Депозити знову приносять дохід — до 12% чистого прибутку

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Депозити знову приносять дохід — до 12% чистого прибутку © depositphotos/ilixe48

Для тих українців, які 2023 року, повіривши у вітчизняну банківську систему та стабільність національної валюти, відкрили депозит у гривні, рік виявився досить вдалим. За облікової ставки НБУ на початок року в 25% відсоткові ставки за депозитами в багатьох банках сягали 20% річних. А з урахуванням того, що долар за підсумками року навіть подешевшав, а темпи інфляції рекордно знизилися практично до 5%, гривневі депозити принесли більшості вкладників реальний дохід від 10 до 20%. Зважаючи на все, цього року гривневі депозити також залишаться одним із найпривабливіших інструментів збереження заощаджень. Вони не лише захистять від інфляції, а й збережуть дохідність, яку вітчизняні банкіри в найпесимістичнішому прогнозі оцінюють у 5%, а за певних умов можуть принести й 10–12% чистого прибутку.

 

Низька інфляція й високі ставки

Зростання сум депозитних вкладів в українських банках за 2023 рік на 26% доводить, що українці правильно оцінили нинішні тенденції й не втратили довіри до банківської системи навіть за умов повномасштабної війни.

Нагадаємо, що впродовж 2023 року темп інфляції вдалося знизити з 26 до 5,1%, а станом на 1 січня 2024-го середня дохідність гривневих депозитів в українських банках становила 14,2% річних. Тобто з урахуванням інфляції середньостатистичний український вкладник зміг отримати пасивний дохід приблизно в 9%.

Національний банк України з огляду на успіхи боротьби з інфляцією з 27 липня минулого року розпочав цикл зниження облікової ставки, й менш як за півроку вона зменшилася з 25 до 15% річних. Це був однозначний сигнал вітчизняним банкам про зниження ставок за депозитами. Однак банкіри не поспішали цього робити або принаймні знижували їх не так швидко, як прогнозували регулятор і фінансові експерти.

 Станом на кінець лютого 2024 року, за даними сайта Міністерства фінансів, середні ставки в банках України становили: три місяці — 13,07%, шість місяців — 13,85%, дев’ять місяців — 13,50%, 12 місяців — 13,34%. За нинішнього рівня інфляції й досить оптимістичного прогнозу щодо зростання цін 2024 року гривневі депозити, поза будь-яким сумнівом, залишаться привабливим інструментом для збереження й навіть примноження коштів громадян.

НБУ також припинив стимулювати банки знижувати рівень ставок і навіть навпаки — запропонував стимули для збереження нинішньої ситуації. Насамперед НБУ зберіг облікову ставку на поточному рівні 15%, і розмови про її зниження найближчим часом уже не ведуться. Збереження такого розміру облікової ставки дасть змогу й далі забезпечувати в Україні привабливість гривневих депозитів, а їх дохідність продовжить перевищувати поточну й очікувану інфляцію.

 

Ставки зменшаться до 12% річних

Додатковий допоміжний інструмент підтримки рівня ставок — тримісячні депозитні сертифікати НБУ, ставка за якими сьогодні становить 19%. Тобто вітчизняні банки навіть за відсутності в них попиту на кредити можуть розміщувати в НБУ кошти, залучені від населення, на строкові депозити під 19% річних і однаково за нинішніх рівнів депозитних ставок отримувати істотний прибуток.

2024 року депозитні ставки залежатимуть не тільки від політики НБУ, а й від рівня інфляції та загальної економічної ситуації в країні, що воює. Водночас, хоч як це сумно, позитивна динаміка в економіці може сприяти зниженню ставок за депозитами в українських банках. Позитивна динаміка в економіці може спонукати НБУ до подальшого коригування облікової та відсоткової ставки за тримісячними депозитними сертифікатами НБУ. В такому разі 2025 року розмір облікової ставки може максимально наблизитися до довоєнного рівня в 10–12%. Відповідно, ставка за тримісячним депозитним сертифікатом також може знизитися орієнтовно до 15–16%, а рівень дохідності за гривневими вкладами — зменшитися в середньому на 3–4% річних.

Банкіри, які активно працюють із депозитами населення, у своїх планах орієнтуються на те, що в такому разі середні ставки за депозитами для фізичних осіб 2024 року вийдуть на рівень 12%. Але водночас вони впевнені, що попит на депозитні продукти серед українців і далі підвищуватиметься.

В останньому макроекономічному прогнозі НБУ фінансові експерти регулятора стверджують, що найближчими місяцями темпи зростання цін в Україні триматимуться в межах 4–6%. А з середини 2024-го трохи прискоряться через вичерпання ефектів високих торішніх урожаїв і перенесення витрат бізнесу на споживчі ціни. Також на ціни може тиснути відновлення споживчого попиту.

Та водночас НБУ поліпшив свій прогноз щодо інфляції й орієнтується на те, що наприкінці року вона становитиме 8,6%. За такого її рівня, навіть якщо ставки за гривневими депозитами буде знижено до 12% річних, чистий прибуток вкладників збережеться щонайменше на рівні 4–5%. При цьому українські банки акцентовано розвиватимуть саме гривневі депозити, надаючи клієнтам гідний дохід, який перевищуватиме інфляцію.

 

Пропозиції з підвищеною дохідністю

Збережеться й конкуренція за гроші вкладників, особливо в середніх і дрібних банків, і на ринку завжди можна буде знайти пропозиції, що забезпечуватимуть вищу дохідність, ніж у системі в середньому, аж до торішніх 10–12% чистого прибутку.

2024 року вітчизняні банкіри впевнено прогнозують збільшення кількості нових вкладів на 20–25% проти минулого року. Більшу частину цих вкладів (40–45%) буде зосереджено на строках від трьох до шести місяців, тоді як на вклади тривалістю від дев’яти місяців до року припаде близько 35%.

Утім, такі прогнози спираються на досить оптимістичні погляди щодо перебігу війни та прогнозованої політики нашої влади. А тут не все так райдужно. Приміром, депозити населення у гривні в банках України в січні скоротилися на 2,8% (до 692,2 млрд). Причиною називають ініціативу Кабінету міністрів України накласти арешт на кошти фізичних осіб на банківських рахунках згідно з рішенням суду, ініційованим територіальним центром комплектування стосовно чоловіків, які не з’явилися до ТЦК після отримання повісток.

Щоправда, згодом проти цієї норми законопроєкту виступили практично всі депутати, навіть із фракції керівної партії «Слуга народу», і сам проєкт було відкликано. Але осад залишився.

 

***

За умов повномасштабної війни, яку Україна веде з підлим і підступним ворогом, кожен обирає власну стратегію заощадження коштів, враховуючи й найгірший варіант розвитку подій. Однак більшість українців вірить у перемогу України й далі довіряє як державі, так і вітчизняній банківській системі. Й несе свої гроші на депозити.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі