У багатьох є знайомі, котрі успішно поєднують роботу, виховання дітей та активне громадське життя. І ми запитуємо себе: чому в нас не виходить робити стільки ж справ? Як можна зрозуміти, що ми вже достатньо себе навантажили?
"Золота середина" - у кожного своя. На жаль, більшість людей не розуміють, що сягнули межі своїх можливостей і мусять відмовлятися від високих навантажень.
Здатність конкретної людини до багатозадачності та високих навантажень визначається генетикою і рано надбаним досвідом, пояснює професор медицини Аміт Суд. За його словами, подолання труднощів у ранньому віці допомагає сформувати витривалість. Однак труднощі не повинні бути надмірними.
Характер також важливий. Альтруїзм допомагає людям знайти смисл у своїй діяльності та дозволяє нести велике навантаження без шкоди для себе. Невротичні люди, схильні до тривоги й гніву, навпаки, відчувають сильну напругу, виконуючи одночасно кілька ролей, ідеться в статті.
Перше, що ми помічаємо при перевантажені, - все ніби починає падати з рук: забуваєш забрати дитину зі школи, пропускаєш дзвінок від клієнта. До інших симптомів належать безсоння, підвищений тиск, головний біль, роздратування та тривога. Людина стає конфліктною, особисте життя і спілкування з друзями погіршуються.
Надмірне навантаження позначається й на когнітивних спроможностях, погіршуються пам'ять та здатність концентруватися. Як засвідчило дослідження, опубліковане в International Journal of Stress Management, у такому стані буває важко відволіктися від роботи й розслабитися, починаються хронічна втома та прокрастинація.
Хоч як парадоксально, декому вдається зберегти ідеальний баланс між завантаженістю та відпочинком, додавши в список справ якесь приємне заняття. Це надає сил і допомагає вибрати, від яких дій слід відмовитися.
Джерело:
The Wall Street Journal