Розпродаж без гарантій

Поділитися
Через півтора року після введення тимчасової адміністрації у "ВіЕйБі Банк" Олега Бахматюка Фонд гарантування вкладів фізосіб нарешті виставив на продаж один із найліквідніших його активів - лізингову компанію з активами в 150 млн грн. Однак, як і в історії із введенням тимчасової адміністрації у "ВіЕйБі Банк" (активи якого Бахматюку дали перевести у "Фінансову ініціативу", а потім вивести під рефінансування НБУ), спроба продати лізингову компанію спричинила скандал.

Через півтора року після введення тимчасової адміністрації у "ВіЕйБі Банк" Олега Бахматюка Фонд гарантування вкладів фізосіб нарешті виставив на продаж один із найліквідніших його активів - лізингову компанію з активами в 150 млн грн. Однак, як і в історії із введенням тимчасової адміністрації у "ВіЕйБі Банк" (активи якого Бахматюку дали перевести у "Фінансову ініціативу", а потім вивести під рефінансування НБУ), спроба продати лізингову компанію спричинила скандал.

Про рішення продати ряд активів "ВіЕйБі Банку" Фонд гарантування повідомив 4 лютого ц.р. на своєму веб-сайті: до портфеля виставлених на аукціон лотів увійшли акції "ВіЕйБі Лізинг", "ВіЕйБі Груп", "ВіЕйБі Ессет менеджмент" і "ВіЕйБі Експрес". Стартову ціну 100% акцій усіх цих компаній у фонді визначили в 50,5 млн грн. Чим зумовлена така ціна, невідомо, але згідно з даними у відкритих джерелах орієнтовний розмір активів тільки компанії "ВіЕйБі Лізинг" становив близько 150 млн грн. Більш того, у неофіційних розмовах колишні співробітники "ВіЕйБі Банку" стверджували, що це мало не єдиний актив, який досвідчений аграрій не встиг вивести з банку перед тим, як у нього було введено тимчасову адміністрацію НБУ.

На думку учасників ринку, запропонована фондом процедура повністю не відповідає нормальній ринковій практиці угод злиття й поглинання (M&A). А умови конкурсу настільки непрозорі, що жоден незалежний покупець не ризикне взяти участь у конкурсі, не маючи можливості визначити справедливу вартість активів і характер супутніх ризиків. Сміливо брати участь у торгах зможуть лише особи, які володіють інсайдерською інформацією, - колишні власники або особи, що незаконно одержали інформацію від співробітників фонду. У результаті в умовах відсутності реальної конкуренції актив продадуть за заниженою ціною, а вкладники "ВіЕйБі" втратять можливість одержати компенсацію.

Портфель "ВіЕйБі Лізинг" - це легкові, комерційні автомобілі, а також сільськогосподарська техніка (комбайни, трактори, вантажівки), яка купувалася на компанію для наступної передачі в оренду аграрним підприємствам, що входять до групи Ukrlanfarming Бахматюка. Оскільки його підприємства постійно були комусь боржниками, то такий спосіб забезпечення фермерських господарств сільгосптехнікою був найменш ризиковим.

Після введення тимчасової адміністрації в "ВіЕйБі Банк" у Фонду гарантування вкладів було як мінімум кілька пропозицій про продаж активів дочірньої лізингової компанії. Зокрема, ще в лютому 2015-го офіційну пропозицію фонду зробила компанія "ОТП Лізинг". Однак тимчасовий адміністратор, а потім і ліквідатор на цю угоду не пішли. Більш того, чомусь затрималися із проведенням аукціону з продажу цього активу аж на півтора року (тимчасову адміністрацію було введено в банк у листопаді 2014-го).

Керівник IТ-департаменту Приватбанку Дмитро Дубілет говорить, що активи - дуже швидкопсувний товар. Тобто що більше минає часу з моменту введення в банк тимчасової адміністрації до початку продажу активів, то нижчою буде їхня ціна. Що особливо актуально для техніки, яка за півтора року, напевно, встигла добре попрацювати на бізнес Бахматюка.

Ще один цікавий момент - встановлені фондом терміни продажу лота і його формування. Запропоновані фондом у пакеті з лізинговою компанією акції "ВіЕйБі Груп", "ВіЕйБі Ессет менеджмент" і "ВіЕйБі Експрес" ніякої цінності, на думку учасників ринку, не мають. І оформлені в один лот з "ВіЕйБі Лізинг" або для того, щоб ускладнити потенційним покупцям оцінку кожного активу окремо, або для того, щоб "замилити" ціноутворення.

Безумовно, 150 млн грн активів - це невеликий портфель, який при особливому інтересі можна вивчити за кілька тижнів, які Фонд гарантування за паперами і відвів усім охочим взяти участь у конкурсі. Але ніяких документів, окрім згорнутого акта оцінки, убогої презентації, представленої на майданчику проведення електронних торгів, надати покупцям у фонді не змогли. Більш того, через тиждень після оголошення аукціону співробітник Фонду гарантування Іван Аличев повідомив покупцям, що дотепер не вирішили, яку ж інформацію надавати, і просив зателефонувати пізніше.

"У таких умовах аналіз активів мав розтягнутися на невизначений термін", - говорить представник об'єднаної ініціативної групи вкладників проблемних банків Герман Панікар. При цьому він зазначає, що інтереси одного з покупців активів "ВіЕйБі Лізинг" представляла компанія Finpoint Сергія Будкіна, яка зацікавлена в максимально стислих строках і відсутності конкуренції. "Свідомо встановлюються такі терміни, які навіть у теорії не дають можливості закрити угоду", - говорить Г.Панікар,який брав участь у конкурсі на посаду директора з продажу активів проблемних банків ФГВФО. За даними DT.UA, клієнтом Finpoint у цій угоді може виступати сам Бахматюк.

За формування лота й розробку умов аукціону відповідав заступник директора розпорядника Фонду гарантування вкладів Андрій Кияк. Але після того, як інформація про підготовку угоди стала предметом активного обговорення в соцмережах (її розмістив у себе на facebook-сторінці журналіст Олександр Дубинський), проведення аукціону опинилося під сумнівом. Герман Панікар говорить, що громадські організації та об'єднання вкладників звернулися до фонду з проханням запровадити мораторій на проведення продажів заставного майна, поки не буде розроблено відповідної нормативної бази для якісної оцінки й формування умов проведення аукціону.

Крім того, О.Дубинський написав, що директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін нібито вже вимагав переглянути умови аукціону з продажу активів "ВіЕйБі Банку" у частині термінів і розкриття інформації та попросив підключитися до розробки нових правил Юлію Берещенко, яка очолює у фонді департамент консолідованих продажів активів проблемних банків. "Працюємо над новими процедурами", - написала Юлія Берещенко в соцмережах.

Тим часом вирішення одного скандального питання не знімає загальних претензій до діяльності Фонду гарантування вкладів не тільки в частині реалізації майна проблемних банків, але й у частині звітності ліквідаторів перед фондом. Наприклад, за даними звітності ліквідатора банку "Форум" Ірини Ларченко, активи фінустанови за 2014 р. скоротилися на 8 млрд грн. При цьому учасники ініціативної групи вкладників банку звертають увагу на завищену вартість оренди складів для зберігання майна банку, списання на мийні засоби 30–40 тис. грн на місяць і таких самих сум на паливо.

DT.UA звернулося до директора-розпорядника ФГВФО Костянтина Ворушиліна з проханням прокоментувати питання, що виникають до дій фонду. Наводимо відповідь, отриману нами від прес-служби держустанови буквально перед відправленням номера до друку:

"Відповідно до чинного законодавства, активи неплатоспроможних банків продаються тільки після затвердження виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів ліквідаційної маси, тобто під час ліквідації.

Ліквідаційна маса "ВіЕйБі Банку" була затверджена 21 вересня 2015 р. Щодо компанії "ВіЕйБі Лізинг" було проведено аналіз портфеля, здійснено кроки з реструктуризації заборгованостей, зі зменшення частки проблемного портфеля (а він становить порядку 55%), одним словом, було зроблено все необхідне для збереження працюючого активу, який виставлений на продаж за початковою вартістю - 50 млн грн. Ця сума становить близько 1,5 статутного капіталу компанії.

Після початку процедури організації продажів були проведені всі необхідні заходи - рекламні й маркетингові, інформація розміщена на сайті банку, фонду й біржі.

Відкрита кімната даних для потенційних інвесторів для вивчення необхідних документів і звітності компанії (інформація про компанію і бізнес - від статутних документів до фінансової звітності та до портфеля активів). На сьогодні в ній працюють шість потенційних інвесторів. Загалом, ми відзначаємо високий інтерес з боку значущих учасників фінансового ринку".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі