Чиновники взяли на себе зобов'язання через чотири тижні після саміту Україна-ЄС, що відбувся у Брюсселі 25 лютого, за круглим столом обговорити "просування розвитку регіонального ринку газу". Два тижні майже минуло...
Пообіцяли, що обговорення буде публічним. Чи буде?
Нагадаю, за результатами 16-го саміту Україна-ЄС було прийнято спільну заяву. У пункті 13 цього документа зазначено: "Лідери взяли до відома 7-й звіт про впровадження Меморандуму про порозуміння щодо енергетичної співпраці, а також підтвердили, що Україна як країна-транзитер залишається надійним партнером ЄС, що прагне забезпечити стабільний і безпечний рух газу до Європи. Вони також підкреслили важливість української газотранспортної системи для транспортування газу до країн - членів ЄС. Євросоюз продовжуватиме підтримувати модернізацію української газотранспортної системи як ключової частини європейської енергетичної мережі…".
Теорія
Нинішня влада декларує три основні положення, які мають сприяти досягненню енергетичної незалежності України. По-перше, скорочення імпорту вуглеводнів, насамперед природного (російського) газу. По-друге, збільшення видобутку газу і нафти в Україні, включаючи шельф Чорного моря і перспективи сланцевого газу, а також метану з вугільних пластів. По-третє, енергозбереження, але це окрема тема.
Як про підмогу (заміщення) при скороченні імпорту російського газу насамперед говорять про реверсні поставки природного газу, маючи на увазі поставки з держав Європейського Союзу. Говорять "загалом". Українські чиновники обіцяють мало не реверсну газорозкіш - до 30 млрд кубометрів на рік. Інженерам, українським і німецької компанії RWE, залишається тільки дивуватися. Чиновники ще не забули, що є така професія - інженер?
Якщо політики озвучують цифру реверсних газопоставок в Україну в 30 млрд кубометрів на рік, це, швидше за все, політичне рішення. Що пообіцяв стосовно української газотранспортної системи В.Янукович під час "зустрічі без краваток" з В.Путіним, достоту невідомо. Хоча сам факт його "гостювання" в Росії після саміту ЄС-Україна в цьому контексті насторожує.
А з огляду на розмови про перспективи вступу України до Митного союзу насторожує тим більше. Не можуть же президенти двох держав не розуміти наслідків своїх домовленостей? Незалежно від наявності чи відсутності краваток...
Практика: Польща-Україна
Реверсні поставки газу трубопровідним маршрутом з Європи в українську газотранспортну систему на адресу НАК "Нафтогаз Украї ни" - це вже доконаний факт. Компанія RWE (Німеччина) взяла на себе цей ризик, уклавши 2012-го контракт на поставку газу через газотранспортну систему Польщі. DT.UA розповідало про можливі ризики німецької RWE і згадувало про те, як страхують такі ризики компанії, що себе поважають (див. "Споти як вихід із газпромівського капкана", DT.UA від 27 січня 2012 р.).
Що ж стосується безпосередньо реверсу з Європи, то прошу читачів звернутися до таблиці, опублікованої в попередньому номері DT.UA ("На золотій трубі сидять і "нагрітися" хочуть). Нескладно знайти в ній у графі "Надходження" - "ГВС (газовимірювальна станція) Германовичі". У ній зазначено (без політики) обсяги реверсних поставок газу в Україну, у поки ще вітчизняну ГТС, через газовимірювальну станцію Германовичі. З початку 2013 р. і по 25 лютого через цю ГВС в Україну надійшов 1 млрд кубометрів газу.
Багато це чи мало? Як рахувати. Якщо платити - багато, хоча ціна газу була лояльнішою, ніж за контрактом "Нафтогазу" з "Газпромом". Але в цьому випадку важливий сам факт початку реверсних поставок. Відповідно до контракту з німецькою RWE, Україна може одержати 5 млрд кубометрів газу на рік. Якщо всі платежі буде зроблено вчасно, то реверсні поставки можливо збільшити до 7-10 млрд кубометрів у 2013 р.
Перспектива: Угорщина-Україна, тестування маршруту
Реверс газу трубопровідним шляхом в Україну з Угорщини можливий технічно і технологічно. І навіть "політично". Не заради ж дотепу газотранспортні підприємства ПАТ "Укртрансгаз" та угорська FGSZ Zrt. (м. Шиофок) уклали технічну угоду "про тимчасову поставку природного газу на ділянці КС (компресорна станція. - А.Є.) Берегдароц-кордон Угорщина/Україна, а заодно і диспетчерську угоду?
На карті, опублікованій в попередньому номері DT.UA, не зазначене точне місце розташування КС Берегдароц. Але дивіться в районі Ужгорода у напрямку газопроводу в Угорщину, не помилитеся.
Відповідно до документів і копій документів, які має редакція DT.UA, вищезгадані сторони домовилися про таке: "За заявками замовників на транспортування природного газу в період з 1 січня по 31 березня 2013 року включно сторони спільно виконують тимчасову поставку-приймання газу з Угорщини в Україну... Добовий обсяг поставки газу може змінюватися в межах від 300 тис. до 1 млн кубометрів на добу...".
Зробимо знижку на тест, інакше така допустима різниця - при реальних поставках реверсного газу - усім обійдеться в копійчину. Далі - суто технічні нюанси. І нехай вас ці нюанси не лякають.
Простіше кажучи, без контракту (контрактів) на купівлю газу в Угорщині якоюсь конкретною компанією в Україні всі технічні нюанси транспортування так і залишаться нюансами. Навіть якщо вони абсолютно узгоджені між газотранспортними компаніями.
Тест на готовність прийняти газ і за цим реверсним напрямком "Укртрансгаз" на свій страх і ризик погодився пройти. Пройшов, що далі? Чи стане покупцем реверсного газу з Угорщини НАК "Нафтогаз України", або ж знайдуться інші претенденти?
"Битий небитого везе..."
Уперше з часу укладання контракту між НАК "Нафтогаз України" і "Газпромом" чиновник НАКа В.Чупрун заявив, що "Нафтогаз" не зміг вчасно оплатити рахунок російської компанії через хіміків (це не цитата, але суть). За інформацією DT.UA, недоплата "Газпрому" у січні - на совісті Д.Фірташа. Його компаніям не вдалося домовитися з "Газпромом" ні за ціною, ні за обсягом. І вони "позичили" у "Нафтогазу" ресурс на 200 млн дол., але вчасно заплатити - "забули". Відповідно, "Нафтогаз" не зміг вчасно розрахуватися за поточні поставки імпортного газу. Хоча б за це "Газпром" не виставив рахунок. Чому?
Претенденти є. Але...
Словаччина. Практично через ГТС Словаччини можлива реверсна поставка газу в обсязі до 3 млн кубометрів на добу. Еustream, словацький оператор ГТС, повідомив колег-газотранспортників, що фізично зможе поставляти газ у реверсному напрямку тільки після реконструкції газовимірювальної станції Вельке Капушани. А це можливо лише за умови гарантій провідних замовників на транзит газу в Україну. Поки що такі заявки до них не надходили.
Угорщина. ПАТ "Укртрансгаз" забезпечило технічну можливість приймання газу з боку Угорщини. Підписано технічну угоду з оператором угорської ГТС (FGSZ Ltd). Компанія FGSZ одержала дозвіл на подачу газу в Україну від енергетичного регулятора Угорщини. Технічна можливість прийому газу з Угорщини в Україну - до 3 млн кубометрів на добу.
Польща. "Укртрансгаз" і компанія "ГАЗ-систем" підписали ряд доповнень до операторської угоди про транспортування газу в Україну з Польщі. З 1 листопада 2012-го природний газ транспортується в Україну. Облік газу відбувається на ГВС Германовичі. У 2012 р. цим маршрутом в Україну надійшло 52,7 млн кубометрів газу, а з 1 січня по 28 лютого 2013-го - 93,8 млн. Максимально можливий обсяг подачі газу в Україну з боку Польщі - 5 млн кубометрів на добу.
Румунія. Ведуться переговори з компанією СНТГН "Трансгаз" про можливості подачі газу з Румунії в Україну, підписано меморандум про наміри. Можливі обсяги прийому газу з боку Теково - до 5 млн кубометрів на добу. Також обговорюється можливість подачі газу в Україну через ГВС Орловка.
Якщо враховувати всі перелічені вище варіанти, то реально - за великого бажання і старання - реверс газу в Україну можливий в обсязі до 16 млрд кубометрів на рік. Такі реалії. Обіцяні політиками 30 млрд - не сьогодні і не завтра.