Вберегти дитину від алкоголю і наркотиків

Поділитися
Міфи й реальність.

Для того щоб повною мірою реалізувати себе в родині, професії, ефективній взаємодії з соціумом, людина має бути здоровою і тілесно, і психічно.

Основою повноцінного розвитку людини є психічне здоров'я. Психічне й фізичне здоров'я нерозривно пов'язані і взаємозалежні. Психічне здоров'я має найважливіше значення для нашої здатності правильно мислити, проявляти адекватні ситуації емоції, безконфліктно спілкуватися одне з одним, заробляти достатньо грошей й отримувати задоволення від життя.

А чи часто ми турбуємося про своє психічне здоров'я? Як його зберегти? Як запобігти можливим проблемам?

Наявність у полі життєдіяльності людини інформації про складники психічного здоров'я й можливості його зберегти - це перший крок на шляху до психічного благополуччя кожної сім'ї. І немає сумніву, що всебічна поінформованість про перші симптоми психічного захворювання допоможе вам запобігти розвитку хвороби. Недарма ж кажуть: "Люди менше хворіли б, якби знали, як берегтися". Отже поінформований - значить озброєний.

За даними Міністерства охорони здоров'я, найбільше серед пацієнтів із розладами психіки тих, хто захворів унаслідок вживання алкоголю та психоактивних речовин.

Більшість українців мають хибне уявлення про алкоголізм і вважають, що алкоголік - це той, хто валяється в канаві у грязюці з голови до ніг. Але насправді серед алкоголіків є й заможні люди, які п'ють найдорожчі напої.

Тож спробуємо спростувати найпоширеніші міфи про алкогольну залежність.

Вживаю алкоголь, бо це моє бажання, жодних проблем у цьому не бачу. Захочу кинути - кину. Та в більшості випадків алкоголізм розвивається непомітно. Алкогольна залежність - це хвороба мозку, в якому під впливом етилового спирту виникають розлади в регуляції роботи нервових клітин. Спершу порушується психічна функція саморозпізнавання свого стану: алкоголіку надзвичайно важко визнати, що він має проблеми з алкоголем.

Якщо пити алкоголь малими дозами, це безпечно. Хибна думка. Важливо розуміти, що для декого й одна-дві чарки алкоголю забагато. Особливо шкідливий алкоголь, коли ви за кермом, під час вагітності і коли вживаєте його разом із ліками.

Залежними від алкоголю стають лише слабовольні люди. Ні, і сильна людина може стати залежною від алкоголю, якщо використовуватиме його як засіб вирішення життєвих проблем. Регулярне вживання часто призводить до негативних особистісних змін, соціальної дезадаптації, фізичноїпсихічної хвороби.

Алкоголь поліпшує травлення. Насправді ж алкоголь запалює і пошкоджує слизові оболонки організму, порушує роботу стравоходу, ускладнює всмоктування їжі, негативно впливає на функції органів, від яких залежить процес травлення.

Невелика кількість випитого алкоголю не заважає керувати автомобілем. А тим часом навіть малі дози спиртного викликають у водія суб'єктивне відчуття підвищеної точності руху. Алкоголь впливає на зорову й моторну координацію, спотворює внутрішнє відчуття реального часу. Під дією алкоголю в людини знижується швидкість реакцій, обмежується поле зору. Слід зазначити, що 80-90% "нетверезого" травматизму припадає не на осіб з алкогольною залежністю, а на здорових людей.

Алкоголь добре зігріває. Ні, він лише на короткий час дає відчуття тепла в результаті надходження теплої крові від органів до судин. Розширені алкоголем кровоносні судини пришвидшують обмін тепла з навколишнім середовищем і тим самим його втрату. Охолоджена кров повертається до внутрішніх органів, порушуючи їхні функції. Вживання алкоголю більше охолоджує організм, ніж зігріває його, через посилення периферичної циркуляції крові.

У спекотні дні слабоалкогольні напої добре втамовують спрагу. Але ж якщо людині хочеться пити, будь-який прохолодний напій втамує це неприємне відчуття. Що ж до алкоголю, то він виводить воду з організму, тому спрагу алкогольні напої не втамовують, а посилюють.

Основне, що треба пам'ятати, - нешкідливого, а тим більше корисного, алкоголю не існує. Навіть ті алкогольні напої, що коштують дорожче і мають якісний склад, у великій кількості шкідливі для людини. Добова норма чистого алкоголю для чоловіків становить 30 г (менше ніж 2 пляшки пива, 100 мл горілки або 3 келихи сухого вина). Для жінок - 20 г (менше ніж 1,5 пляшки пива, 80 г горілки або 2 келихи сухого вина). Не втрачайте пильності: алкоголь підступний і небезпечний ворог, який вправно маскується і вміє чекати.

Людина, яка має алкогольну залежність, потребує насамперед психологічної реабілітації (медична допомога надається з метою поліпшення фізичного стану). У Сполучених Штатах основним підходом є участь у спільноті анонімних алкоголіків (AA) або професійних лікувальних програмах, що базуються на принципах 12 кроків AA. Хоча рандомізованих досліджень не проводилося, аналіз програм лікування, що був представлений Відділом у справах ветеранів США, показав, що пацієнти програм, класифікованих як 12-крокова терапія, мали більшу ймовірність утримання (за даними однорічного катамнезу), ніж будь-яких інших програм.

Наркотична залежність, так само як і алкогольна, не виникає за один день. Це відбувається поступово і часто непомітно для людини. Найчастіше залежність починається з простих "експериментів" з наркотичними речовинами, що переходять в епізодичне вживання, яке провокує вживання регулярне! Людина втрачає контроль над ситуацією і вже не розуміє, що потрапила в тенета залежності.

Певну роль у поширенні явища наркоманії відіграють і міфи про їхній вплив. Так, близько 20% підлітків вірять, що наркотики стимулюють творчі здібності. Головна група ризику - це молодь, тому більшість профілактичних заходів у державі спрямовано саме на цю специфічну групу. Найменше, що може зробити кожен, аби запобігти лиху, - більше спілкуватися із членами своєї родини, прислухатися до їхніх проблем і тривог.

Багатообіцяючою є інформація про нову антинаркотичну програму для підлітків, випробувану в Європі, Австралії та Канаді, яка вже має хороші результати. "Попередження" - це програма, яку розробила Патрісія Конрод, професорка психіатрії в Університеті Монреаля. Програма виходить з того, що ризик уживання наркотиків залежить від темпераменту дитини, а шляхи до наркоманії залежать від його особливостей.

Оскільки не всі підлітки, які вживали алкоголь і наркотики, стають залежними, програма зосереджує увагу на тому, що ж саме відрізняє від них меншість - тих, що стають залежними.

Ранні дослідження показують, що тестування за програмою, завдяки виявленню особистісних ризикових рис, може ідентифікувати 90% дітей з високим рівнем ризику розвитку залежності ще до того, як це стало проблемою. Виокремлено чотири ризикові риси: пошук нових відчуттів, імпульсивність, тривожність і відчай. Три з чотирьох особистісних рис, на які націлена програма "Попередження", пов'язані з проблемами психічного здоров'я - критичним фактором ризику розвитку наркоманії. Імпульсивність, наприклад, поширена серед людей із синдромом дефіциту уваги й з гіперактивністю (СДУГ). Безнадія часто є передвісником депресії. Відчуття тривоги, що привертає надмірну увагу й лякає, розвиває фізичні прояви тривоги, які пов'язані з панічним розладом. Натомість пошук нових відчуттів прямо не пов'язаний з проблемами психічного здоров'я, просто це підвищує ризик розвитку залежності з тієї очевидної причини, що людям, залученим в інтенсивний досвід, ймовірно, сподобаються наркотики.

Програма "Попередження" починається з інтенсивного дво-триденного навчання для вчителів, які проходять прискорений курс елементарних методів терапії, що довели свою ефективність у боротьбі з психологічними проблемами. Ідея полягає насамперед у тому, щоб люди з особистісними проблемами не вкоренилися в патологічному мисленні, яке сприяє розвитку небезпечної поведінки.

Коли починається навчальний рік, для того щоб визначити загальну вибірку, учні проходять особистісний тест. Кілька місяців по тому, всій школі пропонують пройти два 90-хвилинні семінари, спрямовані на те, щоб налаштувати особистість школяра на успіх. Наголошується, що кількість місць обмежена. "І це працює, переважна більшість школярів підписується", - каже докторка Конрод. Хоча вибір школяра бути присутнім на семінарах здається випадковим, на них зазвичай потрапляє більшість тих, хто має мінімальні бали на іспитах. Саме вони, як показали результати досліджень, становлять 90% тих, хто має високий ризик розвитку залежності. Вони потрапляють до майстерні, що націлена на їхню найнеприємнішу рису.

Причин вибору спочатку не розкривають. Якщо школярі запитують, їм дають чесну відповідь, проте більшість цього не робить. Зазвичай просто повідомляють, що семінари актуальні й корисні.

"Немає маркування, - пояснює докторка Конрод. - Це зменшує шанси, що діти перетворять ярлик "має високий ризик" на пророцтво, яке справдилося". Семінари навчають учнів психологічних методів розв'язання конкретних емоційних і поведінкових проблем, спонукають використовувати ці інструменти, апелюючи до конкретних прикладів з життя.

Дослідження, що опубліковані в авторитетному науковому виданні JAMA Psychiatry, показали, що програма "Попередження" скоротила вживання алкоголю в окремих школах на 29% навіть серед тих, хто не відвідував семінарів. Серед учнів, які мали високий ризик і відвідували семінари, вживання алкоголю зменшилося на 43%.

Докторка Конрод каже, що програма "Попередження" вплинула на учнів, які не відвідували семінарів, ймовірно, через зменшення тиску з боку однолітків з високим ризиком розвитку залежності. Патрісія Конрод також вважає, що навчання вчителів інструкторами зробило їх чуйнішими до учнів з групи ризику, що, ймовірно, зміцнило довірливі емоційні зв'язки в школі - відомий фактор скорочення вживання наркотиків.

Дослідження за програмою "Попередження", що їх проводили 2009-го і 2013 року, також показали, що така профілактика зменшує симптоми депресії, панічних атак та імпульсивної поведінки.

Соціологічні дослідження явища наркоманії показали, що ризик розвитку залежної поведінки значно нижчий серед підлітків, які мають: міцну сім'ю (батько і мати в шлюбі), обов'язки в родині, увагу з боку батьків до захоплень підлітка; успішний досвід навчання та спілкування в школі; успішну соціалізацію серед однолітків; добре сформовані життєві навички; поінформованість про механізми дії психоактивних речовин на нервову систему та наслідки їх уживання для здоров'я і життя людини.

Люди зловживають алкоголем, наркотиками, і ви про це не знаєте. Не всі люди - алкоголіки й наркомани, але всі алкоголіки й наркомани - люди! Психоактивні речовини вживають хороші, середні й погані люди, так само як хорошими, середніми чи поганими можуть бути й ті, що не вживають.

Допомогти близьким або знайомим можна озброївшись знаннями. Залежність від алкоголю і наркотиків - не злочин, а дисфункція мозку. Важливо розуміти, що залежності - це захворювання, що потребують лікування, а не осуду. Часто людині самостійно важко вийти з залежного - дофамінового - кола. Ба більше, перші безуспішні спроби не можна вважати провалом - нині це розцінюється як нормальний процес лікування й відновлення.

Запобігати захворюванню - це ефективніше, легше й дешевше, ніж лікувати. Відповідальне ставлення до власного здоров'я може забезпечити ліпшу якість життя. Життя і здоров'я - це найцінніші скарби, які ви маєте.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі