Гонтарєва розкритикувала НБУ, а НБУ – Гонтарєву: Нацбанк назвав слова ексочільниці емоційними заявами 

Поділитися
Гонтарєва розкритикувала НБУ, а НБУ – Гонтарєву: Нацбанк назвав слова ексочільниці емоційними заявами  © Національний банк України
Розрахунки Гонтарєвої щодо втрат внаслідок дій НБУ, в регуляторі оцінили як надумані

Негативну оцінку діяльності нинішнього керівництва НБУ ексочільницею регулятора – Валерією Гонтарєвою - Національний банк України прокоментував спеціальною публікацією на офіційному сайті регулятора.

В НБУ критику вважають “емоційними заявами”. Національний банк не погоджується з пропозиціями як щодо монетарної політики, так і регуляції фінансового сектора. НБУ наголошує, що результати забезпечення цінової та курсової стабільності дали можливість стримати інфляцію після першого шоку війни до показника 5%. “Ситуація на валютному ринку є стійкою, ринок посилює свою здатність до самозбалансування, НБУ вдалося уникнути стрімкої девальвації гривні; міжнародні резерви – на достатньому рівні, що забезпечує додатковий буфер у випадку реалізації негативних сценаріїв”, – говориться у коментарі.

В НБУ наголошують, що банківська система працює в Україні стабільно і безперебійно, має необхідну для економіки довіру вкладників і високий рівень капіталізації та ліквідності. “НБУ вдалося уникнути масового банкрутства банків та суттєвого делевериджу. Уже з початку минулого року банки стабільно збільшують фінансування бюджету через купівлю ОВДП, а з середини минулого року – поступово нарощують кредитну підтримку економіки”, – говориться у повідомленні.

Цифри можливих бюджетних втрат унаслідок монетарної та валютної політики НБУ є абсолютною надуманими – НБУ

Коментуючи заяву Гонтарєвої, щодо ймовірних втрат економіки внаслідок ухвалених регулятором рішень, Нацбанк зазначає, що “експерти Національного банку неодноразово в публічній площині пояснювали природу видатків на проведення монетарної політики та формування прибутків НБУ”. Крім того, відповідні розрахунки ексочільниці національного регулятора, в НБУ вважають надуманими і не обгрунтованими. 

“Досягнення цінової стабільності є основною метою Національного банку. Другою за значенням метою є забезпечення фінансової стабільності, третьою — підтримання економічного зростання, якщо вона не суперечить першим двом цілям. Оцінка ефективності монетарної політики на основі "бухгалтерського" підходу аналізу видатків на інструменти стерилізації ліквідності є поширеною практикою псевдоекспертів і політиків, які шукають важелі впливу на політику центробанку”, – зазначають у коментарі.

Критична оцінка надмірності запасів не враховує мінливості ринку під час війни, вважає регулятор

В НБУ також відкинули звинувачення щодо надмірності запасів міцності – зависоких міжнародних резервів, занизької інфляції, високих обсягів капіталізації та прибутків банків. Це необхідно, на думку експертів НБУ для збереження стабільності в умовах високого рівня невизначеності, який панує під час війни.

“Ситуація є стабільною, але крихкою. Затримка міжнародної допомоги на початку цього року викликала значну нервозність. Водночас валютний ринок пройшов цей період відносно спокійно завдяки комфортному рівню міжнародних резервів, який є буфером на випадок реалізації ризиків”, – вказано у коментарі.

В НБУ вкотре підкреслили, що занизький рівень інфляції пояснюється значною мірою погодними умовами. “Зокрема, надсприятлива погода минулого року забезпечила значний врожай, а тепла зима цього року дала змогу раніше розпочати продаж тепличної продукції. Надалі ж інфляція, ймовірно, прискориться. Натомість НБУ необхідно захистити доходи і заощадження населення від неї, щоб зберегти довіру до гривні”, – вказано у повідомленні.

Низка порад щодо монетарної та валютної політики, є відверто шкідливими – НБУ

Реалізація на практиці декількох порад ексочільниці, можуть призвести до дестабілізації ситуацію в монетарній сфері та призвело б до масштабної валютної кризи. “Зокрема, йдеться про швидку валютну лібералізацію та відпускання курсу з середини 2022 року, а також про різке зниження ставки з 25% до 10%. Такі поради не враховують середовища проведення політики в умовах повномасштабної війни, зокрема такі фактори, як емісійне фінансування бюджету на 400 млрд грн у 2022 році, енергетичний терор і блекаути взимку 2022/23 років, відсутність програмної співпраці з МВФ протягом майже всього 2022 року, постійна невизначеність щодо перебігу військових дій та міжнародної допомоги тощо”, – вказано у коментарі НБУ.

Нагадаємо, що нещодавно ексочільниця НБУ Валерія Гонтарєва, коментуючи поточну макроекономічну ситуацію в Україні заявила, що помилки в монетарній та валютній політиці НБУ, на її думку, призвели до втрат бюджету у розмірі 200 мільярдів гривень. Також Гонтарєва вважає неправильною політику НБУ щодо дуже повільної і стриманої регуляції облікових ставок та критично оцінила багато інших рішень національного банку.

Раніше, Національний банк реагував на критику експертів щодо помилкових прогнозів Нацбанку про рівень інфляції. Володимир Лепушинський, директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ вважає, що ця критика є необгрунтованою, а зниження показника інфляції спричинене непередбачуваними подіями, зокрема надмірно теплою погодою та блокуванням кордонів. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі