Туркменбаші вбачає в Україні надійного партнера

Поділитися
15—17 листопада 2004 року в Ашгабаті проходили дев’ята міжнародна виставка і конференція «Нафта і га...
Церемонія відкриття 9-ї міжнародної виставки «Нафта і газ Туркменістану»

15—17 листопада 2004 року в Ашгабаті проходили дев’ята міжнародна виставка і конференція «Нафта і газ Туркменістану», в яких уже традиційно брали участь представники найбільшої української компанії НАК «Нафтогаз України», а також «Мотор Січ», сумське НВО ім.Фрунзе, трубні компанії.

Організатори виставки і конференції — міністерство нафтогазової промисловості та мінеральних ресурсів Туркменістану і Торгово-промислова палата — запросили до участі в нафтогазовій конференції понад 80 компаній світу, і треба сказати, що форум вийшов дуже представницьким. Найцікавішим було те, що стенди «Нафтогазу України» і російського «Газпрома» у Туркменістані розміщувалися майже поруч. Правда, українській компанії дісталося найпочесніше місце, та й презентація стенда була помпезніша. Дрібничка, як то кажуть, але приємно.

Не менш дивним було й те, що голова правління «Нафтогазу» Юрій Бойко удостоївся двогодинної розмови з президентом Туркменістану Сапармуратом Ніязовим. І хоч Ю.Бойко не вдавався в подробиці, однак повідомив, що в ході зустрічі йшлося про україно-туркменське співробітництво в газовій галузі.

У процесі переговорів С.Ніязов і Ю.Бойко висловили задоволення розвитком двостороннього співробітництва і чітким виконанням домовленостей про постачання туркменського природного газу в Україну та його оплату.

Глава НАКу інформував С.Ніязова про початок інвестиційної фази діяльності Міжнародного газотранспортного консорціуму і перспективи розширення потужності газотранспортної системи України на вході з туркменського напрямку. На переговорах сторони підтримали продовження взаємовигідного співробітництва в газовій сфері у дво- і тристоронньому форматі.

Історія газоторгових відносин України й Туркменістану неодноразово бувала затьмарена то українськими неплатежами, то припиненням подачі в Україну туркменського газу. І тільки в останній рік це співробітництво, можна сказати, ввійшло в цивілізовані рамки. Тож цілком зрозуміло, що Туркменістан побоюється втратити такого торгового партнера, яким сьогодні для нього є Україна, і зокрема НАК «Нафтогаз».

Нагадаю, що туркменський газ поставляється в Україну відповідно до Міждержавної угоди про співробітництво в газовій галузі на 2002—2006 роки. Туркменістан — найбільший постачальник газу в Україну, а Україна — найбільший покупець туркменського газу. Обсяг поставок туркменського газу в нашу країну 2004 року становитиме 36 млрд. кубометрів, або 45% необхідного обсягу.

У 2005—2006 роках «Нафтогаз України» планує щорічно отримувати до 44 млрд. кубометрів природного газу туркменського походження, у тому числі до 36 млрд. кубометрів — за прямими контрактами купівлі-продажу з компанією «Туркменнафтогаз», до 8 млрд. кубометрів — від ВАТ «Газекспорт» (Росія).

Відповідно до підписаного 27 липня в Москві пакету документів між «Нафтогазом України», ВАТ «Газекспорт» і RosUkrEnergo AG, обсяги поставок туркменського природного газу в Україну в період із 2007 по 2028 рік планується збільшити до 60 млрд. кубометрів на рік. Тож хоча з 2007-го російський «Газпром» і викуповуватиме більшу частину видобутого в Туркменістані газу, він його продаватиме на українському ринку. При цьому зрозуміло, що туркменська сторона шукає можливостей експортувати свій газ на Захід.

На нафтогазовій конференції в Туркменістані виступив перший заступник глави «Нафтогазу України» Вадим Чупрун (який колись вісім років був послом України в Туркменістані). Він повідомив, що національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» готова збільшити обсяги імпорту природного газу з Туркменістану.

«Україна і надалі бачить себе провідним споживачем туркменського газу. «Нафтогаз України» вже уклав відповідну 25-річну угоду з компанією RosUkrEnergo AG, що передбачає збільшення надходження природного газу з нинішніх 44 до 60 млрд. кубометрів на рік у 2007—2028 рр.», — повідомив В.Чупрун.

Він також зазначив, що «Нафтогаз України» уже розпочав підготовчі роботи зі збільшення вхідної потужності газотранспортної системи (ГТС) України з туркменського напрямку.

«Будівництво газопроводу Новопсков—Ужгород у рамках Міжнародного газотранспортного консорціуму значно розширить можливості України з імпорту й транзиту туркменського природного газу», — сказав перший заступник глави НАКу.

За його словами, Україна надалі активно сприятиме розвитку ГТС Туркменістану.

«Протягом останніх років українські підрядні організації виконали значний обсяг робіт із проектування, будівництва та модернізації об’єктів газової галузі, зокрема газопроводу Казанджик—Кизил—Арват; компресорних станцій «Котур-Тепе», «Каахка», «Дар’ялик», газліфтної станції «Сердар»; газопроводів-переходів через річку Амудар’я та інших об’єктів», — повідомив В.Чупрун.

Він також наголосив, що Україна готова підтримати будь-які проекти туркменської сторони з розвитку ГТС Середня Азія—Центр (САЦ) або створення нових маршрутів постачання туркменського газу в напрямку України. Як нагадав В.Чупрун, систему САЦ проектував київський інститут «ВНІПІтрансгаз», який має вихідні дані для підготовки проекту її реабілітації та розвитку.

Крім того, заступник голови правління НАК підтвердив зацікавленість української сторони в реалізації проектів, які передбачають проведення геологорозвідувальних робіт, облаштування та розробку родовищ на території Туркменістану.

До речі, що стосується збільшення пропускної здатності газотранспортної системи Середньої Азії, то глава «Нафтогазу» Ю.Бойко повідомив, що він обговорював із туркменською стороною перспективи модернізації й розширення газових мереж. За його словами, розроблено два проекти збільшення пропускної здатності газопроводу Середня Азія—Центр. Відповідно до першого, планується модернізувати діючий газопровід і збільшити його пропускну потужність до 60 млрд. кубометрів на рік (на його реалізацію знадобиться приблизно 500 млн. дол.). Другий проект значно дорожчий (вартістю близько 2,5 млрд. дол.), однак він передбачає будівництво нової магістралі пропускною потужністю до 80 млрд. кубометрів газу на рік. Нині обидва ці проекти розглядають зацікавлені учасники. Ю.Бойко вважає, що проекти тим більш реальні, що створена компанія RosUkrEnergo AG за участі серйозних фінансових інституцій цілком спроможна залучити необхідні для реалізації проектів кошти.

Одне слово, для розвитку співробітництва є всі підстави і перспективи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі