«Продавай у травні та йди». На що натякає всім Федеральний резерв США

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
«Продавай у травні та йди». На що натякає всім Федеральний резерв США © depositphotos/lucidology.com

Федеральна резервна система (ФРС) зберегла процентну ставку за федеральними кредитними коштами на рівні 5,25−5,5% річних, залишивши її на 23-річному максимумі. У ФРС свої мотиви — вони намагаються досягти цільового показника інфляції у 2% і занепокоєні через власні баланси, скорочуючи на них обсяги держоблігацій та іпотечних цінних паперів. Але їхнє рішення щодо ставки ніколи не бувають суто внутрішніми і завжди впливають на глобальні фінанси.

У світі фінансів за травнем закріпилася погана слава. Вона сягає корінням у британську традицію, згідно з якою у лондонських банкірів і торговців було заведено з приходом весняного тепла їхати за місто і не повертатися назад, поки спека не спаде — до другої половини вересня. Тож саме там спочатку з'явилася фраза «Продавай у травні та йди, а повертайся в День святого Леджера». Пізніше, коли статус головної економіки світу перейшов від Британської імперії до США, цей вираз в усіченому вигляді перекочував на Уолл-стріт — «Продавай у травні та йди». І хоча зараз багато хто вважає це правило анахронізмом, невблаганна статистика і надалі підтверджує його дієвість. Прибутковість інвестицій в акції досі з осені по квітень включно в три-чотири рази перевищує прибутковість тих же інвестицій з травня по жовтень.

Тобто інвестори в переважній більшості випадків можуть продати акції на початку травня, купити на ці гроші короткострокові облігації або навіть покласти їх на короткостроковий банківський депозит і спокійно відпочивати до осені. Прибутковість портфеля буде не гіршою, а можливо, навіть кращою, ніж якби вони залишилися на ринку акцій.

Це не означає, що в травні на фондових ринках обов'язково має відбутися спад. За статистикою, середня прибутковість у травні і червні хоч й істотно знижується, але залишається позитивною. Однак в історії є достатньо випадків, коли травневі спади стають більш драматичними. Не можна виключати, що 2024 рік — якраз такий кейс, бо період високих ставок неочікувано затягнувся.

 

Засідання ФРС у День праці

На жаль для інвесторів, підстави для зниження головного фондового індексу в світі S&P 500 зараз є. Остання хвиля підвищення бенчмарка від 27 жовтня 2023 року, схоже, закінчилася. Зростання становило 28%. Але з початку квітня індекс S&P 500 уже знизився на 6,5%.

У жовтні 2023 року ФРС просигналізувала про завершення циклу підвищення облікової ставки. Це і стало тригером для ралі S&P 500. Тепер ситуація зворотна — через несподіване зростання інфляції в США в лютому ФРС почала переносити момент зниження процентної ставки.

Інвестори сподівалися, що перенесення не будуть довгими і в червні все ж таки почнеться пом'якшення монетарної політики. Але в березні розгін інфляції в США тривав, і в учасників торгів з'явилися сумніви не тільки в червневому зниженні ставки, але і в тому, що це зниження взагалі відбудеться 2024 року.

Це різка зміна очікувань. Не драматична, але її достатньо, щоб серйозна корекція індексу S&P 500 втілилася у життя. Дуже може бути, що рішення ФРС про збереження високої ставки мотивуватиме прискорити продаж акцій або провести його плавно через увесь травень.

У першому випадку індекс S&P 500 знизиться ще на 9–10%. Тоді спад із початку квітня становитиме близько 14–15%. Це серйозна корекція, яка охолодить американську економіку і хвилями розійдеться по всьому світу. Економічна активність знизиться скрізь. Сировина піде вниз, що засмутить не лише інвесторів, а й нас із вами, бо основа нашої економіки — це сировинний експорт, і його вартість напряму визначає обсяги надходження валюти в Україну, а значить, і курс національної валюти на внутрішньому ринку. При цьому долар США не лише в Україні, а й загалом до інших валют подорожчає на 3–5%.

В іншому випадку, при плавному зниженні індексу S&P 500 у травні, ситуація буде набагато м'якшою, уповільнення ділової активності буде невеликим, як і спад сировини та зростання американської валюти.

 

Інфляція в США з 15 травня

Окремо, але не менш визначально на фінансовий світ впливатиме квітнева інфляційна статистика США, публікацію якої очікуємо 15 травня. Саме інфляція є ключовим елементом прийняття рішень ФРС. Вона і вплинула на тон риторики на засіданні 1 травня.

Помилки в логіці тут немає. У регулятора звіт з'являється набагато раніше його офіційної публікації. Оскільки коментарі ФРС за підсумками зустрічі 1 травня були доволі жорсткими, вочевидь, інфляційний тиск у США продовжив збільшуватися. Для ринків це вже є сигналом для прискорення продажів акцій, а 15 травня вони просто впевняться у цьому. Але, сподіваємося, не запанікують.

Якщо індекс S&P 500 зазнає серйозної корекції на 14–15%, це матиме негативні наслідки для світової економіки. Своєю чергою погіршення економічної ситуації в світі ускладнить залучення зовнішнього фінансування для України, оскільки інвестори стануть більш обережними та менш схильними до ризику, що, відповідно, сповільнить усі фінансові процеси та глобальну економіку. Це може негативно вплинути на фінансову підтримку з боку міжнародних партнерів, а також ускладнити доступ українських компаній та уряду до міжнародних ринків капіталу.

З іншого боку, якщо корекція на ринку буде поступовою та менш драматичною, вплив на Україну також буде більш помірним. Але в будь-якому разі очікується певне уповільнення економічної активності та зниження цін на сировинні товари.

 

Поради інвесторам у такій ситуації

По-перше, диверсифікація портфеля. У періоди підвищеної волатильності на ринках важливо не тримати все, що маєте, в одному класі активів або секторі. Диверсифікація допоможе знизити ризики та мінімізувати втрати.

По-друге, інвестування в захищені активи. Під час економічної турбулентності та невизначеності інвестори часто шукають притулок у таких активах, як золото чи державні облігації. Тут завжди треба пам’ятати, що мета інвестицій — насамперед захист грошей від коливань ринку, а вже потім заробіток.

По-третє, пошук можливостей у секторах, стійких до економічних циклів. Насправді не всі сектори підпадають під впливи ринкових коливань. Товари повсякденного попиту, фармацевтика чи енергетика, наприклад, зазвичай демонструють більшу стійкість у періоди економічного спаду. Перерозподіл інвестицій на користь цих секторів може бути розумним кроком у поточній ситуації.

Незважаючи на виклики, з якими може зіштовхнутися світова економіка, інвестори, які дотримуватимуться цих трьох нескладних правил, матимуть кращі шанси пережити турбулентний період із мінімальними втратами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі