Українські банки розповіли про очікування щодо зміни облікової ставки НБУ: чи будуть дешевшати кредити

Поділитися
Українські банки розповіли про очікування щодо зміни облікової ставки НБУ: чи будуть дешевшати кредити © Національний банк України/facebook.com
Оцінку ринку дали декілька провідних банківських установ України

Банківські установи, оцінюючи перспективу зміни облікової ставки, говорять про те, що вона, ймовірно, залишиться на поточному рівні. Це може бути пов'язано з тим, що економіка наразі перебуває в черговій інфляційній хвилі. Тому рішення щодо “заморожування” облікової ставки НБУ має стабілізувати зміни у споживчих цінах та інфляції виробничих товарів. Відповідні прогнози опублікував “Інтерфакс-Україна” з посиланням на позицію декількох представників банків – Райффайзен Банк, Правекс Банк, Юнекс Банк, ОТП.

Більшість опитаних агентством представників банків вважають, що на ближчий період зміна облікової ставки з показника 13% річних не передбачається. Ключова проблема яку може вирішувати збереження поточної ставки – червневі показники інфляції.

Додатковим фактором, який може впливати на ухвалення рішення щодо збереження облікової ставки, а відповідно і збереження умов кредитування для громадян та бізнесу, є зростання вартості енергоносіїв, а також оновлений рівень оподаткування і акцизних платежів. Частково вплине на ухвалення рішення і відчутне подешевшання національної валюти.

Частина експертів схиляється до того, що Національний банк формально продовжить політику пом'якшення регуляції і спробує зменшити облікову ставку, проте на суто символічний рівень – максимум 0,5%. Це могло б дозволити переконати зовнішніх економічних партнерів у стабільності банківської системи та регульованості фінансового ринку, водночас несуттєво вплине на роботу економіки чи інфляційні процеси.

Єдиним представником банківської системи, які були опитані виданням, що вважає зменшення облікової ставки дуже імовірною подією, є представник банку “ОТП”. На думку аналітика ОТП, зменшення облікової ставки до 12,5% цілком можливе, оскільки інфляційний процес хоча і прискорився, проте є значно нижчим, ніж заявлений у контрольних показниках Національного банку. Таким чином, виправданий ризик зростання, навіть у мінімальному обсязі, інфляційних процесів допустимий, оскільки економіка отримує додаткові можливості щодо відновлення і активізації економічної діяльності в цілому. Також, на думку експерта, зниження облікової ставки до кінця року можливе навіть до рівня 10,5%, якщо відповідні інфляційні або воєнні ризики не будуть занадто активно впливати на рішення Національного банку.

На користь рішення щодо збереження облікової ставки є аргументи щодо вагомих макроекономічних показників – привабливість депозитів у національній валюті та необхідність уникнути нового знецінення грошей.

Як повідомлялось раніше, правління Національного банку України 14 червня 2024 року ухвалило рішення знизити облікову ставку на 0,5% до 13%. Це рішення Правління НБУ мотивувало поточним балансом ризиків, стриманими показниками інфляції та триваючим поліпшенням інфляційних очікувань. Зниження облікової ставки узгоджується зі збереженням захисту гривневих заощаджень від інфляції та водночас сприятиме, на думку експертів НБУ, пожвавленню кредитування, що важливо для відновлення економіки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі