Про всяк "газовий" випадок, або Диверсифікуйте енергетичні ризики, поки Україні ще готові допомогти

Поділитися
Про всяк
Тільки 4 березня Путін, Медведєв і голова "Газпрому" Міллер озвучили намір пустити в хід краплену "газову" карту в Україні. Але вже 5 березня виклали "ядерного", на їхню думку, очевидно, ферзя чи туза (не знаю, в яку гру вони грають, але те, що це небезпечно і для РФ, цілком зрозуміло).

Якось навіть не по-кремлівськи з газом у 2014-му. Тільки 4 березня Путін, Медведєв і голова "Газпрому" Міллер озвучили намір пустити в хід краплену "газову" карту в Україні. Але вже 5 березня виклали "ядерного", на їхню думку, очевидно, ферзя чи туза (не знаю, в яку гру вони грають, але те, що це небезпечно і для РФ, цілком зрозуміло). Хоча все це можна пояснити: окупація Криму захопила всі думки російського президента. Захопила настільки, що він сам собі став суперечити.

Показовий приклад. Під час прес-конференції "для своїх" 4 березня Путін спочатку заявив, що на території України виникла нова держава, "а з цією державою ми ніяких зобов'язуючих документів не підписували". Це коли йшлося про гарантії, зокрема, цілісності держави Україна, які разом з Великобританією і США Україні надала й Російська Федерація - згідно з Будапештським меморандумом від 1994 р.

Проте відразу президент Кремля заявив, що навіть "ця" Україна повинна виконувати перед РФ свої зобов'язання. Це коли запитали про оплату й транзит російського газу в Україну та через її територію. До слова, запитань до транзиту російського газу газотранспортною системою (ГТС) України ні в кого немає. У тому числі й у "Газпрому".

Це одна з причин того, що росіяни відразу не схопилися за вентиль, щоб припинити газопоставки в Україну. І не стали відразу кричати на весь світ, що це тільки Україні відключили подачу газу, а оскільки вона "краде" газ із транзитного газопроводу, то страждають покупці "газпромівського" товару в Європі. Це і ми, і Європа вже чули й проходили. Але хто знає, чого від росіян у такій ситуації можна ще очікувати?

Зате нас уже попередили, що грудневі домовленості про ціну на газ для НАК "Нафтогаз України" в 268,5 дол. за тисячу кубометрів на другий квартал, тобто з 1 квітня, не подовжать. Мовляв, навіть за "знижковими" цінами "Нафтогаз" не платить. За російською версією, прострочена заборгованість України за газ становить 1,53 млрд дол. А якщо й у лютому НАК не розплатиться, то сума боргу добереться вже до 2 млрд дол. (Для початку з "Нафтогазом" слід розібратися, як це він примудрився за півроку заборгувати майже 2 млрд дол.?)

Відмова "Газпрому" пролонгувати дію грудневої (2013 р.) додаткової угоди, що дозволяє знизити ціну на газ для "Нафтогазу", була передбачуваною. Порівняно низька ціна на "газпромівський" газ - це був сир у мишоловці, якщо ще комусь не зрозуміло. Адже застереження в додатковій угоді про те, що коефіцієнт "k" стосовно ціни газу - виключно договірна умова, якщо хочете, добра воля "Газпрому" (зрозуміло, в обмін на те, що росіянам цікаво) якраз і передбачає, що в якийсь момент воля "Газпрому", а точніше, Кремля стосовно "Нафтогазу" і України перестане бути "доброю". Очевидно, такий момент і настав.

Чи не тому РФ готується позичити Україні ще 2–3 млрд дол. - для оплати накопиченого газового боргу, щоб ми міцніше загрузли в борговій трясовині?

Воно, звісно, майже як у народній приказці - втративши голову, за волоссям не плачуть. І зрозуміло, що в уряду України сьогодні є справи важливіші, ніж вести затяжні переговори з "Газпромом". Але переговори хоча б треба почати. Не залишати ж гріхи "папєрєдніків" нащадкам.

Логічно припустити, що далі у відносинах "Нафтогазу" й "Газпрому", як і в 2013 р., діятиме контрактна формула з базовою ціною газу 450 дол. за тисячу кубометрів. Плюс прив'язка до нафти та нафтопродуктів ("контракт Тимошенко-Путіна"). Але на сьогодні це ще не факт.

Хоче того "Газпром" чи ні, а домовлятися з "Нафтогазом" та Україною йому все одно доведеться. Якщо він має намір одержати борги і не втратити український ринок збуту свого газу. І остаточно не розсваритися з ЄС, Єврокомісією та покупцями російського газу, тобто якщо не хоче різко знизити свою частку на європейському ринку газу і, відповідно, дохід.

ЄС і Єврокомісія формально й неформально вже є і посередниками, і почасти гарантами України в переговорах з "Газпромом". Єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер у вівторок після засідання Ради ЄС (міністрів енергетики 28 країн - членів ЄС) заявив: "Ми можемо допомогти Україні стати менш залежною від Росії. Торік ми робили реверсивні поставки. Україна одержувала газ із Польщі й Німеччини через реверсні поставки. Технічно, отже, це можливо й зараз. Те саме стосується й Угорщини. І Словаччини також".

"Мета не в тому, щоб відмовитися взагалі від російського газу, а щоб російський газ коштував стільки, скільки має коштувати. Є газ з Норвегії, Алжиру, Азербайджану, термінали для прийому скрапленого газу, сланцевого газу. Якщо ми скажемо Росії, що можемо одержувати газ звідусіль і з різних джерел, то тоді росіяни будуть більш зговірливими, щоб знизити ціну на свій газ для Європи до світового рівня і щоб не було прив'язки ціни на газ до ціни на нафту", - цитує єврокомісара УНІАН.

Того ж дня у телефонній розмові з главою Міненерговугільпрому Юрієм Проданом єврокомісар Гюнтер Оттінгер запевнив міністра в підтримці ініціативи України в питаннях диверсифікації поставок природного газу з Європи.

У свою чергу, німецька RWE у рамках підписаної угоди з "Нафтогазом України" заявила про можливість поставляти газ в Україну, якщо "Газпром" скоротить обсяг поставок з Росії. У листопаді 2012 р. RWE почала поставляти газ в Україну через Польщу, з березня 2013 р. - через Угорщину. Однак у 2014 р. "Нафтогаз" повідомив про намір імпортувати тільки "газпромівський" газ через його дешевизну. Усі реверсні поставки було перервано…

Г.Оттінгер підтвердив готовність ЄК надати підтримку новому уряду в реформуванні енергосектора та інтеграції енергетики України в енергетичні ринки ЄС.

Це тим більше важливо з тієї причини, що уряд України має намір "терміново відновити переговори між Україною і Європейським інвестиційним банком про фінансування проекту модернізації та реконструкції магістрального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород".

19 березня в Брюсселі у глави Міненерговугільпрому Ю.Продана буде можливість продовжити переговори про підписання Меморандуму про розуміння щодо реверсних газопоставок газу з Європи в Україну, а також про енергобезпеку ЄС і України.

Та головне пам'ятати, що вся міжнародна підтримка, включаючи обіцяну фінансову, - це лише підтримка. І вона можлива у разі, якщо ми самі:

- будемо дотримуватися своїх зобов'язань, зокрема щодо гарантій транзиту енергоносіїв через територію України в Європу;

- будемо виконувати взяті на себе зобов'язання з імплементації євроенергопакетів;

- знайдемо прийнятний спосіб розплатитися з "Газпромом" і більше не дозволимо йому цим фактором шантажувати "Нафтогаз" та уряд;

- відмовимося від "газових знижок", зокрема харківських "для Януковича", від 21 квітня 2010 р.;

- переглянемо або взагалі розірвемо контракт купівлі-продажу газу між "Нафтогазом України" і "Газпромом" від 19 січня 2009 р.;

- диверсифікуємо маршрути і джерела енергозабезпечення;

- збільшимо видобуток вуглеводнів в Україні, у тому числі на шельфі Чорного моря, а також газу зі сланцевих порід і метану з вугільних пластів;

- розвиватимемо нетрадиційні види енерговиробництва;

- почнемо ефективно запроваджувати енергозберігаючі технології;

- погодимося з тим, що платити за все доведеться повну ціну;

- будемо заощаджувати кожен кіловат електроенергії і кубометр газу, переорієнтуємо економіку країни на низьковуглецеву модель розвитку, як у розвинених державах ЄС.

Словом, затягнемо паски тугіше. Свого часу Балтійські держави схожий період пережили. Це було дуже непросто. Нам доведеться це зробити більш як через 20 років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі