Газовий котел і газ тепер не гарантують тепла в житлі: як врятувати ситуацію

ZN.UA Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
Газовий котел і газ тепер не гарантують тепла в житлі: як врятувати ситуацію © The Boilerexchange
Як забезпечити тепло в житлі з індивідуальним газовим опаленням, коли бувають перебої в електрозабезпеченні

Останній ракетний обстріл агресора призвів до відсутності світла у знайомих киян упродовж восьми годин. Раніше перебої з електрозабезпеченням у них тривали ще довше. При цьому температура на вулиці, хоч би якою теплою була зима, все-таки знижується. Ми ввійшли в традиційно найхолодніший період року, — січневих і лютневих холодів ніхто не скасовував. Особливо це можуть відчути ті, хто, здавалося б, апріорі захищений від підступів зимової погоди, — щасливі власники індивідуального газового опалення. Такі є як у селах, так і в містах — у частині квартир таке теж є. Щоб уникнути можливих прикрощів, ще не пізно підготуватися.

Зі справним газовим котлом, але без тепла

Основа всього теплового господарства індивідуалів — газовий котел. Прилад дуже надійний і поки що, незважаючи на війну, не знає проблем із забезпеченням газом. Газові магістралі, на відміну від електромереж, виявилося практично недоступними для енергетичних терористів.

Але вузьке місце, на жаль, усе-таки знайшлося. Так, автоматика більшості сучасних газових котлів для своєї роботи потребує електроенергії. Тому часто так виходить, що як тільки відключається світло в будинку, газовий котел перестає працювати. Відповідно, житло охолоджується доти, доки подача електроенергії не відновиться. На жаль. Наявність справного газового казана й газу ніяк цьому зарадити не може.

І чим довше немає електрики й нижча температура за вікном, тим швидше падає температура у квартирі або будинку.

Не генератор, а ДБЖ

Утім, при встановленні газових котлів регламентом передбачено джерело безперебійного живлення (ДБЖ). Воно саме й виконує функцію стабілізатора напруги та, теоретично, забезпечує котел живленням у разі перебоїв із електрикою. Ось тільки реальні можливості такого ДБЖ (зовсім не розрахованого на тривалі відключення електроживлення) більш ніж скромні. Понад те, вбудовані в них крихітні акумулятори зазвичай давно і безнадійно висохли, й тому при відсутності електроживлення котел миттєво припиняє свою роботу.

Що робити? Як пережити найхолоднішу пору року, маючи газ та справний газовий котел?

Купувати ж і встановлювати гучний і ненажерливий електрогенератор, наприклад для квартири, розміщеної на якомусь поверсі багатоповерхівки, небезпечно. І мерзнути не хочеться.

Тому залишається, по суті, один реальний вихід — замінити наявне ДБЖ потужнішим, із виносними ємними акумуляторами. Деякі люди в такому випадку намагаються допомогти собі зарядною станцією. Але цей варіант зазвичай дорожчий (приблизно вдвічі). Крім того, не кожен газовий котел «погодиться» працювати з таким обладнанням. Ми, наприклад, зіткнулися з тим, що автоматика конкретного газового котла виявилася чутливою до наявності «землі», якої апріорі нема в зарядній станції.

Компроміси енергетичні, і не тільки

Що ж являє собою потрібне ДБЖ?

Усе, в принципі, доволі просто. Джерело безперебійного живлення складається з двох частин: інвертора й акумулятора (або кількох, правильно з'єднаних електрично).

При цьому інвертор повинен могти не тільки підвищувати постійну напругу акумулятора до 220V і перетворювати її на синусоїдальну (власне, це і є головна функція інвертора), а ще й заряджати акумулятор, коли з'являється стаціонарне електроживлення (ну або від сонячної батареї, якщо таке передбачено).

Є електрика в будинку — інвертор стабілізує напругу для газового котла і, якщо потрібно, підзаряджає акумулятор. За відсутності стаціонарного живлення інвертор перетворить енергію акумулятора на 220V змінного струму, який дозволяє продовжити нормальну роботу газового котла, що, своєю чергою, підтримує тепло в житлі.

Уся ця робота ДБЖ не потребує втручання людини, якщо, звісно, не настане позаштатна ситуація: наприклад, енергія акумулятора закінчилася, а стаціонарне живлення так і не з'явилося.

Тому, вибираючи акумулятор, краще за все розуміти, на який максимальний термін вам знадобиться його робота — як довго не буває електрики або для вас критична її відсутність. Це з одного боку.

А з іншого — слід розуміти, скільки часу тому ж таки акумулятору буде потрібно для зарядки (відновлення відданої енергії). Цей час має відповідати відтинкам часу, на які в житлі з'являється електроенергія.

Тому ємність акумулятора в нашому випадку — компроміс між проміжками наявності та відсутності електроенергії в будинку. Правда, швидкість його зарядки ще залежить від струму заряду інвертора — чим більший струм заряду інвертора, тим більш ємний акумулятор можна використовувати (він устигне зарядитися, навіть якщо наявність електроенергії забезпечується на короткий відтинок часу). При цьому не забудьте, що максимальний струм зарядки акумулятора теж лімітований і фіксується в його паспорті.

Ще один важливий момент: автомобільний акумулятор, який зазвичай розрахований на великий пусковий струм, — не найкращий варіант у нашому випадку. Найкраще підійде акумулятор, призначений саме для ДБЖ. Такий може довго і буквально до дна готовий віддавати свою енергію, а після цього нормально відновитися. Він повинен допускати якнайбільше циклів заряду/розряду, тим самим забезпечуючи свою довговічність. Для цього нині ідеально підходять гелеві акумулятори, хоча вони коштують дорожче за звичайні.

Потужність інвертора обмежена потужністю споживання електроенергії газового котла. Зазвичай котел споживає до 300 Вт (звичайно, не весь час роботи), тому інвертор вибирають від 500 Вт і вище (адже він може живити не тільки газовий котел).

Де купити?

Вітчизняний роздріб уже пройшов період товарного голоду. Тому потрібні інвертор і акумулятор знайти можна. Крім того, ті, в кого є родичі або добрі знайомі в Європі, можуть трохи заощадити на вартості апаратури (тоді хороший інвертор коштуватиме 250—300 дол., гелевий акумулятор на 100 Аг — близько 200 дол.), трохи втративши на доставці. Зате без тепла вони не залишаться. Якщо, звісно, наш скажений північний сусід не влаштує нам усім повний блекаут… Тоді без генератора вже точно не обійтися.

Більше матеріалів Сергія Следзя читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі