ВСТУП ДО СОТ: ЩО НАМ 2004 РІК ВІЩУЄ?

Поділитися
Напередодні Нового року редакція «ДТ» звернулася до експертів, народних депутатів та урядовців, причетних до процесу приєднання України до Світової організації торгівлі, з наступними запитаннями: 1...

Напередодні Нового року редакція «ДТ» звернулася до експертів, народних депутатів та урядовців, причетних до процесу приєднання України до Світової організації торгівлі, з наступними запитаннями:

1. Яка ймовірність приєднання України до СОТ протягом найближчого року?

2. Якою є найбільша перепона на шляху приєднання України до СОТ у 2004 році?

Варто відзначити, що півтора року тому соціологічна служба Українського центру економічних та політичних досліджень ім. О.Разумкова провела аналогічне експертне опитування. Тоді лише 2,4% респондентів назвали датою приєднання перше, а 19,5% – друге півріччя 2003 року. Натомість дві третини (67,1%) опитаних висловили думку, що Україна стане членом СОТ після 2003 року. Уряд сміливо став на бік оптимістів і також поставив собі за мету завершити процес приєднання України до СОТ у 2003 році. Чим це закінчилося – ми чудово знаємо.

Які ж думки переважають сьогодні?

Валерій
ХОРОШКОВСЬКИЙ,
міністр економіки
та з питань європейської інтеграції:

1. В України є реальний шанс стати повноправним членом Світової організації торгівлі вже 2004 року. Такої ж думки дотримуються і фахівці секретаріату СОТ. Вони називають орієнтовним терміном вступу України до СОТ кінець 2004 – початок 2005 року.

2. «Точкою прориву» в процесі приєднання України до СОТ має стати підписання Протоколу з доступу до ринків товарів та послуг із Сполученими Штатами Америки. З цією країною мають бути узгоджені п’ять проблемних позицій, які стосуються оподаткування, діяльності спеціальних економічних зон, прав інтелектуальної власності, санітарних та фітосанітарних норм, а також технічних бар’єрів у торгівлі. Ми розраховуємо, що протокол буде підписано у січні 2004 року.

Сергій КАСЬЯНОВ,
голова підкомітету
з координації співробітництва з ЄС, СОТ
та ОЧЕС комітету ВР
з питань європейської інтеграції:

1. На мою думку, Генеральна рада СОТ затвердить Звіт Робочої групи з розгляду заявки України стосовно приєднання до Світової організації торгівлі у 2004 році. Проте ратифікація угод СОТ і самого Звіту зможе затягнутися і перейти в 2005 рік.

2. Найбільшою перепоною на шляху приєднання України до СОТ у 2004 році, швидше за все, стане політична ситуація в країні. Крім того, необхідно ухвалити ряд змін до законодавства. З огляду на це, комітет з питань європейської інтеграції спільно з комітетом з питань економічної політики запропонували Верховній Раді утворити спільну парламентсько-урядову комісію з питань координації діяльності органів влади та громадськості щодо інтеграції України до Світової організації торгівлі. Сподіваюся, створення такої комісії сприятиме якнайшвидшому приєднанню України до СОТ.

Володимир СІДЕНКО,
Центр ім. О.Разумкова:

1. Приєднання України до Світової організації торгівлі у 2004 році залишається поки що досить реальним. Проте існують певні чинники, які можуть ускладнити досягнення цієї мети.

2. На мій погляд, найголовніша перепона лежить у внутрішній політичній ситуації в Україні. Маю на увазі розгортання президентської кампанії. За таких умов будуть надзвичайно популярними різноманітні популістські гасла. Тому навіть якщо буде підписано документи про вступ України до СОТ, процес може наштовхнутися на досить серйозну опозицію у Верховній Раді. Більше того, навіть до підписання протоколу про вступ до СОТ справа може не дійти, оскільки Україна все ще не привела у повній мірі своє законодавство до вимог угод СОТ, зокрема, щодо скасування певних податкових пільг національним виробникам чи зміни системи державних субсидій окремим галузям. Прийняття відповідних рішень може викликати серйозну протидію з боку впливових груп у парламенті.

Ігор БУРАКОВСЬКИЙ, Інститут економічних досліджень і політичних консультацій:

1. Звичайно, хотілося б, щоб Україна приєдналася до СОТ якнайшвидше. Але, на мою думку, реально це станеться у 2005 році.

2. Головна проблема – зміни до законодавства.

Володимир ЩЕЛКУНОВ, Український національний комітет Міжнародної торгової палати:

1. На мій погляд, імовірність становить 99,9%, оскільки надалі нам неможливо буде працювати, перебуваючи поза СОТ – тобто в ізольованому середовищі. Більше того, неприєднання України до СОТ у 2004 році якоюсь мірою загрожує нашій економічній безпеці.

2. По-перше, популізм деяких політиків під час проведення президентських виборів негативно впливатиме на процес приєднання до СОТ. А по-друге, недопрацьовують галузеві міністерства, відтак виникає неузгодженість спільних дій на завершальному етапі вступу.

* * *

Власну думку з питань приєднання до СОТ має гарант Конституції. Вона зафіксована в стенограмах з офіційних заходів за участю глави держави. Приміром, на прес-конференції наприкінці вересня на запитання журналістки радіо «Свобода» Президент України відповів так: «По-перше, чи приймуть Україну в наступному році до СОТ, чи ні – це справа СОТ, це право цієї міжнародної організації, а не лише наше бажання. Я висловлюю своє бажання, щоб нас прийняли у цьому році. Але, як ви бачите, це не відбудеться, бо у нас іще є багато договорів із країнами, які ще треба укласти. У тому числі і зі Сполученими Штатами Америки. Однак наша опозиція, в тому числі і проамериканська, не дають такої можливості. «Наша Україна» блокує прийняття закону «Про інтелектуальну власність». А це — основна вимога американської сторони щодо дозволу вступу України до Світової організації торгівлі…»

На прес-конференції за підсумками року, яка відбулася 19 грудня, Президент України знову торкнувся вказаної проблематики і законодавчого врегулювання проблем інтелектуальної власності: «… Сполучені Штати кажуть: не дасте цей закон, ніхто з вами не буде розмовляти».

Очевидно, що в обох випадках мова йшла про проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно ліцензування та контролю за експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування». Нагадаємо, що, взявши урядовий законопроект у першому читанні, народні депутати так сумлінно виконали свій конституційний обов’язок і внесли стільки поправок, що після того, як їх було враховано, профільний комітет ВР – з питань економічної політики – був змушений рекомендувати своїм колегам скасувати рішення про прийняття документа за основу.

Отже, як бачите, єдиної думки стосовно остаточного терміну приєднання України до СОТ немає. Проте з більшості відповідей випливає, що прискорити процес приєднання зможуть узгоджені дії парламенту, уряду та Президента.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі