Інфляційні прогнози НБУ на 2023–2024 роки виявилися вкрай неточними: похибка прогнозу становить майже 400% 

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Прийняття неоптимальних рішень спричинює розширення дефіциту державного бюджету та збільшення потреб у міжнародній допомозі.

Завищені прогнози інфляції, що призводять до надмірної жорсткості процентної політики, — це додаткові збитки реального сектора та державних фінансів. Про це пише академік НАН України, ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин в статті «Інфляція низька, але кредити все ще недоступні. Чому так?» на сайті ZN.UA.

Що ж ми маємо? За останніми даними Держстату, фактична інфляція в березні цього року впала до 3,2%, а прогнозні розрахунки НБУ передбачали, що на початку 2024-го інфляція становитиме 16,1%. Інфляційні прогнози НБУ на 2023–2024 роки виявилися вкрай неточними: похибка прогнозу становить майже 400% від фактичного показника інфляції.

Наслідки хибних інфляційних прогнозів НБУ є такими:

  • прийняття неоптимальних рішень із процентної політики, які не відповідають економічному стану країни;
  • розширення дефіциту державного бюджету;
  • збільшення потреб у міжнародній допомозі;
  • необхідність застосувати додаткові інструменти для коригування дисбалансів, викликаних хибними рішеннями з монетарної політики (приклад — податок на надприбутки банків);
  • зниження довіри до центрального банку.

Безпосереднім наслідком хибних інфляційних прогнозів стало прийняття неоптимальних рішень з процентної політики. Інфляційний прогноз НБУ — це ключовий орієнтир для встановлення облікової ставки на горизонті монетарної політики.

Унаслідок неадекватно високих процентних ставок і воєнних ризиків рівень банківського кредитування економіки почав прогресивно скорочуватися. Навіть масштабні державні програми підтримки кредитування не змогли спинити скорочення рівня кредитування, яке за 2023 рік упало з 20 до 15% ВВП. Звуження ринку кредитних позик є особливо болючим саме для українського бізнесу, оскільки в Україні відсутні інші альтернативи залучення додаткових коштів (такі, як фондовий ринок, венчурне фінансування).

Раніше ми писали про те, що кожен п’ятий кредит за програмою «Доступні кредити» видано бізнесу, який працює в зоні високого воєнного ризику. Взагалі з початку року видано кредитів за цією програмою на 27,3 млрд грн. Отримали ці кредити 7 тисяч підприємців з різних регіонів України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі