29 липня Комітет державної безпеки самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки заявив про провокації на українсько-придністровській ділянці кордону. В офіційному повідомленні, розміщеному на сайті відомства, сказано, що в останні дні по території України вздовж кордону з Придністров'ям невідомі роз'їжджають на автомобілях і за допомогою гучномовців сповіщають місцеве населення про нібито "збройний напад, що готується з боку Придністров'я, на Україну в період з 30 липня по 2 серпня". КДБ ПМР назвав "безпідставними подібні інсинуації, оскільки Придністров'я не має будь-яких агресивних устремлінь на адресу будь-кого". Крім того, комітет має намір провести перевірку за даними фактами, щоб з'ясувати, хто організовує і здійснює такі провокації.
Спроби з'ясувати в нашої влади, що ж насправді відбувається на прикордонних з Придністров'ям територіях, і що це за сили, які порушують спокій українських громадян і сіють паніку серед населення, успіхом не увінчалися. 29 липня губернатор Одеської області Ігор Палиця, до якого достукатися з запитаннями проблематично, а чиновники без його відома коментувати щось стосовно цього відмовляються, провів нараду з силовиками. Про що розмовляли - невідомо, але після її закінчення начальник управління СБУ в Одеській області Сергій Курош у відповідь на запитання швидко й неохоче кинув: "На кордоні все спокійно".
У прес-службі Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України повідомили, що таких фактів на кордоні не зафіксовано.
Тим часом в Одесі вже котрий тиждень циркулюють чутки, що на перші числа серпня (дати весь час змінюються) у місті намічається щось недобре. Мовляв, черга дійшла й до нас. Одна знайома схвильовано розповідала: обізнана людина повідомила їй по секрету, що становище серйозне, і порадила на певний час навіть вивезти дітей у безпечне місце, а ще забрати з квартири цінні речі. "Я спочатку теж не вірила, коли мені казали, що в нас заберуть Крим, що буде війна на Донбасі. А он як усе обернулося!" - пояснювала свою позицію стурбована жінка. А днями при зустрічі, впевнена у своїх побоюваннях, вона зауважила: "Я вам що казала. Диму без вогню не буває".
Знайома натякала на рів, який Україна почала рити на кордоні з Придністров'ям.
Протитанкові рови проти контрабандистів?
Траншея, яку десь із середини липня почали прокладати прикордонники, стала головною одеською топ-новиною останніх днів. І хоча офіційно стражі рубежів заявляють, що головна мета початої роботи - захистити кордон від контрабандистів, але при цьому дають зрозуміти, що рів стане перешкодою для військової техніки на випадок вторгнення Росії з території Придністров'я, де базується російський миротворчий контингент.
Щоб захистити наші рубежі, прикордонники планують прорити траншею довжиною понад 300 кілометрів. Однак з огляду на темпи її прокладання, дехто вже підрахував, що роботи буде завершено років через два. Річ у тім, що за тиждень спеціалізована машина проходить приблизно 2,5 кілометра. До того ж вона "з'їдає" за день приблизно 840 літрів дизельного палива, на закупівлю якого гроші доводиться збирати з хати по нитці. Як повідомили в Південному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України, допомогу надає голова області Ігор Палиця. Складено графік безплатного виділення не менш як 20 тонн дизпалива щомісяця. Перша партія губернаторського "пайка" вже надійшла. Допомогу в закупівлі палива надають і жителі області, зазначають прикордонники.
Водночас одні люди схвалюють таку роботу, інші обурюються, що гроші "заривають" у землю. Вони вважають, що ліпше б їх направили, приміром, на ремонт розбитих доріг. До того ж багато хто вже порівнює одеську траншею (заявлена ширина - понад 3 м, глибина - близько 3 м) з донецькою (ширина - 4 м, глибина - 2,5 м, двометровий вал зверху). У березні її прорили на кордоні з Росією. Тоді губернатор Донецької області Сергій Тарута заявив, що весь кордон майже на замку, і військова техніка не пройде. Що вийшло в результаті, знає кожен.
Однак питання в тому, чи є на сьогодні інший вихід? Адже кінця війні поки що не видно. До того ж сепаратисти, проголосивши створення "республіки Новоросія", хочуть бачити в ній не тільки Одеську область, а й Придністров'я. І про це вже повідомляють навіть деякі молдавські й придністровські сайти. На жаль, нині відповіді на такі запитання кожен шукає самостійно. І тут люди більше керуються емоціями і страхом, які породжуються відсутністю достовірної інформації.
Місцева влада сьогодні не вважає за потрібне інформувати громадян про провокації та реальний стан речей, а тому породжені фейками чутки роблять свою брудну справу.
Шок від мобілізації
Нині найбільший переляк, якого зазнають як одесити, так і жителі області, пов'язаний з нещодавно оголошеною мобілізацією. Багато хто навіть боїться говорити на цю тему одне з одним по телефону. Бояться, що по їхніх чоловіків або синів прийдуть. Розмовами про те, що хлопців забирають прямо з робочих місць і навіть маршруток та особистих авто, які міліція може зупинити на вулиці в будь-який момент, повниться вся Одеса. У понеділок був переполох на ринку "Сьомий кілометр", де пройшла інформація про те, що вантажників забиратимуть в зону АТО.
Озвучену в ЗМІ таку інформацію часто відразу спростовують самі автори матеріалів. Проте одесити, наслухавшись історій, які розповідають родичі, сусіди, друзі, впевнені у протилежному. А тому нинішня мобілізація, що обросла всілякими чутками, лише додала нової порції антипатріотичних настроїв на Одещині. У понеділок на прес-конференції в Одесі народний депутат України Антон Кіссе повідомив, що як тільки оголосили про часткову мобілізацію, в одному з сіл Тарутинського району 78 мешканців відразу перебралися в Молдову. "Слід відправляти в армію, а тим більше для участі в АТО, найбільш підготовлених. Мобілізація в тому вигляді, в якому вона зараз проводиться, створює не просто невдоволення, а вибухонебезпечну ситуацію", - вважає депутат.
В Одеському обласному військовому комісаріаті авторові цих рядків пояснили, що на сьогодні після оголошеної мобілізації жодної людини нікуди не призвали й не відправили, крім добровольців-контрактників. Наразі триває лише сповіщення. Що ж до чуток про якісь облави й силові методи призову, то це не більш ніж домисли тих, хто працює на підрив обороноздатності країни, вважають у військкоматі. Можливо. Але інформаційний вакуум і мовчання чиновників змушує людей "рити" свої особисті "окопи", щоб захиститися від війни, яка щодня забирає чиїсь життя. І жителів Одещини зокрема. Позавчора в селі Польовому під Білгород-Дністровським проводжали в останню путь 32-річного прикордонника. У нього залишилися дружина і двоє дітей...