Будівельні схеми Януковича-молодшого

Поділитися
Хоча масштаби бізнесу молодшого сина диктатора-втікача Віктора Януковича скромніші, ніж у старшого брата, однак заробляв і заробляє він гроші не менш зухвало. А влада продовжує заплющувати на це очі.

Минуло вже майже чотири місяці, як з країни втекли Янукович з товаришами. А "сімейні" схеми продовжують набивати кишені "ростовських сидільців" коштами, які потім перетікають в окопи сепаратистів. Компанія "Мако", "Всеукраїнський банк розвитку", Укрбізнесбанк, "Донпостачтара", "Лемтранс" - усі ці та інші фірми Олександра Януковича прекрасно почуваються, незважаючи на втечу (спів)власників до Росії.

Хоча масштаби бізнесу молодшого сина диктатора-втікача Віктора Януковича скромніші, ніж у старшого брата, однак заробляв і заробляє він гроші не менш зухвало. А влада продовжує заплющувати на це очі.

Віктор Вікторович Янукович відомий широкій громадськості значно менше від свого брата Олександра. Так, ганяв на машинках. Так, випивав. Але до "сімейних" схем нібито був не особливо причетний. Справді, якимись особливими успіхами на діловому поприщі Віктор Вікторович не вирізнявся. Однак гроші й активи відбирав в інших бізнесменів не менш завзято, ніж команда старшого брата.

Після втечі Януковича стало відомо про причетність Віктора Вікторовича до скандального будівництва в с. Чайки Києво-Святошинського району. Забудовник, що перебуває на межі банкрутства, - компанія "Екосорб" (з 2009 р. перестала обслуговувати зобов'язання ЖК "Західний", затягуючи суди) - 2011-го раптом знайшов дуже сильного покровителя.

До цього моменту "Екосорб" семимильними кроками наближався до банкрутства - крім залучених інвестицій приватних осіб, компанія ще й набрала кредитів у комерційних банків. До моменту кризи 2008–2009 рр. загальна заборгованість компанії перед інвесторами і банками становила понад 248 млн грн. Забудовник перестав обслуговувати кредити Укрсоцбанку, Промінвестбанку, "Альфа-Банку" та інших.

І все закінчилося б арбітражним управлінням майном "Екосорба" банками, якби на обрії не виникла така собі компанія "ПГ Інвест". На переговорах з кредиторами з'явилася така собі Лідія Шевченко, помічник народного депутата В.В. Януковича. Разом з цим компанія "Екосорб", яка до цього моменту відмовлялася від будь-яких варіантів передачі майнових прав на будівництво і земельну ділянку кредиторам, що дало б їм змогу продовжити фінансування будівництва, раптом виявила бажання передати оренду земельної ділянки та права забудовника компанії "ПГ Інвест".

Водночас стали відбуватися дуже цікаві речі в судах: банки-кредитори почали їх програвати, у результаті чого кредитні договори всіх банків (!) визнаються недійсними, а земля й права на об'єкти незавершеного будівництва виводяться з-під застави.

Кілька яскравих прикладів. Так, у справі за позовом ПАТ "Укрсоцбанк" про стягнення заборгованості суд апеляційної інстанції не зміг самостійно розібратися, чи надавався кредит позичальнику (№5011-38/10911-2012 у реєстрі судових рішень). Незважаючи на наявність усіх платіжних доручень з позначками, на виписки за рахунками, відображення цього боргу самим позичальником у своїх фінансових деклараціях, суд вирішив, що для вивчення цього питання необхідні спеціальні знання, і направив справу на експертизу. У результаті судам знадобилося більше двох років, щоб розібратися лише в тому, чи надавався кредит.

А в справі (№910/5820/13 у реєстрі судових рішень) за позовом КК "Екосорб" до ПАТ "Альфа-Банк" Госпсуд м.Києва дійшов думки, що майнові права на об'єкт незавершеного будівництва не можуть бути предметом іпотеки. Нібито передача в заставу об'єктів незавершеного будівництва здійснюється шляхом передачі в іпотеку прав на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт незавершеного будівництва, самих цих об'єктів і майнових прав на них. З такими висновками погодилися і в судах апеляційної та касаційної інстанцій, у зв'язку з чим зазначене рішення залишено без змін.

Тим часом пунктом 40 постанови пленуму Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 30 березня 2012 р. визначено, що об'єкт нерухомості передається в іпотеку разом із земельною ділянкою, на якій він розташований, тільки в тому разі, якщо відповідна ділянка належить іпотекодавцю на правах власності. Чого у випадку із земельними ділянками "Екосорба" не було - земля перебуває в оренді у компанії.

Якщо практика застосування подібних рішень набуде поширення, це означатиме фактичний кінець галузі будівництва нового житла, оскільки залучити гроші в таких умовах будівельні компанії не зможуть, тому що залишаться без застав на всіх будівництвах.

Приміром, після анулювання кредитних договорів Петропавлівсько-Борщагівська сільрада миттєво приймає рішення щодо передачі прав забудовника й орендаря земельної ділянки "ПГ Інвест". Як повідомив голова сільради Кодобський, натомість "ПГ Інвест" надала гарантії виконання всіх робіт з будівництва житлового комплексу та всіх інфраструктурних об'єктів. При цьому про факт відсутності у нового забудовника будівельної ліцензії, кваліфікованого персоналу, будівельної техніки Кодобський тактовно промовчав. Як і про те, що права оренди земельної ділянки, на якій відбувається будівництво, передано новому інвестору шляхом укладання додаткової угоди до чинного договору оренди про заміну сторони, без проведення обов'язкових у такому випадку численних і складних процедур, передбачених земельним законодавством.

Сам же новий "серйозний" інвестор, що взявся добудовувати житловий комплекс, ніяк не сплатить борг за податком на землю - за рік з призначених 360 тис. грн нашкрябав аж 198 тис. грн 23 коп. Очевидно, тому гарантії "ПГ Інвест" так і залишилися на папері: будівництво стоїть, а люди, що мали нещастя інвестувати в проект "Екосорба", залишаються ні з чим. Адже "ПГ Інвест" уже не має жодних зобов'язань перед пайовиками.

А Віктор Вікторович залишається при своїх: власні гроші вкладати в добудовування житла ні він, ні його партнери і не збиралися. Для реалізації проекту в с. Чайки "ПГ Інвест" зумів домогтися відкриття кредитної лінії в державному Ощадбанку нібито на 400 млн грн, попри кричущу кредитну історію і репутацію позичальника.

Безумовно, в "сімейний" період добитися від держбанку відповіді на запитання про якість цього кредиту було неможливо. Нині ж в Ощадбанку на запит DT.UA повідомили, що заборгованість "ПГ Інвест" становить 57 млн грн, і фактично підтвердили, що тіло кредиту не погашається. "Станом на 1 червня виконуються зобов'язання по сплаті відсотків за кредитом", - сказано у відповіді банку.

І тут нічого не попишеш: якщо "ПГ Інвест" має стосунок до сина екс-президента, то реструктуризація кредиту виглядає гуманно - статус Януковичів кардинально змінився. Цікаво виглядає і ситуація з судовими рішеннями проти банків. У "сімейний" період адвокатам банкірів у судах прямо було сказано: ви програєте будь-які позови, тому що справа на контролі особисто у голови Вищого господарського суду Віктора Татькова. Зараз про це банкіри говорять відкрито і напевно готові дати свідчення.

На запит DT.UA у прокуратурі Києво-Святошинського району Київської області повідомили, що не перевіряють дотримання законодавства при видачі кредиту "ПГ Інвест". Хоча інвесторів ЖК "Західний" напевно цікавлять не відповіді прокуратури, і не домовленості Януковича-молодшого з товаришами з новою владою. Їх цікавить завершення будівництва, за підсумками якого і після восьми (!) років очікувань вони нарешті зможуть одержати ключі від своїх квартир.

Однак завершення проекту "Західний" уже неможливе без екстраординарних рішень. Янукович уже не здатний одержати гроші в держбанку. Реальним виходом з ситуації може бути тільки реституція, у результаті якої проект житлового комплексу повернеться до "Екосорба", а самі права на комплекс і землю - у заставу до банків-кредиторів. Тоді вони зможуть продовжити фінансування до завершення проекту. Для них це єдиний спосіб повернути кредит.

Однак для такого завершення горе-будівництва необхідні незалежні рішення судів і відмова від вибіркової гнучкості Петропавлівсько-Борщагівської сільради, належна увага прокуратури та інших органів влади. Поки ж можна констатувати тільки відсутність реакції на більш ніж сотню скарг, які інвестори направили народним депутатам і компетентним органам. Будемо жити по-новому?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі