Генпрокурор Юрій Луценко обрав для першої демонстрації своєї роботи на новій посаді безпрограшний варіант - справу Курченка.
За тиждень відбулося більше арештів, ніж за два роки, які триває ця історія у правоохоронців. Щоправда, назвати "запакованих" персонажів авторами злочинних схем, як їх поспішили охрестити деякі ЗМІ, - надто вже велике перебільшення. Хоча шанси вийти на реальних бенефіціарів схеми, яких, утім, і так усі знають, підвищуються. Усе залежить від того, чи є політична воля довести справу до кінця.
Колишнього заступника міністра економіки Олександра Сухомлинавзяли в суботу, 11 червня.
"Активний член злочинної організації Сухомлин підозрюється в тому, що він, перебуваючи упродовж 2010–2014 рр. на посаді голови Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу й вугілля, діючи за попередньою змовою з Віктором Януковичем, Миколою Азаровим і Сергієм Курченком, а також іншими членами злочинної організації, незаконно заволодів в інтересах злочинної організації майном ПАТ "Укргазвидобування" і ПАТ "Укрнафта", а саме - виробленим ними скрапленим газом на загальну суму понад 2 млрд грн", - цитує прес-служба генерального прокурора Юрія Луценка.
Буквально наступного дня при перетині кордону з Польщею був затриманий Андрій Кошель - один із топ-менеджерів групи СЄПЕК, якому було вручено повідомлення про підозру, а трохи пізніше суд узяв його під варту.
Хто ці люди й чому вони можуть допомогти слідству? За словами Луценка, Сухомлин як голова Аукціонного комітету, використовуючи своє службове становище, всупереч інтересам служби систематично вживав заходів із усунення конкуренції на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, контролював функціонування схеми Курченка з викупу через біржові аукціони всього обсягу скрапленого газу, який виробляли "Укргазвидобування" і "Укрнафта" за пільговими цінами, нібито для потреб населення України.
"Разом з цим надалі члени злочинної організації продавали цей газ на автозаправні станції за ринковою ціною, у результаті чого, згідно з висновком експертизи, одержали надприбуток у розмірі понад 5,5 млрд грн", - наголосив генпрокурор.
Однак перебільшувати роль Сухомлина не варто, швидше навіть навпаки, музики в цьому колегіальному органі він ніколи не замовляв і мало на що впливав. Оскільки затриманий працював у Мінекономіки, він перебував в орбіті впливу Андрія Клюєва - основного опонента младореформаторів у владній верхівці.
Восени 2011 р. Клюєв, незадоволений відчутним посиленням конкуруючого крила партії влади, ініціював перевірку механізму проведення газових аукціонів. Але в кулуарній боротьбі програв своєму одвічному супернику - тодішньому міністру палива та енергетики Юрію Бойку, котрий, як тоді стало остаточно зрозуміло, став основним союзником Курченка. Саме Бойко контролював більшість у комітеті, укомплектувавши його представниками "підшефних" міністерству компаній "Укргазвидобування", "Укрнафта", "Нафтогаз України" і безпосередньо Мінпаливенерго. До ролі Бойка в цій історії ми ще повернемося нижче.
Що стосується Кошеля, то це один із дуже близьких соратників Сергія Курченка, з яким він почав трудитися ще в харківській компанії "Експогаз", де був керівником групи майбутнього младоолігарха. Багато чого може сказати той факт, що саме Кошель значився єдиним акціонером ТОВ "СЄПЕК" - спеціально створеної публічної компанії Сергія Курченка (статутний фонд товариства 100 млн грн).
На піку могутності групи у 2013 р. Кошель відійшов на другий план, а після втечі Курченка і найбільш наближених менеджерів залишився в Україні. Однак те, що ця людина була в центрі подій 2009–2011 рр., не викликає сумнівів.
Краплений газ
Схема реалізації скрапленого газу неодноразово описувалася, зокрема DT.UA, ще на самому початку її виникнення в 2010 р. Але ні тоді, ні пізніше вона нікого особливо не цікавила. На руку махінаторам грала складність розробленого механізму, зовні обставленого як цілком шляхетна справа в рамках чинного законодавства.
Суть схеми от у чому: вироблений скраплений газ компаній з держучастю "Укргазвидобування" і "Укрнафта" компанії Курченка скуповували за пільговою ціною 2103 грн/т, а продавали за ринковою ціною, що сягала 12 тис. грн. Цінова різниця за три роки становила якраз близько 5,5 млрд грн, або майже 700 млн дол.
Як їм це вдавалося? З допомогою корумпованих чиновників було вибудовано правила й саму реалізацію цього газу. Для побудови такої системи були залучені чиновники різних рівнів, починаючи від клерків "Нафтогазу України", губернаторів, міністрів і закінчуючи прем'єр-міністром Миколою Азаровим, який у 2011 р. затвердив нові правила аукціонного продажу енергоресурсів держкомпаній. Затримані прокурорами Кошель і Сухомлин - лише ланки у великому ланцюжку, що тягнеться до самого верху.
Народний депутат Сергій Лещенко відводить головну роль у цьому бізнесі Курченка екс-міністру енергетики й нинішньому очільнику "Опоблоку" Юрію Бойку. "Для того, щоб заволодіти скрапленим газом, Курченко разом з Бойком завищували обсяги потреб населення в цьому паливі. Підприємства Курченка не продавали газ населенню й навіть не мали такої мети. Відповідно до розробленого злочинного плану, було передбачене складання довідок про обсяг реалізації газу "з внесенням у них свідомо недостовірних даних", - повідомив торік С.Лещенко, до рук якого потрапили матеріали розслідування цієї справи.
"Протягом першого півріччя 2010 р. Курченко залучив до участі в злочинній організації тодішнього міністра енергетики Юрія Бойка і першого заступника директора ДП "Газ України" Оксану Масс, які при очевидній нелогічності значного збільшення обсягів продажів скрапленого газу для потреб населення в семи областях (Харківській, Донецькій, Київській, Луганській, Черкаській, Чернігівській і Запорізькій) визнавали такі завищені обсяги достовірними", - сказано в матеріалах справи, опублікованої нардепом. До слова, нещодавно ЗМІ повідомили, що Оксану Масс затримали правоохоронці в рамках розслідування справи Курченка.
"У матеріалах провадження є достатні докази для винесення підозри Бойку за статтями "участь у злочинній організації і заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах" (частина 1 статті 255, частина 5 статті 191), які передбачають покарання до 12 років із конфіскацією майна", - цитує документ ГПУ Лещенко. Він стверджує, що слідчі Генпрокуратури підготували подання до Верховної Ради про зняття недоторканності, на затримання й арешт нині нардепа та екс-міністра енергетики, екс-віце-прем'єра Юрія Бойка ще рік тому, у липні 2015 р. За словами Лещенка, генпрокурор Шокін знерухомив цей документ, а затримання колишнього керівника аукціонного комітету Сухомлина "називає "шоу".
"Сьогодні країна була свідком спроби нового генпрокурора показати власну ефективність, але замість підписання подання на арешт Бойка, яке вже рік лежить у сейфі генпрокурора, Луценко влаштував шоу із затриманням Сухомлина", - зазначає депутат Сергій Лещенко.
"У 2012 р. Курченко вже майже нічого не заробляв на скрапленому газі, усе йшло на хабарі й розрахунки з партнерами", - згадує один із колишніх співробітників СЄПЕК. Не слід забувати, що на перших етапах партнером Курченка вважався син генпрокурора Артем Пшонка. Саме органи прокуратури почали переслідувати тих, хто спочатку намагався вставляти палиці в колеса "газовій" схемі, що набирала швидкість.
Велику роль в успіху схеми відігравали митники: з 2011 р. вони почали зупиняти на удавані перевірки якості імпортний скраплений газ, який унаслідок місячного простою додавав до ціни близько 100 дол./т, що давало змогу продавати "аукціонний" газ дорожче на пропорційну суму.
У міру розвитку газової схеми і теми контрабандної поставки нафтопродуктів, що набирала обертів, митна служба була по суті ліквідована й розчинена у величезній системі новоствореного Міністерства податків і зборів. Тоді багато говорили, що створення нового мегаміністерства не в останню чергу було зумовлене саме зростаючим бізнесом Курченка. Масштаби втрат держбюджету з митниці ставали дедалі відчутнішими, а об'єднання під одним дахом з податковою допомогло "утопити" ці недоїмки в загальному казані держфінансів.
Є великі сумніви і з приводу того, що спокійно дивилися на те, як їх обдирають младоолігархи, і виробники скрапленого газу. Не секрет, що кураторами "Укрнафти" і "Укргазвидобування" у ті часи були Ігор Коломойський і Дмитро Фірташ, відповідно. Є всі підстави вважати, що Курченко згодом повертав виробникам газу частину коштів, що тим було дуже вигідно. Адже всю брудну роботу на себе брав Курченко, а вони, продаючи газ по 2130 грн/т у цілковитій відповідності із законом, ще й вирішували питання монетизації довірених їм підприємств.
На користь цієї версії свідчить опублікований Мустафою Найємом уривок записки Дмитра Фірташа до генпрокурора Пшонки, де фігурант підтверджує роботу за програмою "Скраплений газ" і скаржиться на нерозрахунки Курченка за газ.
Невідомо, як було вибудовано схему взаємодії з "Укрнафтою", але проданий на аукціонах газ згодом надходив на заправки групи "Приват", а контрольована цією групою "Укртатнафта" весь вироблений скраплений газ також продавала структурам Курченка (це теж був важливий елемент монополізації цього ринку).
* * *
Як бачимо, вважати Курченка злим демоном, який нахиляв усіх і все та забрав собі 5,5 млрд грн, не зовсім правильно. А точніше, зовсім неправильно. Придумана (або реалізована) ним схема годувала величезне коло чиновників і олігархів, і, безсумнівно, це було найбільшою її витратною частиною.
Арешт названих фігурантів справи Курченка є, напевно, необхідним, але далеко не достатнім для ефективного розслідування справи. Джерело в ГПУ говорить, що лави затриманих у рамках "газової" справи збільшуватимуться, називаються досить відомі імена.
До слова, призначений у 2012 р. міністром економіки Петро Порошенко з обов'язку служби також був куратором Аукціонного комітету з продажу енергоресурсів, очолюваного Сухомлином. А тим часом увесь 2012 р. скраплений газ продовжував розтікатися повз "соціально незахищені верстви населення". Не викликає сумнівів, що сьогоднішній президент хотів покласти цьому край, і, можливо, саме та прихована боротьба, зрештою, привела до падіння "кривавого режиму"…
Основні фігуранти "справи Курченка" відомі, але чи вистачить у мисливця на велику рибу Юрія Луценка сил до них дійти - питання відкрите. Однозначно Кошель, Масс, Сухомлин можуть дати дуже серйозні свідчення, але чи будуть вони це робити, залежить знову ж таки від серйозності намірів слідства й генпрокурора.
Також необхідно нагадати, що коли йдеться про Аукціонний комітет зразка 2010 р. на чолі із Сухомлином, то на його рахунку є ще одна цікава схема - продаж нафти "Укрнафти" без ПДВ. У результаті цієї оборудки, коли два заступники міністра в аукціонному комітеті - сам Сухомлин і заступник Бойка Ігор Кірюшин, а також інші досить освічені люди не могли нарахувати ПДВ на видобуту в Україні нафту, у січні-вересні 2010 р. "Укрнафта" недоодержала близько 260 млн (!) дол. доходу.
Словом, можливостей у слідчих багато, але питання в тому, чи дадуть їм працювати?