Експерти заявляють, що друга хвиля фінансової кризи насправді нас уже накрила. У першій половині 2011 р. був період, коли здавалося, що все закінчилося - з’явилися паростки ВВП, почали збільшуватися обсяги кредитування реального сектору економіки, відродилося споживкредитування, зібрано рекордний урожай, населення стало обережно витрачати гроші. Однак зараз очевидно: це була лише ілюзія стабільності...
Грошей немає. Коли будуть - невідомо
У разі відсутності реальних економічних реформ, реалізації політики точкової, а не тотальної реакції на безпрецедентну корупцію, рейдерство та крадіжки країна може незабаром пройти точку неповернення, за якою - економічний тупик, прискорення обертів друкарського верстата, подальше падіння рівня життя населення і, можливо, повне знищення середнього класу. Обійти суворі закони економіки ще нікому не вдалося.
З початку першої хвилі економічної кризи в країні минуло три роки. Строк чималий. Але за цей час жити не стало ні краще, ні веселіше. Свідчення цього - перманентні провали індексу споживчої впевненості. До того ж спостерігається ступор на ринку житла, більш ніж триразове падіння реалізації автомобілів порівняно з передкризовими роками (одна зі складових індикатора замовлень на товари тривалого користування), збільшення і так величезної різниці в доходах між порівняно нечисленною групою найбагатших громадян і переважною частиною решти населення країни.
Причини? Проаналізуємо стан національної економіки.
ВВП
Динаміка ВВП - зростання (скорочення) сфери матеріального виробництва (промисловості, сільського господарства, будівництва) та сфери послуг (особливо торгівлі і транспорту). НБУ очікує, що зростання валового внутрішнього продукту України в 2011 р. становитиме не більш як 5%, а в 2012 р. - 4%.
Міжнародний валютний фонд менш оптимістичний. Його поточний прогноз зростання ВВП України - 4,7%.
Песимістом виглядає ЄБРР, який знизив оцінку зростання ВВП України в 2011 р. на 0,5% - до 4,5% і до 3,5% в 2012 р.
У кожному разі оцінки експертів однозначні. По-перше, темпи зростання ВВП України нині явно недостатні для компенсації втрат, понесених в 2008-2009 рр. Чотири-п’ять відсотків річного зростання - це дуже слабкий показник для посткризової економіки. Оптимальним має бути підйом як мінімум на 10% за рік.
По-друге, наступного року темпи зростання валового внутрішнього продукту знизяться, що ще більше поглибить економічні проблеми. До того ж зростання ВВП, на жаль, не супроводжувалося аналогічними позитивними змінами інших найважливіших макроекономічних індикаторів.
Інфляція
Інфляція (лат. inflatio - здуття) - підвищення загального рівня цін на товари та послуги. При інфляції за ту саму суму через якийсь час можна купити менше товарів і послуг, ніж раніше. У такому випадку кажуть: за час, що минув, купівельна спроможність валюти знизилася, гроші втратили частину своєї реальної вартості.
Рівень інфляції в Україні за підсумками 2011 р. становитиме 8,5%, а в 2012-му знизиться до 7,6%. Так вважають у НБУ. Чимало українських експертів вважають інакше. За їхніми оцінками, рівні реального зростання цін практично ніяк не корелюють з офіційними показниками. Солідарні з незалежною думкою і рядові громадяни, які щодня купують товари та послуги.
МВФ, як завжди, трохи реалістичніший. Оцінки фонду - 10,7% української інфляції цього року й 8,5% - наступного.
Борги
Обсяг валового зовнішнього боргу (включає державний зовнішній борг - уряду і Нацбанку; недержавний - банків, державних та акціонерних компаній тощо) України впродовж I півріччя 2011 р. збільшився на
6 млрд. дол., або на 5,1%, і станом на 1 липня 2011 р. досяг 123,4 млрд. дол. Це майже 82,5% ВВП. Цього року буде потрібно 95 млрд. грн. для повернення попередніх кредитів та обслуговування поточних. На наступний рік ця цифра зросте до 121 млрд. грн.
Сукупний державний і гарантований державою борг (державний борг - це боргові зобов’язання держави перед фізичними та юридичними особами, іноземними державами, міжнародними організаціями та іншими суб’єктами міжнародного права) України очікується на рівні 42,5% ВВП. Це вже не ті комфортні й порівняно безпечні позначки, які країна фіксувала нещодавно. Ще наприкінці 2007 р. сукупний і гарантований держборг становив 12,3% від ВВП, наприкінці 2008 р. показник досяг 20% і, нарешті, 2009-го - 33%.
Рівні держборгу України та загального обсягу валового зовнішнього боргу і далі залишаються ключовими факторами ризику для економіки. Держава поки що не здатна знизити боргове навантаження і вдається до нових запозичень для покриття старих боргів. При цьому макроекономічні тенденції не дозволяють говорити про зміну тренда.
Утім, питання не тільки в тому, скільки ми винні, а й куди йдуть запозичені гроші. Зростання статків олігархів разом зі зростанням боргів України дає серйозний привід замислитися.
Платіжний баланс
Довідка DT.UA
Платіжний баланс характеризує співвідношення сум платежів, здійснених країною за кордоном упродовж певного часу, і тих, що надійшли в країну за той самий період.
Платіжний баланс складається з торговельного балансу, балансу послуг та некомерційних платежів, балансу руху капіталів і кредиторів.
У І півріччі 2011 року від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі України товарами зросло в 2,3 разу порівняно з І півріччям 2010 р. - до 5509,6 млн. дол. США. Від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами в січні-серпні 2011 р. досягло 8,105 млрд. дол. США, що на 81,4% більше, ніж за аналогічний період 2010 р. Експорт товарів за вісім місяців 2011 р. виріс на 39,4% - до 43,977 млрд. дол. США. Імпорт товарів збільшився на 44,6% - 52,082 млрд. дол. США. Коефіцієнт покриття імпорту експортом становив 0,84 (за 8 міс. 2010 р. - 0,88).
Експерти прогнозують, що зростання від’ємного сальдо зовнішньої торгівлі товарами України до кінця поточного року досягне 12 млрд. дол. США.
У січні-вересні 2011 року профіцит платіжного балансу України становив до 0,073 млрд. (6,501 млрд. дол. - за аналогічний період минулого року). Дефіцит зведеного платіжного балансу у вересні становив 2 млрд. дол., що майже повністю нівелювало накопичений профіцит за перші вісім місяців.
Золотовалютні резерви
Предметом особливої гордості високопоставлених чиновників останнім часом були золотовалютні резерви країни. Понад те, за підсумками року прогнозувалося їх зростання до 40 млрд. дол. США. Однак, судячи з усього, найближчим часом таким планам не судилося збутися.
Тільки за вересень поточного року «засіки» зменшилися на 3,189 млрд. дол. - до 35 млрд. дол. США. Станом на 31 серпня 2011 р. золотовалютні резерви України становили 38,189 млрд. дол.
Можливо, причинами істотного скорочення запасів є зниження курсу валют (насамперед євро) і вартості золота до долара, в якому й номіновані валютні запаси. Не можна скидати з рахунків також уповільнення припливу боргового капіталу в Україну, збільшення відпливу валюти з банківського сектору на готівковий ринок через «дуже доречне» паспортне ноу-хау Нацбанку, зростання саме у вересні вимушених інтервенцій НБУ на міжбанківському ринку.
Громадяни та комерційні фірми теж постаралися - місячне сальдо між купівлями та продажами валюти у вересні перевищило 2 млрд. дол.
Подальше майбутнє страхового фонду НБУ досить туманне, адже два транші від МВФ по 1,5 млрд. дол. кожний, які Кабмін сподівався отримати до кінця поточного року, досі перебувають у підвішеному стані.
Одночасно скорочується приплив валюти в країну. Попит на металопродукцію залишається невисоким через невизначену ситуацію на ринку. Так, у жовтні 2011 р. спостерігалося істотне зниження цін на металопродукцію на основних експортних ринках, що несе додаткові ризики для українських металургів, оскільки більш як 80% сталевого прокату експортується. Втрачає свій експортний потенціал і хімічна галузь - ще один «штатний» постачальник свіжої «зелені».
Банківська система
За дев’ять місяців 2011 р. банківська система показала збиток у розмірі 5,641 млрд. грн. Тільки за підсумками вересня від’ємний фінансовий результат банків досяг 1,088 млрд. грн., тоді як у серпні збитки становили 595 млн. грн. (за підсумками 2010 р. - близько 13 млрд. грн.). До проблеми багатомільярдної безнадійної заборгованості перед фінансовими установами додався штучно створений гривнедефіцит.
Гривневий голод, улаштований для підопічних Нацбанком, звичайно ж, трохи знизив валютний та інфляційний тиск на ринок. Він підвищив попит на гривню, змушуючи продавати валюту. У результаті таких дій гальмується скорочення золотовалютних резервів і одночасно формується пропозиція валюти на ринку.
Однак з іншого боку, не забарилася відповідна реакція ринків - підвищення ставок за короткостроковими депозитами «юриків» і «фізиків», відповідне подорожчання кредитних ресурсів, майже моментальне згортання програм іпотечного кредитування, які ледь «проклюнулися», зниження оборотних коштів підприємств.
Така ланцюгова реакція негайно приглушила попит, тобто й без того мізерне внутрішнє споживання. Хоча Україні необхідно розвивати внутрішнє споживання як надійний спосіб розставання з залежністю від експорту. Напевно, НБУ вважає інакше?
Fitch, між іншим, звернув увагу на надвисокий рівень безнадійних кредитів в Україні. Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings погіршило прогноз за довгостроковими рейтингами дефолту емітента України в іноземній та національній валюті (був «позитивний», став «стабільний»). І одночасно знизило на одну сходинку рейтинг одразу дев’яти банків, серед яких два найбільші державні.
На тлі поганих новин населення посиленими темпами переводить частину особистих гривневих ресурсів у звичні «зелені». Загальний відплив депозитів фізосіб по банківській системі України становив 2,75 млрд. грн. (уперше з вересня 2009 р.).
За підсумками вересня 2011 р. обсяг вкладів фізичних осіб скоротився на 0,9% - до 300,7 млрд. грн. Скорочення відбулося за рахунок гривневих вкладів. Валютні депозити при цьому зросли на 65 млн. грн.
Прямі іноземні інвестиції
Чистий приріст прямих іноземних інвестицій у країну в першому півріччі поточного року досяг 2,452 млрд. дол., що в 4,9 разу перевищує цей показник за перше півріччя минулого року. Одночасно капітал інвесторів за аналогічний період скоротився на 0,447 млрд. доларів (16,3%). З розрахунку на одну людину іноземні інвестиції цього року вперше становили 1033,2 дол. Приріст інвестицій у першому півріччі перекривав від’ємне сальдо торговельного рахунка, але вже в другому півріччі цього ресурсу буде недостатньо.
Проте, як вважають експерти аналітичного департаменту X-Trade Brokers Ukraine, «угода про Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF), а також плани європейських регуляторів посилити умови докапіталізації регіональних банків збільшують потребу в додатковій ліквідності в Єврозоні, що стимулює відплив валюти з найближчих ринків, що розвиваються, до яких належить і Україна. Також негативно на приплив інвестицій впливає ситуація з платіжним балансом країни. Адже дефіцит поточного рахунка має тенденцію до збільшення під кінець року, в основному через зростання енергоскладової імпорту».
Таким чином, вважають експерти, «іноземні інвестиції більше не врятують платіжного балансу України».
Задзеркалля
Улюбленою казкою українських високопоставлених чиновників можна вважати «Алісу в країні чудес». Адже вони живуть немов у якомусь своєму задзеркаллі, окремо від усього світу, від європейських країн, від населення власної країни й від здорового глузду.
У результаті повільне, але все-таки зростання ВВП країни аж ніяк не супроводжується відповідною динамікою доходів населення. Його поки що змогла «намастити на хліб» лише мізерна кількість громадян. Серед них - власники надвисоких пенсій (призначених до пенсійної реформи), високопоставлені хабарники, рейдери та корупціонери, організатори та учасники непрозорих тендерів для марнотратних держзакупівель.
Країні не вистачає грошей, населенню не вистачає грошей. Просимо грошей у борг і ось уже кілька років живемо за чужий кошт.
Заощаджуємо на всьому, закриваємо частину шкіл і лікарень. Високопоставлені чиновники на нічних літаках кидаються слідом за місією МВФ, яка щойно покинула країну, в надії все-таки отримати черговий транш.
Водночас у країні запроваджуються експортні мита для агросектору, і вона недоотримує валюту від експорту зернових.
Нема чим платити пенсії населенню, але одного «чарівного» рішення суду достатньо, щоб приватна компанія місяцями грала за своїми особистими правилами на ринку імпорту нафтопродуктів.
У країні не вистачає вільно конвертованої валюти, її починають відпускати «за картками», а настрахане населення намагається отоваритися дефіцитом, хапливо витягаючи гривневі «заначки» з банків і з-під матраців.
Ось уже й «трикурсся» хитнулося - держбанки вимушені оперативно підтягти курс продажу долара до курсу комбанків.
Соціологи підрахували, кожній десятій українській родині не вистачає грошей на їжу, а майже половині населення - на придбання одягу та взуття. У структурі сукупних витрат домогосподарств стаття витрат на харчі, як і раніше, - на першому місці й становить більш як 56%.
За результатами рейтингів міжнародних організацій, індекс економічної свободи України становить 45,8 пункту й відповідає країнам, де економічну свободу подавлено.
Найгіршими для України показниками стали інвестиційна свобода (20 пунктів), свобода від корупції (22 п. - це на 3 пункти менше порівняно з 2010 р.). Погіршився стан справ і з державними витратами (мінус 8,2 пункту).
За даними Міжнародної організації з питань міграції, 6,5 млн. українців, тобто 14,4% населення країни, працюють за кордоном. Найчастіше вони піднімають економіки Росії, Німеччини, США, Ізраїлю, Чехії, Угорщини та Польщі.
А та частина населення, яка поки що не емігрувала й яка не має достатніх коштів на те, щоб «хом’ячити» долари та євро, закуповує продукти про запас - «на пожежний випадок», тим самим підігріваючи зростання цін.
Тим часом макроекономічні індикатори стану вітчизняної економіки не просто наблизилися до червоної риски, вони перетнули її. Здається, ще трохи - і економіка опиниться в нокдауні.
P.S. Свіжа довідка НБУ. Золотовалютні резерви в жовтні скоротилися до 34,1 млрд. дол. (тобто ще на 788,19 млн. дол.). Таким чином, еквівалент 4 млрд. дол. «випарувався» усього за два осінні місяці. За вересень-жовтень НБУ втратив запасів більше, ніж накопичив за весь 2011 рік.
Навіть після першої хвилі економічної кризи 2008 р. золотовалютні резерви не танули настільки стрімко…