Безпрецедентні заходи безпеки і таке ж безпрецедентне нагнітання обстановки в Одесі напередодні 2 травня завершилися без сутичок і провокацій. Хоча і так було ясно, що повторення трагічних подій 2 травня 2014 року сьогодні не можливо. Разом з тим, зрозуміло, що краще дмухати на холодну воду, ніж заливати нею пожежу чи навіть невелике полум'я. Але чи зітхнула Одеса з полегшенням після пережитого шоку, ось в чому питання.
На жаль, напруга нікуди не поділася. І справа тут не стільки в наближенні ще однієї пам'ятної дати. Традиційно 9 травня стає днем сутичок проукраїнських та проросійських сил в Одесі. Скільки в розгойдуванні Михеїлом Саакашвілі міського човна, яким керує Геннадій Труханов, чиє ім'я фігурує в панамських документах.
Офшорне досьє мера Одеси як громадянина Росії, стало новим поштовхом у боротьбі губернатора проти мера. Саме новий виток протистояння між Трухановим і Саакашвілі несе нині для Одеси не менше загроз для її спокою, ніж ностальгія за імперією, кремлівська пропаганда і прихований сепаратизм.
Події попереднього тижня, коли стався нічний розгром наметового містечка "Одеса без Труханова", ранкове блокування мерії, зіткнення з мордобоєм, власне, і стали приводом для вимоги губернатора ввести в Одесу додаткові сили Національної гвардії та Національної поліції напередодні другої річниці кривавих подій в Одесі. Саме зіткнення біля стін мерії було використано багатьма ЗМІ як лякаючу картинку про теперішню неспокійну Одесу.
Підлив масла у вогонь і обстріл головного офісу банку "Південний". Стрілець, бабахнувший з гранатомета, незважаючи на мотиви, які їм рухали, показав, яка зброя в Одесі може піти в хід. Пізніше схованки з боєприпасами, знайдені і продемонстровані СБУ, лише доповнили картинку вкрай нестабільної Одеси.
Міхеїл Саакашвілі, судячи з його заяв, не має наміру миритися з тим, що містом керує людина, яка пов'язаний з відомим кримінальним авторитетом, має мільйони в офшорах, подвійне громадянство та інші гріхи. Губернатор буде домагатися розслідування офшорних справ Труханова. У свою чергу мер міста всі звинувачення на свою адресу відкидає. А тому подальший розвиток подій буде залежати від політичної волі, тобто, від підтримки Києвом вимог Саакашвілі.
Введення додаткових сил в Одесу, показало, що Саакашвілі сьогодні отримав допомогу від президента, незважаючи на заяви радників міністра внутрішніх справ про те, що немає необхідності кидати всі сили на Одесу. Нагадаємо, як заявив напередодні 2 травня Зорян Шкіряк, в місті достатньо сил і засобів підрозділів Національної гвардії та Національної поліції, щоб впоратися з будь-якими викликами. Він порадив Саакашвілі припинити істерику напередодні другої річниці трагічних подій в Одесі. А інший радник глави МВС Іван Варченко взагалі заявив, що Нацполіція і Нацгвардія не повинні займатися будь-якими політичними розбірками, а ситуація в Одесі, за його словами, носить всі ознаки політичного процесу.
Але в кінцевому підсумку силовики в Одесі продемонстрували спільну роботу щодо забезпечення безпеки під час масових заходів. Вони не допустили дрібних провокацій, сутичок та зіткнень, які могли в будь-який момент виникнути між одеситами з різних таборів. А їх всіх магнітом тягнуло до Куликового поля, до натовпу присутніх, що нервово чекали під палючими променями травневого сонце на дозвіл пройти до будівлі Будинку профспілок, щоб покласти квіти в пам'ять про загиблих. Однак, незважаючи на те, що оточене поліцією Куликове поле, здавалося більш безпечним місцем для покладання квітів, ніж підступи до нього, доступ до Будинку профспілок так і не був відкритий. І сотні людей були змушені товпитися біля рамок металошукачів.
Словом, 2 травня Одеса пережила. Немає сумніву, що переживе і 9 травня. Але що буде далі?
У Геннадія Труханова є свої покровителі у Києві, і звалити мера, як того хоче Міхеїл Саакашвілі, або навіть притиснути, не так-то просто. Тим більше що команда Труханова, незважаючи на її проросійський "ярлик", вчора, коли народних депутатів Юрія Бойка, Вадима Новинського та Євгена Бакуліна, що прилетіли в Одесу для участі в траурних заходах на Куликовому полі, заблокували в аеропорту громадянські активісти, заявила, що нардепам від "Опозиційного блоку" краще покинути місто, щоб не провокувати заворушення.
Правда, таку заяву зробив не мер міста, а його заступник. Тим не менш, народний депутат Леонід Скорик, який був змушений прийти до Куликового поля без своїх соратників по партії, зробив заяву про те, що міська влада перетворилася на філію Адміністрації президента, протистоїть обласній владі і вирішує свої політичні питання за рахунок розгойдування ситуації в Одесі на шкоду громадському спокою. Ці ж звинувачення прозвучали і на адресу обласної влади.
Загалом, сьогодні сили у мера приблизно такі ж, як і у губернатора. Справа в тому, що у Міхеїла Саакашвілі не так багато інструментів для впливу на ситуацію в Одесі, враховуючи відсутність обласного прокурора (губернатор бажає повернення Давида Сакварелідзе), а також протистояння з керівництвом МВС та місцевим СБУ. Саакашвілі може спертися на керівництво обласної поліції і активістів, які, незважаючи на розгін наметового містечка, знову встановили свої намети під стінами мерії, і готові стояти, скільки буде потрібно.
Так що спокій в Одесі, поняття відносне. Ще вчора вдень Одеса була самим неспокійним місцем, а вже ввечері, судячи з заяви Саакашвілі на прес-конференції біля Дюка, стала мирним містом, яке очікує туристів та інвесторів. Але зрозуміло, що справа не в заявах. А в тому, що сьогодні не проросійські сили, які давно поховалися по кутках і розбіглися, хто куди, а насамперед влада робить Одесу неспокійним містом для туристів і нестабільним для інвесторів.