Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій закликав союзників по НАТО виконувати свої зобов’язання перед Україною і запросити її до членства в Альянсі, зазначивши, що процес приєднання розпочнеться після закінчення війни і буде завершено якнайшвидше. За відповідний документ на засіданні 15 червня проголосували 425 євродепутатів, проти – 38 за 42 тих, хто утримався.
У резолюції зазначається, що поки не буде досягнуто повного членства, ЄС та його країни-члени разом із союзниками по НАТО та партнерами-однодумцями повинні тісно співпрацювати з Україною, щоб розробити тимчасові рамки для гарантій безпеки, які мають бути запроваджені одразу після війни. Парламент наголошує, що інтеграція України як до НАТО, так і до ЄС посилить регіональну і глобальну безпеку та зміцнить зв’язки між Україною та євроатлантичною спільнотою.
У прийнятому документі депутати Європарламенту засудили руйнування Росією Каховської дамби 6 червня та заявили, що це є воєнним злочином, що спричинив масштабні повені та екологічну катастрофу, а також екоцид в Україні.
«Усі відповідальні за воєнні злочини, включно з руйнуванням дамби, будуть притягнуті до відповідальності згідно з міжнародним правом», – йдеться у заяві.
Депутати Європейського парламенту також закликають створити комплексний та адекватний пакет заходів щодо відновлення України, який має бути зосереджений на терміновому, середньо- та довгостроковому сприянні, реконструкції та відновленні країни. Зокрема очікується, що це буде враховано в майбутньому запропонованому Європейською комісією перегляді поточної багаторічної фінансової програми та механізму Rebuild Ukraine Facility, який покриватиме фінансування потреб України у відбудові в найближчі роки.
Депутати Європарламенту підкреслюють важливість пов’язувати відновлення України з її підготовкою до вступу до ЄС і поточними внутрішніми реформами, водночас наголошують, що відновлення пошкодженої інфраструктури та промислових потужностей має відбуватися відповідно до принципу «відбудуй краще» та Європейської зеленої угоди, що допоможе перетворити країну на безвуглецеву та цифрову сучасну європейську державу добробуту та ринкової економіки.
Також у документі висловлено сподівання, що переговори про вступ України до ЄС розпочнуться цього року.
Раніше генсекретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що наразі не можна назвати чіткі рамки вступу України до Північноатлантичного альянсу. За даними Міністерства оборони України, наша держава на саміті НАТО у Вільнюсі отримає алгоритм вступу до блоку.
Уже цілком очевидно, що в липні на саміті НАТО у Вільнюсі Україна бажаного запрошення до членства в Альянсі не отримає. Водночас на перемогу України її партнери виділяють 10% суми глобальних військових витрат. Чи не буде коштувати українське членство в НАТО менше? Безперечно буде, вважає Олексій Іжак і наводить цифри та аргументи у статті «Скільки коштує відкупитися від України?».