Конфлікт між Грецією й Туреччиною за Кіпр: Bloomberg про нове бачення ситуації

Поділитися
Конфлікт між Грецією й Туреччиною за Кіпр: Bloomberg про нове бачення ситуації Архівне фото кіпрського конфлікту 1974 року, коли антиурядові сили, що прийшли до влади в Афінах і стали проводити курс на приєднання до Греції, здійснили держпереворот. Туреччина скористалась цим приводом для введення своїх військ © скріншот відео BBC

Лідер контрольованого Туреччиною північного Кіпру заявив, що будь-яке майбутнє врегулювання розділеного острова має базуватися на створенні двох окремих країн. Цим самим він підкреслив розкол між Туреччиною та Грецією в ключовому конфлікті у східному Середземномор’ї, пише Bloomberg

«Якщо потрібно знайти рішення, воно має бути реалістичним, справедливим і практичним», — сказав лідер турків-кіпріотів Ерсін Татар в інтерв’ю Bloomberg News у вівторок у Нью-Йорку. «Тому ми вимагаємо двох рівноправних сусідніх держав».

Татар відмовився від відновлення переговорів, спрямованих на об’єднання острова, якщо керівництво кіпріотів-греків на півдні не відмовиться від свого прагнення створити федерацію для управління всією країною. Його коментарі фактично стають основою для запланованої на середу зустрічі між президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом і прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом під час їхнього візиту до Нью-Йорка на Генеральну Асамблею Організації Об’єднаних. Також можна сказати що вони намагаються вберегти певну відлигу у своїх відносинах, яка лише зароджується.

Кіпрський конфлікт

Кіпр був фактично розділений у 1963 році, коли спалахнули бойові дії між двома основними групами: грецькими та турецькими кіпріотами. Він був повністю розділений у 1974 році після втручання Туреччини, яка захопила північну третину острова та заявила, що має намір захистити турків-кіпріотів меншини після перевороту, який підтримали Афіни прихильники союзу з Грецією.

До цього дня самопроголошена турецько-кіпрська держава, як і її лідер Татар, визнається лише Туреччиною, тоді як Республіка Кіпр на півдні острова є міжнародно визнаною та приєдналася до Європейського Союзу в 2004 році.

«Ми запрошуємо міжнародне співтовариство визнати незалежність Турецької Республіки Північного Кіпру та встановити дипломатичні, політичні та економічні зв’язки з цією країною», – сказав Ердоган у зверненні до зібрання ООН у вівторок.

Послідовні спроби об’єднати острів провалилися. Останнім часом Туреччина наполягає на постійному розподілі острова за рішенням про створення двох держав. Кіпр і Греція не підтримують таку формулу, стверджуючи, що федерація двох громад є єдиним життєздатним рішенням.

Майбутнє острова разом із обмеженням морських кордонів є одним із ключових питань, які Ердоган і Міцотакіс обговорять під час зустрічі. Обидва лідери нещодавно вийшли з національних виборів, що збільшує ймовірність того, що вони можуть мати більше політичного капіталу, щоб пропонувати компроміси та покращувати їхні відносини .

«Греція повинна взяти на себе ініціативу, щоб поговорити з нашою батьківщиною, якщо вони хочуть, щоб мир і стабільність тривали», – сказав Татар, маючи на увазі Туреччину. «Вони повинні якось прийняти реальність турків-кіпріотів».

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі