Яким буде курс долара до кінця року та в чому зберігати гроші. Поради українцям

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Яким буде курс долара до кінця року та в чому зберігати гроші. Поради українцям © depositphotos/Ruslan-Lytvyn

У 2024 році українці зіштовхнуться з новими викликами та реаліями на ринку заощаджень. Попередній рік був сприятливим для отримання високих реальних відсоткових ставок за гривневими вкладами та державними облігаціями завдяки суттєвому сповільненню інфляції в Україні з 26,6 до 5,1%. Однак цього року ситуація кардинально змінюється, що потребує більш ретельного підходу до управління власними грошима.

Національний банк України знизив облікову ставку до 14,5%, тоді як річна інфляція в лютому впала до 4,3%. Проте, згідно з прогнозами, до кінця 2024 року інфляція може розігнатися до 7%, що значно знизить реальну прибутковість банківських вкладів у гривні до 3–4% річних. Тож 2024 рік вимагає більш агресивної стратегії для збереження заощаджень громадян. Торік високі реальні відсоткові ставки (номінальна ставка мінус інфляція) за гривневими вкладами та державними облігаціями були забезпечені нетипово різким сповільненням інфляції в Україні, яке вже не повториться за нинішніх показників.

За облікової ставки НБУ на рівні 25%, яка діяла до кінця липня 2023 року, можна було отримати більш як 10% річних понад інфляцію на гривневі вклади. Тепер про такі високі доходи можна лише мріяти.

На додачу ми бачимо певну вразливість до валютних ризиків і потенційних втрат у разі девальвації гривні. Незважаючи на прогнози Національного банку України щодо помірного знецінення гривні до кінця 2024 року, існують серйозні ризики більш суттєвої девальвації національної валюти. Дефіцит зовнішньої торгівлі України товарами перевищив торік 27 млрд дол., за даними Держстату. Негативне сальдо зовнішньої торгівлі України товарами 2023 року зросло у 2,5 разу порівняно з 2022-м — до 27,38 млрд дол. з 11 млрд. Такий дисбаланс між експортом та імпортом зберігся через високі ціни на енергоресурси, зростання витрат на оборонні потреби та відновлення пошкодженої інфраструктури після масштабних російських ракетних обстрілів. Нездатність вчасно нарощувати експортні надходження для покриття імпорту може посилити девальваційний тиск на гривню, провокуючи спекулятивні атаки на валютний ринок.

Якщо станеться валютний форс-мажор, навіть невеликий, ослаблення гривні призведе до зростання інфляції вище заявленого НБУ рівня. Тоді доходи від гривневих банківських вкладів у реальному вираженні стануть збитками.

На ринку ОВДП ситуація виглядає кращою. У березні 2024 року можна було знайти гривневі облігації з прибутковістю в 16% річних. Податки за ОВДП не стягуються, але є комісії великих банків, через які їх купують. З урахуванням цього номінальна прибутковість становитиме близько 14% річних. Навіть при інфляції в 7% реальна прибутковість становитиме 7% на рік, тобто приблизно вдвічі більше, ніж у банківських вкладів.

Окрім гривневих ОВДП, варто розглянути і доларові. За ними можна знайти прибутковість у 5% річних. Очікується, що річна інфляція в США до кінця року впаде з 3,2 до 2,3%. Реальна прибутковість доларових ОВДП тоді становитиме 2,7% річних. Це невелика сума, але цей дохід захищений від валютних ризиків, які є досить високими.

У базовому сценарії долар США до кінця 2024 року може подорожчати ще на 7–8%, до позначки 42,50 грн за долар. Якщо це станеться, то з урахуванням переоцінки саме валютні ОВДП покажуть найкращу динаміку. Їхня реальна прибутковість може досягати 9–10% річних. У крайньому випадку можна розділити кошти порівну між гривневими і доларовими цінними паперами. Тоді додатна реальна прибутковість у 3–4% річних буде гарантована.

Якщо можливості придбати ОВДП немає, тоді варто розглянути комбінування валютних і гривневих банківських вкладів. Ставка за доларовими вкладами мізерна, але якщо гривня подешевшає до долара, як очікується, то на валютній переоцінці можна буде якщо не заробити, то принаймні не втратити.

Нагадаю, що в умовах підвищених ризиків і невизначеності диверсифікація заощаджень стає вкрай важливою для збереження реальної купівельної спроможності коштів. Розподіл активів між різними валютами, такими як гривня та долар США, та різними інструментами, як депозити чи ОВДП, дає можливість частково захиститися від девальвації національної валюти. Додатково можна розглянути альтернативні інструменти, як-от нерухомість чи навіть криптовалюти, для максимальної диверсифікації. Такий комплексний підхід до управління заощадженнями дозволяє знизити ризики втрати реальної вартості накопичень і забезпечити збереження фінансових резервів у довгостроковій перспективі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі