Перший квартал Україна переживе і на власних запасах газу

Поділитися
Традиційно про результати, хоча б проміжні, останнього раунду українсько-російських газових переговорів офіційно практично нічого конкретного сказано не було.

Традиційно про результати, хоча б проміжні, останнього раунду українсько-російських газових переговорів офіційно практично нічого конкретного сказано не було. Міненерговугільпром України телеграфно повідомив громадян лише про те, що переговори відбулися. Тобто слід розуміти, главу української делегації - міністра Юрія Бойка ще поки пускають на поріг «Газпрому».

Мізерна офіційна інформація спонукала DT.UA самостійно шукати відповіді на багато запитань.

Зокрема, за інформацією джерел DT.UA, у результаті переговорів знову зазвучала формула можливого газотранспортного консорціуму: 34% - Україні, 33% - російському «Газпрому» і 33% - європейським компаніям - покупцям російського газу. Зрозуміло, що за такого розкладу 33% акцій можливого консорціуму дістануться компаніям - союзникам «Газпрому», який у результаті одержить фактичний контроль над газотранспортним консорціумом.
Щоправда, на даному етапі росіяни не особливо наполягають на включенні в можливий консорціум українських підземних сховищ газу (ПСГ). Нагадаю, що загальний обсяг активного газу в ПСГ, що обслуговуються підрозділами ДК «Укртрансгаз», може досягати 30-32 млрд. кубометрів за сезон. Але мало хто згадає, коли в українських сховищах було стільки газу. Та й розмови про те, що в українських «підземках» можна зберігати газ, який європейські компанії закуповують у того самого «Газ­прому», залишаються розмовами. Євро­пейські покупці російського газу не стоять у черзі в українські ПСГ. Вважають за краще поки що обходитися самотужки, тобто розраховують на можливості своїх, хоча й не таких великим за обсягами, як українські, підземних сховищ газу.

Що ж до загальних запасів газу в українських підземних газосховищах, то, за даними джерел DT.UA, на 18 січня вони становили 14,8 млрд. кубометрів. Цього обсягу, на думку фахівців газотранспортної галузі країни, достатньо для нормального газопостачання українських споживачів газу в період усього першого, традиційно найбільш холодного, кварталу 2012 року. Навіть із урахуванням можливого похолодання наприкінці січня - у лютому. Якщо, звичайно, враховувати газ власного видобутку та щодобовий хоча б мінімальний імпорт російського.
Крім того, за даними джерел DT.UA, українська сторона - залежно від майбутніх домовленостей із «Газпро­мом» - розглядає кілька варіантів за обсягом імпорту російського газу в 2012 році. Так, можливі варіанти закупівлі 26, 27 і 33 млрд. кубометрів російського газу. Залежно від можливих домовленостей верстатиметься і газовий баланс України, який може становити 57 млрд. кубометрів газу й менше (залежно від ступеня застосування енергозберігаючих технологій і переходу на альтернативні газу види палива чи відключення подачі газу неплатникам і боржникам).

При цьому джерела DT.UA у Мін­енерго­вугільпромі стверджують, що, за попередніми підрахунками, поставки російського газу в Україну торік становили близько 40 млрд. кубометрів газу (що майже відповідає мінімальному обсягу газу, який «Нафтогаз України» мав викупити в 2011 році згідно з умовами контракту купівлі-продажу газу від 19 січня 2009 року, - 41 млрд. кубометрів).

За перші 17 днів січня ц.р. споживання газу в Україні становило 3,703 млрд. кубометрів, тобто середньодобове - близько 217 млн. кубометрів. (Згідно з контрактом із «Газпромом» щодоби «Нафтогаз України» має викуповувати в січні 2012 року 135 млн. кубометрів газу.)
У загальному обсязі поставленого споживачам в Україні газу на імпортний, в основному російський газ, припало 1,027 млрд. кубометрів, 1,677 млрд. кубометрів було відібрано з підземних сховищ газу «Нафтогазу України» і 0,975 млрд. кубометрів становили поставки газодобувних компаній України (в основному видобуток ДК «Укргаз­видобування» і ВАТ «Укрнафта»).

При цьому «Нафтогаз України» має намір скоротити середньодобове споживання імпортного газу зі 135 млн. кубометрів (у грудні 2011 року) до 85,5 млн. з 18 січня 2012 року.
За січень баланс імпортного газу має становити, згідно з планами Мін­енерго­вугільпрому, 2,65 млрд. кубо­мет­рів. А якщо дотримуватися умов діючого контракту купівлі-продажу газу від 19 січня 2009 року, то обсяг імпорту «газпромівського» газу має становити понад 4 млрд. кубометрів.

Залишається нез’ясованим, якими були директиви української делегації на українсько-російських газових переговорах. За інформацією DT.UA, усі попередні етапи переговорів проходили без цього обов’язкового документа. На 20 січ­ня призначене засідання РНБО, на якому, за даними DT.UA, мають бути роз­глянуті газові документи, у тому числі, як передбачається, і газові директиви.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі