У розпорядженні редакції ZN.UA опинився повний текст меморандуму про економічну та фінансову політику, на підставі якого офіційний Київ протягом найближчих двох років буде будувати свої відносини з Міжнародним валютним фондом.
Цей документ, в якому детально прописано перші (вже здійснені) кроки нового уряду, а також його подальші наміри, визначає генеральну економічну лінію влади України в 2014-2016 роках.
Текст меморандуму було розроблено у березні 2014-го, за підсумками роботи місії МВФ у Києві. У середині квітня його було направлено у штаб-квартиру фонду у Вашингтоні разом з Листом про наміри, який підписали чотири керівники країни: в.о. президента Олександр Турчинов, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, міністр фінансів Олександр Шлапак, голова Національного банку Степан Кубів.
Читайте: МВФ схвалив виділення Україні кредиту на $ 17 млрд
Документ отримано ZN.UA відразу з двох джерел у Міністерстві фінансів і Національному банку. Тексти ідентичні за винятком деяких показників, які, наскільки відомо редакції, проходили узгодження аж до останнього дня напередодні рішення МВФ про виділення кредиту Україні. Також існують додатки до меморандуму: (1) перелік попередніх заходів і "структурних маяків", (2) графік виділення коштів і строків перегляду програми, (3) кількісні критерії ефективності та індикативні цільові показники.
30 квітня, в день прийняття рішення про затвердження програми stand-by для України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі відмовилося надати офіційний текст меморандуму, посилаючись на те, що не отримало згоди від МВФ на розкриття тексту для громадськості. Однак цей документ не належить до державної таємниці і містить відомості, що безпосередньо впливають на життя кожного громадянина України. Більше того - у вигляді ксерокопій - він вже успішно розійшовся по руках бізнесменів, афілійованих з владою.
Сума і транші. Загальна сума дворічного кредиту (10,976 млрд, спеціальних прав запозичення валюти МВФ, що сьогодні еквівалентно 17,01 млрд доларів США) була узгоджена лише на початку 20-х чисел квітня, тому вона не вказана в Листі про наміри. Програма stand-by передбачає надання позики у розмірі 800% української квоти в МВФ. Разом з тим в Листі про наміри наведена сума необхідного першого траншу в розмірі 2,058 млрд СПЗ (,19 млрд). Вашингтон вирішив, що з цієї суми 62,7% (близько млрд) піде на покриття дефіциту бюджету. Український уряд просив на ці цілі половину траншу (інші кошти перераховуються НБУ і включаються до складу золотовалютних резервів).
Макропрогноз. За підсумками роботи місії МВФ оцінив перспективи української економіки в 2014 році на наступному рівні: економічний спад - 4,5%, інфляція - 16%, дефіцит рахунку поточних операцій - 5% ВВП, покриття імпорту міжнародними резервами - 2 місяці. Судячи з офіційного прогнозу МВФ, розісланого вранці 1 травня, прогноз динаміки ВВП був переглянутий до -5%, дефіцит поточних операцій до 4,5% ВВП, а валові міжнародні резерви до рівня 2,5 місяців. Сплеску безробіття не очікується (8,5% за методологією Міжнародної організації праці в 2014 році). Відновлення економічного зростання український уряд і МВФ бачать можливим, починаючи з 2015 року (2%, потім 4-4,5% у середньостроковій перспективі). !zn