не комутуються з доходами, зазначеними в декларації.
Під час дебатів з'ясувалися цікаві деталі стосовно позики, оформленої на дружину нардепа Інгу Дейдей. Позику начебто надав помічник нардепа Дениса Дзензерського Ігорь Лінчевський. При цьому співробітники НАБУ і САП у процесі стеження за Лінчевським записали його розмови, де той зізнається, що не знає ні про суму позики, ні про те, як про це потрібно розповідати. Також з плівок зрозуміло, що помічник Дзензерського не знайомий з людиною, якій позичив кілька мільйонів гривень.
Тим часом самого Дейдея розгляд подання не дуже засмучував. Це він намагався демонструвати напрочуд яскраво. Згодом фігурант подання дістав "козирну карту", заявивши, що незабаром Лінчевський прийде в комітет надати пояснення. Це неабияк схвилювало добру половину присутніх, а особливо - генпрокурора Луценка, який перепитав про доцільність виклику свідків. Прийшовши до комітету, Лінчевський підтвердив надання коштів дружині Дейдея, за які нібито й було придбано активи, що викликали запитання у правоохоронців.
Трохи згодом, після консультацій у кабінеті, в.о. голови комітету Павло Пинзеник оголосив про необґрунтованість викладених генпрокуратурою фактів.
У вівторок розглядалося друге подання, цього разу стосовно представника депутатської групи "Воля народу" Олеся Довгого. Його звинувачують в оборудці з незаконним виділенням 100 га землі на території заповідника "Жуків острів" під час перебування Довгого на посаді секретаря Київради. Подеколи словесні баталії між генпрокурором Луценком і нардепом Довгим більше нагадували емоційну перепалку, ніж розгляд подання по суті. Хоча завершилося все аналогічно, як і в понеділок. Комітет знову не погодився з обґрунтованістю викладених фактів. Як наслідок, внесення подання на голосування до парламентської зали залишається у віданні спікера Верховної Ради Андрія Парубія.
У середу члени регламентного комітету розпочали розгляд подання щодо Андрія Лозового, якого правоохоронці звинувачують у несплаті податків. Серед усіх кримінальних проваджень саме цей кейс здавався найменш проблематичним для члена парламенту, стосовно якого генпрокурор вніс подання.
Ба більше, склалося враження, що формулювання "незаконне збагачення" умисно змінено на більш м'яке "умисна несплата податків". Річ у тому, що ст. 368-2 ("незаконне збагачення") передбачає більш жорстку санкцію в порівнянні зі штрафом, що передбачений ст. 212 ("несплата податків"). Чому генпрокурор обрав саме такий формат притягнення до відповідальності соратника Олега Ляшка, залишиться таємницею навіть попри слова Луценка про недостатність доказів стосовно інкримінування тяжчого злочину.
Ситуація з Лозовим досить типова для багатьох публічних службовців. Незрозуміло, яким чином парламентар надбав колосальну кількість майна, жодного дня не працюючи у бізнес-структурах. У його е-декларації знаходимо колекцію картин і антикварних виробів, кілька коштовних швейцарських годинників, колекцію вин, а також готівку в розмірі 30 тис. дол. США, 150 000 тис. євро та 700 тис. грн. Показово, що в ході розслідування ГПУ ідентифікувало майна на суму 8,6 млн грн. Неперевершений результат для молодого парламентаря, який за період 2007-2015 років офіційно заробив 234 тис. грн.
Під час дебатів у регламентному комітеті прозвучала сума, яку Лозовой не сплатив до бюджету. Вона дорівнює 1,8 млн грн. Обговорення цього подання більше нагадувало розмови на провінційному базарі. Особливе враження справила "азірівка" з уст одного з адвокатів Лозового, що неабияк потішив своєрідним уживанням українських слів у стилі екс-прем'єра Миколи Азарова.
У результаті тривалої дискусії комітет визнав подання законним, проте знову ж таки недостатньо обґрунтованим. Тому цей документ переспрямували до спікера Парубія, щоб той сам вирішував подальшу долю подання стосовно нардепа-ляшківця.
У четвер члени регламентного комітету заслуховували подання щодо "фронтовика" Максима Полякова, який разом зі своїм партнером у "бурштиновій справі" Бориславом Розенблатом підозрюється в отриманні хабара та зловживанні службовим становищем. Позицію Генпрокуратури знову особисто репрезентував її очільник Юрій Луценко. Було видно, що депутати стомилися спостерігати одноманітні перепалки четвертий день поспіль.
Частина оперативного відео САП і НАБУ
Як і напередодні, заслухавши генпрокурора та безпосереднього фігуранта "бурштинової справи" Полякова, члени регламентного комітету знову дійшли висновку, що подання ГПУ є недостатньо обґрунтованим.
Однак, розгляд справи члена БПП Борислава Розенблата здивував усіх. Представники ГПУ і САП продемонстрували відео-докази зловживання Розенблатом його службовим становищем і вимаганням хабарів. Цей фактор було вже неможливо проігнорувати. Таку точку зору поділяє і впливовий нардеп Олександр Грановський, який, за нашими даними, намагався врятувати Розенблата. "Кіно" відіграло ключову роль, зазначив близький до президента Грановський.
Як наслідок, регламентний комітет схвалив всі три вимоги Генпрокуратури - притягнення до кримінальної відповідальності, затримання і арешт Борислава Розенблата.
Єдиним, кого на цьому тижні оминула участь у комітетських слуханнях, став нардеп від Опоблоку Михайло Добкін. Кримінальне провадження, де він перебуває у статусі ключового фігуранта, стосується виділення 654 га землі в Харкові, яка лише за номінальною оцінкою коштувала близько 4 млрд грн. Прокурорські чини інкримінували екс-меру Харкова зловживання службовим становищем з метою виділення земельних ділянок на кооперативи з сумнівними засновниками.
Подання на Добкіна трохи врівноважує ситуацію, бо таким чином під "дамоклів меч" Юрія Луценка потрапляють представники майже всіх політичних сил. Ба більше, у четвер очільник ГПУ заявив, що вони готові ініціювати зняття депутатського імунітету ще з одного парламентаря - Євгена Бакуліна. Останній не тільки представляє Опозиційний блок, а й близький до лідера відповідної фракції Юрія Бойка. Бакуліну інкримінують злочин, пов'язаний із закупівлею нафтобурових установок для "Чорноморнафтогазу", коли було переплачено кількасот мільйонів доларів.
Чим закінчиться епопея з "недоторканними"?
Кожен з народних обранців проходить за різними кримінальними провадженнями, які розпочато за фактами абсолютно різних злочинів. Єдиними, хто виділяється на цьому тлі, є Борислав Розенблат і Максим Поляков, бо обидва фігурують у гучній "бурштиновій справі" і проходять за серйозними статтями Кримінального кодексу.
Наразі по цих шести поданнях своєрідний "вододіл" проходить між тими, за кого "вписалися" представники топ-політикуму, і тими, кого не шкода "пустити під ніж". За нашими даними, емоційний розгляд подання щодо Євгена Дейдея ніяк не вплине на підтримку політиків-важковаговиків. За нього вступився все ще могутній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Другим, хто уникне зняття недоторканності, може стати соратник Ляшка Андрій Лозовой. Щодо нього ситуація проста - доказова база більше відповідає статті про незаконне збагачення, ніж про несплату податків. Тому підтримувати зняття "імунітету" з Лозового буде нелогічно через нерелевантність суті і форми подання. Ба більше, Лозовой далеко не остання людина для Олега Ляшка, а тому вони спробують учергове "виторгувати" позитивний для себе розклад, згодом розрахувавшись голосуванням за президентські ініціативи.
Непроста ситуація склалася навколо Олеся Довгого. Джерела свідчать, що Генпрокуратура спробує змінити інкриміновану йому статтю. Це буде зроблено для того, щоб Довгий не уникнув відповідальності за спливом строків давності. Немає сумнівів, що Луценко докладе всіх зусиль задля доведення цієї принципової для нього справи до логічного завершення.
Щодо Борислава Розенблата і Максима Полякова ситуація складніша. Яскравих сигналів з Банкової стосовно плану порятунку обох не чутно.
Очільник Генпрокуратури, наскільки відомо, роздратований відсутністю належної підтримки з боку адміністрації президента. Проте рішуче "бити глечики" з президентом Луценко все ж таки не готовий, бо досі сподівається на пропозицію вже цієї осені очолити уряд.
Найпростішою мішенню для зняття недоторканності стане екс-регіонал Михайло Добкін, стосовно якого, за попередніми даними, навіть рідна фракція вписуватися поки що не збирається. І в цьому напрямку Юрій Віталійович неабияк працюватиме на результат, торпедуючи депутатський імунітет депутата з "нудним обличчям".