Наступного тижня завершується прийом заявок на перший в Україні конкурс на право розробляти родовища так званого нетрадиційного газу. На конкурс виставлено Юзівську (Харківська і Донецька обл.) і Олеську (Львівська й Івано-Франківська обл.) площі. Серед учасників конкурсу - всесвітньо відомі компанії Chevron, Eni, Exxonmobil, а також «Укрнафта» і «Нафтогаз», які цікавляться Олеською площею; Shell і ТНК-BP - Юзівською. Склад претендентів говорить про серйозні плани з видобутку сланцевого газу в Україні, яка володіє найбільшими в Європі прогнозними запасами нетрадиційного, зокрема, сланцевого газу.
Іноземні нафтогазові компанії готові вкладати мільярди в український газовидобуток. Так, ТНК-ВР минулого тижня заявила, що має намір інвестувати в цю галузь до 7 млрд. дол. протягом 30 років. Про плани компанії відносно українського видобутку DT.UA розповів віце-президент ТНК-ВР з великих і капітальних проектів Емерсон Міленськи.
- Пане Емерсон, тривалий час ви працювали в компанії ВР - одному із співзасновників ТНК-ВР. Зважаючи на ваш досвід роботи, що ви можете сказати про значення газовидобутку для цих компаній?
- BP входить до десятки провідних компаній із видобутку і є одним зі світових лідерів у нетрадиційному видобутку газу із щільних піщаних порід. Північноамериканський газовий бізнес ВР представлено високоякісним портфелем активів: ВР працює в 6 із 13 найбільших газових басейнів у 48 континентальних штатах США. Зростання попиту на газ, як на найчистішу вуглеводневу сировину, випереджає навіть попит на нафту, при цьому прискорюється й пропозиція. Багато технологічних новинок ми використовуємо і в інших регіонах.
- Сказане вами більше стосується ВР. А які перспективи видобутку сланцевого газу ТНК-ВР?
- У нас хороші перспективи, враховуючи технічний потенціал, напрацьований за останні п’ять років при розробці низькопроникних пластів, горизонтальному бурінні, багатоетапному гідророзриві пластів. Ці російські напрацювання в комбінації із зарубіжними знаннями та досвідом ВР, особливо набутим у Північній Америці, мають забезпечити ТНК-ВР хороший доробок у конкурентній боротьбі.
Завдяки новій стратегії та новим проектам, до кінця десятиліття ТНК-ВР значно розширить свій бізнес з видобутку природного газу й інвестує мільярди доларів у своє перетворення. Наша мета - видобувати не менш як 50 млрд. кубометрів газу на рік 2020 року, що втричі більше, ніж 2011-го.
Нині газовий портфель ТНК-ВР приростає новими проектами у В’єтнамі, серед яких проект на газовому родовищі Ландо. Видобуток газу там розпочнеться
в четвертому кварталі цього року, а річний показник становитиме близько 2 млрд. кубометрів.
Стосовно видобутку нетрадиційного газу, ми займаємося деякими великими ділянками надр в Україні й у разі успіху плануємо інвестувати близько 7 млрд. дол. протягом 30 років.
- Наскільки важлива для ТНК-ВР Україна?
- Із моменту створення ТНК-ВР Україна завжди була дуже важливою для нас. Не секрет, що нині в нас є певні труднощі із нафтопереробкою в Україні, й ми вивчаємо заходи підвищення ефективності виробництва. Це можна розглядати як додатковий стимул до усвідомлення потреби того, щоб компанія стабільно працювала в країні. Оскільки нині для нас очевидно, що компанії бракує комплексного бізнесу, який охоплюватиме весь ланцюжок створення вартості вуглеводнів. Ми вважаємо, що вихід у сектор розвідки та видобутку газу в Україні дасть нам змогу розширити і диверсифікувати сегменти нашого бізнесу та буде співзвучний нашим конкурентним перевагам у геологорозвідці й розробці ресурсів.
- За нафтогазові ресурси України борються кілька світових компаній-гігантів, серед яких Shell, Exxonmobil і «Газпром». У чому ви вбачаєте переваги ТНК-ВР перед компаніями-конкурентами?
- Насамперед ТНК-ВР - компанія з величезним потенціалом. Наша найважливіша перевага перед конкурентами, на мою думку, - це наше керівництво та управлінські процеси. Ми - прозора компанія, що робить нас більш відкритими до партнерства. Наша компанія - справжній сплав світового досвіду на всіх рівнях ієрархії, а досвід роботи в Росії дозволяє ТНК-ВР використовувати унікальні можливості зростання на висококонкурентному ринку енергоносіїв.
До того ж важливо враховувати, що ми - приватна компанія, яка об’єднує професіоналів, ініціативних і талановитих людей, кожен з яких розуміє свою роль і знає, як зробити внесок у спільну справу. Завдяки цьому ми вміємо оперативно реагувати на виклики зовнішнього середовища. Також важливо, що ми культивуємо інновації, розуміємо їхню важливість при реалізації нових проектів і підвищенні ефективності зрілих родовищ. Ми постійно шукаємо оптимальні рішення і в 2011 році вклали понад 350 млн. дол. у розробку і впровадження інновацій у всіх сферах нашої діяльності. 2012-го й надалі продовжимо розробляти унікальні технології, щоб на крок випереджати конкурентів.
- Чи є в ТНК-ВР можливість використовувати останні розробки інженерів і конструкторів ВР? Чи існує загальна база даних або процес передачі технологій?
- Як акціонер ТНК-ВР, ВР завжди підтримувала й активно підживлювала наш технологічний розвиток. Ми відкрито ділимося здобутими уроками й висновками щодо всього портфеля активів. Одним із ключових напрямків передачі знань і досвіду були й залишаються технології сейсморозвідки, особливо ті, що стосуються обробки та інтерпретації даних тривимірної (3D) сейсморозвідки при пошуку ресурсів і оптимізації розробки. В останні три роки успішність геологорозвідки в нас перевищувала 70%, в основному за рахунок технологій 3D-сейсморозвідки власної розробки.
Ще один важливий напрям передачі технологій пов’язаний із геологічним і гідродинамічним моделюванням колекторів, що дало можливість увести в розробку безліч складних колекторів у Західному Сибіру та підвищило загальний коефіцієнт нафтовіддачі, а також завжди допомагало компанії щороку заміщати обсяги видобутку новими запасами. Середній коефіцієнт заміщення запасів без урахування терміну дії ліцензій за методикою SEC за останні вісім років становив у ТНК-ВР 140%.
Ці два критично важливі технологічні напрями повністю представлено в роботі нашого Тюменського нафтового наукового центру, в якому працюють понад 700 кваліфікованих і талановитих співробітників не тільки Росії, а й світу. Цей центр є й залишатиметься двигуном нашої конкурентної переваги і в Росії, і за її межами в процесі розширення ТНК-ВР на міжнародних ринках, зокрема в Україні.
- Порівнюючи найбільші нафтогазові компанії, що ви можете сказати про їхні технології й переваги у видобутку вуглеводнів, зокрема, сланцевого газу?
- Напевно, в кожній компанії є свої унікальні технології. З іншого боку, революція у видобутку сланцевого газу, що відбулася в Північній Америці, була зумовлена податковими пільгами та наближеністю до вже існуючої інфраструктури та ринків, а не тільки розробками в бурінні горизонтальних свердловин і гідророзриві пластів.
І другий момент. За сучасного рівня розвитку комунікацій не можна довго залишатися власником ноу-хау. У частині розробки технологій багато важливих проривів здійснювали дрібні й середні незалежні компанії в співробітництві із сервісними підрядниками. Нині ці технології легкодоступні на світовому ринку.
Ключовий, на мій погляд, момент - розуміння геології, а це один із козирів ТНК-ВР, особливо в поєднанні з тим досвідом у геологорозвідці, який ВР передала ТНК-ВР.